Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Îngrijitoare (femeie de serviciu) școală.

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
La profesori e cu gradatie.   Mama a dat examene de grad ca profesoara de liceu.  Au venit unii , profesori mari , au citit lucrarea de grad , au dat note , discutat etc si se da gradul

#20
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
La toti bugetari stiam ca este cu gradatie de vechime.

#21
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 karax, on 15 octombrie 2021 - 09:14, said:

La profesori e cu gradatie.   Mama a dat examene de grad ca profesoara de liceu.  Au venit unii , profesori mari , au citit lucrarea de grad , au dat note , discutat etc si se da gradul

Tot sistemul bugetar are un salariu de incadrare (salariul de baza) la care se adauga diverse sporuri prevazute in legislatie sau in contractul coletiv de munca la nivel de ramura (daca se mai aplica) plus vechime obligatorie. Am lucrat in urma cu vreo 7 ani la o corporatie si mi-au cerut vechimea (copii dupa deciziile de incetare) pentru a-mi oferi in plus zile de concediu (ma rog, a fost o zi in plus fata de minimul legal, dar a contat la lichidare).

Teoretic vechime=experienta. In mod normal, femeia de serviciu este considerat nivel de indexare 1 (1= salariul minim brut pe economie). Vechimea parca poate ajunge, conform grilei de salarizare, pana la 0.5 index (in cazul de fata, un maxim de 1.5 ori salariul minim brut).

#22
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 -ARA-, on 15 octombrie 2021 - 09:16, said:

La toti bugetari stiam ca este cu gradatie de vechime.
ziceam ca mama fiind profesoara e caz vazut Posted Image

#23
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018

 karax, on 15 octombrie 2021 - 07:55, said:

si cum au verificat ei?  pur si simplu au pus oameni de serviciu sa curete si etc si au vazut cam cat poate curata ?
vezi sa nu te salte careva la lucru

#24
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Citeam ce tocmai ai scris si cred ca este din categoria, daca merge.
Scoala face economie pe 2 posturi, mai trebuia un post de ingrijitor si trebuia focist.

Este tanara nevasta? Daca nu mai este tanara iti zic sa o lase mai moale ca nu ii face careva statuie. Au prins ca trage si acum trag toti pe ea.
Sa isi bage un medical ca tot a venit iarna si apoi un concediu normal.

#25
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

 rinaldoparaipan, on 15 octombrie 2021 - 09:09, said:

Concediu medical o luna.
Sa se umple wc-urile de rahat.
Stiu, e cu doua taisuri actiunea, dar merita incercat.
In ce zona-judet- se intampla treaba?

Cam asta as recomanda si eu,sa-si faca o rezerva de bani de o luna sa angajeze pe altcineva cu 1500lei si sa vada cum se lasa de lucru dupa 2 saptamani si se vor ruga de ea sa vina inapoi.

#26
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,611
  • Înscris: 12.06.2010
Probabil ar fi mai avantajos daca ar face contract cu jumatate de norma cu cele doua pensiuni si suplimentar sa faca menajul in particular la cateva case/vile/apartamente. Si mai putin de munca si mai multi bani.
Un calcul estimativ arata asa:
3 zile x 150 lei/zi = 450 lei saptamanal lucru in particular
2 zile x 2 pensiuni x 125 lei/zi = 500 lei saptamanal
Program flexibil, probabil maxim 5 ore de munca pe zi. Se pot face si doua apartamente in aceeasi zi (unul dimineata, unul dupa-amiaza).

#27
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 lucianburjuiul, on 15 octombrie 2021 - 12:18, said:

... Se pot face si doua apartamente in aceeasi zi (unul dimineata, unul dupa-amiaza).
Si de copii are grija Domnul.

#28
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
O sa scriu o poveste scurta si plictistioare si fiecare dintre voi pricepe ce vrea.
Era emisiunea aia pe pro tv(Imperiul Leilor) si vine o asistenta medicala care vroia sa faca un serviciu de ambulante privat, se ofera aia sa ii acorde finantare, finantare completa, totul ok, totul cum isi dorise ea cu o singura conditie.
- Conditia era sa isi dea demisia de la jobul de asistenta de la stat.

Ce credeti? A refuzat oferta, nu si-a dat demisia.
Morala este ca indiferent ce scrieti voi in comparatia cu stat-privat, ea la scoala respectiva are o leafa mai sigura ca orice firma de curatenie de la privat sau unde s-ar duce ea sa faca curatenie pe 200-300 de lei.

Si da, este dragut calculele de le fac colegi cu 2 apartamente dupa program. Dupa program este si ea om si se odihneste, la ceva timp daca are nevoie de bani este bine ca poate face asa ceva dar nu cred ca isi doreste careva o viata cum ziceti voi.
Si omul este pretentios, nu merge asa de repede cum credeti voi.
Chiar am o cunostinta care se mai duce sa faca curatenie si aproape tot timpul se gaseste ceva extra pentru bani aia, o simpla "reimprospatare" inseamna curatenie generala.

Si de obicei femeile care apeleaza la alte persoane pentru curatenie sunt lenese cu spume si este murdarie serioasa.

Edited by -ARA-, 15 October 2021 - 12:26.


#29
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
O asistenta medicala (cu scoala de asistente nu facuta din sora medicala ) se apropie de 10000lei/luna - sa fi privat sa ramai cu atatia bani in mana trebuie sa-ti mearga binisor nu mai punem ca nu ai batai de cap ca si un patron de firma .
Femeile care apeleaza la astfel de servicii ori au casa cu 42 camere si e imposibil sa le curete ori sunt putori dar au niste scheme in cap de numai in nekermann gasesti .

Acum vreo 15 ani vine un ofiter nou mutat si dupa ce a scos afara 2 seturi de ingrijitoare ca nu e bine ne-au pus pe noi sa-i facem curat in birou , dar ne-au nimerit , doi erau zugravi, eu cu tevaraiele si mai era unul tamplar , i-am scos tot afara, tras glet, zugravit , mobila noua , parchet raschetat si dat cu lac , montat chiuveta noua cu baterie cu tot , ars si revopsit tamplaria - a avut o reactie ...i-a pierit glasul , 10 zile permisie la toti Posted Image - cam asta vor domanele care infunda canapelele , daca e vreo doamna colonel posibil sa se si realizeze ...

Edited by ldpe, 15 October 2021 - 12:51.


#30
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021

 ldpe, on 15 octombrie 2021 - 12:50, said:

O asistenta medicala (cu scoala de asistente nu facuta din sora medicala ) se apropie de 10000lei/luna - sa fi privat sa ramai cu atatia bani in mana trebuie sa-ti mearga binisor nu mai punem ca nu ai batai de cap ca si un patron de firma .
Femeile care apeleaza la astfel de servicii ori au casa cu 42 camere si e imposibil sa le curete ori sunt putori dar au niste scheme in cap de numai in nekermann gasesti .

Acum vreo 15 ani vine un ofiter nou mutat si dupa ce a scos afara 2 seturi de ingrijitoare ca nu e bine ne-au pus pe noi sa-i facem curat in birou , dar ne-au nimerit , doi erau zugravi, eu cu tevaraiele si mai era unul tamplar , i-am scos tot afara, tras glet, zugravit , mobila noua , parchet raschetat si dat cu lac , montat chiuveta noua cu baterie cu tot , ars si revopsit tamplaria - a avut o reactie ...i-a pierit glasul , 10 zile permisie la toti Posted Image - cam asta vor domanele care infunda canapelele , daca e vreo doamna colonel posibil sa se si realizeze ...
Subliniez ca aia pompasera 150 de mii de euro pentru 15% din afacere si ea era patroana, primise finantare, tot ce dorise.
Si cand i-au zis aia ca ok, o sa primesti suma respectiva doar ca vrem sa te ocupi 100% de afacere a zis ca NU. Au ramas toti masca dar stiam ca nu o sa faca treaba asta.

Bine zici, cum ziceam de cunostinta respectiva, parca se baga singura in rahat ca mai tot timpul este vorba despre o simpla curatenie si se transforma in ceva ce ar trebui o intreaga firma de curatenie.
Iti zic ca a renuntat sa se mai duca la curatenie dupa cateva experiente, deci trebuie sa aiba nevoie NEAPARATA de bani sa accepte asa ceva ca dupa fiecare curatenie zace.

Inainte de toate are dreptate cine a zis mai sus, sa isi faca o mica rezerva financiara si apoi sa isi ia concediu de odihna.

Asta este greseala saracului care crede ca daca este pe placul sefilor o sa aiba ceva de castigat.

#31
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007

 redbotos, on 15 octombrie 2021 - 07:03, said:

Vreau sa avem o discuție directoarea liceului de care aparține școala, sa vedem dacă poate sa primească o mărire ceva.
E angajata la stat, nu e ca si cum directoarea ii da salariul din buzunarul ei. Ala e salariul standard. In rest ea trebuie sa lucreze conform normei, 8 ore. Eventual sa te angajeze si pe tine oficial 2 ore ca si administrator, si atunci mergi oficial sa faci focul/dai zapada/etc.

#32
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 17.10.2018
Asta e prevazut in contractul de munca

#33
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 helen76, on 15 octombrie 2021 - 20:26, said:

Asta e prevazut in contractul de munca

Voi in ce tara traiti ? Care contract de munca ?
Asta este doar pe hirtie si in mintea unora care cred ca intradevar muncesc legal si fac doar ce este trecut in contractul vietii. In realitate, nimeni nu respecta nimic, cu exceptia celor  care lucreaza la multinationale (ca nu au are alta varianta multinationala )
Toti se dau viteji, dar nimeni care este angajat, in realitate nu respecta nimic, ca asa este in Ro

Sau am inteles eu gresit ce vroiai sa spui Helen ?

Edited by florin71_skoda, 15 October 2021 - 22:54.


#34
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007

 florin71_skoda, on 15 octombrie 2021 - 22:47, said:

Voi in ce tara traiti ? Care contract de munca ?
Tu crezi ca la stat te plateste cineva la negru din propriul buzunar? Sau iti inchipui ca vorbim despre o scoala privata rurala? Posted Image

Edited by utopium, 16 October 2021 - 06:21.


#35
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 florin71_skoda, on 15 octombrie 2021 - 22:47, said:

Voi in ce tara traiti ? Care contract de munca ?
Asta este doar pe hirtie si in mintea unora care cred ca intradevar muncesc legal si fac doar ce este trecut in contractul vietii. In realitate, nimeni nu respecta nimic, cu exceptia celor  care lucreaza la multinationale (ca nu au are alta varianta multinationala )
Toti se dau viteji, dar nimeni care este angajat, in realitate nu respecta nimic, ca asa este in Ro

Sau am inteles eu gresit ce vroiai sa spui Helen ?

Florine, aici ai uitat de exceptii. Nu lucrez la multinationala, dar mi se respecta obligatiile (nu drepturile, obligatiile): nu mi se cere nimic in plus, sau daca mi se cere, imi face altcineva treaba cat sunt plecat sau fac altceva. Banii imi sunt dati la timp (si ii am pe toti in cartea de munca, si am peste 500E net). Sa-ti spun ca suntem 3 angajati si toti avem darile si salariile platite la timp? Nu spun ca platile sunt facute de noi (angazatii), nu de contabilitate, practic stim cand, cum si cat sunt platile la Stat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate