Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Paul Olteanu și Ministerul Învățămîntului

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
painea_calda

painea_calda

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 25.12.2016
M-am apucat și eu acum cca 6 luni să ascult din când în când un podcast  Mind Architect făcut de un trainer cu vechime și calificare de traininguri susținute prin medii de business corporatist Paul Olteanu . Fără să am studii în domeniu neurologiei și psihologiei, mi s-a  părut că sunt foarte bune niste  explicații date pe limba unui necunoscător venite de la un individ care a citit multe cărți de neurologie și psihologie, dă tot timpul citate din ele, și aplică aceste informații pe un mediu real și actual în care ne învârtim astăzi .
Poate că nu o să mă credeți dar, o coincidență extraordinară, a făcut ca tocmai acest podcast să fie motiv de scandal în 20 octombrie dintre niște capete luminate ale neurologiei și psihologiei pe de-o parte și Ministerul Învățământului de cealaltă parte.
”De la ce s-au luat” : Profesorul Mircea Miclea de la Universitatea Babeș-Bolyai, cercetător și fondatorul școlii cognitive în psihologia românească, fost ministru prin 2007 , acuză Ministerul Educației de menținerea în școli, fără verificare științifică, a programului cu erori „Neuroștiința la clasă”.
Acest program „Neuroștiința la clasă” se bazează pe podcastul Mind Architect.
Alte somități în materie, adică:
Prof. Univ. Dr. Andrei C. Miu Coordonatorul Laboratorului de Neuroștiințe CognitiveDepartamentul de Psihologie, Universitatea Babeș-Bolyai
Cercetător Științific Grad I, Dr. Raul C. Mureșan Președintele Consiliului Director Transylvanian Institute of Neuroscience
Prof. Univ. Dr. Dragoș Iliescu Departamentul de Psihologie și Științe Cognitive Universitatea din București
au făcut o ditamai scrisoare în care dau de pământ cu acest podcast și cu Paul Olteanu:
-  Că au găsit niște inexactități. Mă așteptam la asta, niște cercetători sunt întotdeauna mai buni decât o persoană care citește ce au scris cercetătorii și incearcă să facă un rezumat a ceea ce a citit, aplică  la viața de zi cu zi și totul pe o limbă ușor de înțeles.
- Că informațiile sunt depășite. Aici m-au uimit , se pare că au găsit o teorie care ar fi emisă de fapt de un  cercetător de prin 1952 și că neurologii au renunțat la aceasta fiindcă între timp s-a aflat ceva mai mult.
- Dar ce m-a revoltat cel mai mult a fost că au spus: ” Podcastul folosește un limbaj colocvial, care credem că e nepotrivit pentru lecții la clasă” , ” Calitățile limbajului științific sunt conciziunea și claritatea, cultivate în contextul folosirii îngrijite a limbii. În opinia noastră, podcastul face un deserviciu eforturilor de a educa acest stil de comunicare la elevi, fiind un exemplu de vorbire neîngrijită, imprecisă și dezorganizată.”
Adică ei care scot super lucrări ce nu pot fi citite decât dacă ai studii superioare în domeniu ar fi mai buni pentru asta. Numai că ei nu au gata pregătit nimic care să fie accesibil copiilor. Nu au podcast de 5 sezoane cu 10 episoade. Nu au un site în care elevii să găsească idei despre :
Inteligență emoțională
Înțelegerea emoțiilor celorlalți
Optimizarea stării de bine
Procesarea  propriiloremoții
Înțelegerea relațiilor cauză-efect
Ei vin cu citate în care Paul Olteanu spune așa : „toți neurotransmițătorii, n-aș intra extrem de mult în detalii, nici nu știu să spun care din ele e procesat unde, dar ce e cert este că sunt procesate în sistemul limbic ”
Ei spun că este un limbaj necolocvial.
Poate că ar fi fost mai bine să se vireze niște fonduri de la buget, către un colectiv de somități în neurologie, să facă aceste materiale pentru niște elevi de scoală generală, care să fie gata peste 3 ani, cu un limbaj neprietenos, de lemn, și astfel peste încă un an, ar fi gata de verificat și de trecut prin toate comisiile de verificare de la minister, pe care verificatorii de la minister nu le-ar putea găsi nepotrivite fiindcă cei din comisii au fost chiar elevii lor.

#2
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
De ce ar studia un elev asa ceva, in afara de liceele pedagogice?

E o adevarata moda cu mindfulness si alte prostii postmoderne care le sunt bagate pe gat elevilor incepand de la gradinita. Toate astea vor duce la aparitia unor generatii de oameni  frustrati si fricosi, care vor cauta protectia in loc sa fie dispusi sa exploreze, sa-si asume riscuri, sa invete din greseli. In conditiile astea, limbajul colocvial e chiar cea mai mica problema.

#3
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Deci sa o luam cu inceputul.
pufonel - Ti-am citit mesajele si tu nu esti baiat rau, nu esti frustrat dala care toarna hate pe orice. Asa ca scriu urmatorul mesaj.
1 - Am vazut conferinta, urmaresc M. Arhitect si P. Olteanu de ceva timp.
- Nu este vorba despre materie noua, chiar s-a precizat ca nu este vorba de introdus de materie noua la clasa.
- Este vorba ca la orele de dirigentie sa se discute despre treburile astea.
2 - Este invers, se doreste sa explorezi, sa te intelegi mai bine.
3 - Ai dreptate cu prostiile alea care sunt bagate pe gat elevilor.
4 - Tocmai aia este, daca te uiti gratuit pe youtube la videoclipurile alea o sa intelegi ca este vorba despre explicat niste treburi, sa intelegi cum sa raspundem mai bine la ele.

Cam atat. Este o colaborare ok dar la nivel de imagine, atat.

Edited by -ARA-, 24 October 2021 - 09:08.


#4
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010
Psihopupologii aia ar face bine mai intai sa-si rezolve domeniul inainte sa dea cu spalarea pe creiere prin licee:

https://www.nature.c...ture.2015.18248

#5
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Astia sunt un fel de popi. Popi spun ca esti pacatos si trebuie sa te mantuiesti astia zic ca esti defect si trebuie sa te corectezi, pe bani, nu gratuit pe youtube, daca se poate.
Auzi, te poti uita gratuit pe youtube, mare favoare, ca altfel merita bani grei, coaching, training, chestii grele, ce sa mai spun..

#6
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Am fost la un curs al lui Paul Olteanu, vreo 600 euroi, a platit angajatorul. Practic 1 zi a fost o introducere, ziua 2 a fost o baterie de teste excelenta, pentru aia m-am dus, o baterie cu licenta, cu nume grele institutionale in spate. In prima zi l-am contrazis de vreo 100 ori, cu exemple practice, omul a fost zen, politicos, a tinut-o pe a lui, ca avea o agenda.
Omul carismatic, autodidact (asta e bine) dar scuze, cu aere de semidoct (asta nu e de bine). Aduc un nene din familie, la pensie, numai daca ii arata lui Paul lista de carti citite, de fapt studiate il ingroapa, iar daca deschide gura (nenea) nu sunt sigur ca Paul intelege vorbirea.
Oricum, Paul e generatia tanara, flamanda, care vrea sa faca istorie in felul lui, imi aminteste de tipul din Mindhunter.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate