Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Curent din unde radio

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#73
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View PostRamuran, on 20 octombrie 2021 - 19:47, said:

Vorbesti prostii, desi te dai mare cunoscator.

Transmiterea energiei wireless la distanta functioneaza la nivel comercial si la puteri mari. Capisci?
colegu ia pune o diagrama ca vreau si eu vreo 2kw imi prinde la ac, ca astia iar nu baga caldura in bucuresti.

View PostRamuran, on 20 octombrie 2021 - 21:53, said:

...
Adica poti sa te duci sa vezi, sa pui mana si chiar sa cumperi, daca stii unde si te tine....
hai cu un link ca ne descurcam noi cu tinutu....

#74
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
S-a apucat Ramuran de stiinta si teknologie nene, te doare capu.

#75
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
cred ca-l doare pe el capu, abereaza cu gratie si acu nu mai are argumente

#76
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,241
  • Înscris: 05.06.2002
o asemenea realizare tehnologica, nu vuiesc canalele de stiri mainstream, dar stie si are acces la ea userul Ramuran, ideolog pe softpedia, ca el stie de unde si il tine...

#77
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006

View PostRamuran, on 19 octombrie 2021 - 21:16, said:

Avantajele sunt multe, sistemul e deja operational pe distante mari si e mai eficient decat transportul prin cabluri, in ciuda tuturor aberatiilor emenate pe aici. Se folosesc tehnologii si materiale speciale.Posted Image

Deci despre avantaje:
- Sigur - Are mecanisme de siguranță încorporate
- De încredere - Reduce întreruperile asociate firelor fizice
- Ecologic - Minimizează amprenta de mediu și sprijinina absorbția durabila a energiei
- Distantă mare -  Permite transmisia wireless pe distanțe mari
- Cost eficient - Costuri de infrastructură și întreținere semnificativ mai mici și fără taxe legate de întreruperi

Dupa ce se satura de aberat, poate le mai dau un exemplu.Posted Image
povesti cu pesti, grupa mijlocie la gradinita! da macar un singur exemplu, real, aflat in exploatare si produs in mai multe exemplare!

View PostRamuran, on 20 octombrie 2021 - 12:06, said:

Nu cade lumina cand trec pasarile pentru ca au  prevazut sisteme tampon care asigura continuitatea furnizarii de energie in situatii de intreruperi scurte.Posted Image

E interesant cum discutia a trecut de la "nu se poate pentru ca nu permite Universul", la se poate dar nu merita, se poate si merita dar numai pentru distante mici, se poate si la distante mari dar mor pasarile, se poate si la distante mari si chiar daca nu mor pasarile trebuie sa mai fie ceva care sa faca sa nu se poata.Posted Image

Adica sistemul functioneaza (pentru ca de fapt "Universul" permite) si cei care l-au pus la punct la nivel comercial isi bat capul despre cum sa-l imbunatateasca, dar totusi se gasesc o armata de "savanti" care mai incearca sa demonstreze ca nu se poate. E ca si cu aia cu Pamantul plat care sustin ca n-are cum sa fie rotund.Posted Image
Vei afla mai multe cind vei ajunge la liceu, deocamdata lasa prosiile si invata pentru capacitate!

#78
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,683
  • Înscris: 21.06.2016
Ramuran e un lozincard, ca e politica, ca e fizica in capul lui e tot aic. Si intelegerea tot acolo :)
A citit el pe internet, are poze colorate, are texte frumoase, are METspamALE... uau, pai are de toate!

#79
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007

View Postarg, on 20 octombrie 2021 - 22:50, said:

acu nu mai are argumente
Crezi? Nu cred. Astia niciodata nu se epuizeaza.

#80
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,615
  • Înscris: 12.06.2010
Daca mergea, nu stateau toate bisericile pe Radio Trinitas!? Sau pe Vatican alea catolice. Si mesajul lor era: Veniti sa luati caldura sau kW! Asa doar de Pasti au chemarea: Veniti de luati Lumina! Sa nu mai zic ca dau lumina la miezul noptii sau la 4 dimineata... cand e cam racoare afara.

#81
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

View PostRamuran, on 20 octombrie 2021 - 19:47, said:


Transmiterea energiei wireless la distanta functioneaza la nivel comercial si la puteri mari. Capisci?

Unde bre, ce țară, regiune, oraș folosește așa ceva ?
Sau și asta e irelevant, la fel ca detaliile tehnice ?

#82
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View Postmaccip, on 21 octombrie 2021 - 07:27, said:


Crezi? Nu cred. Astia niciodata nu se epuizeaza.
doar ca-si pierde sirul ideilor.

#83
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007
Hai ca am dat eu un google pe tema si am luat primul rezultat gasit.

Quote

Finally, the simulation of the long-distance highpower
MWPT system can achieve 8.5 kW DC power with about
1% DC–DC transmission efficiency at the operating 2.45 GHz
frequency and the 10 km distance away.
10 Km cu 1% eficienta, 8.5KW DC power.
Nu e chiar imposibil, nu e chiar eficient da' pt. anume situatii poate ca merita.

Cu ce zicea Ramuran cu o lentila (metspamal or smth) pe traseu poate se poate chiar mai bine. Poate in rezultatele de pe locul 2 incolo de pe Google da' nu caut eu tot netul, sa mai caute si altii :)

Attached Files



#84
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017

View PosttheMisuser, on 21 octombrie 2021 - 09:46, said:

10 Km cu 1% eficienta, 8.5KW DC power.
Nu e chiar imposibil, nu e chiar eficient da' pt. anume situatii poate ca merita.
Cu ce zicea Ramuran cu o lentila (metspamal or smth) pe traseu poate se poate chiar mai bine. Poate in rezultatele de pe locul 2 incolo de pe Google da' nu caut eu tot netul, sa mai caute si altii Posted Image
Cei la care ma refer eu se lauda cu 60% eficienta, in crestere. Deci se poate.Posted Image

#85
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
@theMisuser : Randamentul e ingrozitor !  Un panou fotovoltaic  genereaza  15% din energia  solara captata pe suprafata  sa.  Probabil ca experimentul s-a vrut dedicat pe o anumita aplicatie.

Edited by ggelu, 21 October 2021 - 11:05.


#86
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007

View PostRamuran, on 21 octombrie 2021 - 11:02, said:

Cei la care ma refer eu se lauda cu 60% eficienta, in crestere. Deci se poate.Posted Image
Link ceva ?

View Postggelu, on 21 octombrie 2021 - 11:04, said:

@theMisuser : Randamentul e ingrozitor !  Un panou fotovoltaic  genereaza  15% din energia  solara captata pe suprafata  sa.  Probabil ca experimentul s-a vrut dedicat pe o anumita aplicatie.
Mi-a sarit in ochi cand am dat click pe primul link ca in al doilea faceau chinezii cu 29% eficienta (parca, oricum intre 20 si 30%) ceva similar.
Dar mai bine ne da Ramuran link la ce anume lauda pe aici :)

#87
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Cand vorbesti despre transmiterea energiei la distanta, eu zic ca trebuie scos din calcul metodele care presupun transformarea energiei electrice in caldura sau procese fotelectrice.
Caldura e cea mai proasta forma de energie, din ea nu mai poti scoate alt tip de energie cu randament peste cel al ciclului Carnot, iar avansul acestei tehnolgii inseamna sa te apropii de eficienta Carnot. Fie ca vorbim despre molecule, in cazul colectarii prin procese termodinamice clasice, fie ca vorbim despre temperatura gazului Fermi, in cazul proceselor fotoelectrice/fotochimice, nu ai cum sa depasesti randamentul Carnot, care e direct influentat de temperatura mediului, care nu-i deloc neglijabila, ci pe la 300K.

Tu trebuie sa transmiti energie fara a modifica drastic starea de entropie a energiei transmise. Asta inseamna cuplaj, inseamna unde de joasa frecventa care nu pot fi directionate ca laserul. Sau ghiduri, adica fire.
Sunt N moduri de a spune acelasi lucru. Important e sa se inteleaga fenomenul. Pentru ca conceptul asta de transmitere energie wireless e unul ambiguu, depinde de ce vrem sa intelegem prin acest lucru. Repet, Soarele transmite wireless, deci nu se pune problema ca nu se poate.
Insa cand vorbesti de transmiterea energiei electrice, wireless, e total alta paradigma de discutie. Bagi curent electric si vrei sa scoti tot curent electric, altfel nu are rost discutia.
Poti face un laser de mare eficienta si sa-l indrepti spre un target la distanta, insa important de inteles faptul ca pe target nu obtii curent electric decat prin pierderi care nu pot fi mai mici decat o anumita valoare ca limita teoretica. Daca la transportul pe fir limita teoretica e la 100%, la transformarea energiei in alte forme cu entropie mai mare, limita teoretica nu mai e 100%. Asadar, poti avansa in tehnologie oricat, daca nu scazi temperatura mediului in care se desfasoara conversia, nu ai cum sa obtii randament bun. Teoretic vorbind, daca ai o sursa inepuizabila, rece de 0K, poti duce conversia la limita teoretica de 100%, dar de unde asa ceva?

#88
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,241
  • Înscris: 05.06.2002

View PostRamuran, on 21 octombrie 2021 - 11:02, said:

Cei la care ma refer eu se lauda cu 60% eficienta...
pe ce distanta?

#89
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017

View PosttheMisuser, on 21 octombrie 2021 - 11:34, said:

Mi-a sarit in ochi cand am dat click pe primul link ca in al doilea faceau chinezii cu 29% eficienta (parca, oricum intre 20 si 30%) ceva similar.
Dar mai bine ne da Ramuran link la ce anume lauda pe aici Posted Image
Sa recapitulam. Dpmdv discutia a inceput dupa afirmatia ca "nu se poate (...trimite energia la distanta in mod wireless) pentru ca nu permite Universul". Dupa care avem asa:

Discutia a trecut de la "nu se poate pentru ca nu permite Universul", la se poate dar nu merita, se poate si merita dar numai pentru distante mici, se poate si la distante mari dar mor pasarile, se poate si la distante mari si chiar daca nu mor pasarile trebuie sa mai fie ceva care sa faca sa nu se poata, in final se poate dar e mic randamentul, pana la urma se poate si nu-i chiar asa de mic randamentul pentru anumite aplicatii, aberatii, jigniri, frustrari, etc...

In final s-a demonstrat ca se poate si ca au vorbit prostii in fortarea ideii ca nu se poate, asta fiind esentialul.
Dupa ce s-a aratat ca se poate (si s-a demonstrat in urma cu zeci de ani) si merita, restul sunt detalii care tin de evolutia tehnologiei.

Se merge pe ideea ca vor sa inlocuiasa "sarmele" peste tot pe unde se poate, in timp.Posted Image

#90
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
0.005mm

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate