Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Inlocuire sau servisare multi-split LG

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
ovitaliz

ovitaliz

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.01.2020
Salut,

Avem un aer conditionat multi-split LG generatia cam 2011, stil mirror, nefunctional de cativa ani.
Conductele pana in dormitoare sunt trase in zidarie. In plus, unitatea exterioara e montata ciudat pe bloc si nu avem acces direct.
In vara am chemat un alpinist, care a schimbat freonul si s-a uitat sumar, dar nu a reusit sa rezolve problema.
Codul de eroare e CH05 - communication error. Din ce am vazut, poate sa insemne foarte multe lucruri, de la scurt-circuit la placi arse.

Am doua solutii si am nevoie de ceva sfaturi:

Inlocuire totala:
Cumpar un dual-split, tot LG ca sa fie tevile si cablurile compatibile + instalare si schimbare de module interioare. As alege tot LG ca sa fiu sigur ca tot ce e prin pereti e compatibil si nu trebuie sa platim si renovarea dormitoarelor Posted Image

Servisare
Deja alpinistul a fost scump, dar daca gasesc o alta firma specializata..
Ar trebui sa fie mai ieftin daca e doar de la legaturi sau cabluri.
In acelasi timp, habar n-am cat consuma si cum a evoluat tehnologia in 10 ani.

Merita efortul si pariul pe service? Sau mai bine inlocuire?

Multumesc!

#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Este prea vechi deja, iar accesul din ce zici, dificil, nu merită experimentele costisitoare.
Schimbă cu ceva nou și rezolvi pentru mulți ani.
Oricum, tehnologia este deja alta, net superioară.
Spor.

#3
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011
Cumperi tot LG si descoperi ca demult nu mai sunt compatibile alea intre ele ...

#4
ovitaliz

ovitaliz

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.01.2020
Salut, mersi pentru raspunsuri si revin cu un colaj de informatii de pe net dupa ce m-am mai documentat.
Poate ajuta pe cineva in viitor. Mai jos rezumatul si optiunile pe care le vad eu deocamdata:

Suprafata deservita:
40-45mp (2 dormitoare)
Inaltime 2.70
Bloc foarte bine izolat termic, storuri.
Nu facem congelator, am fi ok si cu 12k BTU sa asigure 21-22 C in caz de canicula vara, noaptea.


LG Dual split - pus de constructor
Vechime: aproximativ 2011
Agent frigorific : R410A (R-410A is scheduled for elimination from all new systems in 2023)
Inverter: Da
Diametru conducte catre unitatea exterioara: Lichid 6.35 mm Gaz 9.52 mm
1 traseu aproximativ 4m
Al doilea aproximativ 7m

Interior:
2x MC09AHM  LG Aircool Mirror Metal
Capacitate: 9000 BTU

Exterior:
Cel mai probabil  LG FM19AH
Capacitate: 5.3 kW / 6.3 ~ 18000 BTU
Clasa: A
Pompa caldura
Greutate: 58 kg

Problema:
Nu functioneaza si pot sa ajung la unitatea exterioara doar cu alpinisti. E atat de ciudat pus incat nu pot sa il vad nici de la geam :samui:
Traseele sunt trase in zidarie. Nici nu vreau sa imi imaginez cum e sa refacem totul. Poate in 5 ani.
Am gasit o firma pe OLX si au coborat pe franghii si au facut un refill de freon, cat s-au priceput- erau mai mult pompieri decat tehnicieni. Condensatorul este aparent OK si functioneaza.
Toti vecinii de pe coloana au probleme cu aerul (acelasi model) care nu functioneaza. Banuiesc ca e ori ceva legat de fiabilitate LG in timp, ori alteceva: cum a fost montat si intretinut sau ceva legat de pozitionare, pe un perete vertical intre 2 cladiri.
Pare ca au fost destul de scumpe la vremea lor si, dupa 10 ani, daca ar functiona ar fi ok pentru nevoile noastre (clasa A, inverter, agent R410, filtru plasma, design bun, pompa caldura). Mai am o unitate independenta LG monosplit din aceeasi generatie in living care merge brici.

Erori:
Split 1: cod erroare CH05: split-ul nu comunica cu unitatea exterioara. Poate fi de la cabluri, scurt-circuit sau PCB si altele
Split 2: functioneaza 15 minute, apoi apare codul CH24: Low / High press S/W open. Inseamna ca poate fi o supapa sau senzor la unitatea exterioara sau, mai rau, curge freon pe undeva (p80 din manualul de service). Poate alpinistii au facut o treaba aiurea.

Doc:
Specificatii tehnice serie
Manual utilizator
Schema si codurile partilor componente
Manualul asta de reparatii care e foarte detailat cu diagnosticul si arata si nomenclatura


Optiuni posibile, vreau sa ma tina 5 ani pana sa ma gandesc sa sparg peretii.

Optiunea A: Inlocuirea totala split+unitati cu pastrarea conductelor din pereti

Intrebari:
Daca reusesc sa verific (cum?) ca problemele vin doar de la unitatea exterioara si split, adica nu am scurgeri si cabluri electrice sunt ok pe traseu.
  • Fac dealerii autorizati garantile si instalare retrofitting pe tevi de R410, in conditiile in care unitatile noi sunt pe R32? Mitsubishi in unele tari zice ca da
  • Sunt cablurile electrice compatibile cu noile generatii? Din cate vad din manuale exista 4 fire 1(L) 2 (N) PE 3
  • Sunt diametrele la tevi compatibile intre fabricanti/ani/serii? Am vazut ca pentru R32 trebuie sa aiba grosime min 8mm. Cum verific? Ce se intampla daca nu e destul?
  • Daca tot ce e pe coloana s-a stricat deja, poate fi de la factori externi (zapada, apa care curge pe unitate). Are sens sa iau ceva scump?
A1: Ceva scump, stilat, solid: 10000 RON + 1500 instalare
Exterior Daikin Bluevolution 3MXM52N8
Interior 2x Daikin Stylish Bluevolution FTXA25AW
Manopera ma astept la 1500 RON

A2: Ceva mediu 5200 RON + instalare (1500?)
Mitsubishi MXZ-2HA40 MultiSplit + 2x9000 Btu/h MSZ-HR25

A3: Orice, numai sa mearga o luna in caz de canicula: 3300 RON + Instalare (1500, cu cine?)
Ferroli Diamant Plus M

Optiunea B: Servisare la maxim, poate tine 5 ani

Un PCB pentru unitatea exterioara e cam 5-600 EUR (3000 RON) + sa gasesc pe cineva care sa ridice namila (58kg), sa schimbe si sa o puna la loc
Financiar nu pare interesant decat daca nu sunt cablurile compatibile cu nimic altceva.

Optiunea C: Inlocuire unitate exterioara

5400 RON + Instalare
Surprinzator, am mai gasit pe unii care par sa aiba ceva compatibil pe stoc.

Optiunea D: fac din 2 split-uri defecte unul bun, scot PCB-ul si il repar pe undeva.

Gasesc o firma in off-season care sa vrea sa se joace cu diagnostice de senzori si supape la inaltime (Cine?)
In dormitorul fara split instalez altceva sau las usa deschisa


Sunt curios ce pareri aveti.
Este optiunea A2 ok pentru traseu vechi?
Evident, optiunea cea mai scumpa e si cea mai simpla, dar e vorba de 1000 EUR in plus fara mari garantii ca e treaba solida si nu se strica in 3 ani.
Eu o sa incep sa sun la firme sa iau devize aproximative si poate prind un -10% de Black Friday.

#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Ne întrebi pe noi, ce să faci tu, doar că, trebuie să și accepți sfaturile, chiar altfel decît ideile tale personale, altfel, o să iasă din subiect un foileton inutil.

Simplu, uiți de unitatea greu accesibilă de pe bloc, tai țevile pe unde intră în casă și acoperi locul, elimini U.I. veche.

Buun, deci, prima rezolvare.
Apoi, iei două unități noi, de cîți btu vrei tu, ce marcă preferi.

La U.E. le găsești loc sub glafurile ferestrelor unde ai nevoie, aferente camerelor unde vrei răcoare.

Faci de așa natură ca traseele de cablu/țevi să fie bine poziționate, să nu ai bătăi de cap la montajul U.I.
Cam asta este.

Edited by crisstonne, 23 October 2021 - 23:02.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate