Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Octavian Iordăchescu fondator Radio Vacanța, a murit

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
IceCoolExtreme

IceCoolExtreme

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,817
  • Înscris: 06.11.2018
Octavian Iordăchescu, scenarist de televiziune, co-director al festivalului Cerbul de Aur și fondator al Radio Vacanța, a murit la vârsta de 78 de ani, a anunțat Televiziunea Română, marți, într-un comunicat.

Autor al multor producții radio și TV, co-director al festivalului internațional Cerbul de Aur de la Brașov între anii 1992 și 1994, scenarist al primului film de divertisment realizat după 1989, „Castelele lui Dracula”, selecționat la Festivalul Internațional de la Montreux, Octavian Iordăchescu „a fost unul dintre oamenii care au clădit universul radio-TV din țara noastră”.

În Televiziunea Română, a fost redactor șef și director de programe, fiind distins cu numeroase premii pentru activitatea sa, inclusiv Premiul APTR pentru organizarea festivalului internațional Cerbul de Aur, în 1992.

În ultimii ani, Octavian Iordăchescu a fost co-producător al mai multor emisiuni TVR, precum „37 de grade Celsius”, „Hai-Hui”, „Ne vedem la TVR” și „Femei de 10, bărbați de 10”.

Absolvent al Facultății de Litere, istorie și Filosofie, a Universității „Alexandru Ioan Cuza”, din Iași, cunoscutul om de media a publicat volumul de proză scurtă „Aici, Radio – Vacanța”, în 1977, și volumul de amintiri „Ion Vova cel cumplit”, în anul 2007.

După facultate, s-a angajat reporter la Radio Iași, a fost apoi redactor, secretar general de redacție la Radio București, redactor-șef și director de programe la Televiziunea Română.

A lucrat pentru emisiunea „Ora Veselă", alături de realizatorii Octavian Sava, Marin Traian, Grigore Pop, Silviu Georgescu, Eduard Jurist, Stelian Filip, Manole Pavel Dan, alături de mentorul tuturor, regizorul artistic Ion Vova, sufletul acestei emisiuni.

Între 1967 și 1984, a fondat și a condus ca redactor-șef postul Radio Vacanța, ce difuza o serie de emisiuni cu profil turistic, timp de 5 luni, în 5 limbi, pe tot litoralul românesc. În 1973, a fondat Programul III, Radio pentru Tineret.

„Prin cariera sa dedicată publicului, Octavian Iordăchescu rămâne un reper al industriei de televiziune și radio, o lume care a rămas mai săracă, odată cu trecerea lui în neființă”, a mai transmis TVR.

Sursa: https://www.news.ro/...021101520435417

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006
Odihneasca-se in pace.
A fost o vreme cand Radio Vacanta chiar facea furori pe litoral.Ma refer la vremea de "dinainte".

#3
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 01.12.2018
Odihneasca-se in pace.
Ce mai asculam Radio Vacanta!!!!!!!!!!

#4
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,551
  • Înscris: 25.04.2007
Odihneasca-se in pace.
Cand eram mic, dupa ce ma intorceam de la mare incercam sa prind Radio Vacanta din Bucuresti cu un radio Gloria la fereastra de la baie. Din cand in cand se auzea.

#5
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 20.08.2014
Drum lin spre stele, Maestre, si multumim ca ne-ai inseninat copilaria..."ici Radio Vacance".

#6
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
Dumnzeu sa-l odihneasca in pace.
Prin anii 76 la finalul armatei asculatam Radio Vacanta in Timisoara pe UKW.

#7
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,795
  • Înscris: 14.10.2008
Dumnezeu sa-l ierte. Nu ascultam Radio Vacanta, dar sigur a insemnat ceva.

#8
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006

View PostIon_Bumbu, on 19 octombrie 2021 - 17:17, said:

Dumnzeu sa-l odihneasca in pace.
Prin anii 76 la finalul armatei asculatam Radio Vacanta in Timisoara pe UKW.
probabil retransmis din judet in judet! sau cum receptionati in Timisoara un post FM de pe litoral?

#9
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
Cu multa grija sa nu ne auda OS-ul!
:D
https://military.trc..._405kb_oreh.jpg
https://military.trc...12/Đ -405-4.jpg
P.S. era pe "direct"

#10
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006
N-avea cum! arata impresionanta magaoaia, dar au mai avut si altii tangenta cu echipamentele de transmisiuni si stiu ca era imposibila o asemenea receptie. Nu-l auzeam eu din Pitesti -01714, dar din TM.

#11
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Nici eu nu prea cred ca puteai asculta RAdio Vacanta pana la Timisoara indiferent ce sistem de receptie ai fi avut.

#12
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
Maestrilor, efectul "tropo" va spune ceva? canal tropo, ceva, ceva?
Daca nu, e bine, nu trebuie sa credeti nimic din ce am auzit si se poate auzi.
Mergea de pe la ora 14 pina seara pe la 20 apoi a doua zi, antena insa era de baza acolo, se ridica pe la 25m si era directiva.
Nu in fiecare zi la fel de bine dar se auzea.

View Posttytysor, on 19 octombrie 2021 - 18:03, said:

Nu-l auzeam eu din Pitesti -01714, dar din TM.

Tocmai de aia, era prea aproape, nu merge pe propagare directa, prin tropo sau efect de creasta, dupa cit de stabila era receptia cred ca era efect de creasta mai repede.

https://en.wikipedia...ion#Diffraction

Edited by Ion_Bumbu, 19 October 2021 - 18:43.


#13
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Posttoto_riina, on 19 octombrie 2021 - 16:56, said:

Drum lin spre stele, Maestre, si multumim ca ne-ai inseninat copilaria..."ici Radio Vacance".
Mi se ridica parul pe ceafa si acum cand aud sonorul de incepere la Radio Vacanta.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pTr8xio5Zl8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Plaja din Eforie Nord, la hotel Delfinul, briza marii adie, valurile se sparg... Doamne... inchid ochii si sunt iar copil.
Sunt intins la soare pe o saltea pneumatica, iar la capul meu e un radio cu baterii.
Intind mana si iau nisip cald si matasos in palme.

Cred ca e cel mai frumos omagiu pe care il pot aduce celui care o infiintat Radio Vacanta.

#14
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Dumnezeu sa il odihneasca!

#15
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003

View PostIon_Bumbu, on 19 octombrie 2021 - 18:28, said:

Maestrilor, efectul "tropo" va spune ceva? canal tropo, ceva, ceva?
Daca nu, e bine, nu trebuie sa credeti nimic din ce am auzit si se poate auzi.
Mergea de pe la ora 14 pina seara pe la 20 apoi a doua zi, antena insa era de baza acolo, se ridica pe la 25m si era directiva.
Nu in fiecare zi la fel de bine dar se auzea.



Tocmai de aia, era prea aproape, nu merge pe propagare directa, prin tropo sau efect de creasta, dupa cit de stabila era receptia cred ca era efect de creasta mai repede.

https://en.wikipedia...ion#Diffraction
Efectul tropo nu era stabil. Puteai sa ai zile intregi fara sa intre nimic. Dar cum se intampla ca tocmai Radio Vacanta prin "tropo" sa coboare la Timisoara si nu alte unde din Italia, Austria spre exemplu ?

#16
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
Pentru asta mai trebuie si o frecventa precum si o antena directiva...
Peste munti in conditii de putere mare apare frecvent un asazis canal tropo care permite legaturi relativ stabile pe frecvente mari si si distante la fel.
Se folosesc in comunicatii la distante mari, ma rog, se foloseau, cautati prin acel site rusesc statii dupa R444 sau R420, veti avea ceva surpize.
Mai mult, rusii aveau o linie permanenta de radioreleu ci India, hop-ul fiind de peste 900Km, ma rog, antenele erau enorme dar aveau cred ca 12 canale de voce analogice.

https://military.trc...stancija-r-420/
https://military.trc...stancija-r-444/

Sint lucruri vechi uitate in prezent datorita noior tehnologii...

Edited by Ion_Bumbu, 19 October 2021 - 19:51.


#17
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Eu am folosit efectul tropo pentru televiziune si niciodata nu am avut posibilitatea alegerii programului TV. Primeam ce mi se "baga pe gat".

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate