Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Opritori zapada

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
gorica1979

gorica1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 17.01.2008
Buna ziua!
De la ce panta a acoperisului se recomanda folosirea opritorilor de zapada?
Am o casa in constructie,acoperis in doua ape acoperit cu tabla kubica de la blitzprofil, unghiul e de 28 grade,iar in momentul achizitionarii invelitoarei nu am luat in calcul montarea acestor opritori. Stiu ca exista riscul ruperii jgheaburilor pt apa,dar as vrea sa stiu macar de la ce panta sunt necesare.
Va multumesc!

Attached Files


Edited by gorica1979, 16 October 2021 - 12:45.


#2
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Sunt obligatorii daca nu vrei sa`ti cada trenul de gheata cu zapada in cap sau sa`ti omoare cainele.

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
La orice panta sunt necesare.Cu cat panta este mai mare cu atat mai multe randuri (paralele cu jgheaburile) de parazapezi sunt necesare.Ele protejeaza burlanele si jgheaburile si de ce nu,animalele sau chiar persoanele.

ps.
Acele caramizi albe cu care sunt construiti peretii sunt din BCA?Intreb doar pentru mine.

Edited by adisz, 16 October 2021 - 13:39.


#4
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 09.01.2015
Depinde si de zona in care este casa. Daca e la Constanta, nu as ingaurii tabla, cu parazapezile.
Din ce vad in poze, e vopsea mata, zapada aluneca mai greu.

P.S.
Pacat de cosul de fum, la cum este etansat...

#5
zamolxis01

zamolxis01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2011

 gorica1979, on 16 octombrie 2021 - 12:38, said:

De la ce panta a acoperisului se recomanda folosirea opritorilor de zapada?
Eu am acoperis de tigla cu panta de aprox 28 C. Am montat opritori numai pe 2 laturi ale acoperisului (cele cu intrarile in casa).
Pe celelalte laturi zapada nu se acumuleaza, fiind spulberata de vant.
Deci, vezi iarna aceasta pe ce parte a acoperisului se acumuleaza zapada si acolo montezi opritorii.

#6
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Si nu prea e in regula cu varful cosului de fum SUB coama acoperisului!
Recomandat 1/2 metru peste coama, sa nu iti intoarca niciodata fumul in casa.
Eu am folosit la cosurile de fum piese ceramice dedicate, cu "inaltator" de teava si palarie de inox.
Pentru tigla metalica exista kit special pentru cosuri. Si meseriasi care stiu sa le monteze.
La initiator este o carpeala, dupa cum se vede in poze.

Edited by viceroy56, 16 October 2021 - 13:59.


#7
gorica1979

gorica1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 17.01.2008
Cosul de fum a fost facut de catre un sobar din sat. Fiind oarecum pe coltul casei,a zis ca va fi in regula sub coama casei....acum ramane de vazut in momentul in care voi face soba!
Kitul pt horn a fost achizitionat odata cu tabla de la acelasi furnizor.De montajul acestuia s-a acupat firma de montatori cu care colaboreaza furnizorul. Cumnatul meu a lucrat ceva ani in urma la o firma de montatori tabla si dupa montaj mi-a confirmat ca ar fi in regula ceea ce si cum s-a montat. Daca sunt si alte kituri de montaj si/sau alte metode de etansat chiar nu stiu! Din ce am inteles,pt o etansare mai buna s-a folosit teucol(parca asa s-a exprimat).
Multumesc de raspuns!

 adisz, on 16 octombrie 2021 - 13:38, said:

La orice panta sunt necesare.Cu cat panta este mai mare cu atat mai multe randuri (paralele cu jgheaburile) de parazapezi sunt necesare.Ele protejeaza burlanele si jgheaburile si de ce nu,animalele sau chiar persoanele.

ps.
Acele caramizi albe cu care sunt construiti peretii sunt din BCA?Intreb doar pentru mine.


Da,sunt BCA Ytong!

#8
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Poate isi pune ventilator ( de acoperis ) de scos fumul , la asta nu v-ati gandit ...
La acoperis de tabla cu panta minima de 20 se pun parazapezi.

#9
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,169
  • Înscris: 06.04.2020
Monteaza-le omule, daca prinzi o cadere mare de zapada cand se va inmuia sigur ramai fara burlane si poate ai ghinionul sa cada si in capul cuiva niste turturi. Nu te calici la cateva sute de lei.

#10
gorica1979

gorica1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 17.01.2008
La momentul montajului am omis aceste parazapezi. Oricum,pana la prima zapada vor fi pe casa!
Multumesc pt raspuns!

#11
gorica1979

gorica1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 17.01.2008

 BaXXXon, on 16 octombrie 2021 - 14:36, said:

Poate isi pune ventilator ( de acoperis ) de scos fumul , la asta nu v-ati gandit ...
La acoperis de tabla cu panta minima de 20 se pun parazapezi.
Nu voi monta ventilator,probabil voi mai inalta hornul. Dupa discutia cu voi, am cautat pe net mai multe despre inaltimea hornului. Intradevar se recomanda inaltarea lui peste coama casei cu 0.6m....dar in functie de panta acoperisului si amplasarea hornului se poate face si mai mic. In cazul meu, dupa cum arata in poza atasata, la un unghi mai mare de 20grade si o distanta mai mare de 1.5m de coama( in cazul meu 28grade si aprox 5m de coama) hornul se poate face mai mic, dar nu mai mic de 1m in afara acoperisului. Cert este ca, din martie decand e construit, am prins acolo vreo cateva furtuni cu ploaie torentiala, toate ploile din primavara si inceputul verii si in casa nu a intrat un strop de apa si asta fara sa aiba palarie si asta ma face sa cred ca nu are tiraj invers! ...ramane sa vedem, din greseli invatam, problema e ca buzunarul doare!
Despre parazapezi chiar nu am gasit nimic concret inafara de ce mi-ati zis dvs, dar le voi monta pana la prima zapada!
Multumesc de sfaturi!

Attached Files

  • Attached File  fig1.png   111.24K   51 downloads


#12
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
la acoperisul ala la prima zapada ai scapat de jgheaburi.le culegi de pe jos

#13
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 EMPP, on 16 octombrie 2021 - 16:31, said:

la acoperisul ala la prima zapada ai scapat de jgheaburi.le culegi de pe jos
Depinde cum sunt montate jgheaburile , daca sunt montate cum trebuie nu se intampla nimic la nici o zapada.

#14
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

 BaXXXon, on 16 octombrie 2021 - 17:15, said:

Depinde cum sunt montate jgheaburile , daca sunt montate cum trebuie nu se intampla nimic la nici o zapada.
vezi in poze ce tablite tin jgheaburile .

nici nu stiu daca nu sunt rahaturile de plastic care sunt si casante pe deasupra

#15
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,121
  • Înscris: 09.08.2006
Cosul e OK, este suficient de departat de coama acoperisului.

#16
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 EMPP, on 16 octombrie 2021 - 18:02, said:

vezi in poze ce tablite tin jgheaburile .

nici nu stiu daca nu sunt rahaturile de plastic care sunt si casante pe deasupra
Par din cele serioase de platbanda de 5mm.

#17
gorica1979

gorica1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 17.01.2008
Jgheaburile sunt montate cu carlige de otel destul de groase. Oricum am sa montez acei opritori de zapada!


#18
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Ai grija si cum prinzi opritorile de zapada. Nu te zgarci la suruburi, altfel te poti trezi ca la prima zapada le culegi din curte.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate