Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Diverter emulator de panou solar izolat

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,391
  • Înscris: 08.04.2020
Acest diverter izolat are doua etaje, un convertor buck care controleaza tensiunea la intrare si curentul la iesire, si un etaj izolator pushpull in unda continua.

Poate functiona cu o rezistenta sau cu un invertor ongrid deoarece are curent limitat si emuleaza un sir de panouri solare.

Pentru invertorul ongrid trebuie neaparat izolat deoarece cele mai multe nu sunt izolate.

Momentan am acest diverter conectat la un grup de rezistente de 230v/ 3kw in total.

In schema am dat adnotare automata, el functineaza dar nu sunt sigur daca nu exista ceva violari de izolatii e.t.c in schema , va rog sa verifucati si voi daca se poate vedea.

Am o anumita problema cu etajul izolator, cu cele 2 tranzistoare NVHL020N090SC1 se incalzeste radiatorul la 39 grade in vecinatatea tranzistorilor, temperatura ambianta fiind 12 grade, tensiunea de intrare 138v, putere 2,7 kw, in zona convertorului buck se incalzeste la 29 grade.

Daca pun cate doua tranzistoare in paralel chiar cu driver separat am observat o anumita instabilitate, o tendinta la oscilatii haotice chiar daca etajul functineaza in bucla deschisa.

As putea pune 2 NTH4L015N065SC1, ma gandesc ca pentru tensunea asta mica ar fi mai potrivite, au rezistenta ceva mai mica?

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate