Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Recomandare dslr scoala foto

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,036
  • Înscris: 02.03.2003
Caută un DSLR folosit de un amator, nu de un profesionist. Mergi la cursuri (plătite) şi aprofundează tot ce auzi la oamenii respectivi.
Joacă-te cu obiective. La început cu obiective din gama medie şi eventual tot sh.
La pasul următor vei înţelege domeniul şi vei ştii către ce aparat te vei îndrepta. După ce-l vei epuiza şi pe acela vei trece la FF şi la obiectivele serioase.

Tutorialele sunt bune după ce eşti bine familiarizat cu domeniul. Nu te baza doar pe ele.


După ce vei stăpâni DSLR şi SLR vei ştii la ce sunt bune săpunierele, rangefinderele, cele fără oglindă/prismă, camerele telefoanelor, polaroidul, etc.

Edited by terratec, 21 October 2021 - 14:48.


#20
piccione

piccione

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 01.10.2019
Te poti uita si pe forumnikonisti.ro la sectiune de vanzari, sunt multi care vand DSLR entry level pt ca fac upgrade la body.
Uite, de exemplu: https://forum.nikoni...b6fde9546729d8a

#21
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

 Xavier_em, on 21 octombrie 2021 - 10:00, said:

Salut,

Urmeaza sa incep niste cursuri de fotografie si imi va trebui un dslr(nu vreau mirrorless).
Am mai facut poze pe film cu slr-uri, deci am cateva cunostinte de baza despre cum functioneaza, insa dau faliment cu preturile filmelor din ziua de astazi.

Acum, nu vreau sa investesc prea multi bani, deoarece il voi folosi pentru curs si pentru a face poze in vacanta si situatii personale, deci nu vreau sa fac bani din fotografie.

Ca optiuni, as vrea sa se incadreze momentan in suma de 1000 de lei, urmand sa mai investesc poate intr-un al doilea obiectiv.
Am vazut un Nikon D3300 sh, 500 de cadre, 2019, care se incadreaza in pret.
Alte aparate sh au zeci de mii de cadre trase in banii astia sau chiar mai multi.

O alta optiune ar fi sa astept black friday, dar nu stiu daca acad asa mult preturile.

Voi ce parere aveti? Sa iau sh acel Nikon D3300, sa iau altceva sh(dar ce sa iau?), sau sa astept black friday?

Multumesc pentru sfaturi

Second hand e periculos pentru cineva care are experiența ta. Dar bugetul e mic. Vezi dacă n-ai un prieten experimentat să te ajute la cumpărare. Nikon D3300 e o greșeală mare a lui Nikon (un aparat prea bun, prea ca la țară).

#22
Xavier_em

Xavier_em

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 29.10.2006
Revin cu ceva schimbari de opinie majore :))
La o discutie cu un prieten experimentat, am ajuns la concluzia ca vreau ceva sa imi acopere nevoile pentru urmatorii ani.

In urma unei vizite la f64 am tras concluzia ca un mirrorless este excelent pentru mine, dpdv al marimii, deoarece merg mult cu aparatul si nu vreau sa fie o problema un dslr bulky.
Al doilea considerent ar fi sa fie full frame.

Momentan mi s-a pus pata pe Canon RP cu un 24-105 f4-7.1 USM. Ca pret incerc sa-l prind la 4500 body si 2500 obiectivul.

Ce parere aveti ? Este decizia corecta ?

#23
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011
Canon RP nu e un aparat rau, dar nu e nici grozav. Cu siguranta nu as da 7000 de lei pe acel kit.

Si asta e scump https://www.f64.ro/n...24-50mm---ftz/p , dar a fost 5500 de lei in urma cu 2 saptamani intr-o promotie asa ca nu m-as mira sa ajunga din nou la acel pret in urmatoarele luni.
Si body-ul e sensibil mai bun decat acel Canon iar obiectivul e decent (chiar daca e limitat ca zoom).

Eu unul as lua Nikon Z5 in locul lui RP.

#24
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,888
  • Înscris: 28.12.2006

View PostXavier_em, on 02 noiembrie 2021 - 12:00, said:

..si nu vreau sa fie o problema un dslr bulky.
Al doilea considerent ar fi sa fie full frame.
Sa nu exageram, un dslr nu e chiar bulky iar un ML FF nu e chiar ca un telefon de-l pui in buzunar.

#25
Xavier_em

Xavier_em

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 29.10.2006
Stiu, dar e o diferenta simtitoare pentru mine.
Initial as fi vrut DSLR, insa nu am gasit si full frame si ca dimensiuni mai mic.

Normal ca si RP-ul are dezavantaje destule, dar cred ca pot sa le accept.
De exemplu la baterie probabil o sa iau inca una sa imi ajunga.

Edited by Xavier_em, 02 November 2021 - 13:17.


#26
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Ce sens ar avea sa-ti iei DSLR Canon sau Nikon? Ca probabil n-or sa mai fie altele, nici obiective, si peste nu multa vreme te-ai trezi ca trebuie sa schimbi sistemul. Cu atat mai mult o chestie de genul D3300, cu un vizor vai de mama lui - de nici nu simti ca ai DSLR.

DSLR, daca vrei, iti iei Pentax.
Daca nu vrei DSLR, ai MILC-uri droaie de unde sa alegi.

#27
Xavier_em

Xavier_em

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 29.10.2006
@TS030: am ajuns si eu la concluzia aceasta. Tu ce mirorless recomanzi in bugetul de 6-7000 lei, cu obiectiv cu tot?(kit sau nu)

#28
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Eu sunt pentaxist, nu recomand mirrorless :)

Pot sa te sfatuiesc doar sa nu te stresezi prea mult in privinta aparatului (si a obiectivului). Cam orice merge pentru invatat.
In plus, nici nu te-ai dumirit inca ce anume vrei... in functie de asta vei dori (de exemplu) sa adaugi un obiectiv sau altul. Sau ce inseamna pentru tine avantajele si dezavantajele sistemelor de pe piata.

Cred ca cel mai prost lucru pe care sa-l faci e sa-ti dai toti banii pe un aparat foarte bun, cu un obiectiv ("de kit" sau nu), si sa nu mai poti merge nicaieri de-acolo.

#29
Xavier_em

Xavier_em

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 29.10.2006
Pana la urma un body bun de ce nu as lua?
Mi-am facut o idee, lucrand cam de 6 luni pe film.

Ca obiective imi trebuie ceva all around bunicel, sa acopere cel putin 35-70, si eventual un obiectiv pt portret de 50 cu 2.8 diafragma maxima.

Pe film am fost foarte limitat, si acum dupa vizita la f64 inteleg de ce eram limitat si ce ofera aparatele digitale.

Eu ma plimb mult cu aparatul la gat, si stiu ca un dslr fullframe(din ce am testat), e un pic infonfortabil. De-abea il cuprind in mana ca lumea, si am palma maricică, nu mai zic de prietena ca n-are nicio sansa.

Nu vrrau sa cheltui banii pe tehnologie invechita, si aici ma refer la dslr-uri din pacate. Oricat imi doream unul, nu pot sa nu vad mirrorless-urile ca au un avans tehnologic. Chiar si preturile sunt un pic mai bune, la produsele noi, nu sh.

#30
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,888
  • Înscris: 28.12.2006

View PostXavier_em, on 02 noiembrie 2021 - 17:37, said:

Pana la urma un body bun de ce nu as lua?
Pentru ca e scump. Pentru ca nu exista body bun in absolut, sunt oarecum specializate desi in ultimii ani cam toate sunt bune, de aceea as zice fie cel mai ieftin (care si acesta e bun) fie unul bun (aka scump cum ii zici tu) doar ca probabil se va deprecia pana sa il folosesti la adevarata valoare.

Quote

Eu ma plimb mult cu aparatul la gat, si stiu ca un dslr fullframe(din ce am testat), e un pic infonfortabil. De-abea il cuprind in mana ca lumea, si am palma maricică, nu mai zic de prietena ca n-are nicio sansa.
Cred ca vorbim de chestii diferite, in orice caz aparatele serioase au grip aproape identic, fie ca e DSLR fie ca e ML. Singura diferenta e ca montura e putin iesita in afara la DSLR (cu 2-3cm, dar e mascata de obieciv si practic insesizabila) si nu mai are camera oglinzii, in rest sunt la fel, cu deosebirea ca nu poti viza cu MLul oprit si/sau daca nu ai baterie.

N-am probat, dar vrei sa zici ca z5 e mult mai mic/usor si cu grip mult mai mic decat D850 de exemplu?
146.0 x 124.0 x 78.5 mm   134 x 100,5 x 69,5 mm
915 g						675 g

Edited by crokodilu, 02 November 2021 - 18:56.


#31
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View PostXavier_em, on 02 noiembrie 2021 - 17:37, said:

Pana la urma un body bun de ce nu as lua?
Depinde. "Un body bun" l-ai simti ca un sacrificiu financiar?

O buna parte din treaba asta cu limitele e marketing ce incearca sa te usuce de bani ;)

#32
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

View PostXavier_em, on 02 noiembrie 2021 - 12:00, said:

In urma unei vizite la f64 am tras concluzia ca un mirrorless este excelent pentru mine, dpdv al marimii, deoarece merg mult cu aparatul si nu vreau sa fie o problema un dslr bulky.
Al doilea considerent ar fi sa fie full frame.

Exista camere care au gripul principal separat de camera, suspendat in lateral, cu gol intre el si camera, si gripul acela poate fi si un fus subtire de lemn, sunt si mai groase, di mai subtiri, si rotunde, si ovale, si cu forma pt degete si fara.

Butucanosenia gripului nu are legatura cu faptul ca e DSLR sau MILC.
Are legatura cu 4 lucruri, in principiu niciunul obligatoriu.
1. Are legatura cu apucarea camerei a.i. sa fie tinuta mai bine cu un teleobiectiv care o face front heavy, deci si la MILCuri si la oricare.
Nu e obligatoriu, nu toate au mare, dar sunt multe.
Exista modele cu grip cu marime customizabila in fata - vezi Pentax KP, dar e APS-C.

2. Are legatura cu marimea acumulatorului. Iar nu e obligatoriu.
Pentax are de la *istDul din 2003 grip slim abea schitat in care intrau totusi 4 x AA. Si KPul mai nou cu acumulator dedicat Li-ion care in fata e customizabil cu 3 marimi diferite.

3. La grosime se adauga la spate din alte doua motive, lucruri care nu e obliflgatoriu sa existe, si chiar daca exista nu e obligatoriu sa contribuie.
Primul este stabilizarea mecanica la senzorul de imagine. Unele nu au. Si chiar daca au, camera poate avea gripul mai in fata decat ecranul din spate. Exista la cele de format mediu. Desigur camera e mai butucanoasa cu el chiar si cu grip slim.
Exista sisteme de SR mai slim.

4. Al doilea este ecranul rabatabil care adauga grosime.
Iar nu e obligatoriu, unele nu au. Si chiar daca au, iar gripul poate fi mai in fata decat ecranul. Desigur camera e butucanoasa cu el chiar si cu grip slim.

La SLR FF35 exista camere extrem de compacte si de slim, chiar si cu vizoare cu marire foarte mare fata de ce MILCuri FF35 gasesti acum, mult mai mare atat fata de 0,78-0,8X cat e uzual, dar si mai mare decat 0,9 de la Sony Alpha 1. Pentax MX din 1976 e o camera minuscula dar are vizor cubmarire 0,97X si are si redare foarte mare - nu taie din cadru in vizor decat infim.
Distanta de la montura la senzor, flange distance, este nesemnificativa in practica pt grosimea camereicu obiectiv montat sau chiar si fara.
La SLR FF35 oglinda se rabate pe latura mica de 24mm, nu pe cea mare.
La 24mm se adauga luft si montura in fata si luft, obturator si cadru in spate, deci in jur de 30mm. In practica au mult mai mult, de pe la 40 la 47mm, deci nu oglinda de 24mm e problema.
Obiectivele cu focala tele sunt la fel de lungi si la MILC si la SLR.
Cele cu focala wide au nevoie la SLR de design retrofocal care le face mai lungi putin, dar sunt oricum scurte deci nu e f relevant si daca pt MILC se fac mai scurte pot avea probleme mari de vignetare deci tot lungi se fac - atat pt optica de corectie cat si pt distanta in sine care sa permita un unghi mai putin ascutit intre obiectiv si marginile senzorului, si cu tendinta contemporana de obiective ultracorectate si cu ultrarezolutie inclusiv cu diafragma wide open, obiectivele de acum oricum sunt toate butucanoase si pt SLR si pt MILC. Doar daca folosesti obiective vechi mai gasesti compacte, si pt SLR si pt MILC cu adaptor.

Din pacate ce gasesti efectiv produs pana acum ca DSLR FF35 nu e compacta niciuna. Chiar daca ar putea sa fie.
Insa si MILCurile mai bune in general tot butucanoase sunt, si scumpe.

La Leica SL specifica 39mm grosime dar uita sa includa vizorul iesit in spate.
La SL2 si SL2S specifica 83mm si arata similar cu SL...
Sunt insa exemple mai bune pt ca fara vizor chiar sunt mai slim fata de altele, nu au ecran rabatabil, iar SL old nu are nici senzor shift, raritate in ziua de azi, si daca pui si niste obiective cat mai vechi, Leica, Voightlander, Zeiss, chiar poate fi mai slim si in ansamblu, si obiectivele vechi redau si mai fain, fara contrast exagerat absurd cu umbre beznoshite abrupt si ingrozitor cand si cele vechi redau contrast arhisuficient pana la super-negru si cu rezolutie foarte buna.



#33
Xavier_em

Xavier_em

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 29.10.2006
Multumesc pentru timpul consumat cu mine.
Pana la urma satul de cautat (obsesiv chiar), am ales un Fujifilm X-T3 cu 18-55mm lens.

Pana la urma chiar e obositor sa cauti, iar aceasta e si recomandarea profesorului, in care am incredere.

#34
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011
O alegere foarte buna. Fuji X-T3 e o camera fenomenala si extrem de placuta in utilizare iar 18-55 e un probabil cel mai bun "obiectiv de kit" de pe piata. Plus, ai o gramada de optiuni de obiective, atat de la Fuji cat si producatori secundari (Viltrox face niste fixe rapide care au fost primite foarte bine si sunt relativ accesibile ca pret).

#35
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,688
  • Înscris: 26.02.2008

View PostStefanSC, on 02 noiembrie 2021 - 12:45, said:

..........

Si asta e scump https://www.f64.ro/n...24-50mm---ftz/p , dar a fost 5500 de lei in urma cu 2 saptamani intr-o promotie asa ca nu m-as mira sa ajunga din nou la acel pret in urmatoarele luni.
Si body-ul e sensibil mai bun decat acel Canon iar obiectivul e decent (chiar daca e limitat ca zoom).

........

Unde a fost la pretul asta cu tot cu obiectiv? Sub 7200 nu l-am vazut (mai baga la pachet si adaptorul ala, inutil pentru cine nu are obiective Nikon dslr).

#36
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011
La f64 de BF pro… am si screenshotul pe undeva da imi e lene sa caut.

iar adaptorul ala, in conditiile in care gasesti 18-35mm si 70-200 f4 in montura F SH sub 3000 de lei bucata si sunt obiective foarte bune, e foarte util.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate