Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Infiltratii genunchi

  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,045
  • Înscris: 02.03.2003

 Fane, on 21 octombrie 2021 - 14:14, said:

a zis ca prefera sa mai astepte, sa incerce si tratamente alternative, a incercat mai tot ce era disponibil la ora aia, i se parea ca o bucata se simte mai bine, dar per total boala a avansat si intr-o noapte cand trebuia sa mearga la wc n-a mai reusit sa se ridice in picioare, a mers in 4 labe a luat decizia sa mearga la operatie, a ajuns la vorba medicului "cand durerea invinge frica ai sa vii la operatie".

A făcut 3 ani de tratamente alternative extrem de serioase ? Dietă strictă, suplimente, program sportiv permanent ?
Cunosc un caz care a respectat cele de mai sus şi merge în prezent pe picioare, fără metal în articulaţii.

#20
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

 terratec, on 21 octombrie 2021 - 15:44, said:

Cunosc un caz care a respectat cele de mai sus şi merge în prezent pe picioare, fără metal în articulaţii.
Întrebarea cheie e: “radiologic se poate constata o reducere a gradului de distrucție articulară?”
Sau e vorba doar de ameliorarea simptomatologiei?

#21
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,045
  • Înscris: 02.03.2003
Nu cred că erau distruse straturile cartilaginoase, persoana nu aşteptase să se ajungă la nivelul de "os pe os".
Nu am date despre măsurători X/RMN înainte şi după. Am văzut doar rezultatele înainte şi după.

Când am dat replica nr. #19 nu am luat în calcul posibilitatea distrugerii articulare (termen preluat de la tine).

#22
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020

 Bogotta, on 21 octombrie 2021 - 08:43, said:

PRP a facut maica-mea acum 4 ani. A costat 2000 RON.  Se extrage maduva osoasa
Ca sa nu producem fake-news, prin procedeul prp se obtine plasma imbogatita in trombocite (x5-x20), din sange venos.
Atentie! prp are efect mare pentru cei de 20-45 de ani cu afectiuni mici, mici/medii- Nu ajuta la afectiuni degenerative mari (gon/cox artroza).

De retinut: proteza e o solutie buna, dar trebuie schimbata la 5-10 ani (osul se necrozeaza la prinderi).


PS  Am intrebat un prieten pentru voi Posted Image

Edited by Alex432, 25 October 2021 - 10:20.


#23
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
dap, din pacate proteza nu prea e pe viata decat daca nu mai traiesti mult, dar uneori nu mai sunt alte optiuni.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate