Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Infiltratii genunchi

  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011
Tatal meu are mari dureri la gen. drept, un RMN a confirmat ca are o multitudine de probleme: gonartroza, menisc, ligamente uzate, luxatie rotula, etc. etc.; a facut o injectie cu acid hialuronic 2% de 3ml acum o luna fara nici un efect iar azi a mai facut 1 de 2 ml urmand sa mai faca 1 sapt viitoare tot de 2 ml. Ortopedul i-a zis ca daca nu are efect atunci doar protezarea insa pe care nu o prea recomanda, tatal meu neavand stare sa stea locului. Citind pe net am citit ca ar mai fi infiltratii cu corticosteroizi sau cu PRP - stie cineva din experienta daca merita incercate sau daca nu a mers cu acid hialuronic nu o sa mearga nici cu acestea ? Orice informatie pana sapt. viitoare cand merge din nou la ortoped e binevenita. Multumesc.

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Tata e in aceeasi situatie si a optat pt protezare cand injectiile cu acid hialuronic nu au mai avut efect.

Costicosteroizii sunt pacatosi pe termen mediu/lung si apar alte probleme, acolo nu exista ideea de "vindecare", nu fara protezare.

Tata a mers pe protezare si are dureri mari si ii pocneste rotula cand merge.

Daca te tine buzunarul, iti recomand o proteza custom, facuta pentru pacientul respectiv, nu una universala.

Reoamand ca operatia sa NU o faci la stat, pt ca riscul de infectie osoasa e imens.

Edited by Courage, 20 October 2021 - 21:08.


#3
Suno

Suno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 10.04.2011

View Postppp123, on 20 octombrie 2021 - 20:59, said:

Tatal meu are mari dureri la gen. drept, un RMN a confirmat ca are o multitudine de probleme: gonartroza, menisc, ligamente uzate, luxatie rotula, etc. etc.; a facut o injectie cu acid hialuronic 2% de 3ml acum o luna fara nici un efect iar azi a mai facut 1 de 2 ml urmand sa mai faca 1 sapt viitoare tot de 2 ml. Ortopedul i-a zis ca daca nu are efect atunci doar protezarea insa pe care nu o prea recomanda, tatal meu neavand stare sa stea locului. Citind pe net am citit ca ar mai fi infiltratii cu corticosteroizi sau cu PRP - stie cineva din experienta daca merita incercate sau daca nu a mers cu acid hialuronic nu o sa mearga nici cu acestea ? Orice informatie pana sapt. viitoare cand merge din nou la ortoped e binevenita. Multumesc.

O ruda in varsta, cu afectiuni similare si plus interventie chirurgicala la rotula, a facut ozonoterapie (injectii cu ozon) la o clinica privata. Clinica este undeva in Piata Unirii in spate la un bloc, vis-a-vis de hotel Horoscop, nu-mi mai amintesc numele clinicii, desi eu am gasit-o pe net. Afectiunea s-a ameliorat, dureri aproape inexistente si a putut renunta la baston. Poate aceasta informatie este de folos.

Edited by Suno, 20 October 2021 - 21:38.


#4
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Si eu am gonartroza la un genunchi si am facut infiltratii cu acid hialuronic fara a simti nici un efect.In plus am avut si tendonul lui Ahile inflamat vreo 2 ani si mergeam rau din cauza asta.Dupa ce am slabit de la 99 de kile la 77 cat am acum au disparut toate simptomele,pot chiar sa fug asa incet.Deci daca e supraponderal sa slabesca neaparat si simptomele vor disparea.

#5
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 21.03.2016
Din pacate, doar proteza este o solutie, dar nu e chiar o metoda miraculoasa. Trebuie cantarit bine, sunt avantaje si dezavantaje.

#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002
si slabitul, daca are de unde.

#7
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011
multumesc la toti, ar avea de unde slabi deci am sa-i zic sa inceapa cu asta

View PostCourage, on 20 octombrie 2021 - 21:07, said:

Tata a mers pe protezare si are dureri mari si ii pocneste rotula cand merge.

Daca te tine buzunarul, iti recomand o proteza custom, facuta pentru pacientul respectiv, nu una universala.

Reoamand ca operatia sa NU o faci la stat, pt ca riscul de infectie osoasa e imens.
tocmai asta i-a zis si ortopedul ca in 80% din cazuri operatia reuseste, in vreo 17 e cam ca si inainte si in 3% e mult mai rau ca inainte...
am incercat sa caut pe net cat ar fi o astfel de operatie contra cost insa nu am gasit, insa ma gandesc ca e vorba de mii de euro

Edited by ppp123, 20 October 2021 - 23:11.


#8
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008

 Courage, on 20 octombrie 2021 - 21:07, said:

.

Daca te tine buzunarul, iti recomand o proteza custom, facuta pentru pacientul respectiv, nu una universala.


Vreau sa fac o mentiune: in cazul protezei personalizate nu este vorba ca proteza în sine sa fie personalizata ci doar sculele cu care se montează. Dar da, în principiu ajuta la o montare mult mai precisa.

 ppp123, on 20 octombrie 2021 - 23:10, said:

multumesc la toti, ar avea de unde slabi deci am sa-i zic sa inceapa cu asta

tocmai asta i-a zis si ortopedul ca in 80% din cazuri operatia reuseste, in vreo 17 e cam ca si inainte si in 3% e mult mai rau ca inainte...
am incercat sa caut pe net cat ar fi o astfel de operatie contra cost insa nu am gasit, insa ma gandesc ca e vorba de mii de euro


Eu m-am dus chitit să-mi pună genunchi nou și dom doctor m-a respins. Pe lângă alte chestii cea mai inginereasca și de bun simt observație a fost ca dacă pui proteza și ceva merge rău e cam ireversibil. Mai ales în cazul în care pacientul are o anumita greutate și e sprintar. Operația în sine slăbește capetele oaselor acolo unde se fixează proteza. Sprintar și pufos exista pericolul ca aceste capete osoase sa se fisureze și atunci ai belit-o. Între timp am slăbit 10 kile & counting dar nu mai sunt asa dornic de proteza. Deși după RMN am un pomelnic pe 2 pagini și ma întreb cum de mai pot merge. Ca o paranteza, la mine infiltratiile funcționau.

#9
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003

 ppp123, on 20 octombrie 2021 - 20:59, said:

Tatal meu are mari dureri la gen. drept, un RMN a confirmat ca are o multitudine de probleme: gonartroza, menisc, ligamente uzate, luxatie rotula, etc. etc.; a facut o injectie cu acid hialuronic 2% de 3ml acum o luna fara nici un efect iar azi a mai facut 1 de 2 ml urmand sa mai faca 1 sapt viitoare tot de 2 ml. Ortopedul i-a zis ca daca nu are efect atunci doar protezarea insa pe care nu o prea recomanda, tatal meu neavand stare sa stea locului. Citind pe net am citit ca ar mai fi infiltratii cu corticosteroizi sau cu PRP - stie cineva din experienta daca merita incercate sau daca nu a mers cu acid hialuronic nu o sa mearga nici cu acestea ? Orice informatie pana sapt. viitoare cand merge din nou la ortoped e binevenita. Multumesc.

Spune-i că montarea protezelor este ultima modă în domeniul celor care suferă de probleme medicale. Se poartă şi este recomandată pe scară largă, la cât mai multe articulaţii.
Să îi ducă un cadou ortopedului care i-a făcut tratamente cu acid hialuronic şi nu i-a recomandat înlocuirea articulaţiei cu o proteză. Rar mai găseşti oameni care să nu trateze pacienţii ca pe nişte maşini stricate.

Să se ferească de steroizi, aşa cum spus @Courage în postarea #2.

Trebuie să discute mai mult cu ortopedul, şi să caute alternative.
Are nevoie de alimentaţie specială, exerciţii fizice speciale, bunăvoinţă şi răbdare.

Dacă nu este pregătit să meargă pe calea alternativă ar trebui să discute şi cu un psiholog. Dacă bolnavul este încăpăţînat ar fi util ca membrii familiei să meargă la discuţia cu psihologul pentru a putea susţine lupta de convingere.
La anumite vârste, din ce în ce mai fragede, se instalează ipohondria.  Pandemia stimulează puternic acest comportament.

#10
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,411
  • Înscris: 24.02.2017
PRP a facut maica-mea acum 4 ani. A costat 2000 RON.  Se extrage maduva osoasa , se centrifugheaza, apoi se reinjecteaza in genunchi (asta explicat asa in termeni generali).

Rezultatul = doua saptamani fara dureri apoi au revenit. Alte injectii: cu acid hialuronic sau Diprofors insa am observat ca eficacitatea lor scade usor usor. Deci iar bani aruncati pe geam.

Solutia din punctul meu de vedere este protezarea insa acum e pandemie. Deci am amanat totul. Sa vad ce va mai dori sa faca maica-mea dupa pandemie....

Edited by Bogotta, 21 October 2021 - 08:45.


#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

ppp123 said:

1634756358[/url]' post='28361116']
Tatal meu are mari dureri la gen. drept, un RMN a confirmat…
Acidul hialuronic are rol de suplimentare a lichidului articular, astfel ca spațiul articular să fie menținut suficient de “deschis”, să nu se frece os pe os. E eficient in artroză grad Kellgren-Lawrence I și II, mai rar III. La gradul III-IV se recomandă protezare.
Infiltratiile cu corticosteroizi se recomanda în tratamentul conservativ al leziunilor de părți moi (meniscuri, ligamente).
Sunt deci tratamente diferite pt probleme diferite.
Oricum un genunchi compromis total se rezolvă doar prin protezare.
Intrebarile pe care trebuie să le pui ortopedului sunt “care e gradul artrozei?”și “se mai pot trata conservativ leziunile de părți moi?”.

Edited by Karhu, 21 October 2021 - 13:46.
Typo


#12
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002

 iladi, on 21 octombrie 2021 - 06:46, said:

Vreau sa fac o mentiune: in cazul protezei personalizate nu este vorba ca proteza în sine sa fie personalizata ci doar sculele cu care se montează. Dar da, în principiu ajuta la o montare mult mai precisa.
am senzatia ca se personalizeaza adaptarea pe oasele tale, nu articulatia in sine.

Edited by Fane, 21 October 2021 - 13:58.


#13
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008
D, ceva de genul asta. Articulatia e ... STAS, dar pe lang sunt o gramada de scule si bascule. Culmea e ca la alea personalizte le arunca dupa operatie, la altu nu se mai potrivesc. Daca sunt curiosi sunt o gramada de clipuri unde se arata, mai mult sau mai putin explicit in ce consta operatia. Cee c nu se vorbeste prea mult e recuperarea de dupa. Si asta e o mare problema.

#14
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002

 terratec, on 21 octombrie 2021 - 06:53, said:


Spune-i că montarea protezelor este ultima modă în domeniul celor care suferă de probleme medicale. Se poartă şi este recomandată pe scară largă, la cât mai multe articulaţii.
Să îi ducă un cadou ortopedului care i-a făcut tratamente cu acid hialuronic şi nu i-a recomandat înlocuirea articulaţiei cu o proteză. Rar mai găseşti oameni care să nu trateze pacienţii ca pe nişte maşini stricate.
da si nu. intr-adevar e o chestie mai banoasa o operatie de protezare, dar la unii pacienti boala e atat de avansata incat se chinuie degeaba ca nu mai au sanse sa scape de protezare. pe vremuri mama a consultat un medic pt coxartroza (boala sora a gonartrozei dar la articulatia soldului), acesta i-a spus ca nu prea mai sunt alte sanse sa scape de protezare si se cam chinuie degeaba, a zis ca prefera sa mai astepte, sa incerce si tratamente alternative, a incercat mai tot ce era disponibil la ora aia, i se parea ca o bucata se simte mai bine, dar per total boala a avansat si intr-o noapte cand trebuia sa mearga la wc n-a mai reusit sa se ridice in picioare, a mers in 4 labe a luat decizia sa mearga la operatie, a ajuns la vorba medicului "cand durerea invinge frica ai sa vii la operatie".

si alegeti-va medicii in care aveti incredere ca-s in aceiasi echipa cu voi, ma dispera mentalitatea asta romaneasca cand se merge la medic sa i se ceara ajutorul dar e tratat ca un smecher care incearca numai sa te traga in piept si sa te usureze de bani.

 iladi, on 21 octombrie 2021 - 14:04, said:

Cee c nu se vorbeste prea mult e recuperarea de dupa. Si asta e o mare problema.
mama zicea ca practic a trebuit sa reinvete sa mearga.

#15
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008

 Fane, on 21 octombrie 2021 - 14:14, said:

intr-adevar e o chestie mai banoasa o operatie de protezare

se merge la medic sa i se ceara ajutorul dar e tratat ca un smecher care incearca numai sa te traga in piept si sa te usureze de bani.

Pai dom doctor care m-a convins sa nu ma protezez incepuse sa-mi povesteasca cum sa facem in loc de proteza vreo spe mii de operatii de ligamento plastie. Nici nu stiu de unde lua atata zgarci. Adica stiu da' mi-e rusine sa spun. Trebuie totusi sa mentionez ca m-a indrumat insistent sa mai cer si o alta opinie*.

Dap, ma-s mai fi dus la el dar cand m-a luat la misto cand i-am zis ca deja am slabit 5 kile m-am razgandit. Sunt curios ce ar fi spus daca ar fi venit la mine sa isi fac un tablou de familie  si i-as fi spus, du-te-n pana mea cu uratii aia de aici.

* m-am dus acasa, am baut niste palinka si mi-a trecut.

#16
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,411
  • Înscris: 24.02.2017
Treaba cu slabitul este si ea variabila.  Este logic si evident ca o greutate mai mare pune presiune mai mare pe genunchi si viceversa. Insa cum explicati ca si o persoana slaba are astfel de probleme , respectiv gonartroza. Este vorba de o prietena de familie.  Este inalta, intradevar dar foarte slaba.

#17
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008
Genetic, alimentatie, supra-efort, leziuni. Pot fi multe cauze

#18
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002
goantroza nu-i exclusiv boala grasilor. dupa cum se vede in exemplul tau pot fi si alte cauze. in orice caz, o presiune suplimentara pe articulatie nu-i de natura sa ajute in economia jocului. nu-i slabitul nici pe departe solutia miraculoasa dar clar ajuta in unele situatii. depinde de afectare, genul asta de boala duce la modificari ireversibile ale articulatiei si daca treci de un anumit nivel de afectare numai protezarea te poate ajuta.

Edited by Fane, 21 October 2021 - 15:05.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate