Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Igienizare interior piele (volan, schimbator, tapiserie)

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Imi cer scuze anticipat daca exista deja un topic dar nu l-a gasit.

Ce produse de igienizare utilizati pentru pielea din masina? Pielea de pe volan si schimbator este foarte mata si are o textura usor poroasa, foarte placuta la atingere.
As dori sa o igienizez (asa cum facem cu mouseul, telefonul, tastatura, clanta de la usa etc etc) fara sa iau din textura mata a volanului, fara sa devina lucios. Adica sa iau doar microbii de acolo, in rest sa ramana identic.

De asemenea, as aplica ceva si pe scaune. Acestea sunt tot piele, tot mate, inutil de zis ca nici acestea nu as dori sa se "ingrase" / sa devina lucioase.

Cea mai la indemana solutie ar fi spirtul, dar nu vreau sa risc sa stric ceva.

Ce solutii ati gasit? Multumesc.

#2
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007
nu prea e bine sa dai cu alcool pt ca usuca pielea si in timp sunt sanse sa crape.
poti incerca detergent de piele, autoglym are ceva, sigur au si altii.

le: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9YC9myVlEsY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by _-livio-_, 20 October 2021 - 12:52.


#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006
Atentie ce solutii folosesti.
Intai tre' sa identifici ezact ce fel de piele este.
Cum spune colrgul _livio_,,fara substante care usuca

ps.
De ce se da pe pantofii din piele veritabila cu crema sau pasta?Posted Image

Edited by adisz, 20 October 2021 - 13:08.


#4
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004
intri pe pro-detailing si alegi de acolo ce se incadreaza in buget. in principiu, ai nevoie de minim 2 solutii (curatare si apoi hidratare) si niste lavete de microfibra.

eu unul folosesc de ex produse de la chemical guys, dar alea nu se gaseau in Romania.

exista un forum de detailing romanesc destul de activ, cu informatiile pe care le cauti. si bineinteles, youtube si ‘car leather detaling’ sau ceva de genul asta.

#5
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,551
  • Înscris: 12.10.2005

View Postadisz, on 20 octombrie 2021 - 13:01, said:

De ce se da pe pantofii din piele veritabila cu crema sau pasta?Posted Image

Din mai multe motive, printre care sa faca pielea frumoasa si lucioasa, adica fix ce initiatorul nu isi doreste :) Sincer inca nu am gasit o solutie perfecta pentru asta, pentru volan folosesc doar microfibra umezita putin cu apa, face treaba buna. Daca pielea chiar e murdara, se poate folosi si o solutie de apa cu foarte putin sapun lichid in ea.

Mai recent am incercat o solutie de la Meguiar's dar doar pe scaune, ceva gen gold rich leather cleaner & conditioner, nu e rea deloc!

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006

View PostAWE, on 20 octombrie 2021 - 13:37, said:

Din mai multe motive, printre care sa faca pielea frumoasa si lucioasa, adica fix ce initiatorul nu isi doreste Posted Image

Sau pentru intretinerea si prelungirea duratei de viata Posted Image
Nu am zis sa dea cu crema/pasta de pantofi ce ar putea sa faca sa luceasca volanul&co.
Exista solutii speciale pentru ceea ce doreste,oricare,dar nu alcool

#7
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Ai putea sa pui o lampa uv dar nu stiu daca exista lampi cu alimentare la bateria masinii.
Am dat o cautare pe google si mi-a aparut asta
https://www.teleshop...yxoC24oQAvD_BwE

#8
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Am gasit pe Pro Detailing produsul Gyeon Interior Detailer...

Am vorbit cu ei si spun ca este safe si pe piele si ca o lasa mata. Am dau undeva jos si in spate pe 2-3cm2 si am sa las cateva zile, apoi daca sigur nu luceste si nu schimba textura am sa aplic si pe restul.

Va tin la curent. Ma mir ca in perioada aceasta acest subiect nu este o preocupare pe site-urile de profil si in general. Eu fara legatura cu pandemia stergeam si inainte zilnic telefonul cu spirt, mouse-ul, clantele pe care le apas de 30 de ori pe zi etc. Poate am eu OCD, dar mi se pare esential.

View PostFreddy12, on 20 octombrie 2021 - 14:51, said:

Ai putea sa pui o lampa uv dar nu stiu daca exista lampi cu alimentare la bateria masinii.
Am dat o cautare pe google si mi-a aparut asta
https://www.teleshop...yxoC24oQAvD_BwE

Salut,

Am incercat odata sa pun o astfel de lampa UV intr-un birou. A decolorat o haina de nu o mai recunosteam. Un obiect expus la o lampa UV pentru o ora sau doua este ca si cum l-ai lasa in soare ani de zile. Este foarte periculos pentru anumite materiale si culoarea lor.

#9
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004
gyeon e o firma ok, in ciuda numelui care mie nu-mi inspira incredere. ai grija mare insa cu instructiunile de aplicare.

#10
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007

View PostStGermain, on 20 octombrie 2021 - 14:53, said:

Am gasit pe Pro Detailing produsul Gyeon Interior Detailer...

Am vorbit cu ei si spun ca este safe si pe piele si ca o lasa mata. Am dau undeva jos si in spate pe 2-3cm2 si am sa las cateva zile, apoi daca sigur nu luceste si nu schimba textura am sa aplic si pe restul.

Va tin la curent. Ma mir ca in perioada aceasta acest subiect nu este o preocupare pe site-urile de profil si in general. Eu fara legatura cu pandemia stergeam si inainte zilnic telefonul cu spirt, mouse-ul, clantele pe care le apas de 30 de ori pe zi etc. Poate am eu OCD, dar mi se pare esential.



Salut,

Am incercat odata sa pun o astfel de lampa UV intr-un birou. A decolorat o haina de nu o mai recunosteam. Un obiect expus la o lampa UV pentru o ora sau doua este ca si cum l-ai lasa in soare ani de zile. Este foarte periculos pentru anumite materiale si culoarea lor.

de ce detailer si nu mild leather cleaner? eu unu' prefer mereu solutia dedicata.
nu e chiar esential ci se duce spre "germofobia" Posted Image

uv nu merge in masini, e motivul nr 1 pt care interioarele se deterioreaza de la soare si toti producatorii de detergenti se chinuie sa bage substante anti-uv.

Edited by _-livio-_, 20 October 2021 - 15:31.


#11
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,736
  • Înscris: 30.08.2006
Am folosit servetele pentru suprafete din piele luate de la Lidl si au fost foarte bune. Nu luceste nu devine lipicios si nu face sa alunece mainile pe volan. Pielea ramane mata si cu textura specifica nemodificata.

#12
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Ai nevoie de substante dedicate pentru piele , care se folosesc in detailing . In nici un caz spirt sau alcool .
O substanta pentru curatare si una pentru intretinere .
Folosesc substante dedicate separate de la Koch Chemie si pentru mentinere uzuala MEGUIAR'S GOLD CLASS RICH LEATHER CLEANER/CONDITIONER .
Foarte bune !

#13
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
pentru igienizare (nu curatare) eu folosesc, cind si cind la mine in masina, o lampa UV

#14
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,551
  • Înscris: 12.10.2005
Ba dar terminati odata cu lampa UV in masina, tu ai idee cam de ce toate solutiile de detailing contin compusi care sa previna actiunea distructiva a UV asupra componentelor de interior? Decolorari ultra-vizibile a elementelor de plastic, de exemplu?

#15
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
E o lampa de putere relativ mica ! Ce te faci cind sta masina in soare citeva luni de vara si se coace, la propriu ? Dai plasticele si ce mai spui cu solutii anti UV ? Pui un parasolar in parbriz, in cel mai bun caz sau o parchezi la umbra. Am avut citeva masini si le-am tinut in soare pe toate, fara garaj etc., nu am sesizat modificari ultra vizibile ale culorilor elementelor de plastic.

#16
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,551
  • Înscris: 12.10.2005

 ionut76, on 21 octombrie 2021 - 08:12, said:

Ce te faci cind sta masina in soare citeva luni de vara si se coace, la propriu ? Dai plasticele si ce mai spui cu solutii anti UV ?

Nu e aceeasi chestie, parbrizul oricum absoarbe cam 99% din radiatiile UV iar majoritatea chestiilor care ar suferi din cauza asta sunt in jurul bordului. Exista de asemenea si componente de protectie anti-UV continute in multe din produsele si solutiile de detailing interior dar dupa mine, nu fac mare lucru.

#17
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004

 Alltrack, on 20 octombrie 2021 - 17:48, said:

Ai nevoie de substante dedicate pentru piele , care se folosesc in detailing . In nici un caz spirt sau alcool .
O substanta pentru curatare si una pentru intretinere .
Folosesc substante dedicate separate de la Koch Chemie si pentru mentinere uzuala MEGUIAR'S GOLD CLASS RICH LEATHER CLEANER/CONDITIONER .
Foarte bune !

Cand spui curatare spui inlaturarea murdariei vizibile?

Volanul si schimbatorul nu au murdarie vizibila nici cat un varf de ac, masina fiind noua nu am apucat sa o murdaresc inca. Ma refer strict la microbi, nu la vreo murdarie.

Pe de alta parte, aceste produse pe care le recomanzi sunt pretabile si pentru scaune? Pe scaunul soferului deja am murdarie (s-a luat de pe pantaloni), am un strat fin de negru peste pielea bej. Abia aici doresc sa inlatur stratul de negru aparut. Se preteaza aceste produse? Intreb pentru ca pielea de pe scaune este radical diferita. Nu are porozitate si este mult mai elastica decat cea de pe volan care este extrem de intinsa si nu intra nici unghia in ea daca apesi.
Multumesc.

Edited by StGermain, 21 October 2021 - 16:23.


#18
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

 StGermain, on 21 octombrie 2021 - 16:16, said:

Volanul si schimbatorul nu au murdarie vizibila nici cat un varf de ac, masina fiind noua nu am apucat sa o murdaresc inca. Ma refer strict la microbi, nu la vreo murdarie.

Pe de alta parte, aceste produse pe care le recomanzi sunt pretabile si pentru scaune?
1) Atunci iti iei un mic flacon cu pulverizator cu dezinfectant pe care il tii in masina . La intrarea si la iesirea din masina dai 2-3 ''fasuri'' si te dezinfectezi pe maini . Volanul si schimbatorul nu pleaca nicaieri din masina...tu da . Asa fac si eu .
2) DA !

Edited by Alltrack, 21 October 2021 - 16:28.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate