Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

O curiozitate despre telefoanele fixe

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Orice telefon fix clasic merge folosit la o rețea de telefonie fixă clasică în orice țară de pe glob care mai are asemenea rețele. Mai puțin alea produse pentru Suedia, Oslo (capitala Norvegiei) și Noua Zeelandă.
Primele aveau discurile inițial precum cele din N.Z. (vezi și poza 2), dar pe urmă s-a trecut la cum e în poza 3. La telefoanele cu disc, dacă schimbi discul ar merge unul din ăla folosit în țările care folosesc sistemul standard. Dar la cele cu taste, primele modele sau acolo tonurile de formare a numărului nu țineau numai de tastatură?

Attached File  technics-telephones-telephone-by-as-elektrisk-bureau-oslo-norway-circa-BXJ6MN.jpg   103.51K   43 downloads Attached File  New_Zealand_Rotary_Telephone.jpg   88.31K   45 downloads Attached File  yellow-old-swedish-1960s-telephone-on-hook-with-dial-isolated-on-white-background-MM83K1.jpg   82.74K   45 downloads

#2
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,204
  • Înscris: 26.06.2009
Ce inseamna pentru tine "retea de telefonie clasica"?!? Pentru ca nici Telekom fix (fostul Romtelecom) nu prea mai are telefonie pe cupru asa ca reteaua analogica "clasica" a murit de mult! Telefoanele cu disc dadeau impulsuri; alea cu butoane folosesc "tonuri".

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Stii ca puteai forma numarul si din clapeta, asemenator cu codul morse ? ( ta-pauza-ta-pauza-ta,ta-pauza => 112)

#4
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019

 pasilla, on 17 octombrie 2021 - 15:22, said:

Stii ca puteai forma numarul si din clapeta, asemenator cu codul morse ? ( ta-pauza-ta-pauza-ta,ta-pauza => 112)

A, deci d-aia au ales la noi ca numar de urgenta 112 si nu 911...

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu stiu, dar cand l-au ales deja mute telefoane nu mai erau cu pulsuri.
Oricum e mai rapid 112, decat 911 chiar si pe telefoanele moderne.

Inainte erau numere separate pentru salvare, pompieri, politie, ora exacta, meteo.
Tot scurte, dar nu le mai stiu. Cred ca djl le poate pune.

Edited by pasilla, 17 October 2021 - 15:35.


#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
981 era la pompieri.
955 era la politie
961 era la ambulanta.

Parca 958 era la ora exacta, nu-s sigur.

#7
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
958 era pentru ora exactă. Cine a inventat acest robot telefonic.

#8
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004

 djl, on 17 octombrie 2021 - 15:07, said:

Orice telefon fix clasic merge folosit la o reţea de telefonie fixă clasică în orice ţară de pe glob care mai are asemenea reţele. Mai puţin alea produse pentru Suedia, Oslo (capitala Norvegiei) şi Noua Zeelandă.
Primele aveau discurile iniţial precum cele din N.Z. (vezi şi poza 2), dar pe urmă s-a trecut la cum e în poza 3. La telefoanele cu disc, dacă schimbi discul ar merge unul din ăla folosit în ţările care folosesc sistemul standard. Dar la cele cu taste, primele modele sau acolo tonurile de formare a numărului nu ţineau numai de tastatură?

technics-telephones-telephone-by-as-elektrisk-bureau-oslo-norway-circa-BXJ6MN.jpg New_Zealand_Rotary_Telephone.jpg yellow-old-swedish-1960s-telephone-on-hook-with-dial-isolated-on-white-background-MM83K1.jpg

Nu are treabă discul cu ordinea numerelor atâta timp cât numărul de pulsuri coincide cu textul. Dacă în acel sistem pt 9 era un puls dacă îl muți pe sistemul de la noi îți forma 1 trebuie schimbat doar textul.
La cele cu ton și acum sunt aplicații pe mobil să formezi nr din ”sunetul de ton” că doară de aia se numesc tone dialing. Erau mai demult și agende telefonice care emiteau sunet DTMF.

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

 __Dan__, on 17 octombrie 2021 - 15:26, said:

A, deci d-aia au ales la noi ca numar de urgenta 112 si nu 911...

La noi inseamna UE.
Cum adica sa fie acelasi numar de urgenta ca la americanii imperialisti?Ar fi total degradant.

#10
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Înainte de 958 a fost 058. Şi mai înainte, 08. Robotul ăla e nou, dar în anii '50-'80 cum funcţionau instalaţiile de oră exactă? Magnetofoane?
În Bucureşti încă mai am cablu clasic.
Ştiu că se putea forma numărul şi din furcă, dar am aflat asta târziu.

#11
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004

 adisz, on 17 octombrie 2021 - 16:04, said:

La noi inseamna UE.
Cum adica sa fie acelasi numar de urgenta ca la americanii imperialisti?Ar fi total degradant.
poți suna la 911 și de la noi tot aia e. Nu are legătură numărul format cât protocolul. Poți încerca să apelezi 911 și tot la 112 ajungi.

Pe ceva telefoane nokia și ericsson vechi mergea să formezi urgența și cu ”08”.

LE:  112, 911 și 08 țin de standardul GSM

Edited by mrfe, 17 October 2021 - 16:15.


#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 djl, on 17 octombrie 2021 - 16:05, said:

Înainte de 958 a fost 058. Şi mai înainte, 08. Robotul ăla e nou, dar în anii '50-'80 cum funcţionau instalaţiile de oră exactă?
MS. Credeam ca imi face feste memoria cand am citit de 958 si de 1989 data punerii in functiune.

 mrfe, on 17 octombrie 2021 - 16:07, said:

poți suna la 911 și de la noi tot aia e.
O informatie utila. Habar nu aveam.

#13
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004

 mrfe, on 17 octombrie 2021 - 16:02, said:


Nu are treabă discul cu ordinea numerelor atâta timp cât numărul de pulsuri coincide cu textul. Dacă în acel sistem pt 9 era un puls dacă îl muți pe sistemul de la noi îți forma 1 trebuie schimbat doar textul.
La cele cu ton și acum sunt aplicații pe mobil să formezi nr din ”sunetul de ton” că doară de aia se numesc tone dialing. Erau mai demult și agende telefonice care emiteau sunet DTMF.

De pe wikipedia: Different pulse systems are used, varying from country to country. For example, Sweden uses two pulses to signal the number zero, and 11 pulses to signal the number nine. New Zealand uses ten pulses minus the number desired; so dialing 7 produces three pulses. In Norway, the North American system with the number '1' corresponding to one pulse was used, except for the capital, Oslo, which used the same "inverse" system as in New Zealand.

#14
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,489
  • Înscris: 12.07.2010

 djl, on 17 octombrie 2021 - 16:05, said:

Înainte de 958 a fost 058. Şi mai înainte, 08. Robotul ăla e nou, dar în anii '50-'80 cum funcţionau instalaţiile de oră exactă? Magnetofoane?
În Bucureşti încă mai am cablu clasic.
Ştiu că se putea forma numărul şi din furcă, dar am aflat asta târziu.
"Bandă magnetică" mi-a spus fratele atunci când lucra la telefoane. Probabil un fel de magnetofon. Din furcă formam numere de telefon de la sala de comandă instalație de compresie unde fiind pericol de explozie era instalat un telefon polonez "de mină" care recepționa doar apeluri, un fel de telefon de urgență.

#15
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004

 mrfe, on 17 octombrie 2021 - 16:02, said:


Dacă în acel sistem pt 9 era un puls dacă îl muți pe sistemul de la noi îți forma 1 trebuie schimbat doar textul.


Păi și io ce am zis? referitor la NZ..

#16
florinpopa1

florinpopa1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 16.05.2021
Ce mare diferenta e intre telefoanele fixe de atunci si cele actuale. Au evoluat destul de mult

#17
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 24.11.2020
Intrebi sau afirmi?

#18
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Da' majoritatea au devenit praştii la durabilitate.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate