Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Sistemul sanitar romanesc - nu sunt fonduri !

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
42 replies to this topic

#1
Gherlean

Gherlean

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 04.06.2021
Discutie astazi dimineata intre o asistenta medicala si un pensionar in fața unui cabinet medical dintr-un spital:
-Domnule B, spitalul nu mai are fonduri pt analize medicale dar puteti sa va faceti analizele cu plata daca doriti..
-Doamna, am 75 de ani, am muncit 45 de ani in fabrica (X) . In tot timpul asta mi s-au retinut bani pt asigurarile medicale. Cum, cum sa imi platesc analizele medicale ??
-Domnule B, inteleg, cunosc situatia dar nu depinde de mine situatia asta, va rog sa ma credeti. Doamna asistenta pleaca...

Pensionarul respectiv pleaca si el resemnat si il aud spunand: -"Bine ca sunt bani de pensii speciale" !!

Acuma zic si eu: -asta e Romania !!

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Multa lumea descopera apa rece cu acest covid.

Situatia e asa dintotdeauna.

=====
Iti dau un exemplu clasic:
Iti da medicul de familie reteta compensata si analize.

Mergi la farmacie si ti se spune ca desi esti in data de 8 a lunii, deja plafonul de compensate si analize s-a terminat.
Platesti 100% sau speri sa prinzi ceva luna viitoare, daca esti rapid.
Pt analize, probabil prinzi loc peste 6 luni pt ceva mai complex, gen CT/RMN.
=====

Asa se intampla intr-o tara in care prea putini platesc, dar toti beneficiaza:

https://www.digi24.r...romania-1447257

https://adevarul.ro/...84f1/index.html

Quote

Cei care plătesc sunt salariaţii, peste 5,3 milioane. Numărul celor care nu plătesc, dar au asigurări, a fluctuat de-a lungul anilor, în funcţie de deciziile politice.   În prezent sunt scutite de la plata asigurării de sănătate, dar beneficiază de ea peste 10,7 milioane de persoane.

Nu uita ca jumatate de tara are salariu minim, deci contribuie cu ~nimic.

Edited by Courage, 18 October 2021 - 22:15.


#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Pensionarul ala a votat la ultimele alegeri si ce a votat ? Tot mafiotii pe care i-a votat in ultimii zeci de ani ?
Ce pretetntii are acum ?

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostCourage, on 18 octombrie 2021 - 22:11, said:

probabil prinzi loc peste 6 luni pt ceva mai complex, gen CT/RMN.

Daca marci banul, a doua zi esti programat :)
CT cu substanta de contrast, a doua zi la ora x erai si programat. Bine, te si usurezi de ~1000 lei.

#5
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postpasilla, on 18 octombrie 2021 - 22:17, said:

Pensionarul ala a votat la ultimele alegeri si ce a votat ? Tot mafiotii pe care i-a votat in ultimii zeci de ani ?
Ce pretetntii are acum ?

Si tu ai votat ca aia care "conteaza" nu, de parca n-ar fi toti o apa si-un pamant,dupa cum s-a vazut de 32 de ani.

#6
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Pai nu a zis nimeni ca e cerere mai mare decat oferta.
Slava domnului, acum exista destule CT/RMN, bani sa fie.

Si sa vezi pe afara cat costa un CT/RMN! La noi e paradis!

Edited by Courage, 18 October 2021 - 22:25.


#7
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postpasilla, on 18 octombrie 2021 - 22:17, said:

Pensionarul ala a votat la ultimele alegeri si ce a votat ? Tot mafiotii pe care i-a votat in ultimii zeci de ani ?
Ce pretetntii are acum ?
pai si aia care nu au votato pe clotilda dar si-a aranjat singura voturile cum ie?
tu ai avut cu cine vota in ultimii 30 de ani?
ca eu intotdeauna am ales raul cel mai mic, dar asta nu inseamna ca mi-a dat dreptul sa sper, doar ca am rasuflat usurat ca poate nu a fost mai rau...
am avazut ce au facut si frumosii astia din usere, pe langa dezastrul sanitar au mai aruncat si propriul guvern in aer...

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostKean, on 18 octombrie 2021 - 22:23, said:

Si tu ai votat ca aia care "conteaza" nu, de parca n-ar fi toti o apa si-un pamant,dupa cum s-a vazut de 32 de ani.
Daca din '90 ar fi votat toti ca mine, poate ca ar fi contat.

View Postodastramosilor, on 18 octombrie 2021 - 22:28, said:

pai si aia care nu au votato pe clotilda dar si-a aranjat singura voturile cum ie?

Pe bune, chiar crezi asta ?

View Postodastramosilor, on 18 octombrie 2021 - 22:28, said:

tu ai avut cu cine vota in ultimii 30 de ani?
Au fost multe oportunitti, pana cand Mafia s-a instalat confortabil la conducerea tarii.

#9
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Eu ma intreb cati dintre cei de pe aici vor vota "dreapta" daca vor ajunge pensionari.

Majortiatea romanilor, in special cei in varsta, au mari probleme de sanatate, iar pensiile (non-speciale) sunt mizere.
E un adevarat exercitiu sa imparti 2 paie la 3 magari, deci nu trebuie sa fii un mare strateg ca sa ii votezi cu doua maini pe aia care macar iti promit ca iti mai dau 5 lei la pensie.

Sunt diferente uriase intre generatii, intre orase, intre oras si sat.

Romania rurala e moarta, in descompunere.
Romania de la oras se descompune, dar nu se preda.

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostCourage, on 18 octombrie 2021 - 22:38, said:

Eu ma intreb cati dintre cei de pe aici vor vota "dreapta" daca vor ajunge pensionari.
Ai nevoie de versurile lui  Paturca ?

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

View Postpasilla, on 18 octombrie 2021 - 22:17, said:

Pensionarul ala a votat la ultimele alegeri si ce a votat ? Tot mafiotii pe care i-a votat in ultimii zeci de ani ?
Ce pretetntii are acum ?

Pai saracu' pensionar a votat pe ala care era pe lista,pe cine altcineva.Nu-i vina electoratului ca pe liste sunt numai mafioti sau mafioti in devenire.

#12
Gherlean

Gherlean

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 04.06.2021
Hai ca revin cu completari, imi cer scuze ca nu am scris din prima decat asa in mare:

Doamna, am 75 de ani, s-a dublat pretul la toate, am pensie de 1800 lei ca stiti, nu am fost "militian", am muncit in fabrica. Nu stiu daca imi ajung banii de analize ca imi vine gazu' si electricitatea dublu si pensia nu mi-o maresc "astia"...

Va rog sa ma credeti, asta este e realitatea din Romania, prin asa ceva trec milioane de pensionari.
Ar trebui sa meditam cu totii la situatia asta.....si eventual sa intreprindem ceva .
Si noi o sa fim pensionari intr-o zi.
Eu daca apuc, mai am 25 de ani pana atunci...

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postadisz, on 18 octombrie 2021 - 22:46, said:

Pai saracu' pensionar a votat pe ala care era pe lista,pe cine altcineva.Nu-i vina electoratului ca pe liste sunt numai mafioti sau mafioti in devenire.
Pana cad a ajuns pensionar, putea sa curete listele.

#14
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View PostGherlean, on 18 octombrie 2021 - 22:51, said:

Va rog sa ma credeti, asta este e realitatea din Romania, prin asa ceva trec milioane de pensionari.


Eu nu cred ce ai scris.

Toată lumea știe că pentru analize trebuie să îți faci programare la medicul de familie până pe maxim 7 din lună că după aia nu mai sunt fonduri.

Mai taie din basme. Un pensionar știe asta din prima lună de când ajunge pensionar.

Edited by emeral, 18 October 2021 - 23:16.


#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postemeral, on 18 octombrie 2021 - 23:14, said:

Toată lumea știe că pentru analize trebuie să îți faci programare la medicul de familie până pe maxim 7 din lună că după aia nu mai sunt fonduri.
Si nu ai voie sa te imbolnavesti in weekend !

#16
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View Postpasilla, on 18 octombrie 2021 - 23:16, said:

Si nu ai voie sa te imbolnavesti in weekend !

Vezi că e vorba de analize anuale sau la 6 luni.

Sigur ai înțeles și tu exact ca inițiatorul.

#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postemeral, on 18 octombrie 2021 - 23:19, said:

Vezi că e vorba de analize anuale sau la 6 luni.
Asta nu e clar. Poate ca a fost trimis de MF pentru analize legate de o afectiune acuta.

#18
Gherlean

Gherlean

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 04.06.2021

View Postemeral, on 18 octombrie 2021 - 23:14, said:

Eu nu cred ce ai scris.

Toată lumea știe că pentru analize trebuie să îți faci programare la medicul de familie până pe maxim 7 din lună că după aia nu mai sunt fonduri.
Domnule, am reprodus o discutie intre doua persoane ce am auzit-o din intamplare asteptandu-mi randul. Pe un hol, pe un scaun. Platit de Stat, mijloc fix.
Dupa 7 nu mai sunt fonduri zici ? Nu am stiut, da' de ce ? Noi astia care contribuim muncim doar pana in 7 si dupa-ia stam 3 saptamani acasa ?
Scuza-ma daca gresesc, sunt mai populist io asa. Vreau ca in orice zi a lunii in care ma imbolnavesc sa beneficiez pt ce am platit nu sa mai astept inca o luna. Pot muri pana atunci daca ma intelegi, just like in UE, there it's not a seven day.....
Ca am platit din munca nu din ciordit :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate