Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Cum protejez lemnul sa nu putrezeasca in pamant

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
coaca

coaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,482
  • Înscris: 15.02.2005
Salut,

Vreau sa fac o fosa pt apa de la chiuveta din gradina. Am sapat o groapa si am pus un butoi gaurit iar in jurul lui pietre.
Am facut un capac de lemn si vroiam sa intreb care e cea mai buna solutie sa nu putrezeasca lemnul. L-am dat cu lac pentru protectie.
1. Sa pun folie plastic peste butoi, capac lemn, folie plastic peste lemn si pamant.
2. Sa pun folie plasticpeste butoi, capac lemn si peste pamant.

Multumesct

#2
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,222
  • Înscris: 29.07.2013
Bunicul ardea capetele ce le infigea in pamant.

In alta ordine de idei, sper ca n-ai pe aproape vreo fantana, dumneata sau vecinul.

#3
coaca

coaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,482
  • Înscris: 15.02.2005
E o fosa doar pt apa. Acolo doar spal vasele Posted Image Fantana e la aprox 10-15m de aceasta fosa.
Sper ca e ok...

Edited by coaca, 17 October 2021 - 14:02.


#4
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014
De ce ai pus butoiul, vrei sa "refolosesti" acea apa ?
Dacă nu, eu as face așa :
ca tot te-ai chinuit sa bagi butoiul, lasa-l așa,  acolo, doar fa cât mai multe gauri. Apoi umple butoiul cu piatra/sort de 16-32 (mm), adică de mărimea unui ou de porumbel. Peste, nu pui capac , ci pânză pentru dren, în cel mai rău caz, folie de plastic/nailon, care sa acopere toată "gura" butoiul și chiar pe lângă.  Apoi acoperi cu pământ.
În acest fel,  apa ajuns sa în butoi se va infiltra constant,  în funcție de permeabilitatea solului, în pământ.

#5
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,222
  • Înscris: 29.07.2013

 cristobob, on 17 octombrie 2021 - 14:02, said:


În acest fel,  apa ajuns sa în butoi se va infiltra constant,  în funcție de permeabilitatea solului, în pământ.


Si, foarte probabil, si in fantana.

#6
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,169
  • Înscris: 06.04.2020
Sau directionezi apa colectata catre canalizare sau fosa principala printr-o conducta PVC.

#7
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,451
  • Înscris: 15.01.2017
Nu ai cum sa protejezi lemnul in pamant.  Doar daca e lemn tratat la presiune, ceea ce nu vei gasi in Romania, rezista in timp.

#8
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004
in primul rand nu se justifica sa folosesti butoi de lemn pt treaba asta, putrezeste si e greu manevrabil
plastic
apoi, ca fapt divers, unii fierb capatul lemnului (de la stalpii de gard) in ulei, sau il dau cu smoala, ceea ce nu e cazul tau
apoi, daca nu faci cu separator de grasime, se va colmata si in timp (scurt) se va infunda, nu mai ai ce face
iti recomand sa folosesti u nseparator de grasime improvizat sau mai bine un sistem dedicat

#9
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014

 argonaut, on 17 octombrie 2021 - 14:05, said:

Si, foarte probabil, si in fantana.
Da, în timp, la distanta ăsta,  foarte probabil. Dar nu a zis ca ăsta l-ar deranja.

#10
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 coaca, on 17 octombrie 2021 - 13:42, said:

Salut,

Vreau sa fac o fosa pt apa de la chiuveta din gradina. Am sapat o groapa si am pus un butoi gaurit iar in jurul lui pietre.
Am facut un capac de lemn si vroiam sa intreb care e cea mai buna solutie sa nu putrezeasca lemnul. L-am dat cu lac pentru protectie.
1. Sa pun folie plastic peste butoi, capac lemn, folie plastic peste lemn si pamant.
2. Sa pun folie plasticpeste butoi, capac lemn si peste pamant.

Multumesct
Ce fel de butoi ? Din lemn sau pvc ? Dren din butoi ai pus ? Ideal sa folosesti un IBC.
Despre ce capac e vorba , la butoi sau la groapa ? Daca e la butoi , pune butoiul invers cu fundu in sus apoi pune pietris in jurul lui asa de genul a 20cm , folie geotextil si apoi acoperi integral cu pamant.. Vezi la dren cat de lung il faci si cum asezi straturile de pietris , geotextil si pamant sa n-ai surprize ca se colmateaza.

Edited by BaXXXon, 17 October 2021 - 14:48.


#11
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Protecția lemnului pentru a rezista mai mult de 10 ani se poate face folosind rețeta clasică de la traversele de cale ferată din lemn.   Prin fierbere în păcură sau ulei.   Procedeul acesta înlocuiește apa din lemn cu lichidul în care se fierbe (la 50-55 grade)  timp de mai multe zile. Pe vremuri existau bazine imense unde traversele erau lăsate și câte două săptămâni.    Acum nu se mai practică,  dar am scris pentru informare.   În ultima parte a fost folosit creozotul,  dar după ce s-a descoperit că-i puternic cancerigen, a fost interzis în UE.

Am avut un gard din lemn la o casă cumpărată în anii 80. Așa am găsit. Stâlpii și scândurile au fost tratate prin această metodă și au rezistat până prin 2005-2007.   Apreciez că acel gard a avut o durată de viață în jurul a 35-40 de ani.   Poate mai mult,  nu am de unde ști cînd a fost făcut,  la venirea mea avea cel puțin 5-10 ani.  

Soluția inițiatorului nu este ok cu lemn în pământ.  
Mult mai eficient ar fi un butoi din plastic,  abs,  alte materiale sintetice.   Capacul la fel,  tot din compozit.  Și mai ieftin și mai rapid de executat.

Lemnul normal,  netratat prin fierbere,  nu va rezista mai mult de câțiva ani indiferent de ce lac ar fi folosit.

Apropo,  pentru exterior  cea mai bună soluție de tratarea lemnului este uleiul de in.   Acesta se întârește asemenea unui lac și ține destul de mult.

Edited by tomaso, 17 October 2021 - 15:05.


#12
coaca

coaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,482
  • Înscris: 15.02.2005
Am pus un butoi de plastic plin de gauri.
Am pus pietre intre butoui si lateralele gropii,
Vreau sa pun peste tot folie de plastic dupa care capacul de lemn in caz ca mai am nevoie sa umblu acolo.
Intrebarea este daca peste capacul de lemn sa pun folie de plastic si pamant sau direct pamant? Cum se pastreaza mai bine lemnul?
Merci.

Edited by coaca, 17 October 2021 - 16:34.


#13
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004
pui o tabla ondulata sau ondulina, astea vor lasa aerul sa circule cat de cat
daca pui folie, va face condens si va putrezi
eventual poti incerca cu o vopsea pe baza de clorocauciuc,

#14
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 24.02.2011
În 2 ani se rupe capacul și cazi în butoi. Oricum l-ai pune și cu orice l-ai trata tot va putrezi mai devreme sau mai târziu. Poate doar de stejar sau salcâm să țină mai mult.

#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 tomaso, on 17 octombrie 2021 - 14:53, said:

....
am niste stalpi de gard din salcam spart (trunchiul cred ca avea peste 40cm). din spusele vecinilor se pare ca au peste 100ani.
eu ii stiu de 30ani si tot acolo sunt

Edited by arg, 17 October 2021 - 19:42.


#16
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Ulei de motor.
Si desigur aplicat un strat de material hidroizolant.

#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
la asta ma gandesc si eu.
niste zeci ce litri, incalziti bine si pe urma lasat lemnul niste zile... sa se impregneze bine.

#18
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007

View Postcoaca, on 17 octombrie 2021 - 16:33, said:

Am pus un butoi de plastic plin de gauri.
Am pus pietre intre butoui si lateralele gropii,
Vreau sa pun peste tot folie de plastic dupa care capacul de lemn in caz ca mai am nevoie sa umblu acolo.
De ce sa mai pui butoi?
Tu deversi acolo numai lichide.
Sapi o groapa, o umpli cu piatra concasata, peste care pui o folie de plastic si apoi pamant si creste iarba.

Daca o folosesti numai pt apa de la o chiveta, nu traiesti tu sa colmatezi spatiul respectiv.
Niste masuri minime, sa nu versi untura topita, zat de cafea, chestii dastea.

Edited by TheWarrior, 18 October 2021 - 10:07.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate