Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Recomandare dslr scoala foto

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
Xavier_em

Xavier_em

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 29.10.2006
Salut,

Urmeaza sa incep niste cursuri de fotografie si imi va trebui un dslr(nu vreau mirrorless).
Am mai facut poze pe film cu slr-uri, deci am cateva cunostinte de baza despre cum functioneaza, insa dau faliment cu preturile filmelor din ziua de astazi.

Acum, nu vreau sa investesc prea multi bani, deoarece il voi folosi pentru curs si pentru a face poze in vacanta si situatii personale, deci nu vreau sa fac bani din fotografie.

Ca optiuni, as vrea sa se incadreze momentan in suma de 1000 de lei, urmand sa mai investesc poate intr-un al doilea obiectiv.
Am vazut un Nikon D3300 sh, 500 de cadre, 2019, care se incadreaza in pret.
Alte aparate sh au zeci de mii de cadre trase in banii astia sau chiar mai multi.

O alta optiune ar fi sa astept black friday, dar nu stiu daca acad asa mult preturile.

Voi ce parere aveti? Sa iau sh acel Nikon D3300, sa iau altceva sh(dar ce sa iau?), sau sa astept black friday?

Multumesc pentru sfaturi

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Banii pe care i-ai da la curs, având în vedere că nu te apuci de afacere, ci sunt poze pentru bucuria personală, ei bine, banii ăia îi adaugi la bugetul aparatului, și citești pe net și urmărești tutoriale.

Părerea mea

Ar mai fi ăsta la 800 de lei, dar tanti pare cam mincinoasă

https://www.olx.ro/d...MhoCmhsQAvD_BwE

A făcut poze la copii în concediu, dar faptul că vinde și încă două obiective și un blitz mă face să cred c-a mai pozat și ceva cumetrii

Attached File  Screenshot 2021-10-21 at 11-17-18 Toate anunturile utilizatorului Gadiuta Ligia.png   249.98K   52 downloads

Dacă verifici cadrele și-ți convine, bagă mare

Edited by waterman, 21 October 2021 - 10:18.


#3
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020
Nu ma pricep la aparate foto, dar pot propune ceva:
Cauta de pe acum cateva aparate foto, care sunt ok, noteaza-le preturile de pe mai multe magazine, asteapta black friday si cumperi de unde e mai profitabil.

In legatura cu cursul, recomandarea mea este sa ai mare grija, tot ce este acolo inveti cu un google ba chiar mai mult. Nu stiu care este nivelul tau, dar posibil ca jumatate de curs, sa fie degeaba, pentru ca sunt chestii pe care tu deja le stii.

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,729
  • Înscris: 30.08.2006
Anul asta Black Friday o sa fie doar in calendar. Un aparat lansat in 2014 si pus la vanzare cu 500 de cadre facute, pare greu de crezut.

#5
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006
Ia orrice aparat dslr/ml, cel mai ieftin gasit, preferabil nou, ca la SH posibil sa iei teapa daca nu il verifici temeinic.
Legat de cursuri si eu sunt de parere ca sunt sanse mari sa nu aduca un beneficiu, dar depinde de combinatia cursant-profesor-tema-abordare. In era youtubului trebuie sa ai motive foarte serioase sa faci un curs pe bani (acces materiale indisponibile muritorului, subiecte aparte, locatie, tehnici speciale, gen).

Edited by crokodilu, 21 October 2021 - 10:35.


#6
Xavier_em

Xavier_em

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 29.10.2006
Cum se verifica cadrele? Se poate "măslui" nr de cadre?
Legat de black friday, daca chiar ar fi o oferta buna, m-as mira sa o prind, de obicei nu am norocul acesta.

Alte modele de dslr-uri dupa care sa ma uit aveti vreo recomandare? Ca parca prea mi s-a pus pata pe acest D3300.

Cursul este deja platit, acum voi vedea daca a meritat banii. Este vorba de cursul de la New age photography al lui Adrian Nasturica

#7
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006

Vizualizare mesajXavier_em, pe 21 octombrie 2021 - 10:35, a scris:

Cum se verifica cadrele? Se poate "măslui" nr de cadre?
Daca iti pui astfel de intreari probabil ca SH-ul nu e o optiune viabila. Oricum nr. de cadre e doar una din posibilele probleme cu un aparat SH.

#8
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

Vizualizare mesajGaBogdan, pe 21 octombrie 2021 - 10:23, a scris:

Nu ma pricep la aparate foto, dar pot propune ceva:
Cauta de pe acum cateva aparate foto, care sunt ok, noteaza-le preturile de pe mai multe magazine, asteapta black friday si cumperi de unde e mai profitabil.

In legatura cu cursul, recomandarea mea este sa ai mare grija, tot ce este acolo inveti cu un google ba chiar mai mult. Nu stiu care este nivelul tau, dar posibil ca jumatate de curs, sa fie degeaba, pentru ca sunt chestii pe care tu deja le stii.


+1

Bani aruncati pe astfel de cursuri (gama "serviciilor"...). Cu un dram de autodidact, poti invata singur de pe Youtube si de pe alte site-uri. Sunt tone de informatii.

Oricum o sa-ti dea sa studiezi singur acasa...

#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Exact ce ziceam despre tanti.
În 2019 a făcut un curs de photography, după care și-a făcut pagină de feisbuc cu nume tanti photography.


Ia uite

Citat

Ligia Photography
Fotograf de familie, maternitate, nou născuți, copii, fotofrafie de produs, portrete in natura si

Ai ceva șanse să aibă multe cadre trase.

Bun, cum se verifică acele cadre ?

Citat

Finding the shutter count on Nikon & Pentax cameras
The shutter count is stored within each photo’s EXIF data. All you need to do is take a photo and upload the file to the website myshuttercount.com. It’ll then tell you exactly what number that particular photo is.

https://www.naturett...ctuation-count/

Edited by waterman, 21 October 2021 - 11:06.


#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,653
  • Înscris: 29.03.2006
Era si softul photome pt citit exiful.

Probabil ca e si o doza de subiectivism pt ca oamenii sunt diferiti, insa 3300 e un model entry level, unele controale sunt castrate sau greoaie, vizorul are marire mica, etc.
Nu compara cu experienta SLR.
3300 are format APS-C DX cu suprafata de ~ 2,4X mai mica decat 24x36, are crop 1,53x pe fiecare latura, si are si oglinda corespunzator de mica, si e cu pentamirror nu pentaprisma si are si ocular cu marire mica, deci puchinetz, si geamul mat e facut si cu fibra de sticla ca sa fie mai luminos in ciuda marimii mici, motiv pt. care nu reda profunzimea de claritate ca la un SLR bun, plus ca profunzimea de claritate e oricum mai mare datorita formatului foarte mic care te obliga sa folosesti focale mult mai scurte pt. a incadra similar cu o camera FF35 de la aceeasi distanta.
Normalul standard e 35mm in loc de 50mm, si un 35 f 1.4 e mult mai scump.
Ultranormalul e 28mm in loc de 43mm.

Edited by loock, 21 October 2021 - 11:31.


#11
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,729
  • Înscris: 30.08.2006
Testezi numarul de cadre cu o poza facuta la pagina de stiri a unei publicatii online ca sa se poata dovedi ca e recenta. Soliciti poza si o verifici in myshuttercount.com.
Poti cere mai multe poze la o foaie A4  facute pe toata plaja de diafragme.  Verifici expunerea corecta si existenta sau absenta prafului pe senzor. Soliciti si poze cu lentilele obiectivului si al inelului de cauciuc. Banuiesc ca la curs nu o sa inveti asa ceva.Posted image

Aparatele astea mici si castrate te vor invata sa devii mai creativ.

Edited by Leo2006, 21 October 2021 - 11:31.


#12
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 14.05.2007
Urmareste pagina de consignatie de la F64, apar din cand in cand oferte foarte bune, si sunt verificate de catre ei aparatele.

De exemplu:

https://www.f64.ro/n...-s-sh-1013966/p
https://www.f64.ro/s...y-sh125061046/p

Sau, daca ai rabdare, poti lua si de pe olx, sau forumul nikonisti aparate la preturi foarte bune, dar risti un pic mai mult.

#13
Xavier_em

Xavier_em

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 29.10.2006
La F64 consignatie sunt mult mai scumpe decat ar trebui, si nu este garantia ca dupa cateva luni nu se intampla nimic. Mai e si dupa norocul omului.

Am cerut poza cu un site de stiri, si voi verifica nr de cadre. Sincer, doar faptul ca are in jur de 300 de cadre m-a facut sa fiu interesat de aparatul acesta. N-as lua daca ar fi folosit intensiv, ca tanti aceea de are site de photography si minte ca a facut 3 poze la copii.

Acum, m-am mai uitat si la anul in care a aparut canera, d3300 fiind parca in 2014.
Nikon D5100 parca a aparut prin 2011 si mi se pare cam vechi. Alte recomandari ati avea? Sau sa ma uit sa fie cu pentaprisma? (Ceea ce pare a fi important, desi sunt obisnuit cu slr-uri chinuite).

Multumesc tuturor pentru timpul rupt ca sa raspunda

#14
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,232
  • Înscris: 24.02.2007
Buget?

#15
Alunistul

Alunistul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 09.09.2021
Nu îţi recomand curs foto decât dacă doreşti să câştigi din fotografiere. Dacă doreşti, atunci axează-te pe un anumit gen: foto de produs, foto nuntă, fotoreportaj, foto sport etc. Dacă te-ai hotărât, îţi recomand un fotograf de la care am învăţat multe: Adrian Năsturică. În 2017 am făcut cursuri de fotografiere la New Age Photography, cu el.

Nu-ţi recomand aparat DSLR, ci mirrorless. Este mai uşor de transportat şi cam la acelaşi buget. Eu am un Sony A7II, mai vechi, de care sunt foarte mulţumit. Din motive de buget a trebuit să mă limitez la obiectivul de bază (kit).

#16
Xavier_em

Xavier_em

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 29.10.2006
Pai chiar la el fac cursul, care acopera chestiile de baza, nu e nișat pe ceva anume.

#17
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
D3300 are ca un mare atu rezolutia fenomenala daca pui pe el un obiectiv performant. Nu are filtru antialiasing si senzorul e de calitate. Nu vei avea poate rapiditatea maxima de focusare, precizie si adancime de camp caracteristica full frame, dar la claritate pentru fotografie de produs sau arhitectura poti egala lejer unele fullframe-uri chiar si folosind zona centrala a unui obiectiv pentru full-frame. Eu am folosit un tokina 24-70 si cateva fixe si am obtinut vreo 18mp reali din cei 24, in timp ce obiectivul de kit scoate un 8-10mp, dupa caz.

#18
Xavier_em

Xavier_em

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 29.10.2006

Vizualizare mesajdani.user, pe 21 octombrie 2021 - 12:28, a scris:

Buget?
pentru un dslr sh, folosit putin, 1000 lei. Stiu ca e putin, dar se gasesc

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate