Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cluj-Napoca va ajunge la 1 milion de locuitori în 10 ani

  • This topic is locked This topic is locked
980 replies to this topic

#937
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postutopium, on 03 ianuarie 2022 - 21:03, said:

Am spus deja ca proiectele astea nu sunt de fapt ale Primariei in adevaratul sens al cuvantului, Boc le-a facut studii de fezabilitate, dar implemetarea o face guvernul, centura e a CNAIR, trenul metropolitan si metroul sunt ale Ministerului Transporturilor. La fel cum Spitalul Regional e al Ministerului Sanatatii. Primaria poate demara studii de fezabilitate, dar nu poate face centuri care merg si pe teritoriul altor localitati (si nici nu are buget pentru asa ceva).

Altfel sunt de acord ca proiectele astea trebuiau incepute de 5 ani, dar intrebarea e cata deschidere era la guvernele de acum 5 ani pentru astfel de proiecte. Ponta, Grindeanu, Dancila, Tudose nu bagau bani nici in autostrazi, precis ar fi finantat metrou si centura metropolitana in Cluj, unde PSD are 5%.
Pai atunci hai sa vedem cata deschidere erau acu 10-14 ani cand Boc a fost premier... ? Cate din proiectele astea s-au demarat atunci ? Ar fi fost un inceput de oras frumos.... sa incepi bine cu infrastructura pusa la punct... asa e un fel de cacialma de pe care profita o mana de oameni dar sufera 99%.
PNL PSD>.. same shit...devreme ce fac menaj a'...
Ai mai tot spus ca proiectele astea nu tin de primarie... ok... dar ce tine de primarie ? Ia spune-mi datu de autorizatii de constructie tine de primarie ? Daca proiectele astea nu tin de primarie... ce saracia e nevoie de 1000 de angajati bine platit acolo ? Pt ce ? Decat 1000 platit bine care nu fac mare branza, adica nu se vede ce trebuie in orasul asta, nu mai bine cativa faorte bine platiti care sa si faca ce trebuie?

#938
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007

View PostFluk3, on 03 ianuarie 2022 - 22:01, said:

Pai atunci hai sa vedem cata deschidere erau acu 10-14 ani cand Boc a fost premier... ? Cate din proiectele astea s-au demarat atunci ?
Probabil iti joaca memoria feste, cand a fost Boc premier era criza mondiala, nu erau bani destui nici de salariile bugetarilor :D

#939
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Dada stiu.... l-a prins criza cu pantalonii in vine... ok... da in 2012 deja lucrurile se mai destindeau... macar sa fi inceput proiectele alea... nu trebuia sa le si termine atunci.
Daca imi joaca mie memoria feste... si atunci se intampla la fel.. specula la greu, pe care nu o oprea nimeni... un fel de caritas v.2, V3... se intampla din nou la Cluj, e treaba veche, nu-i de azi de ieri..

Acu cica sunt bani destui pt toate salariile doar ca... hopa preturile cresc in draci. Ha...sa fie asta revenirea in V a lui Catzu ? Preturi mai mari raportate la aceleasi salarii ? Booon. Deci acu avem bani dar nu mai avem vointa... Ma crezi ca nu te cred ? :)

#940
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007
Si ce vina are Catu ca au crescut in Europa preturile la gaze, curent si benzina? E vreo tara din UE care nu are inflatie mare in perioada asta?

#941
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 08.01.2009

View Postutopium, on 03 ianuarie 2022 - 18:35, said:


Momentan eu n-am nici o problema cu asta, personal nu ma plang de aglomeratie, circul bine prin oras. Si nu am de gand sa ma mut in Floresti, Baciu, Apahida ...

Pai la tine e ca si cum ai sta deja in Floresti, Baciu, Apahida. In marginimea Clujului, cu avionul pe deasupra capului si locomotiva suierand pe sub geam, te inteleg ca nu ti-e usor. Poate subalternul wotan te intelege, la el situatia e usor mai dramatica. E haituit in fiecare seara de caini, sarmanul. :)

#942
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postutopium, on 03 ianuarie 2022 - 22:37, said:

Si ce vina are Catu ca au crescut in Europa preturile la gaze, curent si benzina? E vreo tara din UE care nu are inflatie mare in perioada asta?
Saracu... si asta o fost prins cu pantalonii jos ? pfff... Auzi, asta cu ce vina are... nu e plauzibila, hai sa te intreb, de ce nu a fost in stare el sau altu mai tare sa negocieze acele preturi la gaze, pt ca dupa cum stii unele tari nu au preturi majorate de 8-10 ori la gaze... N-are nici o vina, atata poate dar atunci hai sa le dam eticheta corecta si sa nu mai credem V-uri cand e clar ca vorbim de inflatie si nu de crestere economica... dar hai sa nu divagam.
Din pacate Clujul e in urma tare cu proiectele de infrastructura vs/ cresterea populatiei. Pt ca m-am nascut aici, vad un fel de Cluj petecit, in acelasi oras care era destul de chill si aerisit, ba te laudai ca ai aer bun la Cluj... are acum ingramadite de 3-4 ori mai multe chestii pe m2, incepand de la constructii pana la masini pana la locatari... daca asta ti se pare un fel de bunastare... eu as fi de o alta parere si anume cum ca bunastarea e un fel de degajare si faptul ca-ti permiti sa nu construiesti in asa hal pe metru patrat... dar ma rog... fiecare cu viziunea proprie.

#943
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Fluk3, conteaza mai putin cum te simti in realitate si ca e inghesuiala. Conteaza statistica, contraza n unversitati in cartierul lui chit ca nu are nevoie de ele.

Utopium nu stie singur daca ii place ceva, decat dupa ce verifica statistica.

El si un cacat ar fi in stare sa afirme ca e demancat atata timp cat o statistica i-ar da dreptate.

Multi nu realizeaza cat de mult rau face in traiul de zi cu zi aglomeratia de masini inclusiv parcate, cladiri lipite ina de alta samd. Parca pentru a nu avea ceva, as “da” cateva procente din orice statistica a lu Utopium.

Edited by qew, 03 January 2022 - 23:36.


#944
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 08.01.2009

View PostFluk3, on 03 ianuarie 2022 - 23:20, said:

Din pacate Clujul e in urma tare cu proiectele de infrastructura vs/ cresterea populatiei. Pt ca m-am nascut aici, vad un fel de Cluj petecit, in acelasi oras care era destul de chill si aerisit, ba te laudai ca ai aer bun la Cluj... are acum ingramadite de 3-4 ori mai multe chestii pe m2, incepand de la constructii pana la masini pana la locatari... daca asta ti se pare un fel de bunastare... eu as fi de o alta parere si anume cum ca bunastarea e un fel de degajare si faptul ca-ti permiti sa nu construiesti in asa hal pe metru patrat... dar ma rog... fiecare cu viziunea proprie.

Stai linistiti ca Clujul nu creste asa cum abereaza utopium. Conform statisticii INS in anul 2020 in zona metropolitana Cluj abia s-au stabilit 8.500 de persoane (resedinta), fata de Bucuresti-Ilfov unde in acelasi an s-au stabilit vreo 40.000 oameni. Mai grav este ca nr celor stabilit in Cluj scade de la an la an, deci nicio grija, infrastructura nu ramane in urma. :)

View Postqew, on 03 ianuarie 2022 - 23:35, said:

Fluk3, conteaza mai putin cum te simti in realitate si ca e inghesuiala. Conteaza statistica, contraza n unversitati in cartierul lui chit ca nu are nevoie de ele.

Utopium nu stie singur daca ii place ceva, decat dupa ce verifica statistica.

El si un cacat ar fi in stare sa afirme ca e demancat atata timp cat o statistica i-ar da dreptate.

Multi nu realizeaza cat de mult rau face in traiul de zi cu zi aglomeratia de masini inclusiv parcate, cladiri lipite ina de alta samd. Parca pentru a nu avea ceva, as “da” cateva procente din orice statistica a lu Utopium.

Inseamna ca ar trebui sa te muti din Timisoara. Sau poate ca ai facut-o deja si locuiesti la Luncanii de Jos si noi nu stim. :)

#945
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Toniq, iar te bagi ca musca in cacat :)

Am venit eu sa zic ca Timisoara e top sau comparatii de genu? Eu nu sufar ca si tine de a compara totul cu locul in care stau :)

Felicitari ca stii sa folosesti google maps.

#946
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Posttoniq, on 03 ianuarie 2022 - 23:39, said:


Stai linistiti ca Clujul nu creste asa cum abereaza utopium. Conform statisticii INS in anul 2020 in zona metropolitana Cluj abia s-au stabilit 8.500 de persoane (resedinta), fata de Bucuresti-Ilfov unde in acelasi an s-au stabilit vreo 40.000 oameni. Mai grav este ca nr celor stabilit in Cluj scade de la an la an, deci nicio grija, infrastructura nu ramane in urma. Posted Image
Nah bun m-am mai linistit atunci :). Nu stiu cum sa-ti spun, in sud voi aveti de mult bulevarde late si spatiu drept de construit deci nu e un impediment  sa te extinzi ca oras, pe cand intr-un orasel proiectat de habsburgi pt trasuri cu cai, ce sade intre dealuri si un rau...ntz... se cam vad si aia 8000 de oameni veniti. 40k la 2 mil vs 8k la 700 mii... hmm.. unde mai pui ca la voi cumparai belet la metrou de prin 79.... Clar ca vorbim de doua lucruri diferite iar singurul care nu-si da seama e Uto..

#947
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Ca pieton prin bucuresti pe trotuar te simti minoritar printre atatea fiare numite masini. De fapt ai impresia ca mergi printr-o parcare.

Si asta prin multe cartiere. Dar se pare ca asta e de bine pentru Toniq :)). E un semn de prosperitate, nicidecum de sat fara caini.

Mergi pe trotuar prin Colentina relaxat printre masini parcate pana cand vine un cetatean si te claxoneaza sa te dai la o parte si te si injura daca nu te dai repede.
Bucuresti cum sa nu adori capitala? E totusi forta economica a tarii. Ce conteaza ca e ca in vestul salbatic. E ca si fraza: “a furat dar a si facut”.

#948
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 08.01.2009

View Postqew, on 03 ianuarie 2022 - 23:48, said:

Toniq, iar te bagi ca musca in cacat Posted Image

Am venit eu sa zic ca Timisoara e top sau comparatii de genu? Eu nu sufar ca si tine de a compara totul cu locul in care stau Posted Image

Felicitari ca stii sa folosesti google maps.

Am venit sa-ti pun o intrebare logica pt cineva care infiereaza aglomeratia orasului nerealizand ca si tu ai ales acest stil de viata. Dar vad ca educatia banateana te face sa refulezi asupra mea, culmea, tot eu fiind chipurile cel care jigneste. Nu ai zis nimic ca Timisoara e in top pt simplul fapt ca ... nu prea e, cel mult locul 2 la bataie cu Clujul. Deci ar fi culmea sa vorbesti de top cand nu e cazul, dar poate compensezi spunandu-ne ceva din cv-ul dv., gen cate deplasari aveti la activ cu microbuzul, ca la zboruri te-ai laudat destul, am cazut pe spate cu paharul de vin peste mine, este mega-smecher, imi scot sapca in fata ta. Revenind la oraselul tau, trebuie mentionat ca Timisoara se tine bine dupa Cluj, ba chiar l-a depasit pe segmentul de rezidential, a fost ales de Ikea, aveti barcute autobuz pe Bega, ce mai, apareti chiar si pe booking la un search mai amanuntit. Bafta in continuare in cupa resedintelor de judet, finala cu Clujul. Posted Image

View Postqew, on 03 ianuarie 2022 - 23:52, said:

Ca pieton prin bucuresti pe trotuar te simti minoritar printre atatea fiare numite masini. De fapt ai impresia ca mergi printr-o parcare.

Si asta prin multe cartiere. Dar se pare ca asta e de bine pentru Toniq Posted Image). E un semn de prosperitate, nicidecum de sat fara caini.

Mergi pe trotuar prin Colentina relaxat printre masini parcate pana cand vine un cetatean si te claxoneaza sa te dai la o parte si te si injura daca nu te dai repede.
Bucuresti cum sa nu adori capitala? E totusi forta economica a tarii. Ce conteaza ca e ca in vestul salbatic. E ca si fraza: “a furat dar a si facut”.

Eh, lasa ca si prin Timisoara mai aveti asa ceva, stai linistiti ca tot un vest semi-salbatic sunteti si voi. Dar, nah, fiind un orasel mai mic, lucrurile se pot rezolva nitel mai repede/usor. S-au facut progrese in acest sens si in Bucuretsi, dar nu te astepta acum ca in orice (margine) de cartier (gen cum sta utopium, sau la tara cum sta wotan) sa nu mai intalnesti masini parcate neregulamentar.

Edited by toniq, 04 January 2022 - 00:01.


#949
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,760
  • Înscris: 01.10.2002

View PostFluk3, on 03 ianuarie 2022 - 23:48, said:

Nah bun m-am mai linistit atunci Posted Image. Nu stiu cum sa-ti spun, in sud voi aveti de mult bulevarde late si spatiu drept de construit deci nu e un impediment  sa te extinzi ca oras, pe cand intr-un orasel proiectat de habsburgi pt trasuri cu cai
Sanchi. Inginerii habsburgi au proiectat bulevardele Clujului mai late si mai aerisite decat contemporanii din Bucuresti. Atat Eroilor cat si 21 Decembrie sunt mai late decat Calea Victoriei, principalul bulevard bucurestean pana a inceput Ceausescu sa le rada centrul istoric.

Cluj
[ https://monitorulcj.ro/documente/stories//2018/10/21/eroilor-1938.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://madeincluj.s3.amazonaws.com/collection/historical-photography/original/5.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Bucuresti
[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ro/a/a8/Calea_Victoriei_1930.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#950
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Colentina, dristor, berceni, militari, drumul taberei, titan.  Mici cartiere irelevante nu? Sau astia nu conteaza? Doar sectoru 1 e relevant si important de punctat? Pe langa centru vechi si Herastrau pe csre le tot dai :)

Nu stiu toniq, ca eu sunt sarac, stau unde imi permit si momentan nu imi permit prea multe. Eu stau in Tm ca e moca ca aici am un apartament primit, si un job caldut si bine platit.

La Bucuresti toti imi dau de muncit dublu si plata la jumate decat ce am. Idem si la Cluj.

Si da momentan stau mai des pe la Luncanii de Sus sau de Jos sau oricare Luncani vreau.

#951
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,760
  • Înscris: 01.10.2002

View Posttoniq, on 04 ianuarie 2022 - 00:05, said:

Eh, lasa ca si prin Timisoara mai aveti asa ceva, stai linistiti ca tot un vest semi-salbatic sunteti si voi. Dar, nah, fiind un orasel mai mic, lucrurile se pot rezolva nitel mai repede/usor. S-au facut progrese in acest sens si in Bucuretsi, dar nu te astepta acum ca in orice (margine) de cartier (gen cum sta utopium, sau la tara cum sta wotan) sa nu mai intalnesti masini parcate neregulamentar.
In Europa civilizata nu intalnesti masini parcate neregulamentar. Sunt ridicate in mai putin de o ora.

#952
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,760
  • Înscris: 01.10.2002
Apropo de provincial. Principalul bulevard istoric al Bucurestiului. 2-3 benzi. Penibil...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NFytJXBcZCs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Comparat cu un oras de 10 ori mai mic
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iUBQ2Jwl_n8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#953
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Posttoniq, on 03 ianuarie 2022 - 23:39, said:


Stai linistiti ca Clujul nu creste asa cum abereaza utopium. Conform statisticii INS in anul 2020 in zona metropolitana Cluj abia s-au stabilit 8.500 de persoane (resedinta), fata de Bucuresti-Ilfov unde in acelasi an s-au stabilit vreo 40.000 oameni. Mai grav este ca nr celor stabilit in Cluj scade de la an la an, deci nicio grija, infrastructura nu ramane in urma. Posted Image


Io as vrea ca toti care vor sa vina la Cluj , sa plece la Bucuresti , dar ei prostii nu si nu dara-r dracii in ei sa dea...

#954
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 08.01.2009

View PostBaXXXon, on 04 ianuarie 2022 - 00:48, said:


Io as vrea ca toti care vor sa vina la Cluj , sa plece la Bucuresti , dar ei prostii nu si nu dara-r dracii in ei sa dea...

Pai in aceste condiții, conform statisticii lui utopium, ar creste in Cluj procentul de “prostovani”. Nah, ce sa zic, poate ca știe utopium ceva, asa ca nu mai blamați Bistrița ca va salvează media de iq.;)

View PostWotan, on 04 ianuarie 2022 - 00:42, said:

Apropo de provincial. Principalul bulevard istoric al Bucurestiului. 2-3 benzi. Penibil...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NFytJXBcZCs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Comparat cu un oras de 10 ori mai mic
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iUBQ2Jwl_n8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Încă o data, lasă Bucureștiul ca nu ai niciun habar de el. Am înțeles, te-ai supărat ca te-am deconspirat ca locuiești la țara in zona industrială, dar vorbeste despre ce stii, adică despre … nimic. ;)

Edited by toniq, 04 January 2022 - 01:06.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate