Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Coroziune capota

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Va salut dragi prieteni !  Detin un VW Touran din 2007 care ma slujit fara mari probleme pana in momentul de fata.

A inceput sa ruginesca capota pe la marginea din fata. Nu grav.

Am curatat rugina , chituit si vopsit  insa, banuiesc ca pentru putin timp.

Ce pot face sa scot rugina din marginea capotei. ? Dublura si ranforsarea marginii frontale par in regula insa, locul unde se intalnesc cele doua (foaia exterioara si dublura interioara) este ruginit.

Cum pot sa curat rugina de acolo si sa aplic substante anticorozive?

#2
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Daca vrei s-o faci ca la carte, sablare, curatare chimica si apoi zincare.

#3
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
poti da cu rust convertor si era bine sa dai cu spray cu zinc peste zona curatata. Sunt si vopsele care reactioneaza cu rugina si formeaza o combinatie chimica (hammerite).
In esenta cel mai bun rezultat se obtine prin curatare si zincare dar e greu de realizat in zona de imbinare.

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,486
  • Înscris: 30.08.2006
Asta e varianta cea mai simpla si foarte eficienta. Trebuie sa dai cu Kelfos pe ambele parti afectate de rugina. Se va transforma rugina intr-o masa inactiva de culoare neagra.

#5
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Din punctul meu de vedere, rust convertoarele sint pentru fraieri. Cineva trebuie sa dea banii si pe timpenii :D
(Astept totusi si parerea unui tinichigiu.)

Eu de citiva ani in fiecare vara dau bani pe rust convertoare si spray-uri de vopsea ca sa-mi rezolv aripile si in fiecare primavara rugina reapare. Anul asta m-am enervat si am apelat la flex ca sa curat rugina si m-am trezit cu niste gauri mai mare de cit un pachet de tigari, in ambele aripi. Deci ciuci rust convertor, ca la mine nu a functionat. Flexul in schimb, a taiat tot :D Acum garantat nu mai am rugina, ca este ditamai gaurocul :D

#6
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Am expreienta cu produsul Kelfos si Koroplex , cel de la Forch. Nu prea merg pe tabla.

Am incercat pe tabla curatata la luciu, anul urmator a aparut rugina.

Pe sasiu insa , unde nu am putut curata la luciu s-a format o crusta care dainuie de cativa ani.

Problema care am ridicat-o se refera la modul cum as putea avea acces sa curat rugina din interior.

Fata capotei am cosmetizat o bine dar mie teama de rugina care va razbate din imbinare.

La masinile anterioare administram cateva pufuri de ceara de caroserie insa,  anu trecut a trebuit sa curat rugina aparuta sub ceara de caroserie aplicata de altcineva si mi am dat seama ca aplicarea cerii nu este o idee buna.

Poate am sa revin la ideea antica de a introduce ulei curat in acel spatiu de imbinare ...Poate mai incetineste atacul ruginii... Ce ma sfatuiti ?

#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,486
  • Înscris: 30.08.2006
Prin sablare cureti rugina in zonele dificil de ajuns.
Convertoarele de rugina nu functioneaza bine decat pe strat de rugina ca sa se activeze.

Edited by Leo2006, 23 October 2021 - 23:32.


#8
dd80

dd80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 28.07.2012
Cat costa o capota in stare buna, poate chiar la culoare?

Masina are totusi 14 ani,

#9
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 05.04.2011

View Postflorin71_skoda, on 23 octombrie 2021 - 22:14, said:

Din punctul meu de vedere, rust convertoarele sint pentru fraieri.
Eu de citiva ani in fiecare vara dau bani pe rust convertoare
Posted Image

#10
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://i.dedeman.ro/media/catalog/product/cache/dedeman/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/1/0/1039337.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Incearca si cu acest spray pentru galvanizare cu zinc de la Motip: https://www.dedeman....00-ml/p/1039337
Cureti zona cu o perie de sarma si aplici cateva straturi de spray.Posted Image

Edited by xmanyacs77, 24 October 2021 - 06:05.


#11
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
NU are cum sa ajunga intre fata capotei si ranforsare, cu o perie de sarma...

#12
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014
...și,  din păcate,  de acolo vor continua problemele.

Eu folosesc Chelade pentru pasivizare. In cazul tău,  as da un strat mai gros pe ambele părți și as lasă să acționeze,  apoi vopsit.

#13
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,775
  • Înscris: 25.01.2007
relax, touranurile sunt predispuse la rugina. unul mai vechi de 2010, sanse minime sa nu-i gasesti rugina.
io zic ca daca mai astepti un an, o sa devina normalitate, o sa fii uimit daca mai ai elemente fara rugina.

#14
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
rust convertorul functioneaza prin reactia cu rugina si formeaza un compus organometalic care e aderent de tabla. Pe tabla curatata cel mai bun e zincul. Degeaba dai sub aripi daca nu acoperi zona. Rust convertorul nu e foarte solid si o sa se desprinda de la pietre sau vibratii. Dupa ce dai cu el lasi 1-2 zile sa nu ajunga apa si ulterior poti da cu hammerite in 2-3 straturi ca sa faca o pelicula dura si impermeabila.
Curatarea tablei si vopsirea cu spray de zinc e cea mai buna dar zonele unde nu e posibil acest lucru pot fi protejate cu rust convertor si vopsea hammerite sau altele similare., nu cu vopsea auto. Daca te afecteaza culoarea sa zicem poti da ultimul strat cu o vopsea auto de culoarea potrivita.

Edited by chilly willy, 24 October 2021 - 10:49.


#15
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013

View Postdd80, on 23 octombrie 2021 - 23:52, said:

Cat costa o capota in stare buna, poate chiar la culoare?

Masina are totusi 14 ani,

M-am gandit la aceasta varianta dar consider ca ar fi bine sa fie ultima.

View Postslai, on 24 octombrie 2021 - 08:41, said:

relax, touranurile sunt predispuse la rugina. unul mai vechi de 2010, sanse minime sa nu-i gasesti rugina.
io zic ca daca mai astepti un an, o sa devina normalitate, o sa fii uimit daca mai ai elemente fara rugina.

Deocamdata arata foarte bine. Sa vedem cum mai evolueaza problema doar nu m am casatorit cu ea ...

#16
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
de unde sa iei o capota "in stare buna" ?
Din dezmembrari? sunt tot capote de aproximativa aceeasi vechime probabil cu aceeasi problema legata de rugina. Nu ai prea multe variante, eu as curata foarte bine zona cu perie de sarma pana la metal pe toata zona pe care e posibil, pe zona de imbinare as da cu rust convertor forch sau ceva mai scump, pe restul tablei as da cu zinc si apoi vopsire peste tot intai cu hammerite si peste un strat de vopsea auto. Ar trebui sa-i mai asigure niste ani

#17
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
In principiu, cam stiu ce ar trebui sa fac , problema este cum ajung in spatiul dintre dublura si capota. Dublura este foarte lata. M a gandeam sa o traforez cu flexul sa pot ajunge la imbinare. Am mai facut asemenea reparatie la o usa dar, am putut intra prin corpul usii.

In alta ordine de idei, masina sotiei, Yaris, se pare ca este vopsita cu vopsea pe baza de apa.

Daca as vrea sa i faca  un mic retus se poate face cu vopsea pe baza de solvent ?

#18
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
pai si acolo in dublura aia se strange apa?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate