Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Teasc struguri Dedeman.

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
gymy

gymy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 29.11.2005
Anul trecut am achizionat un teasc de struguri de la Dedeman. Am o problema cu el :bucățile de lemn sânt prea apropiate una de alta și după 2-3 tescuiri nu mai iasă must din cauza ca se umezește lemnul și se umflă.
Întrebarea mea este :să demontez lemnele și sa le prelucrez mecanic sau să aplic ceva soluție pe lemn?
Nu știu dacă am nimerit aria, dacă nu rog un moderator sa mute postul. Mulțumesc.

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006
Solutie pe lemn in nici un caz.
Eventual prelucreaza lemnele alea,da' vezi sa nu le prelucrezi prea mult.
Cel mai bine ar fi alte lemne.

Esti sigur ca asta-i problema?Totusi lemnele alea sunt prinse in doua puncte,cam greu sa se unfle.

#3
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 24.02.2011
Distanța dintre lemne e bine să nu depășească 10 mm ca să nu-ți iasă boabe printre ele. Nici un caz soluție, mai bine dai cu rindeaua

Edited by sandel1, 20 October 2021 - 20:03.


#4
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021

View Postgymy, on 20 octombrie 2021 - 19:22, said:

Anul trecut am achizionat un teasc de struguri de la Dedeman. Am o problema cu el :bucățile de lemn sânt prea apropiate una de alta și după 2-3 tescuiri nu mai iasă must din cauza ca se umezește lemnul și se umflă.
Întrebarea mea este :să demontez lemnele și sa le prelucrez mecanic sau să aplic ceva soluție pe lemn?
Nu știu dacă am nimerit aria, dacă nu rog un moderator sa mute postul. Mulțumesc.

Ar fi fost utila o poza.
Nu aplica nicio solutie.. uscate si luate la smilgher de granulatie medie, pe muchia rotunda, apoi spalate si aia e...
Vezi ca, daca teascul nu e bine centrat lemnele nu se mai potrivesc, deci intotdeauna se verifica centrarea... astfel incat lemnele sa intre la fix in pozitie.

#5
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Tragi cu flexul printre scanduri cu disc subtire de taiat , iese super, nu prea mult ca scapa samburii.

#6
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Scăpa sâmburii...

#7
gymy

gymy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 29.11.2005
După ce sa umflat au mai rămas 3-4 spatii restul sau unit între ele. Cu el uscat am spațiu între toate de aproximativ 1,5 mm. Ma gândeam cu el uscat sa îl tratez cu ceva ulei. Îl las așa până la anul(acum am terminat treaba) și la anul îl spăl bine cu apă fierbinte și o perie ceva fără produse chimice.

#8
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Distanta între șipci trebuie sa fie cam de juma de cm....merge și 7-8...
Aia care au făcut teascurile alea sunt niște dobitoci.
În al doilea rand, de aia, sau și de aia, sipcile de teasc se fac ori din stejar ori în cel mai rău caz din salcâm.
Lemne care dincolo de duritate și rezistenta, se umfla mai puțin si in general țin la umezeala.
Alea sunt din fag sau nunstiu ce porcarii de lemne...

Nu degeaba țăranul făcea butoiul din ceva, putina din Altceva, linul din Altceva...
Dincolo de compoziția lemnului și posibilele chestii care migrează in și dinspre vin, toate uneltele astea trebuie sa aibă niște atribute... Sa fie stabile, sa se umflesau dimpotrivă, sa nu se umfle, sau aibă o anumita greutate sau elasticitate șamd.

Când se apuca prostii sa facă ieftin mai bine staiîn banca ta și nu le cumperi produsele.






#9
gymy

gymy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 29.11.2005
Deci credeți ca ar merge (după ce se usucă) sa le fierb în ulei?
Teoretic odată îmbibate cu ulei nu ar mai trebui să se umfle.
Problema e ca am o cantitate mica de struguri și nu merita sa investesc sume mari de bani pentru 80-100 l de must.
Dacă tot am via și rodește a-mi pare rău să o tai.

Edited by gymy, 21 October 2021 - 14:28.


#10
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 07.04.2021
Nu sunt bune de nimic cele din magazine!
Sunt facute din materiale proaste,sunt subtiri si nu au rulment de presiune
Cu 50 de lei in plus gasesti pe olx din acelea vechi de calitate
Am vazut ca foarte multi au pus anunturi cu prese de struguri in ultima vreme deci acum ai ocazia sa le cumperi ieftin

#11
gymy

gymy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 29.11.2005
Problema e că nu am atâția struguri să îl pot umple.

#12
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 24.02.2011
Cum să le fierbi în ulei, ești nebun? O să-ți arate mustul ca o zamă de leveșă sleită Posted Image

#13
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,544
  • Înscris: 10.01.2019
Trage printre lemne pe interior cu un disc de 2mm, e suficient, nu trebuie distanta mai mare. Trebuie tinut cont si de faptul ca si daca se umfla putin de la umezeala atunci cand presezi presiunea largeste spatiile. De cele mai mute ori insa nu distanta dintre sipci e problema si faptul ca acea distanta se infunda cu cojile de la struguri. Asta se intampla mai ales acolo unde strugurii au fost desciorchinati (scosi cotorii), cei cu ciorchini se preseaza mai usor, ciorchinii creand spatii pt scurgerea mustului. Daca insa spatiul exista dar este infundat in timpul presarii cand vezi ca intr-o zona nu mai curge must, trage cu cu varful unui cutit si desfunda din mers spatiile respective.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate