Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Copac cazut pe masina

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
kpmg1

kpmg1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 16.03.2016
Iata ca mi sa intamplat si mie,nefiind nici primul si nici ultimul in aceasta situatie
Masina se afla in parcarea de resedinta cand copacul din imagine sa prabusit peste 5 masini provocand pagube destul de serioase
In cazul celor cu CASCO lucrurile fiind destul de simple dar mai complicate in cazul celor fara,eu fiind in situatia a doua
Mentionez ca asociatia de proprietari a facut numeroase sesizari la primaria si adp-ul de sector prima in urma cu 2 ani iar ultima in urma cu o luna.Acestea(sesizarile) au fost insotite inclusiv de poze ale copacului evident uscat si inclinat
Ma intereseaza daca exista o cale de intelegere amiabila pe baza devizului de reparatie,sau numai proces ,avocat,timp pierdut,bani suplimentari cheltuiti,gandindu-ma ca oamenii de la primarie fiind evident vinovati ca nu au luat masuri avand cunostinta de situatia respectiva

Cei cu experiente asemanatoare cum ati procedat si care a fost deznodamantul?

P.s.Din fericire evenimentul sa produs noaptea si nu au fost victime,ziua fiind copii si persoane care isi plimba animalele de companie

#2
kpmg1

kpmg1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 16.03.2016
Iata ca mi sa intamplat si mie,nefiind nici primul si nici ultimul in aceasta situatie
Masina se afla in parcarea de resedinta cand copacul din imagine sa prabusit peste 5 masini provocand pagube destul de serioase
In cazul celor cu CASCO lucrurile fiind destul de simple dar mai complicate in cazul celor fara,eu fiind in situatia a doua
Mentionez ca asociatia de proprietari a facut numeroase sesizari la primaria si adp-ul de sector prima in urma cu 2 ani iar ultima in urma cu o luna.Acestea(sesizarile) au fost insotite inclusiv de poze ale copacului evident uscat si inclinat
Ma intereseaza daca exista o cale de intelegere amiabila pe baza devizului de reparatie,sau numai proces ,avocat,timp pierdut,bani suplimentari cheltuiti,gandindu-ma ca oamenii de la primarie fiind evident vinovati ca nu au luat masuri avand cunostinta de situatia respectiva

Cei cu experiente asemanatoare cum ati procedat si care a fost deznodamantul?

P.s.Din fericire evenimentul sa produs noaptea si nu au fost victime,ziua fiind copii si persoane care isi plimba animalele de companie

#3
pavelescu

pavelescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 02.02.2005
Nu ai pus nicio imagine.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
care imagine,unde?

#5
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 15.06.2009
conteaza? Ia calea justitiei, lunga, anevoioasa si 50-50 sanse.

#6
kpmg1

kpmg1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 16.03.2016

 220v, on 18 octombrie 2021 - 18:51, said:

care imagine,unde?
Incerc sa pun acum imaginea,sunt pe android si nu m-am prins cum

#7
officer_nats

officer_nats

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 14.10.2018
Este perfect daca asociatia a facut sesizari. Calea legala este urmatoarea: 1. notificare la primarie cu evenimentul, in care spui clar ca vrei sa iti faci masina prin resurse propii, avand nevoie de ea; 2. iti alegi o unitate service si ceri deviz estimativ reparatii; 3. devizul il trimiti la primarie, in continuarea corespondentei intiale (ei nu cred ca o sa iti raspunda); 4. repari masina, ceri devizul final si factura - pe care o platesti; 5. Le trimiti la primarie (in continuarea.....); 6. Daca nu iti raspund sau o lalaie, te duci la un mediator si ii chemi la mediere. Aici sunt 2 posibilitati: va intelegeti sau nu. Daca va intelegeti, asta e, se termina. Daca nu va intelegeti, pasul 7: Judecata pe civil, dar ai atuu-ul notificarilor, reparatiei pe cont propriu si incercarii de mediere. Succes. oricum vei iesi ok, atat ca depinde cu ce efort (financiar si de timp).

#8
kpmg1

kpmg1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 16.03.2016
Attached File  20211014_225312.jpg   785.23K   261 downloads

#9
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 kpmg1, on 18 octombrie 2021 - 18:23, said:

In cazul celor cu CASCO

Vrei despagubiri moaca, nu faci CASCO. Zi mersi ca nu erai in masina. ;)

#10
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 24.11.2020

 kpmg1, on 18 octombrie 2021 - 18:27, said:


Ma intereseaza daca exista o cale de intelegere amiabila pe baza devizului de reparatie,

Cu o institutie publică, niciodată.

#11
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,210
  • Înscris: 26.06.2009
Din pacate NU exista nici o sansa sa primesti ceva amiabil pentru ca: institutia se va indrepta impotriva celor responsabili ("pa persoana fizica"), iar idiotii aia nu recunosc niciodata.

Repari masina pe cheltuiala proprie/o casezi. Te indrepti in justitie impotriva primariei. Dureaza ani multi, dar primesti banii cu dobanda, banii pe avocati, etc.

#12
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 22.04.2013
din pacate, sustin si eu ideile de mai sus.
cel putin la noi in tara, cu institutiile statului nu prea cum  sa te "targuiesti"

#13
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Nu îmi spune, acum două nopți, în Pajura!
Era drujbăreală" mare și poliție, noaptea, am coborît să văd unde a căzut copacul.

#14
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021
@kpmg1, trebuie sa chemi in judecata Directia de Administrare a Domeniului Public din Primarie, si sa soliciti despagubiri, dar pentru dovedirea vinovatiei institutiei tre sa fii blindat cu documente:
- adresa prin care Asociatia a sesizat primaria cu privire la niste copaci care stau sa cada pe aleea unde aveai tu masina
- adrese proprii, mailuri (eventual cu poze) daca ai avut inspiratia sa faci asa ceva
- adrese ale altor vecini care au semnalat ca sunt copaci cu probleme
- probe cu martori ca toaletarea copacilor s-a facut superficial, ca v-ati rugat de ei sa taie niste crengi sau niste arbori aplecati si ca au refuzat.

Intrucat sunteti mai multi cu masini distruse, platiti avocat, deschideti actiune colectiva...

Stiu ca acu cativa ani, cand a cazut un plop la Spitalul Colentina peste o masina aflata in mers (mi se pare ca au fost si victime atunci), primaria de sector a dat singura, din proprie initiativa niste despagubiri pentru eveniment, adica n-a mai asteptat sa-i dea cineva in judecata.. dar erau alti primari atunci.

#15
kpmg1

kpmg1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 16.03.2016

 ursamajor, on 18 octombrie 2021 - 19:56, said:

Vrei despagubiri moaca, nu faci CASCO. Zi mersi ca nu erai in masina. Posted Image
Nu ti-as dori ca un copac sa-ti faca copilul afis si apoi sa-ti spuna ,,unu"la misto ,,daca aveai CASCO"
Oricum esti baiat de baiat

 officer_nats, on 18 octombrie 2021 - 19:36, said:

Este perfect daca asociatia a facut sesizari. Calea legala este urmatoarea: 1. notificare la primarie cu evenimentul, in care spui clar ca vrei sa iti faci masina prin resurse propii, avand nevoie de ea; 2. iti alegi o unitate service si ceri deviz estimativ reparatii; 3. devizul il trimiti la primarie, in continuarea corespondentei intiale (ei nu cred ca o sa iti raspunda); 4. repari masina, ceri devizul final si factura - pe care o platesti; 5. Le trimiti la primarie (in continuarea.....); 6. Daca nu iti raspund sau o lalaie, te duci la un mediator si ii chemi la mediere. Aici sunt 2 posibilitati: va intelegeti sau nu. Daca va intelegeti, asta e, se termina. Daca nu va intelegeti, pasul 7: Judecata pe civil, dar ai atuu-ul notificarilor, reparatiei pe cont propriu si incercarii de mediere. Succes. oricum vei iesi ok, atat ca depinde cu ce efort (financiar si de timp).
Mi se pare rezonabil ce spui,asa am sa fac
Merci

#16
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018
dacă acolo nu-i loc de parcare se scot instant.mașina trebuia parcată în locurile special amenajate

dacă mai stătea și  pe domeniu public....

Edited by EMPP, 19 October 2021 - 09:26.


#17
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Mda....  pot gasi un artificiu. Ca masina era parcata ilegal defapt.

Sau daca era parcata legal, diverse tertipuri prin care te vor scoate din minti. Eu am avut un proces simplu si a durat 1 an iar cheltuieli am recuperat doar 1/2. De ce ? Nu stiu. Asa merge justitia la noi.

Iar pentru inteligentii care recomanda Casco, ala se face daca vrei si daca iti permiti. Nu e vreo obligatie si nu trebuie blamat nimeni pentru ca nu il are.

#18
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005

 EMPP, on 19 octombrie 2021 - 09:25, said:

dacă acolo nu-i loc de parcare se scot instant.mașina trebuia parcată în locurile special amenajate

dacă mai stătea și  pe domeniu public....

La Iasi primaria a pierdut procesul, chair daca nu era loc de parcare, de fapt nu avea voie sa parcheze acolo, dar primaria nu a putut dovedi ca avea unde sa parcheze in alta parte. Pentru parcare aiurea sunt amenzi.

Din pacate, cel mai probabil se rezolva doar in instanta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate