Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Plata concediu medical Covid si concediu de carantinare

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,447
  • Înscris: 15.11.2003
In aseara asta a iesit sotia pozitiva la Covid, avand simptome specifice dupa contacti confirmati.
Am citit ca se plateste 100% concediul medical covid.
Mai demult stiam de la HR ca exista si o limita superioara.
Are cineva idee care sunt platile si limitele actuale pentru aceste 2 tipuri de concedii ?

Edited by radu103, 24 October 2021 - 21:25.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
Intreaba la medicul de familie, ala da concediul.

#3
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016

 radu103, on 24 octombrie 2021 - 21:12, said:

In aseara asta a iesit sotia pozitiva la Covid, avand simptome specifice dupa contacti confirmati.
Am citit ca se plateste 100% concediul medical covid.
Mai demult stiam de la HR ca exista si o limita superioara.
Are cineva idee care sunt platile si limitele actuale pentru aceste 2 tipuri de concedii ?

Care 2 tipuri de concedii ? Ca tu ai zis de cel de Covid.
Cel de Covid se plateste 100%.
Medicalul, daca mai este nevoie si de medical, in functie de codul care este trecut pe concediu, poate fi 75% sau 100%.
Dupa cum ti s-a zis si mai sus, medicul de familie iti poate raspunde.

LE : acum am vazut in titlu ca e vb si de cel de carantinare. Tot medicul de familie.

Edited by Magicwisewolf, 24 October 2021 - 22:14.


#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Limita maxima la un Concediu Medical este 100% si se raporteaza la plata din salariul brut. Pe medicalul meu nu este bifat procentul (doar codul 51 pentru Covid).

Legat de concedii, sunt mai multe:
  • de odihna
  • medical
  • fara plata
  • pentru evenimente speciale (nunta, botez, deces, etc)


#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
https://www.google.c...OsH2eh6qRX9E8gG

Recuperare ușoară soției. Și ție, dacă ai luat virusul de la ea.

Edited by corinadaniela, 25 October 2021 - 08:08.


#6
farockhcm

farockhcm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,918
  • Înscris: 13.05.2013
Medicul meu de familie sa pensionat si inca nu am avut timp sa caut altul.Cine da concediu medical daca va fi cazul?

#7
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 23.02.2007
Pai daca s-a retras medicul actual , activitatea sa nu este preluata de alt medic/cabinet ? asa am patit la mine

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Medicul de familie da ambele concedii, in baza notificarilor DSP.
E 100% in ambele cazuri.

Vezi ca in mod normal ar trebui sa te testeze si pe tine. Asa e legea anul asta - contactii directi care locuiesc la aceeasi adresa se testeaza si ei.

#9
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016
Depinde. Daca e vaccinat, nu e obligatoriu, se face doar la cerere.
Mai mult, daca e vaccinat si nu e testat, prin urmare, nu figureaza ca pozitiv, poate iesi si umbla linistit pe unde vrea el.
Nu-i asa ca legea e frumoasa in acest caz ?
Eu zic ca in astfel de situatii, normal ar fi sa fie testat si contactul / contactele directe din casa si acestea sa poata iesi doar daca testul e negativ, nu doar pt ca sunt vaccinati.


Vezi ca in mod normal ar trebui sa te testeze si pe tine. Asa e legea anul asta - contactii directi care locuiesc la aceeasi adresa se testeaza si ei.

E vorba de cei nevaccinati sau e valabil si pentru cei vaccinati ?

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
E valabil ptr toti de la aceeasi adresa.
E adevarat, cei vaccinati, daca nu au simptome pot iesi din casa pana sunt confirmati si ei pozitivi.

Ce e interesant e ca regula asta ptr cei vaccinati nu exista si pe site-ul DSP :D
Acolo toti trebuei sa se izoleze.

#11
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,447
  • Înscris: 15.11.2003
In urma discutiilor cu cei de la companie am aflat urmatoarele :
- 100% pe CM de covid, media ultimelor 6 luni cu limita 12 salarii pe economie (nu conteaza daca sotia a fost in concediu de crestere copil)
- 100% de carantinare

#12
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 25.11.2004

 eiffel, on 25 octombrie 2021 - 09:44, said:

Medicul de familie da ambele concedii, in baza notificarilor DSP.
E 100% in ambele cazuri.

Vezi ca in mod normal ar trebui sa te testeze si pe tine. Asa e legea anul asta - contactii directi care locuiesc la aceeasi adresa se testeaza si ei.
O fi legea, dar in mai, sotia confirmata, a facut testul la spitalul unde lucreaza.
Pe mine, in carantina, nu m-a intrebat nimeni de sanatate, politia doar  a venit sa vada daca suntem acasa.

#13
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,447
  • Înscris: 15.11.2003

 istratei, on 25 octombrie 2021 - 17:14, said:

O fi legea, dar in mai, sotia confirmata, a facut testul la spitalul unde lucreaza.
Pe mine, in carantina, nu m-a intrebat nimeni de sanatate, politia doar  a venit sa vada daca suntem acasa.
S-a miscat repede DSP, azi la panz am primit toti (inclusiv copii) deciziile din corona forms de carantina.
Ce sa mai testeze tinand cont ca sunt contact direct fara schema completa ? se presupune direct ca infectat si gata, nu mai cheltuim banii aiurea

Edited by radu103, 25 October 2021 - 19:49.


#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
S-au lenevit sau pur si simplu nu mai fac fata.

Cand am fost eu bolnav in decembrie testau membrii familiei doar daca aveau simptome. Altfel nu.
Din ianuarie au bagat obligativitatea testelor si la membrii familiei dac unul e pozitiv - colegii are s-au infectat in ianuarie si martie au "beneficiat" de tratamentul asta - testata toata familia.

Mai putin un coleg care a fost testat la spital si aia au uitat sa-l bage in sistem. A primit medical de la medicul de familie in baza foii de la spital, dar la DSP nu a fost bagat niciodata in baza de date - n-a putut sa-si scoata certficat verde pana nu s-a vaccinat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate