Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Pisica sterilizata

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Spikyd

Spikyd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.09.2017
Salut! Vineri in data de 15 am sterilizat pisica in varsta de aproape 2 ani... As vrea sa va intreb de niste aspecte ingrijoratoare din punctul meu de vedere... a voastra a fost foarte slaba dupa sterilizare ? (La 1-2 zile dupa sterilizare) Inainte de sterilizare, a mea nu era grasa dar nici foarte slaba... acest lucru ma cam ingrijoreaza... doar cred ca o data sau de 2 ori in aceste 2 zile a mancat cate 10 bobite si a urinat foarte mult... asta fiind prima problema... si a 2-a ce mancare recomandati... inainte manca royal canin exigent pentru pisici mofturoase... nu mananca deloc hrana umeda


#2
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,601
  • Înscris: 12.06.2010
1. Trebuia s-o sterilizezi mai devreme, pe la 8 luni. In fine nu-i tarziu nici acum. Va fi apatica cel mult o săptămână.
2. De acum inainte ii dai hrana speciala pentru pisici sterilizate. Mare atenție, nu are voie pește.

#3
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Și eu am sterilizat o pisica de 3 ani și una la un an. Cea de un an, dupa trei zile a fost ok. Manca orice.
Cea de trei ani a "bolit" doua săptămâni! În prima săptămână nu a mâncat mai nimic. Ma rugam de ea. Dar după 2 săptămâni si-a revenit. Au trecut 5 ani de atunci ... nu a mai avut probleme.

#4
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View PostSpikyd, on 17 octombrie 2021 - 13:48, said:

si a 2-a ce mancare recomandati... inainte manca royal canin exigent pentru pisici mofturoase... nu mananca deloc hrana umeda

Am eu mai multe pisici sterilizate. Au slăbit după sterilizare și le-am schimbat mâncarea.

După sterilizare le luăm numai boabe pentru pisici sterilizate. Se găsesc greu. Sunt boabe care se numesc Brid sau Brid pentru pisici sterilizate.

Alte boabe sunt tot pentru pisici sterilizate cu carne de pui 86%, nu știu cum se numesc.

Și-au revenit cam după o lună la greutate și sunt la fel ca înainte.

Dimineața și seara le dă nevasta ori plic ori conservă pentru pisici.

Altceva nu mai mănâncă pisicile după ce au fost sterilizate. Înainte mâncau boabe - Kranț Senzitivi.

#5
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Da-i mancarea care ii place. I-o schimbi doar daca se ingrasa .

#6
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,479
  • Înscris: 01.05.2006
Nu-ti fa probleme, o sa-si revina in cateva zile.
Totusi sterilizarea e o operatie adevarata cu anestezie generala deci e normal o perioada de recuperare.

Ca si hrana eu le dau la ale mele boabe "Favourite pt pisici sterilizate" de la Kaufland.
Si le place atat de mult incat au inceput sa se ingrase si a trebuit sa le reduc portia!
Vezi ca au 2 variante "Junior" si "Pisici sterilizate".

Uite ca WE-ul asta au in promotie varianta Junior:
https://www.kaufland...d=00072159.html

#7
varzeanu

varzeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 21.01.2006
+1 pentru bobitele Kaufland Favourites pentru pisici sterilizate. A mea mananca de 3 luni de cand e sterilizata si nu se plictiseste. Mai baga si 1 - 2 plicuri de Sheba pe langa si nu s-a ingrasat. La sterilizare si-a revenit cu totul dupa vreo saptamana (avea 1 an).

#8
FARAROTI

FARAROTI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2007
Dupa operatie se recomanda hrană umedă. Cateva zile.

#9
crazyalex86

crazyalex86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 27.04.2008
Salut,

Alor mei, mascul si femela, le dau de dau de 2 ani doar https://www.zooplus....FQaAi-MEALw_wcB ca si boabe uscate, iar ca plicuri ce gasesc in comert. Motanul este fan branza iar femela carnivora.
Boabele, au tot timpul la discretie castronul plin, mananca cat sa isi potoleasca foamea din ele. Plic, unul pe zi la amandoi. Lactate la motan ca cere, n-am vazut asa ceva, vine si cerseste cand mananc iaurt, cascaval, snacks-uri cu branza. La carnivora nu mai spun. Cum simte miros de carne cruda, imediat se posteaza pe scaunul de la masa si cerseste.
Ii avem de 4 ani. Impreuna au ~~ 10 kile. Sunt cei 2 din poza de profil.

Edited by crazyalex86, 18 October 2021 - 15:14.


#10
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,435
  • Înscris: 15.06.2007

 lucianburjuiul, on 17 octombrie 2021 - 13:56, said:

1. Trebuia s-o sterilizezi mai devreme, pe la 8 luni. In fine nu-i tarziu nici acum. Va fi apatica cel mult o săptămână.
2. De acum inainte ii dai hrana speciala pentru pisici sterilizate. Mare atenție, nu are voie pește.
de ce nu-i voie peste? Pestele ar fi o delicatesa pentru pisici.

Eu sunt in situatia de a avea doua pisici, dupa ce ani de zile am avut doar motani.  Ma gandesc ca daca nu le sterilizez, o sa ma umple de pisici. Daca stateam la sat, unde e plin de "oportunitati" si de soricei de camp, nu-mi faceam griji. Dar la oras, nu merge asa.  Decat sa le otraveasca puii neoamenii, sau sa le calce masinile, e mai bine sa fie sterilizate si nu mai exista problema.  Nu stiu cand ar fi recomandata sterilizarea, la ce varsta?

#11
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,601
  • Înscris: 12.06.2010
Sterilizarea la 5-6 luni. Doctorii mi-au spus sa nu le dau peste si am evitat pe cat posibil. Am avut doi motani, unul a trait 15 ani, iar celalalt s-a dus de curand la 18.5 ani. Se ingrasa peste masura plus predispozitia la struviti/oxalati.

Edited by lucianburjuiul, 11 November 2021 - 12:54.


#12
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Sterilizarea e bine sa se faca inainte de a intra in calduri. In felul acesta se evita tumorile mamare care la pisici sunt maligne in proportie de 90% . La caini proportia e de 50%.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate