Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Actorul Alec Baldwin a împușcat mortal o femeie pe platourile de filmare

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#1
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 24.11.2020
Actorul Alec Baldwin a tras cu o armă de recuzită pe un platou de filmare din New Mexico și a împușcat mortal o femeie, iar un bărbat a fost rănit.
Conform poliției, actorul a tras cu arma în timpul filmărilor pentru westernul Rust, a cărui ațiune se petrece în secolul al XIX-lea, relatează BBC. Detectivii investighează incidentul care a avut loc la Bonanza Creek Ranch, o locație populară de filmare.

Sursa: Adevărul

#2
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,412
  • Înscris: 24.02.2017
Si trebuia sa faci un topic special pe tema asta ? Ce e asa nemaivazut ?

#3
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,662
  • Înscris: 23.10.2006
Ca de obicei jurnalisti lui peste folosesc termeni de care nu au habar.  Cu o arma de recuzita nu poti sa tragi cu munitie reala, deoarece teava este partial obturata, si ai sanse sa iti explodeze in mana daca nu folosesti munitie blank.  In cazul de fata, actorul a gresit ca nu a verificat arma sa vada cu ce fel de munitie este incarcata, arma respectiva fiind una normala nu modificata pentru filmari. Este a 2 tragedie cu un actor cunoscut, prima fiind a fiului lui Bruce Lee, Brandon Lee care a fost impuscat cu un revolver pe platoul de filmare,  arma fiind incarcata cu cartus cu glont, in loc de blank.

#4
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,662
  • Înscris: 23.10.2006
C-am asa trebuie sa te comporti, cand ai de a face cu arma.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LCzDQvX0hAY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 24.11.2020

View Postbaribalu, on 22 octombrie 2021 - 06:44, said:

Ca de obicei jurnalisti lui peste folosesc termeni de care nu au habar.  Cu o arma de recuzita nu poti sa tragi cu munitie reala, deoarece teava este partial obturata, si ai sanse sa iti explodeze in mana daca nu folosesti munitie blank.

Păi ăsta e termenul folosit de BBC: prop gun. Evident că nu e așa, din motivele spuse de tine, însă nu pricep ce căuta o armă reală pe platoul de filmare.

#6
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,662
  • Înscris: 23.10.2006
Daca se respecta regulile de siguranta si fiecare din cei care folosesc arme pentru a filma cu ele, ar verifica atent arma, nu s-ar produce nici o tragedie.

#7
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Oare ce-o fi in sufletul lui Baldwin acum? Cred ca e devastat. Cel mai mizerabil lucru care i se poate intampla cuiva este sa omoare pe cineva din greseala.

Eu am omorat din greseala o pisica acum vreo 20 de ani. Am plecat cu masina din parcare si pisica care dormea sub masina a fugit direct in calea rotii din spate. N-am vazut nimic, am simtit doar ca am trecut peste ceva. M-am dat jos si pisica se zvarcolea cu sangele bufnind pe nas si pe gura. In 20 de secunde a murit.

Nu am reusit niciodata sa ma scutur de amintirea asta absolut oribila.

Edited by Groot, 22 October 2021 - 07:24.


#8
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021
E posibil sa fi tras deliberat in ei, pe motive de nervi, frustrare, epuizare, conflicte de platou, etc
Când se descarcă accidental o armă din aia rănești sau omori un singur om, că nu e arma automată sa tragi în rafală. Acolo avem însă două victime din care una e în viața.
E posibil că actorul sa fi îndreptat deliberat arma către ei, altfel nu-mi explic.

#9
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006

View PostBogotta, on 22 octombrie 2021 - 06:32, said:

? Ce e asa nemaivazut ?
Adevarul e ca…se intampla asta frecvent, nu e film in lumea asta facut , sa nu se fi produs cel putin un incident de genul.

#10
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View PostRav_885, on 22 octombrie 2021 - 07:42, said:

E posibil sa fi tras deliberat in ei, pe motive de nervi, frustrare, epuizare, conflicte de platou, etc
Când se descarcă accidental o armă din aia rănești sau omori un singur om, că nu e arma automată sa tragi în rafală. Acolo avem însă două victime din care una e în viața.
E posibil că actorul sa fi îndreptat deliberat arma către ei, altfel nu-mi explic.

Director de imagine si regizor. Daca vroiau sa ia un shot direct din fata ca sa prinda teava pistolului fumegand, atunci se aflau direct in fata armei cu camerele. Iar actorul tintea cu pistolul direct spre lentila camerei.

Plus ca toate canalele de stiri fac referire la un "prop gun" nu a "gun". Deci n-a venit cu el de acasa.

Daca a tras cu glont si a nimerit camera, atunci glontul ala a ricosat cine stie in gatul cui (al directorului de imagine poate) iar bucati din camera/lentila prin platou ranind pe altii (regizorul poate). Daca a mai tras si cu un Colt .45 (pistol de Western), cu calibru 11.43mm, apai aia e ditai ghiuleaua. Face ravagii mai ales tras de la distanta mica.

Edited by Groot, 22 October 2021 - 07:53.


#11
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006

View PostRav_885, on 22 octombrie 2021 - 07:42, said:

E posibil sa fi tras deliberat in ei, pe motive de nervi, frustrare, epuizare, conflicte de platou, etc
Când se descarcă accidental o armă din aia rănești sau omori un singur om, că nu e arma automată sa tragi în rafală. Acolo avem însă două victime din care una e în viața.
E posibil că actorul sa fi îndreptat deliberat arma către ei, altfel nu-mi explic.
Fbi si politia americana…sunt pistol cu apa …eu zic sa mergi acolo si sa le arati cum se face. Deja stii cum si care e vinovatul si cum s a produs incidentul, aia nici nu s au apucat de treaba. Eu zic sa ii scutesti de o ancheta ampla, sa nu se mai oboseasca sa cerceteze, deja s a rezolvat cazul.

#12
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postbaribalu, on 22 octombrie 2021 - 06:44, said:

In cazul de fata, actorul a gresit ca nu a verificat arma sa vada cu ce fel de munitie este incarcata,

Actorul nu are raspunderea sau calificarea sa verifice arme.
Totusi Alec Baldwin e recunoscut ca are accese de furie, a fost si arestat pe treaba asta si obligat sa faca anger managenent.

Edited by daniMMM, 22 October 2021 - 08:05.


#13
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
"Femeia este Halyna Hutchins, în vârstă de 42 de ani, care lucra ca director de imagine."

https://www.digi24.r...filmare-1709227

Cred ca de nervi, s-a apucat sa impuste colegii de platou.

#14
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021
Din cate am citit in presa americană se fima exact un schimb de focuri in momentul incidentului. Dar în acest schimb de focuri, de regulă nu se trage cu gloanțe reale ci cu gloanțe oarbe, care doar fac zgomot. E foarte dubios acest incident.

#15
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,912
  • Înscris: 18.12.2007

View Postcuculea, on 22 octombrie 2021 - 07:43, said:

Adevarul e ca…se intampla asta frecvent, nu e film in lumea asta facut , sa nu se fi produs cel putin un incident de genul.

O sursa care sa confirme afirmatia asta?

View PostBogotta, on 22 octombrie 2021 - 06:32, said:

Si trebuia sa faci un topic special pe tema asta ? Ce e asa nemaivazut ?

E un forum de discutii, oricine poate deschide topicuri despre orice (in limita regulamentului).
Nu ti se pare relevant subiectul treci mai departe. E atat de simplu.

#16
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003
Cine naiba vine cu arma cu glont la lucru?.Nu pot sa inteleg cum a ajuns sa puna mana pe arma aia sau cum a ajuns un glont adevarat in pistol.

#17
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostBursul, on 22 octombrie 2021 - 08:11, said:

Cine naiba vine cu arma cu glont la lucru?.Nu pot sa inteleg cum a ajuns sa puna mana pe arma aia sau cum a ajuns un glont adevarat in pistol.

In America?

Glont adevarat in arma de recuzita e degeaba, nu mere. Ori i-a schimbat-o careva, ori e un plan. Pe alalalt l-a prins in clavicula, la filmare tragi in toate directiile , nu sta nimeni sa ocheasca.

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
"Femeia este Halyna Hutchins, în vârstă de 42 de ani, care lucra ca director de imagine. Bărbatul care este tratat este Joel Souza, 48 de ani, regizorul filmului."


Deci nu erau actori cei impuscati.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate