Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Black Adam (2022)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,848
  • Înscris: 27.09.2008
Numai eu aud muzica din fundal al fetelor de la Căpâlna? Posted Image

#20
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 25.01.2002
doar in trailer... in film eu nu am auzit-o...
chiar s-a "sucarit" persoana cu care am fost la film, se astepta sa auda si acolo ecourile piesei...

#21
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Ba, copii, nu va uitati la trailer si o sa va placa.

Am vazut aseara filmul si m-a luat prin suprindere ca nu imi vine sa stau pe telefon la el, faptul ca nu sunt in el o mie de personaje principale a fost reconfortant. Am pus acum de curiozitate trailerul si din primele secunde face spoiler la un twist ce apare la jumatatea filmului. Probabil era un twist foarte evident, dar pe mine m-a surprins placut pentru ca doar urmaream ce se intampla in film, nu ma gandeam ca ar fi ceva capodopera cinematografica sa il analizez din mers.

Dwayne Johnson pare facut pentru rolul asta, personajul negativ e si el un actor foarte bun si imi place ca au pus un african in locul unui caucazian, ca sa pastreze realismul zonei geografice in care are loc actiunea. Copilul joaca foarte bine.

Atom si Cyclone sunt pentru efect comedic, dar nah, scenele cu ei sunt putine, filmul tine 2 ore 5 minute.

Singurul actor problematic mi-a parut Sarah Shahi, care chiar e o actrita bunicica si recomand tuturor sa urmareasca Person of Interest, dar aici parea nelalocui ei, un fotomodel ce isi creste singura copilul in ghetouri. Stiu ca au ales-o pentru ca e iraniana, dar ea era singura actrita de culoare la care au avut acces?

Il felicit pe Pierce Brosnan ca nu s-a apucat si el de jucat in comedii puerile, omul cred ca l-a reprezentat bine pe Dr. Fate, desi personalitatea lui parea de cele mai multe ori ca o acopera pe cea a personajului jucat.

Pana la filmul asta Hawkman in mintea mea era un fel de Hawkeye, adica o gluma proasta si personaj de umplutura prin zecile de supereroi cu puteri. Aici insa e extraordinar, nu doar ca e puternic dar e si liderul echipei si deciziile pe care le ia sunt gandite.

Alt aspect ce m-a impresionat tine de efectele speciale, te poti uita la lupte si sa si intelegi ce se intampla acolo, in detaliu.

Filmele cu anti-eroi sunt in opinia mea greu de realizat, dar astia s-au descurcat destul de bine.

Ok, comedia a fost putin prea multa si uneori in plus. Si uneori au dat-o in clisee. E totusi facut dupa niste benzi desenate, pana si cuvantul shazam e ridicol in contextul unei civilizatii vechi de 5000 de ani, dar am stiut la ce ma uit si tinand cont de aspectul asta nota mea e 8!
N-am idee ce se intampla in benzile desenate, nu stiam nimic despre Black Adam inainte, presupun ca nota mica de pe imdb e de la fanii benzilor desenate. Dar filmul de sine statator e bun.

La final avem teaser cu Superman vs Black Adam, daca se va face filmul ala o sa fie tare.

[ https://64.media.tumblr.com/f3c70e0fc5b6e80c531552095a382075/d3641120546bb932-01/s540x810/27bfa3c41e6b6c89c3f6aafd420849e021967499.gifv - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#22
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,098
  • Înscris: 24.11.2016
Filmul a fost ok, super-eroi bla bla. Pai Dwayne Johnson da clasa la multi asa zisi actori, nu stiu ce au unii si altii cu el, tipul joaca bine si peste asteptari nu numai aici, in filmul asta. Iar Pierce Brosnan, asta e taticul lor, in actorie...

#23
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 25.12.2016
Am vazut azi filmul, este de 6,5/10 cumva toate personajele sunt la locul lor, nu da niciunul in gropi. Cafteala cat cuprinde, umorul scremut a fost limitat pe cat s-a putut, a iesit un film decent pentru categoria lui. Namila de Dwayne e fix ce trebuie pentru Black Adam, fata de ceilalti eroi el arata de-a dreptul neslefuit, rudimentar, diferenta de cateva mii de ani intre el si restul "costumatilor" este mereu vizibila. E bine si ca n-a dat-o pe fratie cu ceilalti eroi, e constient ca e invincibil (deocamdata) si pare greu de "educat". Vedem ce face cu Superman... daca nici asta nu-i baga mintile in cap, trebuie sa vina basita de Brie Larson, sa-l puna la punct.

#24
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Inteleg ca e la nivel sau mai puternic ca Superman, dar din filmul asta n-ar fi lasat impresia. Puterea lui e ca produce fulgere?!
Si ajunge ca un extraterestru sa se bata cu asta mitologic, chiar au ramas fara idei aia cand au scris benzile desenate. Mai trebuie sa-l aduca pe Constantine si avem de toate.

[ https://64.media.tumblr.com/4409db604868251f519c7306fa5c1a5d/a4ce4ce08a72d15a-aa/s640x960/aa6f8f196dd87efca398c74139e9626a9e7c9863.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Mizu, 22 November 2022 - 20:22.


#25
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,507
  • Înscris: 05.11.2009
l-am vazut aseara pe hbo si.. ma bucur ca nu l-am vazut la cinema. O porcarie de film, lasand la o parte povestea (poveste ce ma asteptam sa fie specifica unui popcorn movie), in principal din cauza cgi-ului. Sunt filme unde nu iti dai seama ca exista cgi, sunt filme unde stii ca exista subtil dar le accepti si exista filmele alea in care cgi-ul e asa de prost facut ca iti da impresia de desene animate, de lume artificiala. Black Adam e in a treia categorie. Plus glumele extra-fortate (copilul ala atom smasher parca, zici ca e o copie chinezeasca a spider-man-ului)..Singura parte care mi-a placut a fost aparitia lui Henry Cavill, la sfarsit.. 2/10

Edited by vanitty, 01 January 2023 - 10:55.


#26
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,109
  • Înscris: 24.07.2022
cred ca de multi ani nu am mai vazut un film asa prost.

si ideea ca "zeii" vor sa conduca niste amarati, n-au alta treaba/universuri mai bune de facut. le mai place si aurul...ma mir ca nu se bucurau si la manele cu shaorma..

#27
andreistamate

andreistamate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 07.01.2016
Cred că nu pierdeam nimic dacă nu-l vedeam. Nu recomand!

#28
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Păcat de Pierce Brosnan..

#29
Drumroll

Drumroll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 16.07.2021
Nici nu am putut sal urmaresc cu atentie, actiune non-stop foarte agresiva, se sare de la o secventa la alta cu viteza mare, uneori ai un cadru de o secunda si se sare la alceva

Nu stiu cum sunt in stare sa aloce asemenea bugete uriase(estimat la $300 mil. cu tot cu marketing) pe asemenea porcarii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate