Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Se scoate sau nu piesa de titan dupa operatia de fractura?

  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Cristi2004

Cristi2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.03.2004
Va salut

Mama mea (77 ani) a suferit acum 18 luni o operatie la picior dupa ce si-a fracturat ceva la partea superioara a femurului (am uitat denumirea exacta a partii anatomice fracturate). I s-au pus niste placute (si suruburi) de titan. Inainte de operatie i s-a spus ca dupa 1 an si jumatate trebuie scoase piesele respective printr-o noua interventie chirurgicala. Dar dupa operatia propriu-zisa nu i s-a mai pus in vedere ca ar trebui scoase. Astfel a aparut o dilema: trebuie scoase?, sau pot sa ramana in picior for ever?

#2
HIPNOTIQ_ARE

HIPNOTIQ_ARE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 07.01.2021
Pai tu in loc sa vorbesti cu doctorul care a operato, intrebi pe forum?

#3
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007
Materialele de osteosinteza de pe femur se scot rar, statistic in circa 85% din cazuri raman acolo definitiv.
Indicatie de extragere exista doar daca provoaca dureri sau jena sau daca s-au deplasat, rupt etc.
Daca nu, la varsta respectiva se recomanda a se evita o noua interventie si deci se lasa acolo.

Pt siguranta, intreaba-l inca o data pe ortoped (exista  si riscul sa propuna extragerea lor pt a mai incasa niste bani).

#4
Cristi2004

Cristi2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.03.2004

 HIPNOTIQ_ARE, on 18 octombrie 2021 - 14:41, said:

Pai tu in loc sa vorbesti cu doctorul care a operato, intrebi pe forum?
Mama ar trebui sa-si intrebe ortopedul, dar de frica sa nu-i spuna ca trebuie sa o opereze din nou nu il intreaba, adica se face ca ploua

#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018
pe chirurg să nu-l întrebi dacă trebuie operație.hopa sus pe masă este răspunsul

#6
Cristi2004

Cristi2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.03.2004

 Karhu, on 18 octombrie 2021 - 14:45, said:

Materialele de osteosinteza de pe femur se scot rar, statistic in circa 85% din cazuri raman acolo definitiv.
Indicatie de extragere exista doar daca provoaca dureri sau jena sau daca s-au deplasat, rupt etc.
Daca nu, la varsta respectiva se recomanda a se evita o noua interventie si deci se lasa acolo.

Pt siguranta, intreaba-l inca o data pe ortoped (exista  si riscul sa propuna extragerea lor pt a mai incasa niste bani).
OK, multumesc. Mi-era teama ca exista riscuri daca ramane acolo. Initial voiau sa-i puna piese de inox, pe urma eu am insistat sa-i puna de titan si probabil ca din moment ce au substituit inoxul cu titanul necesitatea scoaterii lor a disparut

Edited by Cristi2004, 18 October 2021 - 15:00.


#7
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,257
  • Înscris: 27.10.2007
si eu stiu tot la fel, ca placa aceea, după o varsta, nu se mai scoate, pentru ca pot aparea o gramada de complicatii (ea se lipeste de os, iar suruburile se incastreaza pur si simplu). dar eu nu sunt doctor. Karhu e muuult mai indreptatit sa dea sfaturi.

 EMPP, on 18 octombrie 2021 - 14:58, said:

pe chirurg să nu-l întrebi dacă trebuie operație.hopa sus pe masă este răspunsul
din pacate, ai mare dreptate. in vestul salbatec, un cowboy care se respecta, intai trage apoi intreaba. la chirug e la fel, intai taie apoi intreaba ce suferinta are omul...

Edited by strongsss, 18 October 2021 - 16:38.


#8
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Au chirugii suficiente operații efectiv necesare de făcut, nu e ca și cum ar freca o toată ziua și s ar bucura că își găsesc de lucru pt ceva opțional.
Hai să nu exagerăm totuși.

Eu nu am înțeles avantajul titaniului in locul inoxului medical, presupun că e vb de preferințe personale.
Drept să zic, mie nu mi a corodat nici o lingură, iar acolo e vb doar de inox alimentar.

#9
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Pentru un eventual RMN ulterior se prefera titanul printre altele; prferabil sa le lase daca le tolereaza, rezistenta e mai mare

#10
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Ah, magnetismul. Ok, scuze, mi a scăpat din vedere.

#11
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
pe scurt, dupa o anumita varsta, operatia de scoatere a elementelor metalice si fragilitatea osoasa fac mult mai riscante indepartarea lor.

Pe scurt, le iei cu tine cand pleci de pe acest taram.

 DarthBane, on 18 octombrie 2021 - 16:43, said:

Eu nu am înțeles avantajul titaniului in locul inoxului medical, presupun că e vb de preferințe personale.
Drept să zic, mie nu mi a corodat nici o lingură, iar acolo e vb doar de inox alimentar.

Inoxul nu e chiar asa de "INoxidabil".

Se folosesc metale/aliaje care oxideaza greu, sunt rezistente si usoare.
Titanul este ideal.

#12
Cristi2004

Cristi2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.03.2004

 strongsss, on 18 octombrie 2021 - 16:36, said:

si eu stiu tot la fel, ca placa aceea, după o varsta, nu se mai scoate, pentru ca pot aparea o gramada de complicatii (ea se lipeste de os, iar suruburile se incastreaza pur si simplu). dar eu nu sunt doctor. Karhu e muuult mai indreptatit sa dea sfaturi.
Orice piesă de titan introdusă în os se contopește cu osul (osificare), pe acest principiu funcționează și implanturile dentare. La 30% osificare un implant dentar mai poate fi scos, dar la 100% osificare ai face mai mult rău decât bine dacă ai încerca. Totuși, din moment ce, în cazul discuțiilor preoperatorii, a existat pe masă opțiunea cu „scosul” m-am gândit că are un avantaj și îndepărtarea piesei... Adică există o legitimitate și în spatele acestei opțiuni, deși mă întreb în ce cazuri e indicată și de ce

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate