Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Utilizare mana dupa ce am fost vaccinat?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 29.07.2017

View Post-ARA-, on 23 octombrie 2021 - 18:41, said:

Plasturele ala cat se tine?
Pana la rapel. Îl scoate medicul când face doza următoare.
Glumesc. Pana seara la dus. Sau dacă vrei pana a 2-a zi.

#38
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 17.05.2012
eu dupa prima doza am fost si am stropit pomii =))) am pus 12 kg pe spate si m-am si lovit la el. :)) sunt viu inca

#39
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postadisz, on 23 octombrie 2021 - 19:14, said:

ps.
Foloseste mana cu cap.Cine cunoaste stie despre ce-i vorba.
Asta-i ca in bancul ala:

'' - Iubito, am mainile atat de inghetate, imi dai voie sa mi le incalzesc intre coapsele tale ?
  - Auzi, da' urechile nu le ai inghetate ? ''

#40
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View Post-ARA-, on 23 octombrie 2021 - 17:51, said:

Nu alt titlu mai inspirat, doresc sa stiu daca dupa ce m-am vaccinat pot sa folosesc mana normal, adica sa fac treaba normal, sa ridic cu ea, sa tastez cu ea, sa o folosesc normal sau trebuie sa o menajez?

Doctora m-a intrebat ce mana folosesc si dorea sa faca in mana opusa, daca sunt dreptatci vroia sa faca in stanga.
Am facut in dreapta ca obisnuiesc sa dorm pe mana stanga si probabil m-ar deranja.
Dar a aparut curiozitatea ce nu am apucat sa mai intreb ca si asa erau altele de discutat pe la centrul de vaccinare.

Daca a vrut sa imi faca vaccinul in mana pe care nu o folosesc, ar trebui sa menajez mana vaccinata?
Depinde foarte mult ce fel de dispozitive ai prin casa. Si mai exact, pe unde le ai amplasate.

De exemplu, daca dormi paralel cu routerul wifi, si semnalele ajung la locul vaccinarii, ar fi posibil ca noaptea undele sa activeze dispozitivul implantat.
Dupa activare, o sa incepi sa simti muschiul mai dur, si ca ar da semne de durere.

Nu panica daca se intampla asta. Te duci la bucatarie si bei niste apa cu mana opusa.
Ca solutie de panica, poti sa pui spatele unui telefon pe vaccin. Bateria telefonului o sa absoarda undele energetice de la vaccin, si durerea o sa dispra.a

#41
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

View Post-ARA-, on 23 octombrie 2021 - 18:41, said:

Plasturele ala cat se tine?

Până la Crăciun.
Tu trolezi sau care e faza ?

#42
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010

View Postvictor29cr, on 23 octombrie 2021 - 22:37, said:

daca dormi paralel cu routerul wifi, si semnalele ajung la locul vaccinarii
GRESIT !!!
TOTAL GRESIT ...
Daca doarme paralel cu routerul, semnalele lui cu cele ale routerului nu se vor intalni niciodata (la dracu, doar sunt paralele, nu ??)
Neaparat trebuie sa doarma perpendicular pe router ...
Eventual, in functie de dispozitivele de prin casa (sa zicem de telefoane), are 2 variante:
1. Daca sunt Huawei, s-a scos, astea au receptie buna de semnal si nu e nevoie de lighean metalic langa el, poate avea si unul de plastic. La nevoie se poate folosi o galeata (tot de plastic; e mai lejer de pus pe cap).
2. Daca are Samsung sau, mai rau, Apple ori alta/alte gioarsa(e) ieftine, aici trebuie neaparat ca galeata sa fie metalica, altfel nu va avea semnal deloc.
In acest caz, la nevoie, merg si niste fire legate la priza, sa aiba si destula energie ... galeata consuma destul de mult.
Asta, pana se activeaza cipul 5G; dupa ce se activeaza, va da el semnal catre router.

ARA, ia legatura cu ala de se vaita ca il fura Digi la semnal, poate faci si tu un ban cinstit ...
Tu esti vaccinat acum, vei fi in permanenta conectat la 5G, poate il ajuti si pe el sa prinda mai mult de aia 90 mb/s cu care se chinuie, el platind in fapt 500.
Japca pe fata, bai nene, la scarbele astea de la Digi ...

Edited by shymano, 24 October 2021 - 00:26.


#43
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009
Raspuns pentru initiator:
Pe 08.10. m-am intepat cu doza a 3-a.
Toate cele 3 intepaturi au produs durere locala in brat, a disparut dupa o zi, o zi si jumatate. La ultima intepatura am avut noroc de o cucoana desteapta, mi-a spus ca in caz de durere sa pun comprese rece, Vaccinul l-am facut pe la ora 11, pe seara a inceput sa ma deranjeze zona intepata. Am ascultat-o si am luat o conserva rece din frigider, am pus-o pe locul dureros. Am repetat operatia de cateva ori pana m-am culcat. A 2-a zi nu ma mai deranja.
Mentionez ca am folosit mana respectiva fara nici o restrictie cat mi-a permis durerea. Dupa toate cele 3 intepaturi. e adevarat ca nu am muncit, nu am carat greutai mari, doar miscari usoare.
Sanatate!

Edited by altuser09, 24 October 2021 - 06:37.


#44
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
A doua zi.
O usoara durere de cap, nu stiu daca de la sinuzita sau de la vaccin.
Ma doare bratul, m-am trezit cu el transpirat.

Si asta ma gandeam, o zis doctorita de o compresa cu apa, si eu fiind dasta super exact ma gandeam? Sa pun compresa cu apa calda sau rece?
Ca si reactie si ca si senzatie, compar intepatura cu o intepatura de albina.

Mai stau putin si ma duc sa beau un ceai sa iau un paracetamol sau algocalmin.

3 ore mi-a zis sa nu iau vreo pastila si 2 zile sa nu beau nimic.

#45
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,362
  • Înscris: 25.04.2007
Apa poti sa bei. Probabil la alcool se referea.

#46
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 03.04.2005

View Postgreenlife, on 23 octombrie 2021 - 20:43, said:

Da, sa aveți grija în seara de după vaccin cum faceți sex . Sa va opriți la timp ca dacă nu va coordonati va pleacă vaccinul la partenera.

Râdeți voi dar după vaccin eu și soția nu ne-am mai putut dezlipi unul de altul, ați văzut că moneda stă lipită de locul unde ai făcut vaccinul, probabil același lucru ni s-a întâmplat și nouă la scală mai mare. În fine, a fost o noapte agitată și abia așteptăm să vedem ce se întâmplă la booster, soția mi-a propus să ne luăm câteva zile libere...

#47
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Eu m-am dus acasa si am facut gantere si cardio :lol:

#48
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 29.07.2017

View Postcraciuncostel, on 24 octombrie 2021 - 09:55, said:



Râdeți voi dar după vaccin eu și soția nu ne-am mai putut dezlipi unul de altul, ați văzut că moneda stă lipită de locul unde ai făcut vaccinul, probabil același lucru ni s-a întâmplat și nouă la scală mai mare. În fine, a fost o noapte agitată și abia așteptăm să vedem ce se întâmplă la booster, soția mi-a propus să ne luăm câteva zile libere...
Fără gluma. Pe bune ca am mai auzit printre cunoscuți de astfel de cazuri după vaccin. O fi având și astfel de efecte.

#49
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004

View Post-ARA-, on 24 octombrie 2021 - 07:07, said:

A doua zi.
O usoara durere de cap, nu stiu daca de la sinuzita sau de la vaccin.
Ma doare bratul, m-am trezit cu el transpirat.

Si asta ma gandeam, o zis doctorita de o compresa cu apa, si eu fiind dasta super exact ma gandeam? Sa pun compresa cu apa calda sau rece?
Toate simptomele vor trece pana maine. Doardurera la locul intepaturii poate persista la unele persoane.

Compresa evident cu apa rece.
Poti eventual sa masezi locul cu ceva crema mentolata - eu am mai dat cu Saliform.

#50
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Ma durea mana, tricepsul, am scos cubuletele de gheata si am lasat vreo 5-8 minute pe mana. Acum este ok.

#51
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View Post-ARA-, on 23 octombrie 2021 - 18:41, said:

Plasturele ala cat se tine?
Pana la dus.

#52
GeorgicaPopescuIoan

GeorgicaPopescuIoan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 20.01.2019

View PostCousteau, on 24 octombrie 2021 - 09:39, said:

Apa poti sa bei. Probabil la alcool se referea.
Eu am cinstit fiecare doza cu cate 7-8 beri ....cred ca de aia nu s-o activat 6G si am ramas ca fraierii pe 5G , dupa a 3-a doza .

#53
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Cica daca n-a trecut un an de la "vaccinul" cu bere, merge tratat cu palinca pentru neutralizarea berii (e un bug ce nu te lasa sa ajungi la 6G).
Iti va aparea un upgrade la 5G+ intai, apoi cel de 6G.
"Vizita de lucru" la o vecina in primele 30 de zile de la vaccin te duce in 6G fara a mai trece prin 5G+.
Acum prind 6G fara a avea nici macar telefonul la mine ... dupa 3 beri intru in hotspot automat, emit fara a plati abonament.

Edited by shymano, 24 October 2021 - 14:15.


#54
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Cate bordeie, atatea obiceie...
Pentru initiator si ceilalti mai firoscosi din fire...
La a 3-a doza de Pfizer, durerile din bratul injectat sunt mai mari si mai persistente decat la primele 2 doua. Nimeni nu stie de ce, toata lumea da vina pe boost-ul vaccinului. Durerea apare cam la cateva ore bune dupa vaccin. Desi, pana la urma nici nu conteaza, ce aveti de facut?
Simplu.
Oricum trebuie sa luati preventiv un paracetamol (contra febrei - cel mai intalnit simptom). Mai luati un antiinflamator. De la orice doza amarata de Diclofenac, pana la Arcoxia. 1 tableta, nu mai mult. Nu va apucati acum sa luati cea mai mare doza de Arcoxia ca chiar nu are rost. Va garantez ca va disparea orice durere. Oricum, ea nu tine mai mult de 48 de ore. Doar ca este jenanta.
PS. Gheata aplicata local este si ea ok, desi inconfortabila.

Edited by adip1962, 25 October 2021 - 17:58.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate