Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

S21, Zenfone 8, S20FE?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008
Salut,

Trebuie sa-mi inlocuiesc S7 cu un nou model.
Am tot citit pe net si ezit intre cateva modele.
Criteriile mele sunt:
1) max 6.2 inch display-ul adica nu prea mare
2) sa aiba slot pentru card de memorie extensibil, fac multe filme, asa cam pe saptamana cam 2-10GB de filme. De obicei golesc cardul de memorie cam 1-2 ori pe an, acum am unul de 256GB
3) sa pot sa fac upgrade-uri mai multe la android e.g. la S7 sunt blocat acum la android 8, telefonul in sine ar mai merge dar nu mai pot sa-mi vad mailurile de la servici din cauza ca am un android prea vechi pe telefon
4) pretul, un raport bun pret/performanta, este mai mult un principiu decat o limita efectiva

Din cercetarile mele am ramas la
1) S20 FE are un pret bun, spec-uri bune, o sa fie upgradabil pana la android 12, dar e prea mare

2) S21 e destul de scump, nu are slot de card de memorie, are procesor exinox care e mai slab decat snapdragon888, S21 cu 256GB e destul de scump, pe undeva pe la 4000RON, peste 1000 EUR, chiar daca pot sa-i platesc, am asa o retinere, rezerva

3) Asus Zenfone 8 care e perfect ca marime, e perfect ca pret si ca procesor/performanta, are Snapdragon888 dar am citit ca se incalzeste, inclusiv pe forum aici si pe amazon.de si pe forumul de la asus... ar fi upgradabil pana pe la android 13 daca am inteles eu bine. Aparent asta e problema celor care au snapdragon888 si sunt mai mici..

Daca nu exista ce vreau eu, sunt gata sa platesc mai mult, dupa 5-10 ore de citit review-uri mi s-a cam luat, oricum imi schimb telefonul mai rar la 5-6 ani pot sa platesc si 4000RON, dar chiar si cu S21 cu 256GB, la un moment dat se umple si fara card de memorie suplimentar e cam risky. Parca nu as vrea sa incep cu cloud-ul ca si acolo imi trebuie internet si alte minuni... prefer totul local.

Care telefon imi recomandati?
Daca aveti si alte idei, Pixel?
P.S. ... exclus iOS am un iPhone XR dar nu pot sa transfer Whats-up history pe el... si oricum prefer android-ul

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Nu stiu care e treaba cu Asus. NU-i mai am la mana de cand au scazut calitatea laptopurilor.
Smasung...eu dintre cele doua modele, l-as lua pe cel cu Snapdragon. FE vine oficial cu acest procesort. Nu stiu de 21. Dar stiu ca 21 e mult mai scump. Deci, FE cu Snapdragon recomand eu.

#3
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
S20FE, ai incercat sa il tii in mana sa il folosesti?

#4
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
S20 FE sau un Google pixel 5A 5G.

#5
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 26.02.2010
Sony Xperia 5 III, cu Snapdragon 888.

#6
drive-x

drive-x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 25.10.2016
Verifca un pic diferentele intre s20 si s21
S21 nu prea aduce nici o imbunatatire vizibila fata de s20. S20 o sa il gasesti o idee mai ieftin. (vezi rata de refresh si rezolutia ecranului)

#7
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Se zice ca exynosul de pe S20 mananca bateria prea repede.
Cel de pe S21 sta mai bine la capitolul asta dar ca si pret este aberant.

Suntem mai multi in situatia lui de trecem de la telefoane S10/P30 pro si nu prea gasim alte telefoane la fel de decente.

Eu m-am uitat spre Google Pixel 5A 5G sau spre viitorul Pixel 6 Pro.

Este ceva dubios cu telefoanele astea ca dupa iesirea Huawei nu prea au mai tinut stafeta sus. Acum ca s-a intors Huawei(Honor) vedem ceva telefoane ok care ar urma sa apara pe piata, Pixel 6 pro, S21 FE, S22 se zvoneste ca o sa fie decent, zoom optic, nu mizerie de zoom hibrid cum este pe S21 si S21 Plus.
S21 Plus este la nivel de cumperi Iphone 11 pro max.

#8
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008
Va multumesc,

O sa-l caut pe S20FE in magazine sa-l tin in mana sa vad cat de mare pare.

Snapdragon-ul 888, e el mai rapid, dar nu genereaza mai multa caldura? sau asta e o problema specifica doar lui Asus Zenfone 8 are are 888-ul?
De exemplu pentru Sony Xperia III 5 care are 888-ul zic la sfarsitul articolului ca ar genera si el multa caldura in anumite situatii...

#9
divine13

divine13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 15.09.2014
Pareri impartite, prea mult hate pt exynos 2100. Este un procesor foarte bun. Mergi pe s21, n-o sa regreti.

#10
Mosu007

Mosu007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 31.07.2021
Eu am FE5G de 6 luni, autonomia e ok, tocmai am postat un 7h/30h,am avut si 5h/48 parca iar ca dimensiuni pentru mine e la limita folosirii cu o mana.
Trebuie sa ai in vedere si husa, eu caut ceva mai subtire acum, gen Pitaka sau un skin sa il tin fara.
Ca pret, este foarte ok insa daca vrei compact nu este cazul.
Vezi ca la pretul asus-ului gasesti iphone 12 insa acolo sunt probleme mari cu stocarea.
Asus-ul bifeaza bine pe hartie, cum zic si review-urile, personal nu l-as alege fiindca are prea multe minusuri, baterie, camera, se incalzeste..



S21 e ok insa tu stii daca merita 50% in plus.

Vezi ca la orange aveau ceva buyback 5G, eu am iesit foarte bine cu ei.

#11
Griggson

Griggson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 16.02.2015
Nu pot sa iti recomand alt telefon, dar pot sa iti spun sa eviti S20 FE cu Exynos. Se incalzeste si bateria se degradeaza foarte repede (~3h SoT dupa 10 luni de folosire).

#12
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008

 Mosu007, on 17 octombrie 2021 - 22:55, said:

Eu am FE5G de 6 luni, autonomia e ok, tocmai am postat un 7h/30h,am avut si 5h/48 parca iar ca dimensiuni pentru mine e la limita folosirii cu o mana.
Trebuie sa ai in vedere si husa, eu caut ceva mai subtire acum, gen Pitaka sau un skin sa il tin fara.
Ca pret, este foarte ok insa daca vrei compact nu este cazul.
Vezi ca la pretul asus-ului gasesti iphone 12 insa acolo sunt probleme mari cu stocarea.
Asus-ul bifeaza bine pe hartie, cum zic si review-urile, personal nu l-as alege fiindca are prea multe minusuri, baterie, camera, se incalzeste..



S21 e ok insa tu stii daca merita 50% in plus.

Vezi ca la orange aveau ceva buyback 5G, eu am iesit foarte bine cu ei.

Salut,

M-am hotarat pana la urma sa cumpar un S20FE, l-am tinut in mana si e ok, bine e putin cam mare, dar e ok pana la urma.
O sa cumpar modelul cu snapdragon cred ca e SM-G780G care are snapdragon.

Husa o sa-i cumpar una subtitirca.
Ma gandesc daca sa cumpar protectie de ecran sau nu, adica o folie sau chiar un plastic din ala mai gros.
Am citit, dar nu imi aduc aminte daca era despre S20FE, ca ecranul cu care vine nu mai are nevoie de protectie suplimentara.

In principiu mie nu prea imi place plasticul acela tare care se pune pe ecran, parca se schimba un pic o idee sensitivitatea ecranului, daca nu s-ar zgaria de la cheile care s-ar putea gasi ocazional, rar se intampla asta,  in acelasi buzunar, parca as tenta aventura sa nu-i mai pun nimic nici o protectie suplimentara.

Daca mai sunt alte lucruri la care sa fiu atent inainte sa cumpar S20FE v-as fi recunoscator.

Multumesc

#13
Mosu007

Mosu007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 31.07.2021
Al meu a venit cu folie aplicata insa nu de sticla.
Nu am avut niciodata folii de sticla pe ecrane, numai normale, fie mai scumpe fie mai ieftine, mi-au mai cazut si pe jos , s-au mai si zgariat rau insa display-urile nu au patit nimic.
Nu pot sa dau sfaturi fiindca fiecare face cum crede insa eu printre altele fac :
- incarcare pe timpul noptii cu incarcator de 500mAh, la inceput primele cateva luni numai asa l-am incarcat, acum il incarc cum apuc.

- folosesc o aplicatie care activeaza AOD numai la notificari de la aplicatiile care le vreeau eu

- de cateva saptamani a ramas pe batterysave si nu am sesizat vreo diferenta de performante.

- il las si pe 60Hz fiindca nu am sesizat diferente intre 60/120 Hz la display insa asta tine de fiecare

Ecranul are Gorilla 3 parca deci mai slabut asa ...
In general majoritatea vor sa stie lucruri despre baterie, eu am mai postat experiente in acest sens si inca sunt pozitive dupa 6 luni de utilizare.
Nu stiu unde tii tu telefonul insa eu il tin in buzunarul de la spate la blugi, deci zero sanse de zgariere dar chiar si cand il tin in buzunar cu chei niciodata nu am zgariat diplayul.
Altfel parerea mea este ca este un telefon corect pentru banii platiti.

#14
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Eu am trecut la S20FE cu Snapdragon de pe S7 de cateva luni. E un telefon OK.

In vara trecuta a fost o perioada in care am avut pb cu netul si nu stiu daca era de la vreun update sau care era pb. Odata pe luna spune ca e conectat fara internet. Uneori nici internetul mobil nu merge. Nu imi dau seama de la ce face asta pt ca e rar.

Dex e interesant, dar pare incet.  L-am testat pe laptop, sa vad cum arata.
Era mai usor parca de folosit cu o mana S7.
Bixby e ciudatel.
S20FE are destul de multe optiuni de personalizare si tot felul de functii.
Tastatura default e un pic diferita fata de S7 si pt mine a fost un pic iritant acest lucru, pt ca nu apareau diacriticele. Am instalat pana la urma GBoard.
Sunetul e bun.
Vei simti lipsa ledului. Optiunile instalate pt a compensa sunt departe de ce facea acel led amarat.  

Ar fi mers daca ii adaugau un stylus, chiar daca era extern.
Ecranul are culori frumoase, e cursiv in mare parte. Spun in mare parte pt ca am un singur joc instalat, Forge of Empires si cam are momente in care reactioneaza mai incet cand e jocul deschis.

Nu ma asteptam sa simt lipsa jack-ului pt casti.

Edited by LL13G, 23 October 2021 - 11:39.


#15
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Mie 6 gb RAM nu imi suna prea bine ca sa ma atraga s20FE.

#16
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

 Paranoir, on 27 octombrie 2021 - 11:36, said:

Mie 6 gb RAM nu imi suna prea bine ca sa ma atraga s20FE.
cu remarca ca exista si 8/128 sau 8/256...

 jimmyy, on 17 octombrie 2021 - 12:47, said:

P.S. ... exclus iOS am un iPhone XR dar nu pot sa transfer Whats-up history pe el... si oricum prefer android-ul
exista aplicatii care te ajuta la a trasnfera intreg istoricul whatsapp intre platforme. problema e ca costa undeva intre 30-50dolari licenta :)

#17
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Asa, exista variante, dar lumea lauda S20FE ca fiind considerabil mai ieftin, or cel ieftin este cel cu 6 GB RAM.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate