Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cat de performanta trebuie sa fie placa video pentru jocurile moderne?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021
Dupa cum bine stiti pretul placilor video au crescut extrem de mult in ultimii ani incat pentru foarte multa lume nu mai este atat de important sa isi upgradeze placa atat de des.
Deoarece intrebarea mea este impactata in cea mai mare masura de catre rezolutia monitorului, voi lua ca referinta un ecran 1080p full hd.
Pentru a rula jocuri moderne pe detalii high spre ultra la aceasta rezolutie, care sunt specificatile tehnice pe care ar trebui sa le aiba placa video?
Eu detin o placa video veche, un msi gtx 970 mai exact, si nu sunt sigur daca face fata, sau in cazul in care nu face fata, cu ce placa video sa o inlocuiesc.
Bineinteles, ca daca nu mai era inflatia asta de pret, cumparam ceva de ultima generatie noua, dar avand in vedere preturile, imi este foarte greu sa platesc mai mult de ~2500 de lei pe o placa video, de aceea sunt nevoit sa risc sa cumpar una second hand de generatie mai veche.

#2
routerboard70

routerboard70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 03.05.2021
Ca sa impaci cat mai multe jocuri mai moderne, cel putin un GTX 1050 TI.
Da, preturile au sarit in aer. Mai merge la limita si un GTX 960. Asa... la limita spre minimul acceptat.
Ar trebui sa te descurci si cu asta ce o ai. Vezi ca-ti trebuie si un procesor bun si vreo 16GB RAM!!!
Dar... de ce nu faci incercari cu diverse jocuri in varianta demo, ca sa vezi la ce rezolutie ti le duce?!?

Edited by routerboard70, 18 October 2021 - 08:27.


#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Păi depinde de joc.

Intri pe www.canirunit.com

Vezi dacă duce.
Dacă nu duce, vezi ce specificații ai nevoie pentru placa video.

Placa video o iei după acele specificații, dacă a ta nu duce.

Edited by waterman, 18 October 2021 - 08:29.


#4
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021

View Postrouterboard70, on 18 octombrie 2021 - 08:25, said:

Ca sa impaci cat mai multe jocuri mai moderne, cel putin un GTX 1050 TI.
Da, preturile au sarit in aer. Mai merge la limita si un GTX 960. Asa... la limita spre minimul acceptat.
Ar trebui sa te descurci si cu asta ce o ai. Vezi ca-ti trebuie si un procesor bun si vreo 16GB RAM!!!

Motivul real in spatele intrebarii mele este urmatorul.
"Merita sa dau cateva mii de lei doar pentru ca detalile din jocurile respective sa se vada mai frumos?"
Asta asumand ca placa mea curenta duce orice joc macar pe low la un fps constant de 60

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostSfaturiFaraTroleala, on 18 octombrie 2021 - 08:17, said:


Pentru a rula jocuri moderne pe detalii high spre ultra la aceasta rezolutie, care sunt specificatile tehnice pe care ar trebui sa le aiba placa video?


Ai nevoie de o placă video scumpicică, precum și de restul componentelor destul de bune, nu te ajută doar placa video.

Deci, spune ce joc vrei să joci, și ce componente ai în calculator.

Procesor, memorie ram, stocare, etc

View PostSfaturiFaraTroleala, on 18 octombrie 2021 - 08:28, said:

Motivul real in spatele intrebarii mele este urmatorul.
"Merita sa dau cateva mii de lei doar pentru ca detalile din jocurile respective sa se vada mai frumos?"

Păi aici tu poți decide.
Nu noi.

#6
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021

View Postwaterman, on 18 octombrie 2021 - 08:30, said:



Ai nevoie de o placă video scumpicică, precum și de restul componentelor destul de bune, nu te ajută doar placa video.

Deci, spune ce joc vrei să joci, și ce componente ai în calculator.

Procesor, memorie ram, stocare, etc



Păi aici tu poți decide.
Nu noi.
Uite aici

Attached Files



#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,026
  • Înscris: 07.11.2006

View PostSfaturiFaraTroleala, on 18 octombrie 2021 - 08:28, said:

Motivul real in spatele intrebarii mele este urmatorul.
"Merita sa dau cateva mii de lei doar pentru ca detalile din jocurile respective sa se vada mai frumos?"
Asta asumand ca placa mea curenta duce orice joc macar pe low la un fps constant de 60

Nu,in nici un caz nu merita.Mai ales ca ai monitor FHD.
Miile alea de lei le dai ca sa cumperi placa video pentru QHD si de ce nu 4K si nu o folosesti,deci bani sunt efectiv aruncati la gunoi.
De asemenea daca nu esti chitibusar si pretentios din cale afara,poti seta jocurile la un nuvel inferior celui maxim si te joci bine mersi.
De multe ori,placa video tine loc de alinarea ego-ului sau de fala prin acumularea de puncte in nu stiu care benchmark decat efectiv de simpla ei utilizare.Vorbesc aici doar de placa video pentru jocuri.

#8
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
In full HD este important si procesorul.

Daca nu esti foarte pretentios, poti sa mai tragi cativa ani de acel GTX 970 cu rezultate chiar decente. Trebuie doar sa testezi, cu atentie, fiecare joc, sa vezi pe ce setari merita sa-ti consumi resursele si ce setari ar trebui date mai jos.

Testele sintetice nu au cum sa-ti spuna mare lucru despre ce se va intampla intr-un joc anume. Trebuie sa testezi personal.

Gandeste-te ca un PS 4 PRO inca se descurca decent si are o palca video oarecum echivalenta cu GTX 970. E drept, beneficiaza de optimizare speciala  dar, chiar si asa, poti sa-ti faci o idee despre cum arata jocurile cu o putere de procesare video echivalenta.

Edited by razor01, 18 October 2021 - 09:03.


#9
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 11.06.2010
Gtx970 e capabila in 1080p daca nu dai la maxim toate detaliile, in functie si de joc.

#10
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 27.03.2006
Daca vrei vrea sa joci jocuri AAA nu stiu cat de mult o sa duca placa actuala chiar daca mai renunti la detalii. Poti astepta pentru un gtx1660 de exemplu, poate de bf va fi pe la 2500 lei (desi si asta e un pret nesimtit, dar na) si cred ca va fi suficient sa mai tragi de el macar un an. Pentru jocuri multiplayer de exemplu, conteaza mult si procesorul asa ca ai grija ce alegi.

LE: eu nu as lua sh, decat de la cineva pe care il cunosc

Edited by arkhangel, 18 October 2021 - 09:36.


#11
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021

View Postarkhangel, on 18 octombrie 2021 - 09:35, said:

Daca vrei vrea sa joci jocuri AAA nu stiu cat de mult o sa duca placa actuala chiar daca mai renunti la detalii. Poti astepta pentru un gtx1660 de exemplu, poate de bf va fi pe la 2500 lei (desi si asta e un pret nesimtit, dar na) si cred ca va fi suficient sa mai tragi de el macar un an. Pentru jocuri multiplayer de exemplu, conteaza mult si procesorul asa ca ai grija ce alegi.

LE: eu nu as lua sh, decat de la cineva pe care il cunosc

ce processor ar trebui sa cumpar pentru multyplayer pe un socket 1200?

#12
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,797
  • Înscris: 30.08.2006
Placa ta are echivalenta cu GTX1060. GTX1060 fiind doar cu 10% superioara. Procesorul e cel care ti-a fost sugerat cand ai cerut sfaturi pentru achizitie.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UyGAYdJXvBM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 27.03.2006

View PostSfaturiFaraTroleala, on 18 octombrie 2021 - 09:38, said:

ce processor ar trebui sa cumpar pentru multyplayer pe un socket 1200?
Nu prea ma pricep la intel, cred ca un minim ar fi asta, apoi poate asta si apoi asta. Oricum ar trebui sa iti iei si cooler, cel cu care vin in cutie nu sunt atat de wow.

LE: am vazut acum poza cu ce ai pus tu, parca procesoarele din seria 11 de la intel nu merg decat cu o selectie de chipset-uri, asa citisem pe undeva, trebuie verificat. Si procesorul ala e ok. Memoria, daca este mai ieftina, poti cauta de 2666 nu de 3600 mhz, oricum intel nu foloseste mai mult. SSD-ul eu l-as imparti in doua, unul mai mic 128/256 gb pentru sistem si 512/1024 gb pentru jocuri.

Edited by arkhangel, 18 October 2021 - 10:27.


#14
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View PostSfaturiFaraTroleala, on 18 octombrie 2021 - 08:41, said:

Uite aici
Pai ce-ai facut bossica? Te felicitam ca ai ajuns pe calea cea dreapta si vii cu memoriile alea? Faci overclocking de iti iei frecvente exotice? Lasa Kingston ca-s bune si andurante, procesorul nu are ce face cu memorii peste 3200.
Daca esti chitit sa ramai pe placa ta video veche poti pune si 10400f, chiar daca e cu o generatie mai jos, ca nu vei face nimic cu video integrat.

Edited by danX, 18 October 2021 - 10:48.


#15
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021

View PostdanX, on 18 octombrie 2021 - 10:45, said:

Pai ce-ai facut bossica? Te felicitam ca ai ajuns pe calea cea dreapta si vii cu memoriile alea? Faci overclocking de iti iei frecvente exotice? Lasa Kingston ca-s bune si andurante, procesorul nu are ce face cu memorii peste 3200.
Daca esti chitit sa ramai pe placa ta video veche poti pune si 10400f, chiar daca e cu o generatie mai jos, ca nu vei face nimic cu video integrat.
Pai vreau intel de generatia 11 si pci-e 4.0 pentru ca in viitor o sa fac si eu un upgrade la pc-ul ala

Memorile ram zici? Alea sa le schimb cu kingston?
sa le iau astea? https://www.cel.ro/m...-pNSQ2NTUoMA-l/

acuma vad ca placile de baza cu pci- e 4.0 care suporta generatia 11 de la intel costa de la 800 de lei in sus doar

#16
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 27.03.2006
Cred ca mai bine continui discutia pe un singur topic ca e greu de urmarit. Eu zic ca sunt ok memoriile.

#17
__roman__

__roman__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 08.03.2021

View PostSfaturiFaraTroleala, on 18 octombrie 2021 - 11:05, said:

acuma vad ca placile de baza cu pci- e 4.0 care suporta generatia 11 de la intel costa de la 800 de lei in sus doar
Gasesti si mai ieftin
https://www.pcgarage...igabyte/z590-d/

#18
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 27.03.2006
Si asta pare sa fie compatibila si cu procesor intel gen 11 :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate