Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Airbnb - date personale

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Sore382

Sore382

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.10.2021
Buna. Am inchiriat un apartament pe airbnb si mai nou vad ca cer datele buletinului, adresa, codul postal, locul nasterii…
Este cumva o politica noua? Ca sa aiba o siguranta in caz ca faci stricaciuni sau furi lucruri? E in regula daca le trimit toate datele astea? Mi le-a cerut proprietarul.
Multumesc!

#2
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Pai ti le cere airbnb-ul sau proprietarul? Pe airbnb proprietarul poate fi oricine, nu e obligatoriu sa fie o structura de cazare autorizata care trebuie sa respecte la standarde de orice fel. Cand te cazezi la un hotel/pensiune/structura autorizata da, iti iau datele personale si au obligatia sa nu le distribuie mai departe, sa nu le foloseasca in alte scopuri, samd. La o adica ai pe cine sa dai in judecata. La airbnb mergi pe incredere.

Edited by mdt, 19 October 2021 - 13:45.


#3
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Nu cred ca proprietarul iti cere buletinul ci AirBnb, dar atunci cand iti faci cont.

#4
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Oare e in regula sa trimiti datele reale / personale atunci cand cumperi ceva? Eu zic ca nu, Doamne' fere', tre' sa le dai pe ale vecinului, bunicii, strabunicii etc. Niciodata, la nici o achizitie de produs/serviciu, nu se dau datele reale!

Cum ar fi sa fie clientii cinstiti?!

#5
Sore382

Sore382

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.10.2021
Proprietarul mi-a trimis mail si mi-a cerut sa ii furnizez datele respective pe motiv ca trebuie sa inregistreze guestii. Am mai facut rezervari pe airbnb si niciodata nu mi-au cerut datele de pe buletin.

View Postdexterash, on 19 octombrie 2021 - 14:17, said:

Oare e in regula sa trimiti datele reale / personale atunci cand cumperi ceva? Eu zic ca nu, Doamne' fere', tre' sa le dai pe ale vecinului, bunicii, strabunicii etc. Niciodata, la nici o achizitie de produs/serviciu, nu se dau datele reale!

Cum ar fi sa fie clientii cinstiti?!
Tu cand cumperi ceva iti dai CNP-ul, serie si numar buletin, locul nasterii?

Edited by Dany_Darke, 19 October 2021 - 14:23.


#6
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
De fiecare data am furnizat date personale pentru rezervari ce sunt facute in numele meu si trebuie platita taxa turistica sau alte taxe de statiune percepute de statul respectiv.

#7
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostSore382, on 19 octombrie 2021 - 14:18, said:

Proprietarul mi-a trimis mail si mi-a cerut sa ii furnizez datele respective pe motiv ca trebuie sa inregistreze guestii. Am mai facut rezervari pe airbnb si niciodata nu mi-au cerut datele de pe buletin.


Tu cand cumperi ceva iti dai CNP-ul, serie si numar buletin, locul nasterii?

Pe unde ai fost cazat de nu ti-au cerut buletinul sa faca o copie?
Eu intotdeauna am lasat buletinul tuturor adultilor pentru copie, asa se face peste tot.

#8
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Da, la toate cazarile (autorizate) la care am stat se cere buletinul/pasaportul ca sa faca o copie. Sunt tari unde trebuie sa faca si o inregistrare la politie cu persoanele cazate, cere legea.
Dar mereu am dat aceste acte fizic, in momentul check-in-ului.

#9
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
La cazari pe bune, se cere buletinul. E normal.
Pe Airbnb sunt cazari pe bune, deci e ok sa dai datele.
E o masura de precautie, ca nu cumva orice Gigel, fara vreun act de identitate, sa faca rezervare si dupa ce pleaca nu mai lasa nimic in casa.

#10
Sore382

Sore382

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.10.2021

View Postgiuliani, on 19 octombrie 2021 - 14:33, said:

Pe unde ai fost cazat de nu ti-au cerut buletinul sa faca o copie?
Eu intotdeauna am lasat buletinul tuturor adultilor pentru copie, asa se face peste tot.
Germania, Grecia, Elvetia, Italia, Ungaria, Slovacia - inchiriat apartamente prin airbnb, niciodata nu mi-au cerut buletin. In Romania si Austria mi-au cerut - cazare la hotel. Au trecut fugitiv niste date, nu mi-au cerut poza la buletin cum imi cer acum (Franta/Paris).

Va multumesc @all pentru raspunsuri si lamuriri!

#11
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.09.2015

View Postmdt, on 19 octombrie 2021 - 14:36, said:

Sunt tari unde trebuie sa faca si o inregistrare la politie cu persoanele cazate, cere legea.
Si in Romania fisele de cazare se trimit la poliție, și aia chiar vin în control să verifice fisele

#12
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009

 mdt, on 19 octombrie 2021 - 13:44, said:

Pai ti le cere airbnb-ul sau proprietarul? Pe airbnb proprietarul poate fi oricine, nu e obligatoriu sa fie o structura de cazare autorizata care trebuie sa respecte la standarde de orice fel. Cand te cazezi la un hotel/pensiune/structura autorizata da, iti iau datele personale si au obligatia sa nu le distribuie mai departe, sa nu le foloseasca in alte scopuri, samd. La o adica ai pe cine sa dai in judecata. La airbnb mergi pe incredere.


Greșit. Toți sunt înregistrați ca unități de cazare. Plătesc aceleași taxe și urmează aceleași reguli ca restul (de ex City tax dacă exista).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate