Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Discutii tehnice despre aparatura audio

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
447 replies to this topic

#163
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,776
  • Înscris: 04.10.2014
Numai că filtrele despre care vorbesc eu nu sunt doar filtre de eliminare a sunetelor din afara benzii audio (pentru a evita aliasing-ul), ci efectiv filtre de ajustare a răspunsului din chiar banda audio. Citatele pe care le voi pune sunt din foaia de catalog al lui ES9038Q2M.
Cele presetate, care în principiu nu au rolul de a face DAC-ul să sune în vreun fel, ci dea a preveni artefacte de aliasing sunt:
„Preset Oversampling FIR Filters
Seven pre-programmed digital filters are selectable for SPDIF and PCM serial mode via filter_shape in Register 7: Filter Bandwidth and System Mute. See ANALOG PERFORMANCE, PCM FILTER FREQUENCY RESPONSE and PCM FILTER IMPULSE RESPONSE for more information.
filter_shape
Selects the type of filter to use during the 8x FIR interpolation phase.
- 3'b111: brick wall filter
- 3'b110: corrected minimum phase fast roll-off filter
- 3'b101: reserved
- 3'b100: apodizing fast roll-off filter (default)
- 3'b011: minimum phase slow roll-off filter
- 3'b010: minimum phase fast roll-off filter
- 3'b001: linear phase slow roll-off filter
- 3'b000: linear phase fast roll-off filter”

Cu scopul declarat: „Custom sound signature is supported via a fully programmable FIR filter with 7 presets.”
există și posibilitatea aceasta:
„Custom Oversampling FIR Filter
The FIR filter can also be programmed as a two-staged interpolation filter with custom coefficients to achieve unique sound signature. Custom coefficients can be generated using MATLAB and then downloaded using a custom C code.
Adică poți să faci orice îți trece prin cap cu el.

Edited by Jean-Luc_Picard, 12 January 2022 - 11:56.


#164
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007
JLP, eu inteleg asa: filtrele de care vorbesti tu sunt la mana implementatorului solutiei care produce echipamentul (DAC, amp etc), adica fabricantul, nu utilizatorul final.
Alea pe care le vad eu pe setari pe Topping E30 ca sa ma simt si eu 'DJ Universe' sunt altceva, un fel de dsp etc...

#165
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,776
  • Înscris: 04.10.2014
Da, sunt controlate de către fabricantul aparatului vândut clientului.
Dacă se mai adaugă alte DSP-uri și alte procesări (eventual controlabile de către utilizator), e deja altă poveste.
Comentariul meu inițial era în sensul că nu se face doar conversie de la digital la analogic și se lasă semnalul așa cum este pe înregistrare, ci că se mai umblă la el.

#166
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007

 Jean-Luc_Picard, on 12 ianuarie 2022 - 12:15, said:


Comentariul meu inițial era în sensul că nu se face doar conversie de la digital la analogic și se lasă semnalul așa cum este pe înregistrare, ci că se mai umblă la el.

Iata deci explicatia pentru urechile mele 'samanice'...
De asemenea colegul Vinciun si-a tot chinuit aparatura din casa (vedeta fiind celebra 'combina Panasonic' pentru connaisseuri) si ajunsese la aceeasi concluzie empirica.

#167
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 03.12.2007
Pe partea cu conversia semnalului digital in analogic lucrurile sint destul de clare, in opinia mea. Cu cit conversia e mai precisa/clara/curata/completa cu atit mai mari sint sansele de a avea si un sunet de calitate. De aia nu trebuie ignorate masuratorile si de aia o tine nenea amirm pe a lui de atita vreme (chit ca unii il iau in ris si il numesc in toate felurile). Masuratorile nu mint, asta e clar. Ca se intimpla sa mai sune bine si cite un aparat care nu are masuratori bune, astea sint cazuri izolate si nu tine doar de aparatul respectiv (se intimpla sa se potriveasca intr-un lant de scule audio). Un aparat cu masuratori bune performeaza bine in orice lant l-ai integra...

#168
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007
Parca se leaga lucrurile cu review-urile What Hifi de genul 'DAC transparent care reda fidel dar care nu iarta sursele proaste' sau 'iertator cu sursele proaste' etc

#169
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015

 pedros_2005, on 12 ianuarie 2022 - 13:22, said:

Pe partea cu conversia semnalului digital in analogic lucrurile sint destul de clare, in opinia mea. Cu cit conversia e mai precisa/clara/curata/completa cu atit mai mari sint sansele de a avea si un sunet de calitate. De aia nu trebuie ignorate masuratorile si de aia o tine nenea amirm pe a lui de atita vreme (chit ca unii il iau in ris si il numesc in toate felurile). Masuratorile nu mint, asta e clar. Ca se intimpla sa mai sune bine si cite un aparat care nu are masuratori bune, astea sint cazuri izolate si nu tine doar de aparatul respectiv (se intimpla sa se potriveasca intr-un lant de scule audio). Un aparat cu masuratori bune performeaza bine in orice lant l-ai integra...

Da boss,dar ce am observat eu e faptul urmator:
1  avem produsele inceput de gama care subt perfectibile, scot distorsiuni masurabile, diverse defecte etc.
2  avem produse din gama medie foarte corecte, liniare, neutre, cu parametri masurabili foarte buni.
3  avem produse hi end unde deja producatorii incep sa-si joace caii audiofili. Implementeaza  fel de fel de tehnici care sa ofere sunetului mai multa caldura, sa ii lupeasca o anumita amprenta care ar oferi mai multa emotie, cica are caracter propriu  etc. Se intampla ca aparatele astea sa iasa mai prost si la unele masuratori decat precedentele desi cumparatorii spun ca suna mult mai bine si le aleg pe ele.

La concluzia asta am ajuns dupa ce am studiat as801 vs as2100 ( nu am studiat eu direct, am citit despre studiul altora, deci daca au mintit sau au gresit asta e) Si probabil e valabil pentru mai multe. Nu in zadar amplificatoarele pe lampi bune sunt extrem de scumpe. Asa o fi si cu DAC urile astea. Probabil ca unul mediu decodeaza bine semnalul cu distorsiuni mici si aia e. Altul de mii de euro o fi avand fel de fel smecherii si filtre implementate pentru a modifica semnalul sa para mai placut. Trebuie de studiat si de inteles pe ce dai banul, daca vrei sa ai un sunet modificat sau vrei cat mai pur.

Edited by vinciun, 12 January 2022 - 13:47.


#170
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 03.12.2007
Eu unul nu am vazut in What HiFi vreun review la Topping, SMSL, Gustard, etc. adica la produse chinezesti care ocupa locuri fruntase in masuratorile lui amirm de pe ASR. Probabil sint prea ieftine...Posted Image
Trebuie neaparat sa te cheme Auralic, Aurender, Linn, Lumin, Innuo, Electrocompaniet, Accuphase, Moon, etc. etc., sa ai un pret de la 2000 euro in sus si sa ai origini sanatoase (Occident/Japonia) daca vrei sa fii privit cu atentie de publicatiile audio ”respectabile”...  
Si uite ca nu e chiar asa... Exista si lucruri bune, care nu costa cit casa...

#171
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007
Clar pe What Hifi, EISA te duci pentru branduri consacrate. Acuma, ar fi bine sa fie onesti, macar sa zica ce fac aia bine/ rau si tot e ceva. E mare diferenta sa faci omisiune de branduri ieftine si alta sa minti despre branduri consacrate.

#172
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,776
  • Înscris: 04.10.2014

 vinciun, on 12 ianuarie 2022 - 13:45, said:

Nu in zadar <a-se-introduce-numele-oricărui-produs> sunt extrem de scumpe.
Există un singur motiv pentru prețul oricărui produs, anume că se găsesc unii să îl cumpere la prețul respectiv. End of story.

Edited by Jean-Luc_Picard, 12 January 2022 - 14:27.


#173
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Era discutia pe alt topic ( fiind oftopic acolo) despre casti si raspunsul lor in frecventa, grafice, masuratori etc.

Cred ca e foartr greu sa masori corect raspunsul in frecventa a castilor si in plus, nimeni nu garanteaza ca ce masori e ceea ce auzim.

Azi m-am jucat un pic cu un generator de frecvente cu castile pe urechi, Focal Elegia. Parerea mea e ca sunt foarte liniare in zona 70 - 12.000 hz. Doar doua caderi am detectat: una la 3300 de hz si alta la 5500 hz. Cred ca orice tentativa de egalizare va esua fiindca caderea aia e foarte ingusta. Se percepe la 3300 de hz si deja pe la 3400 sunetul revine la loc, la fel de tare ca si restul frecventelor. In plus,fiind pe o plaja atat de ingusta nu cred ca influenteaza grav redarea pe muzica. De la 70 hz in jos se aude mai slab. Onservatia a fost facuta cu volumul dat la minim pe telefon fiindca la volum mare auzi toate frecventele si e greu sa percepi daca diferentele sunt mari sau nu. Cu volumul la minim abia auzi sunetele si cum unul devine mai slab imediat percepi. DAR aici mai intervine un factor,anume faptul ca urechea umana aude mai slab frecventele joase la volum foarte mic, probabil de aia si percep ca de la 70hz in jos reda mai slab. De aia s-a inventat si loudnessul pentru volum mic. In orice caz, parerea mea, conform testelor dorect la ureche, e ca aceste casti sunt foarte liniare.

#174
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,776
  • Înscris: 04.10.2014
La volum mic și percepția înaltelor scade în raport cu mediile.

#175
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Da, stiu. De aia nu am luat in considerare ca nu aud peste 10khz la volum mic.

In orice caz,nu prea corespunde ce am vazut prin grafice pe forumuri cu ce aud eu. In grafice vad caderi masive in jurul 2, 3 si 4 khz, adica o groapa mare. Nu e cazul. Doar doua zone mai atenuate am detectat: 3300 khz si 5500 khz. Dar dupa cum am spus, sunt foarte inguste, imperceptibile pe muzica si imposibil de egalizat. Ca am vazut ca multi propun diverse filtre.

#176
nikydr

nikydr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 20.05.2009
Bună seara, In sfârșit, după o săptămână de stat in vamă am primit miniDSP SHD, sau mai pe larg, Stereo High Definition Network Streamer and High Definition Audio Processor, with Dirac Live Room Correction Technology. După câte ați observat din răspunsul în frecvență în cameră pe care l-am postat anterior stăteam destul de bine la calitatea audiției. Doresc să afirm acum și eu că corecțiile Dirac reprezintă the next level. In cazul meu, după o primă configurare, la care a participat și REW pentru alegerea combinării cât mai elegante a curbelor la crossoverul între subwoofer și boxele L, R, a intrat în configurare procesorul DSP prin plug-inul SHD, în care am stabilit rutarea canalelor și valorile filtrelor de cut-off , după care am lansat plug-inul Dirac Live cu care am efectuat măsurătorile camerei și acesta a calculat practic un egalizor cu puncte infinite care a aproximat curba de răspuns Harman. Există în aparat 4 sloturi în care pot fi salvate configurări fizice de sisteme audio și filtre Dirac corespunzătoare. Este un volum impresionant de documentație și filme pe YouTube de studiat și mult de experimentat. Pe scurt, după prima configurare, am obținut următoarele îmbunătățiri: scena sonoră a devenit mult mai curată, mai clară, totul este mai precis, mai focalizat, mai strâns, scos din ceață. Nu spun că înainte nu se auzea bine dar chiar se poate și mai bine. Subwooferul care anterior putea fi localizat destul de ușor acum ocupă locul potrivit în scena sonoră, în care se integrează perfect, scăpându-mă de probabilitatea cumpărării unui al doilea sub. SHD permite utilizarea câte unui SUB pentru fiecare canal. Voi avea multă vreme de experimentat cu el . Urmează Egalizorul parametric, Pentru cei interesați postez câteva imagini cu produsul celor din Hong Kong, și un flyer de prezentare.

Attached Files



#177
petrisor_popescu

petrisor_popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 15.06.2007

 nikydr, on 29 ianuarie 2022 - 23:13, said:

Bună seara, In sfârșit, după o săptămână de stat in vamă am primit miniDSP SHD, sau mai pe larg, Stereo High Definition Network Streamer and High Definition Audio Processor, with Dirac Live Room Correction Technology. După câte ați observat din răspunsul în frecvență în cameră pe care l-am postat anterior stăteam destul de bine la calitatea audiției. Doresc să afirm acum și eu că corecțiile Dirac reprezintă the next level. In cazul meu, după o primă configurare, la care a participat și REW pentru alegerea combinării cât mai elegante a curbelor la crossoverul între subwoofer și boxele L, R, a intrat în configurare procesorul DSP prin plug-inul SHD, în care am stabilit rutarea canalelor și valorile filtrelor de cut-off , după care am lansat plug-inul Dirac Live cu care am efectuat măsurătorile camerei și acesta a calculat practic un egalizor cu puncte infinite care a aproximat curba de răspuns Harman. Există în aparat 4 sloturi în care pot fi salvate configurări fizice de sisteme audio și filtre Dirac corespunzătoare. Este un volum impresionant de documentație și filme pe YouTube de studiat și mult de experimentat. Pe scurt, după prima configurare, am obținut următoarele îmbunătățiri: scena sonoră a devenit mult mai curată, mai clară, totul este mai precis, mai focalizat, mai strâns, scos din ceață. Nu spun că înainte nu se auzea bine dar chiar se poate și mai bine. Subwooferul care anterior putea fi localizat destul de ușor acum ocupă locul potrivit în scena sonoră, în care se integrează perfect, scăpându-mă de probabilitatea cumpărării unui al doilea sub. SHD permite utilizarea câte unui SUB pentru fiecare canal. Voi avea multă vreme de experimentat cu el . Urmează Egalizorul parametric, Pentru cei interesați postez câteva imagini cu produsul celor din Hong Kong, și un flyer de prezentare.
Felicitări pentru achiziție, cum ai activat Dirac, ai primit pe mail un cod de activare?

#178
nikydr

nikydr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 20.05.2009
Am cumpărat SHD direct de pe site-ul miniDSP, din Hong Kong, că am ieșit mai ieftin decât dacă îl luam din UE. Pentru cei ce îl cumpără direct, contul de autentificare pe site primește acces la meniul User downloads, de unde se iau toate softurile necesare fără a mai fi necesar nici un cod de activare. Pentru lansare, Dirac se lansează din interiorul plug-inului SHD, nu se mai introduce username și el detectează echipamentul SHD și se conectează la el. Dacă încerci cu username își spune să cumperi licența.

#179
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,776
  • Înscris: 04.10.2014
Atenție la orientarea microfonului. Un microfon de măsurare nu se pune așa. Documentația ce recomandă?

#180
petrisor_popescu

petrisor_popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 15.06.2007

 nikydr, on 29 ianuarie 2022 - 23:52, said:

Am cumpărat SHD direct de pe site-ul miniDSP, din Hong Kong, că am ieșit mai ieftin decât dacă îl luam din UE. Pentru cei ce îl cumpără direct, contul de autentificare pe site primește acces la meniul User downloads, de unde se iau toate softurile necesare fără a mai fi necesar nici un cod de activare. Pentru lansare, Dirac se lansează din interiorul plug-inului SHD, nu se mai introduce username și el detectează echipamentul SHD și se conectează la el. Dacă încerci cu username își spune să cumperi licența.
Ai varianta full Dirac?
Cei de la NAD oferă Dirac lite default:
https://www.avstore....oare/nad-c-658/
Mai trebuie să achiți aproximativ 100 € în plus pentru varianta full.

Edited by petrisor_popescu, 30 January 2022 - 00:09.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate