Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Concediu 1 decembrie

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,377
  • Înscris: 23.04.2007
Salutare.

Pentru perioada 27.11-1.12 am planuit o mini-escapada in Oradea daca conditiile vor permite,  ar fi maxim 4 nopti disponibile.

Plecare de sambata 27.11(foarte de devreme daca e nevoie) cu masina din Bucuresti. Familie cu , copil de 7 ani. Nu suntem inca siguri daca via Brasov(asta ar fi prima idee dar probabil ca va fi f. aglomerat) sau Sibiu. Oricum, va fi un drum de peste 10-11 ore, deci , va ramane putin timp in acea zi.

In afara de cele probabil 2 nopti in Oradea, intentionam sa profitam la maxim de plimbare si altele de pe drum, mai ales la intors.
Pentru Oradea am aloca prima si a doua noapte de cazare(adica o seara, o zi plina plus a treia zi pana ceva dupa pranz).

Prin locuri ma refer- un castel/conac, orase, centru istoric, un traseu auto pitoresc(adica ne putem abate putin-ma mult Posted Image ), un rau, cascada, munti si vai Posted Image etc. Cel mai probabil din cauza vremii ne vom limita la rute accesibile cu masina, ca drumetii la 3 grade cu , copilul dupa noi cam greu. Am mai facut din astea Posted Image
In linii mari cam tot ce e pe ruta Bucuresti- Sighisoara si imprejurimi/Sibiu&co. am cam parcurs de-alungul anilor.
Sarim peste Salina Turda.
Am putea vizita pe fast-foward putin din centrul Clujului in drum spre Oradea. Sau poate la intoarcere. Alte idei?
Un plan ar fi sa mergem la retur pe Timisoara(nu am vizitat orasul,probabil ar trebui o noapte)-Orsova-Drobeta. Avand in vedere frigul, probabil mai mult de vazut chipul lui Decebal in zona cazane nu prea am putea face multe(?!?).
Ma gandesc ca ar merita poate zona asta (Cazane,etc) prin primavara cand e mai cald si mai merge si de o drumetie ceva/ plimbare pe Dunare,etc ?

Ar mai fi o varianta , sa ma intorc spre Alba Iulia(cetatea, centrul,etc) si sa raman poate o noapte acolo(probabil va fi f greu mai ales cu 1 decembrie, am mai facut simulari acum 2 ani si nu gaseai nimic last-minute, pentru ca, din pacate, cu pandemia nu prea m-as risca cu rezervari, poate doar sa imi caut ceva variante in prealabil), dar nu pentru ceremonie si buluceala aferenta zilei nationale. Zona Apusenilor vreau sa o descopar, dar nu prea stiu ce sa caut asa ca prima experienta.
Suntem flexibili, putem alege orice drum la dus -intors.
Ce ne mai recomandati sa mai vedem/vizitam?
Multumesc Posted Image

Edited by AdrianHH, 21 October 2021 - 08:30.


#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Ce anume va face cu ochiul? Daca vreti drumetii la munte (eu asta as face in perioada asta), as merge prin Apuseni. Eventual as ramane o noapte prin Hunedoara (pentru planificarea drumului de intoarcere).

Tot pentru o noapte de cazare, as recoamnda Sibiu (orasul in sine plus implejurimile: Dumbrava, Castelul de Lut, etc).

#3
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,377
  • Înscris: 23.04.2007
Uite, de exemplu anul trecut in decembrie am avut pe lista :
-Cetatea Feldioara, coloanele de bazalt de la Racos, cetatea Rupea, Viscri, Saschiz, manastirea Sf. Dumitru(aproape de Sighisoara), Sighisoara, rezervatia de stejari seculari de langa Sighisoara, zona satului Dumbraveni, castelul Bethlen Cris, Copsa Mare.
In Zona Sibiului am fost de mai multe ori.

Edited by AdrianHH, 21 October 2021 - 08:42.


#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,991
  • Înscris: 07.11.2006
Eu ti-as recomanda ca la intoarcere sa vii pe traseul Oradea - Beius - Pestera Ursilor - Alba Iulia - Sibiu
Optional Pestera Scarisoara.
Drumul nu-i ceva ce sa te dea pe spate,dar este mai mult decat acceptabil,in schimb ai piesaje superbe prin Apuseni.Ma refer la traseul Beius - Alba Iulia.Este adevarat ca eu am fost acu' 3 ani,poate intre timp s-a mai modernizat (vorbesc prostii,asa-i?)

#5
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,377
  • Înscris: 23.04.2007

View PostPololica, on 21 octombrie 2021 - 08:27, said:

Ce anume va face cu ochiul? Daca vreti drumetii la munte (eu asta as face in perioada asta), as merge prin Apuseni. Eventual as ramane o noapte prin Hunedoara (pentru planificarea drumului de intoarcere).

Tot pentru o noapte de cazare, as recoamnda Sibiu (orasul in sine plus implejurimile: Dumbrava, Castelul de Lut, etc).
Scuze, nu am mai putut edita.
Am vizitat si Hateg/Sarmizegetusa/Castelul Corvinilor.

#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Ai mai avea varianta sa te intorci prin Maramures (mocanita de la Viseu, daca va fi operationala, Cascada Cailor, etc), Moldova (cazare la Durau si vizitarea cascadei Duruitoarea, cu specificatia ca traseul nu este cel mai simplu, dar merita sa colinzi prin Parc).

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,991
  • Înscris: 07.11.2006
Pestera Ursilor
https://www.google.c...&bih=1315&dpr=1
merita vazuta.Este fascinanta.

View PostPololica, on 21 octombrie 2021 - 09:23, said:

Ai mai avea varianta sa te intorci prin Maramures (mocanita de la Viseu, daca va fi operationala, Cascada Cailor, etc), Moldova (cazare la Durau si vizitarea cascadei Duruitoarea, cu specificatia ca traseul nu este cel mai simplu, dar merita sa colinzi prin Parc).

Si crezi ca-i ajung 4 zile?Posted Image
Sa ne gandim totusi ca are un copil de 7 ani pe care dupa un timp va trebui sa-l care in spate.Nu poti chinui copilul aiurea.

Edited by adisz, 21 October 2021 - 09:26.


#8
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
In mocanita ingheti si in august daca prinzi vreme racoroasa cum am prins noi, si esti blocat cu orele in ea. A big NO.

M-as opri in Alba Iulia la dus, pana nu incepe nebunia cu paradele. De asemenea si Sebes are un centru istoric in care merita sa te opresti.

Traseu usor in Apuseni - Groapa Ruginoasa.
Tot usor accesibil in Apuseni: Casa Iancului si Cascada Pisoaia din comuna Vidra/Avram Iancu.
(+1 pestera Ursilor si Scarisoara)

Edited by mdt, 21 October 2021 - 09:42.


#9
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011

View PostPololica, on 21 octombrie 2021 - 09:23, said:

Ai mai avea varianta sa te intorci prin Maramures (mocanita de la Viseu, daca va fi operationala, Cascada Cailor, etc), Moldova (cazare la Durau si vizitarea cascadei Duruitoarea, cu specificatia ca traseul nu este cel mai simplu, dar merita sa colinzi prin Parc).
e putin cam mult de condus si fara copii avand in vedere ca au doar 4 zile la dispozitie. si, parerea mea, e pacat sa ajungi in Maramures si sa fii pe fuga. acolo e de stat in tihna, cum s-ar spune...

L.E: +1 pentru recomandarea colegului: -Cetatea Feldioara, coloanele de bazalt de la Racos, cetatea Rupea, Viscri, Saschiz,
La Racos mai si si vulcanul si Lacul de smarald in aceeasi rezervatie.

Edited by Gbr_smt, 21 October 2021 - 09:40.


#10
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,054
  • Înscris: 17.01.2012
hihi pt LE de mai sus... :)
(păi EL fu p'acolo un an în urmă...)

#11
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View PostGbr_smt, on 21 octombrie 2021 - 09:39, said:

e putin cam mult de condus si fara copii avand in vedere ca au doar 4 zile la dispozitie. si, parerea mea, e pacat sa ajungi in Maramures si sa fii pe fuga. acolo e de stat in tihna, cum s-ar spune...

L.E: +1 pentru recomandarea colegului: -Cetatea Feldioara, coloanele de bazalt de la Racos, cetatea Rupea, Viscri, Saschiz,
La Racos mai si si vulcanul si Lacul de smarald in aceeasi rezervatie.

Ma gandeam ca daca tot ajungi in Oradea, poti ajunge in Moldova prin Maramures (Oradea-Borsa-Suceava-Durau-Bucuresti). Halta o decideti singuri. Acum, va decideti care va sunt atractiile mai mari. Tot traseul este undeva la 24 ore (daca l-ai face dintr-o bucata).

View Postadisz, on 21 octombrie 2021 - 09:29, said:

Pestera Ursilor
https://www.google.c...&bih=1315&dpr=1
merita vazuta.Este fascinanta.



Si crezi ca-i ajung 4 zile?Posted Image
Sa ne gandim totusi ca are un copil de 7 ani pe care dupa un timp va trebui sa-l care in spate.Nu poti chinui copilul aiurea.

LE: ar mai fi varianta sa spargeti prima zi de deplasare pana in Oradea spre Cazane (sper sa fie disponibile plimbarile pe Dunarea).

#12
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,377
  • Înscris: 23.04.2007

View PostPololica, on 21 octombrie 2021 - 10:11, said:

Ma gandeam ca daca tot ajungi in Oradea, poti ajunge in Moldova prin Maramures (Oradea-Borsa-Suceava-Durau-Bucuresti). Halta o decideti singuri. Acum, va decideti care va sunt atractiile mai mari. Tot traseul este undeva la 24 ore (daca l-ai face dintr-o bucata).



LE: ar mai fi varianta sa spargeti prima zi de deplasare pana in Oradea spre Cazane (sper sa fie disponibile plimbarile pe Dunarea).

Manastirile din Moldova(de la Putna in jos) le-am vazut in 2017+2020. Plus Iasi-ul, Suceava, Ceahlau,Bicaz, Piatra Neamt. Am facut un concediu si in secuime. Sa zicem ca zona aia e "acoperita". As vrea Maramuresul sa il las pentru alta data, sa prind vreme buna.
Acum vreau sa ma axez pe "chenarul" delimitat intre Deva -TM-Oradea-Tg Mures.
Intre timp notez tot ce imi recomandati :D

Edited by AdrianHH, 21 October 2021 - 10:38.


#13
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Tg Mures recomand pentru gradina Zoologica (raportat la cea din Bucuresti, cea bucuresteana mi s-a parut a fi un tarc din cea mureseana). Singura buba e ca nu prea vad cum ai lega Tg Mures cu Oradea, doar sa faci popas in Tg Mures la plecare.

#14
Alunistul

Alunistul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 09.09.2021

View Postadisz, on 21 octombrie 2021 - 08:48, said:

Eu ti-as recomanda ca la intoarcere sa vii pe traseul Oradea - Beius - Pestera Ursilor - Alba Iulia - Sibiu
Optional Pestera Scarisoara.
Drumul nu-i ceva ce sa te dea pe spate,dar este mai mult decat acceptabil,in schimb ai piesaje superbe prin Apuseni.Ma refer la traseul Beius - Alba Iulia.Este adevarat ca eu am fost acu' 3 ani,poate intre timp s-a mai modernizat (vorbesc prostii,asa-i?)
Exact traseul ăsta l-am făcut eu, cu includerea peşterii Meziad.
N-am putut vizita cele două peşteri - Meziad şi Urşilor, deoarece:
- la Meziad: se intră în grupuri de minim 5 persoane şi eram singur, în plus ghidul era deja plecat în peşteră cu grupul, în peşteră nu se intră fără ghid, nu aveam timp;
- la Urşilor: în Stânceni erau lucrări edilitare (canalizare, probabil), n-am vrut să-mi rup maşina în cratere, n-am mai mers.

Recomand o abatere prin Roşia Montană.

Pe acest traseu am venit prin Deva-Arad, am circulat foarte bine pe DN7 (Valea Mureşului), care este traseul meu favorit prin zonă.
Din Alba Iulia nu am mers la Sibiu, ci la Sebeş şi de acolo prin Transalpina (1 octombrie). Acum nu ştiu dacă se mai poate circula pe Transalpina.
Am avut cazare la hotelul de lângă cetate, un hotel comunist, singurul avantaj fiind amplasarea lui lângă cetate. Recomand vizitarea cetăţii.

În Beiuş recomand cazare la pensiunea Principesa Margareta. Nicio legătură cu familia regală a României, însă condiţiile au fost foarte bune (cazare cu mic dejun). În proximitate este Muzeul Ţării Beiuşului, nu l-am vizitat din lipsă de timp (planificasem peşterile, nu-l inclusesem).

Mai recomand vizitarea minei Farcu şi a Peşterii cu Cristale, în continuarea minei. Eu am fost singur cu ghidul, după mine a mai venit o familie.

#15
Alunistul

Alunistul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 09.09.2021
Încă ceva: pe acest traseu, până în Deva, am ajuns de la Severin pe Clisura Dunării, până la Baziaş, apoi Socol şi Oraviţa. Mergeţi cu trenul pe relaţia Oraviţa-Anina cât se mai poate, vor să închidă linia fiindcă li se pare nerentabilă. În Oraviţa recomand cazare la hotel Condor, se află la 5 minute de mers pe jos de gară, puteţi lăsa maşina acolo ca să mergeţi cu trenul.

#16
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
In zona Orsova ai avea Cazanele Dunarii, manastirea Sf. Ana si Mraconia, capul lui Decebal.
In zona Oradea ar mai fi statiunea Stana de Vale.

#17
Alunistul

Alunistul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 09.09.2021

View Postd-ardeleanu, on 21 octombrie 2021 - 12:29, said:

In zona Orsova ai avea Cazanele Dunarii, manastirea Sf. Ana si Mraconia, capul lui Decebal.
In zona Oradea ar mai fi statiunea Stana de Vale.
Toată Clisura Dunării e superbă. De vizitat peştera Gaura cu Muscă (Coronini), parte din Parcul Naţional Porţile de Fier. Nu am putut intra fiindcă pământul de pe urcuşul de acces se sfărâmă sub picioare şi nu aveam încălţămintea potrivită; o doamnă a alunecat şi s-a julit destul de rău.
Stâna de Vale este în reconstrucţie (aşa sper). Sunt doar două hoteluri pentru cazare, restul numai ruine; când am fost noi (30 septembrie) toată zona era precum suprafaţa Lunii. Cei care au SUV sunt în avantaj. Însă drumul până în staţiune este foarte bun şi foarte frumos.
Am luat apă de la Izvorul Minunilor, pe o vreme ceţoasă, cu burniţă.

#18
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,054
  • Înscris: 17.01.2012
ufff, mereu văd recomandarea: mânăstire...
dacă ai văzut una, le-ai văzut pe toate... :(

doar să admiri peisajul din care face parte fiecare(cele din moldova, înconjurate de dealuri și păduri seculare, sf.ana din orșova - priveliștea dunării, etc.)

scuzați laicul din mine :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate