Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

intrebare declaratie unica - CNAS

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
andrew_zx

andrew_zx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 20.10.2021
daca depunde declaratia unica la fisc luna aceasta, si bifez ca nu am realizat venituri pt. anul 2021 dar vreau sa beneficiez sa asigurare de sanatate , ce termen voi avea pt. plata, pentru ca eu am citit ca termenul este 25 mai anul viitor. asta inseamna ca daca depun declaratia luna aceasta voi fi asigurat pana anul viitor in luna octombrie dar termenul de plata va fi 25 mai 2022?

#2
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Anul 2021 nu sa incheiat. Asa ca mai ai timp sa realizezi venituri. Deci nu poti declara ca nu ai realizat venituri pe anul in curs, pentru ca anul in curs nu sa incheiat.

#3
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021

View Postandrew_zx, on 24 octombrie 2021 - 19:37, said:

daca depunde declaratia unica la fisc luna aceasta, si bifez ca nu am realizat venituri pt. anul 2021 dar vreau sa beneficiez sa asigurare de sanatate , ce termen voi avea pt. plata, pentru ca eu am citit ca termenul este 25 mai anul viitor. asta inseamna ca daca depun declaratia luna aceasta voi fi asigurat pana anul viitor in luna octombrie dar termenul de plata va fi 25 mai 2022?

Da, devii asigurat pentru o perioada de 12 luni de la data depunerii declaratii unice (baza de calcul 6 salarii minime brute)
Dar trebuie sa platesti suma de plata pana la 25 mai 2022 altfel iti trimite ANAFu somatie..

Edited by Rav_885, 25 October 2021 - 07:57.


#4
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
@florin71_skoda: Declaratia unica are un capitol cu estimarea pentru 2021. Pe acela il foloseste cineva care vrea sa se asigure si nu are venituri.

@andrew_zx: Nu sitiu cat timp vei fi asigurat, dar ce vreau sa iti spun scriu este sa fii atent la ‘fara venituri’. Chiar o dobanda bancara de nimic este venit, ceea ce te incadreaza la ‘cu venit dar sub plafon’ si schimba complet modul de calcul. In acest din urma caz, fiindca depui declaratia dupa data limita (25 mai), ai de platit pentru lunile ramase pana la urmatoarea data limita de depunere, adica octombrie 2021 … mai 2022 inclusiv, si probabil tot pana atunci vei fi asigurat.

Edited by sags, 25 October 2021 - 08:05.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate