Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sistemul sanitar romanesc - nu sunt fonduri !

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
42 replies to this topic

#19
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

 pasilla, on 18 octombrie 2021 - 23:24, said:

Asta nu e clar. Poate ca a fost trimis de MF pentru analize legate de o afectiune acuta.

E basm. Știe medicul de familie că s-au terminat fondurile.

#20
Gherlean

Gherlean

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 04.06.2021

 emeral, on 18 octombrie 2021 - 23:31, said:


E basm. Știe medicul de familie că s-au terminat fondurile.
Daca esti in sistem sau stii mai multe lamureste-ne sa stim si noi de ce se tot plang pensionarii astia pretentiosi din cale afara....

#21
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006

 Courage, on 18 octombrie 2021 - 22:11, said:

...............
Iti dau un exemplu clasic:
Iti da medicul de familie reteta compensata si analize.

Mergi la farmacie si ti se spune ca desi esti in data de 8 a lunii, deja plafonul de compensate si analize s-a terminat.
Platesti 100% sau speri sa prinzi ceva luna viitoare, daca esti rapid.
Pt analize, probabil prinzi loc peste 6 luni pt ceva mai complex, gen CT/RMN.
=====

...........
UN EXEMPLU CLASIC DE DEZINFORMARE, DIN NESTIINTA SAU INTERESATA!
-daca la analize sint intradevar probleme, la medicamente compensate nu mai exista probleme de peste un deceniu, poti lua compensate si pe data de 31 ale lunii!

deci, este necunoastere sau dezinformare postarea dv?

 MembruAnonim, on 18 octombrie 2021 - 22:22, said:

Daca marci banul, a doua zi esti programat Posted Image
CT cu substanta de contrast, a doua zi la ora x erai si programat. Bine, te si usurezi de ~1000 lei.
Ia baga te rog niste preturi la CT sa vedem care si cite ajung mai scumpe de 500 lei! cu plate se fac rapid! la fel daca esti in spital si ai nevoie de aceste investigatii!
in rest, multumeste-le domnilor doctori care recomanda investigatii si analize de care nu este nevoie, doar pentru a face placere pacientilor sau a-si respecta intelegerile cu laboratoarele!

 emeral, on 18 octombrie 2021 - 23:14, said:

Eu nu cred ce ai scris.

Toată lumea știe că pentru analize trebuie să îți faci programare la medicul de familie până pe maxim 7 din lună că după aia nu mai sunt fonduri.

Mai taie din basme. Un pensionar știe asta din prima lună de când ajunge pensionar.
cred ca doar tu stii, lumea stie ca programarile se fac la laboratoare!

#22
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
@tytysor - dacă e așa paradis, scuze dezinformarea.
Eu sunt un chiabur care a renunțat de alta vreme la Rețete compensate, tocmai pt ca niciodată nu erau fonduri, deci mă duc în privat, iar aia aparent nu știu sa dea rețete compensate, deci nu mai știu care e situația actuala la medicamente.

Dar la analize de sânge am încercat fix când a început pandemia cu trimitere de la MF => nu s-a putut.

Despre CT/RMN, am avut nefericita ocazie sa plătesc câteva prin Franța și Belgia, pentru ca mama a suferit acolo un accident (a dat unul cu bicicleta peste ea și a fugit), deci iei pot spune ca a fost șoc la facturi.

Avea asigurare Mondial, și cu greu am recuperat banii în România.
Problema este ca au apărut complicații după un an și am plătit operațiile din buzunar, acolo.

Și dacă ai nevoie de analize cu substanțe de contrast, sa vezi cum sar prețurile la noi inaltimi, iar cardul european de sănătate e o pacalelala care nu mai tine, ca s-au fript și aia pe acolo.
Platesti tu, apoi iti recuperezi banii în România (unde ți se cer interviuri și formulare completate de medicii de acolo).

Personal, ultimul RMN m-a costat parca 1500 lei, iar operația la umăr (4 ore) 5000 Eur.
Ce e drept, recuperare 100% în 6 luni, medic specializat în Germania, operație laparoscopica la clinica privata în România.
Pe scurt, sănătatea costa, iar iluzia ca e gratuită/ieftină, ne-a lăsat cu un sistem medical demn de medicina de campanie, WW2.

Supermedicul care tratează și diagnostichează totul cu urechea, ochiul și stetoscopul tine doar de sărăcia noastră cronica.
Poate ca se exagerează cu analizele, dar mai bine safe than sorry în sănătate.

Edited by Courage, 19 October 2021 - 04:52.


#23
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018

 pasilla, on 18 octombrie 2021 - 22:17, said:

Pensionarul ala a votat la ultimele alegeri si ce a votat ? Tot mafiotii pe care i-a votat in ultimii zeci de ani ?
Ce pretetntii are acum ?
De ceva vreme s-au schimbat mafiotii.
Din pacate cu alti mafioti mai prosti

#24
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 31.07.2017
iar va vaitati ca babele, cu cele mai mici alocari pe locuitor in Europa nu poate fi decat rau sau ma rog, cum este acum. Puneti mana si convigenti-va copiii sa stea pe aici, puneti-i pe toti la plata - inclusiv ala cu 5 gaini la tara, si dupa aia mai discutam. Cand e sa se mareasca impozitele unu n-ar zice da, sa fie mai mari, dar toti vor mai multe servicii de la stat. De unde fratilor...

#25
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021

 Courage, on 18 octombrie 2021 - 22:38, said:

Eu ma intreb cati dintre cei de pe aici vor vota "dreapta" daca vor ajunge pensionari.

N-ai sa crezi dar, daca mergi la tara sau într-un oraș mic o să vezi că mai toți boschetarii care iau ajutor social își fac veacul la cârciumă, sunt de dreapta. Vor măsuri ferme, dure dar necesare...pentru alții.

#26
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

 tytysor, on 19 octombrie 2021 - 00:05, said:

cred ca doar tu stii, lumea stie ca programarile se fac la laboratoare!

Se vede că niciodată nu ai făcut analize cu trimitere de la medicul de familie.

Vezi pe hartă în ce oraș stai. Sigur cred că niciodată nu o să ajungi să faci analize cu trimitere de la medicul de familie.

Sunt sigur că în orașul tău nici uși nu au cabinetele sau spitalul dacă e așa ceva acolo.

Alții la București merg frumos la medicul de familie și cu trimiterea de la el merg a 2 zi dimineața și fac analizele.

Cu rezultatul se întorc la medicul de familie și vede el ce scrie acolo.

Unii fac și de 3 ori pe an analize așa.

Mută-te și tu la București și poate o să aflii și tu de SF-urile astea.

Edited by emeral, 19 October 2021 - 07:06.


#27
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Si vin cei din generatia mea:

Ce? Poti sa mergi la medic si sa NU platesti NIMIC?! Ce aiureala e asta? Totul se plateste.

#28
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

 Gherlean, on 18 octombrie 2021 - 22:05, said:

Discutie astazi dimineata intre o asistenta medicala si un pensionar in fața unui cabinet medical dintr-un spital:.....

 Gherlean, on 18 octombrie 2021 - 23:31, said:

Domnule, am reprodus o discutie intre doua persoane ce am auzit-o din intamplare asteptandu-mi randul. Pe un hol, pe un scaun.
Attached File  rf.jpg   68.41K   4 downloads

e adevarat ca sunt probleme de genul asta, cu plafonul pentru analize, dar:
- analizele nu se fac in spital decat pentru urgente si internari; la spital mergi pentru trimitere, dar analizele le faci intr-un cabinet de analize medicale. discutia despre plafon nu are sens in spital, o sa o ai cand te duci cu trimiterea la recoltare (intr-un cabinet de analize medicale)
- cand detaliile apar treptat, pe masura ce progreseaza discutia, sunt sanse mari ca toata povestea sa fie inventata

#29
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

 pasilla, on 18 octombrie 2021 - 22:59, said:

Pana cad a ajuns pensionar, putea sa curete listele.

De 32 de ani listele allea stii foarte bine cum arata.

#30
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,039
  • Înscris: 23.09.2005
Eu am zis si la inceputul pandemiei, ca virusul asta va avea darul de a aduce la suprafata, de a rascoli tot rahatul care a zacut sub pres in statul roman.

 Gherlean, on 18 octombrie 2021 - 23:31, said:

Dupa 7 nu mai sunt fonduri zici ? Nu am stiut, da' de ce ? Noi astia care contribuim muncim doar pana in 7 si dupa-ia stam 3 saptamani acasa ?

80% din banii alocati catre sanatate o reprezinta salariile angajatilor din sanatate.

#31
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
Vă spun eu cum face cineva care vrea să facă analize la stat.

Sună medicul de familie și îl întreabă când să vină la el pentru o trimitere pentru analize.

Medicul îi spune să vină în data de 1 - 7 cum îl programează el.

Merge omul la medic în data programată, ia trimiterea și a 2 zi dimineața merge la laboratorul unde a fost trimis.

Face analizele dimineața și ia răspunsul după ora 12.

După aia merge iar la medicul de familie care se uită pe analize.

Eu cred că toți care merg direct la medic și vor analize el le spune că nu mai sunt fonduri de pe 2 din lună.

#32
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011

 pasilla, on 18 octombrie 2021 - 22:59, said:

Pana cad a ajuns pensionar, putea sa curete listele.
fara sa fie personal, dar pacat ca nu putem discuta peste 20-30 de ani cand ai sa iesi tu la pensie sa vedem ce ai reusit tu sa cureti de pe liste.

#33
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,143
  • Înscris: 19.05.2005

 odastramosilor, on 18 octombrie 2021 - 22:28, said:

pai si aia care nu au votato pe clotilda dar si-a aranjat singura voturile cum ie?
tu ai avut cu cine vota in ultimii 30 de ani?
ca eu intotdeauna am ales raul cel mai mic, dar asta nu inseamna ca mi-a dat dreptul sa sper, doar ca am rasuflat usurat ca poate nu a fost mai rau...
am avazut ce au facut si frumosii astia din usere, pe langa dezastrul sanitar au mai aruncat si propriul guvern in aer...
Daca tot o dai pe politica, PNL-ul a aruncat guvernul in aer, nu USR, acum, si astia de la USR fraieri, oare ce credeau ca se intampla intr-o alianta cu niste mafioti, ca cei din PNL.
Iar sa spui ca dezastru sanitar este din vina USR-ului... vezi ca nu esti la biserica

#34
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

 emeral, on 19 octombrie 2021 - 10:26, said:

Vă spun eu cum face cineva care vrea să facă analize la stat.....
Medicul îi spune să vină în data de 1 - 7 cum îl programează el.
Merge omul la medic în data programată, ia trimiterea și a 2 zi dimineața merge la laboratorul unde a fost trimis.....

deci nimeni nu se duce la analize pe 1, cand bugetul e nou-nout? toti asteapta pana pe 2? :)

cred ca a mai spus cineva: trimiterile de la medic se elibereaza tot timpul, n-au nici o legatura cu vreun plafon. abia cand te duci la cabinetul de analize medicale te lovesti de limita asta.

#35
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

 _Smiley_, on 20 octombrie 2021 - 07:13, said:

deci nimeni nu se duce la analize pe 1, cand bugetul e nou-nout? toti asteapta pana pe 2? Posted Image

cred ca a mai spus cineva: trimiterile de la medic se elibereaza tot timpul, n-au nici o legatura cu vreun plafon. abia cand te duci la cabinetul de analize medicale te lovesti de limita asta.

Vezi că medicul de familie te trimite direct unde știe el că mai sunt fonduri. Mai citește încă o dată ce am scris.

Și eu fac analize așa. Nu scriu din povești auzite la colțul blocului.

Și de mulți ani fac analize așa și eu și nevasta și restul din familiile noastre.

Tot timpul au fost fonduri pentru noi.

Depinde și ce medic de familie ai. Dacă e prieten de familie nu ai probleme cu fondurile pentru analize.

Știe el când să le faci.

Edited by emeral, 20 October 2021 - 07:21.


#36
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
filmul asta explica foarte frumos ce ti se intampla tie: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WFYv6sixE0g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] :)

pe scurt: medicul de familie stie ca toate cabinetele de analize au "plafon" disponibil cel putin in prima saptamana din luna. dar medicul asta are o intelegere cu un astfel de cabinet, si te trimite acolo, ca "stie el ca au plafon". primeste pentru asta tot felul de beneficii de la acel cabinet, pentru ca le trimite clienti.
tu ai putea sa te duci si la cel mai bun cabinet de analize medicale, ca toti au "plafon" atunci. dar doctorul te-a convins sa te duci in alta parte, la un cabinet care iti ia aceiasi bani dar din ei mai da si medicului ceva, rezultatul net fiind ca pentru analizele tale raman mai putini bani. si cum nimeni nu vrea sa iasa in pierdere, pentru analizele tale vor fi folositi reactivi mai slabi sau neconformi.
instinctul de aparare o sa te faca sa sari imediat cu "nu se poate, e laborator serios, nu face asa ceva". dar nu uita ca deja laboratorul ala face niste afaceri dubioase cu medicul tau de familie. chiar crezi ca sunt dispusi sa mituiasca (practic) un medic pt a le trimite clienti, dar la analizele tale se vor comporta ireprosabil?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate