Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

StartUP Vending machines Snacks & Drinks

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 17.02.2008
Iti apreciez entuziasmul dar am impresia ca nu-ti concentrezi energia in directia optima.
Vrei sa te apuci de o chestie despre care nu prea stii nimic intr-un domeniu banal, cunoscut si nu foarte profitabil.
Echivalentul bisnitei salbatice din anii 90 o reprezinta oarecum  domeniul IT in care ai sanse reale sa dai lovitura fara sa pleci de la o investitie mare. E domeniul in care cu o idee buna si multa munca se poate realiza ceva maret.
Daca lucrezi in domeniul software si ai chiar un proiect in cap nu e pacat sa-ti pierzi timpul cu alte "prostii"?
Ti-ai facut macar un calcul estimativ sa vezi cam ce profit iti poate aduce 1 singur automat? Cam cat timp trebuie sa pierzi cu gestionarea acelui automat? In cat timp ti-ai permite sa te extinzi la mai multe automate? Cam cate automate ai putea gestiona in timp ce-ti pastrezi jobul actual? Cam de cate automate ai avea nevoie ca sa renunti la jobul actual sau sa-ti permiti un angajat?
Ai luat in calcul si furtul sau vandalismul?
Am vazut intr-o sectie de politie din Bucuresti automat "muls" de produse chiar de catre politistul-gardian . Seara cand nu prea mai era lume prin sectie, invatase cum sa-l incline si sa-l loveasca astfel incat sa poata extrage produse din el. Nici macar nu s-a ferit de mine, chiar era mandru de tehnica pe care o invatase.
Daca totusi insisti cu aceasta idee ar fi bine sa:
-vorbesti cu un contabil, de preferat unul care sa aiba habar de acest domeniu, sa te sfatuiasca asupra tipului de organizare care s-ar preta mai bine la astfel de activitate , de ce avize ai nevoie etc. cu ocazia asta afli si cam cat te costa serviciile unui contabil
- studiaza legislatia, e foarte probabil ca nici contabilul sa nu o stie pe toata; s-ar putea sa gasesti niste chestii care sa te afecteze si prin legea 333/hg301 si cine stie prin cate alte legi
- cere oferte de la firme care vand aparate de vending si intreaba-i inclusiv de contract de mentenanta
- cauta importatori/distribuitori de produse pe care vrei sa le pui in aparat si  cere oferte, slabe sanse sa te descurci cu produse de la metro
- intereseaza-te despre posibilitatea de a instala POS ( din cate stiu eu nu e rentabil in domeniul asta, dar piata de payment e dinamica trebuie tatonata permanent)
- fa-ti niste calcule corecte(timp si bani) si vezi daca chiar merita sa incepi asa ceva

#20
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

View Postflorynyk_92, on 19 octombrie 2021 - 16:59, said:

Am un proiect in sfera aia pe care inca nu l-am inceput, e inca in lucru si tin mult la el, vreau sa incep cu tonomatele astea intai ca sa ma obijnuiesc cu business-ul.
sunt firme de it care dupa 2-4 ani de la infiintare  se listeaza la BVB.AST este una de exemplu

cate  produse crezi ca vinzi.vezi cati oameni merg zilnic la sala  si zici ca jumatate ar lua un produs.vezi cati lei castigi/produs si vei vedea ca nu prea merita toata bataia de cap  cu un singur aparat

este cam de hamaleala din punctul meu de vedere.eu as zice pas desi sunt privat.cel mai mult ma sperie fiscalizarea de care zici si 90% nu se poate pune la aparatele vechi.gandeste ca s=au schimbat toate casele de marcat la milioane de firme si au mintit ca automat vede anaful ca ai eliberat un bon fiscal.O MARE MINCIUNA

si pe minciuna asta au facut bani firmele lor de casa care au importat si distribuit aceste case de marcat

deci sefii anaf

Edited by EMPP, 24 October 2021 - 13:50.


#21
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Aș putea să pun și la mine un astfel de automat pentru că am ceva vad, am oameni tineri și copii și un pachetomat.
Totuși, aștept să se limpezească apele cu fiscalizarea. Plus că pentru iarnă nu am spațiu încălzit. Ar merge doar automate de vândut jucării. Dar cele ieftine nu au fiscalizare..

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate