Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Îngrijitoare (femeie de serviciu) școală.

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Bună dimineața.
Soția mea este angajata la scoala din localitate  clasele I-VIII și grădinițele ca femeia de serviciu.
De dimineață de la 5, când trebuie să facă focul, mai bine spus eu ma duc și deschid școala și fac focul la centrala, cafele la cadre didactice, dezinfectant pe presuri, etc.
Seara termina la 17 pentru ca e singura toată școală.
10 săli de clasa, 6 toalete, cancelaria, locul de fumat al doamnelor, holuri, curte, etc.
Mult.
La început a luat salariul de 1700 de lei net.
Acum vad ca ia și 1500 salariul.
Vreau sa avem o discuție directoarea liceului de care aparține școala, sa vedem dacă poate sa primească o mărire ceva.
Eu consum combustibil sa merg 10 km în fiecare zi dimineața la focuri, iar laolaltă sunt 12 ore zilnic.
Ma gândeam ca na, au vacante multe și copiii stau pe acasă.
Dar ea trebuie sa meargă la școală în continuare.
Cam cât ia o femeie de serviciu prin alte scoli și cum se calculează câți metri pătrați poate curata o femeie pe zi?


#2
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Cat poate curata?  Cam cat poate fizic , is femei ce nu pot nici 2 ore sa lucreze fizic.  O fi ceva calcul sau etc?  De obicei cate clase is alea se curata, si se angajeaza oameni sa curete cand nu poate decat o femeie.  Pur si simplu se verifica asa , primele zile pana sa fie elevii la scoala , poate sau nu poate singura

ca si chestie vad ca la scolile romane profesorii is la cafele , la vorbe si etc si uneori nu prea  educa pe copii si vor si salarii mariPosted Image
Nu zic ca toti dar is o groaza asaPosted Image
era o profesoara de engleza la liceu la noi, venea, lasa carti pe banci, noi citeam sau vorbeam fara sa citim nimic, ea pleca se ducea habarn-am la ce Posted Image si asa s-au dus dracu ore dupa ore

poate e pur si simplu salariu minim pe economie si mariri dupa buget +bonus dupa cat e de greu lucrul

Edited by karax, 15 October 2021 - 07:27.


#3
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,564
  • Înscris: 08.03.2017
Notificarii nr. 44.990/28.12.1999 din Normative incadrare personal didactic auxiliar şi nedidactic

1 post pentru fiecare 700 mp suprafaţa de curatenie la scolile cu incalzire centrala
1 post pentru fiecare 600 mp suprafata de curăţenie la scolile cu inalzire pe lemne

La fiecare scoala care funtioneaza cu mai puţin de 700 de mp respective 600mp suprafata de curatenie dar nu mai puţin de 300 mp, se normeaza o jumatate de post

Edited by ldpe, 15 October 2021 - 07:48.


#4
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
si cum au verificat ei?  pur si simplu au pus oameni de serviciu sa curete si etc si au vazut cam cat poate curata ?

#5
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Cu parere de rau pt initiator, cred ca la fixarea salariului s-a tinut cont si de cerere/oferta.
Daca nu-i oferta, ma indoiesc de asta, poate sa ceara mai mult. Daca postul e ravnit si de alte persoane care se multumesc cu mai putin, nu are ce sa faca.
Nu cunosc legislatia, raspunsul meu nu se bazeaza pe legislatie ci pe experienta de viata.
Exista o fisa a postului?

#6
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Complicat.
In mod normal, tu sau sotia ta NU aveti voie sa faceti focul in centrala. De treaba asta ar trebui sa se ocupe fochistul autorizat ISCIR ca si fochist. Dar cum traim in Ro, nu sint posturi si nu se aproba infintarea postului de fochist si asa ca aproape peste tot focul ajunge sa fie facut de catre femeia de servici. Mai mult ca sigur in fisa postului nu este specificat absolut nimic legat de focul in centrala, deoarece este ilegal. Asa ca sotia ta este platita strict pentru curatenie, iar focul in centrala il face gratis, doar ca sa nu-si piarda serviciul.

#7
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postredbotos, on 15 octombrie 2021 - 07:03, said:


Vreau sa avem o discuție directoarea liceului de care aparține școala, sa vedem dacă poate sa primească o mărire ceva.
Eu consum combustibil sa merg 10 km în fiecare zi dimineața la focuri, iar laolaltă sunt 12 ore zilnic.
Ma gândeam ca na, au vacante multe și copiii stau pe acasă.
Dar ea trebuie sa meargă la școală în continuare.
Cam cât ia o femeie de serviciu prin alte scoli și cum se calculează câți metri pătrați poate curata o femeie pe zi?
Esti culmea . Vrei sa fie angajata ca femeie de serviciu online ? Cand a semnat contractul si-a asumat costurile de deplasare la locul de munca . Poti spune stop joc oricand . Vezi sa nu fie probleme ca mergi tu in locul ei sa-i faci treaba .

#8
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 08.08.2018
Exista cerere destul de mare pentru servicii de curatenie domestica / menaj. Cred ca sotia ta ar castiga cel putin dublu daca ar incerca sa activeze in acest domeniu.

#9
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postaltuser09, on 15 octombrie 2021 - 07:59, said:

... s-a tinut cont si de cerere/oferta.

Care cerere si oferta ? Vorbim de invatamintul de stat unde salariile sint fixate de minister. Adica sint fixe si nu ai ce sa negociezi.

#10
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 12.09.2005

View Postredbotos, on 15 octombrie 2021 - 07:03, said:

Bună dimineața.
Soția mea este angajata la scoala din localitate  clasele I-VIII și grădinițele ca femeia de serviciu.
De dimineață de la 5, când trebuie să facă focul, mai bine spus eu ma duc și deschid școala și fac focul la centrala, cafele la cadre didactice, dezinfectant pe presuri, etc.
Seara termina la 17 pentru ca e singura toată școală.
10 săli de clasa, 6 toalete, cancelaria, locul de fumat al doamnelor, holuri, curte, etc.
Mult.
La început a luat salariul de 1700 de lei net.
Acum vad ca ia și 1500 salariul.
Vreau sa avem o discuție directoarea liceului de care aparține școala, sa vedem dacă poate sa primească o mărire ceva.
Eu consum combustibil sa merg 10 km în fiecare zi dimineața la focuri, iar laolaltă sunt 12 ore zilnic.
Ma gândeam ca na, au vacante multe și copiii stau pe acasă.
Dar ea trebuie sa meargă la școală în continuare.
Cam cât ia o femeie de serviciu prin alte scoli și cum se calculează câți metri pătrați poate curata o femeie pe zi?


Din cate am mai auzit, la unele primarii sunt femei de serviciu care trec de 2500 salariu. (o fi cu ceva sporuri inlcuse).
Daca sotia ta era in orasul meu, castiga cam 200 ron/zi la 8-10 ore lucrate, facand curatenie la privati.

#11
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postkarax, on 15 octombrie 2021 - 07:55, said:

si cum au verificat ei?  pur si simplu au pus oameni de serviciu sa curete si etc si au vazut cam cat poate curata ?

Conteaza?

De exemplu in Germania e reglementat ca pt munca la birou ai nevoie de o masa care sa aiba minim 1,2m (parca), si sa ai un spatiu de "X"mp in jurul biroului. Mi se pare normal sa se reglementeze cat de mult posibil in domeniul muncii pt a evita abuzurile.

#12
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Tu vei vorbi degeaba cu directoarea. Nu esti angajat, practic un nimeni (suna sec asta, dar e adevarul). Sotia ta ar trebui sa vorbeasca.

Totusi, nu inteleg o chestie:
  • ce scrie in contract (oridinul de angajare) la norma prestata, orele de lucru, salariul brut?
  • exista o fisa de post semnata?
  • exista acte aditionale?
  • are beneficii extra salariale (bonuri, decontare carburant, etc)?
  • exista rapoarte privind nereguli la locul de munca (intarzieri, nerespectarea normei, ore lipsa, etc)?


#13
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postgiuliani, on 15 octombrie 2021 - 08:10, said:


Conteaza?

De exemplu in Germania e reglementat ca pt munca la birou ai nevoie de o masa care sa aiba minim 1,2m (parca), si sa ai un spatiu de "X"mp in jurul biroului. Mi se pare normal sa se reglementeze cat de mult posibil in domeniul muncii pt a evita abuzurile.
Ar fi ok o femeie de serviciu pe liceu cu n sali de clasa si salariu 1500 lei?  Nu e necesar norma?  Nu e necesar sa se verifice cam cat poate duce?  O lege ok ar zice "se da proba pe loc si salariul poate fi de minim y si maxim z, cat precis e la aprecierea conducerii scolii , dupa proba" .  Asa o femeie de serviciu care poate curata si e lucratoare serioasa poate sa i se dea salariu mare

#14
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
@karax: norma este impusa de angajator si trebuie sa fie reala (adica sa poata fi realizabila). Caz concret: o tipografie poate tipari 10.000 de coli pe ora in conditii ideale. Cand va face normarea catre angajati, nu o sa dea 11.000 de coli, ci va fi undeva la 80-90% din capacitatea maxima (sau chiar mai mult, dar fara a depasi 100%, in cazul in care norma poate atinge eficienta maxima fara a pune in pericol angajatii sau utilajele).

#15
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Are o fisa a postului, am sa o găsesc și am sa o postez aici.
Vreau sa spun ca își face treaba de la a la z totul.
Geamuri șterse zilnic, acolo unde copii pun mana, praful de pe întrerupătoare mobilier, aproape zilnic, toaletele sunt ca noi după 7 ani de folosință.
O sa fac niște poze și o sa le pun sa vedeți cum arata scoala după aproape doi ani de când e angajata.
Chiar dacă pardoseala e curata și ar trebuii doar maturat, ea tot șterge pe jos.
De asta sta pana la 17 seara zilnic.
Impecabil.
De multe ori, cand nu sunt de tura la serviciu, merg și o ajut.
Mai cumpărăm noi un produs, gen lavete pt geamuri sau mopuri mai mari sa acopere suprafețe mai mari.
Am cerut de la administrație unele produse și accesorii pentru curățenie.
Nimic.
Efectiv o ignora total, ca na, e femeie de serviciu.
Chiar acuma ii spunea ca mai sunt doritoare pt post.
Știu ca sunt, dar nu vor sa vina asa de dimineața la făcut focul la centrala.
Si da, ea nu are voie sa facă focul.
Si lemnele sunt mari, peste 1m pentru ca centrala e mare.
Asa ca fac eu.
Nu e problema muncii, ci a banilor.
Nu ne-am plâns niciodată de munca, nici eu, nici soția.
Cu să fie recompensata.
Eu când am tura la serviciu, ma duc tot la 5 și fac focul, dau zapada de pe trotuare când este, și la 7 ma duc la munca mea. Ea vine ta 7:30 cu copiii.
Sa nu va spun ca avem și o gospodărie cu animale care trebuie îngrijite.
Deci cum spuneam, nu munca e problema, ci banii.
Sunt doua pensiuni aproape de casa care au început activitatea și chiar a mers în câteva sâmbete la curățenie.
150-200 lei pe zi și doua mese/gustări.
Nu ai ca nu au activitate încă, mai al3cu pandemia.

Știam ca exista o norma de metri pătrați, dar nu știam legea.

#16
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostPololica, on 15 octombrie 2021 - 08:39, said:

@karax: norma este impusa de angajator si trebuie sa fie reala (adica sa poata fi realizabila). Caz concret: o tipografie poate tipari 10.000 de coli pe ora in conditii ideale. Cand va face normarea catre angajati, nu o sa dea 11.000 de coli, ci va fi undeva la 80-90% din capacitatea maxima (sau chiar mai mult, dar fara a depasi 100%, in cazul in care norma poate atinge eficienta maxima fara a pune in pericol angajatii sau utilajele).
Orice om poate zice ca nu ii ok salariul si se poate angaja la n firme.  Deci scoala angajeaza si dupa cata lume e.  Legea zice ca n salariu , dar de obicei scolile dau bani pe langa salariu ca sa fie oameni de serviciu la scoli, nimeni nu verifica ce bani se dau pe langa

#17
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,386
  • Înscris: 13.02.2006
Concediu medical o luna.
Sa se umple wc-urile de rahat.
Stiu, e cu doua taisuri actiunea, dar merita incercat.
In ce zona-judet- se intampla treaba?

#18
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Femeie de serviciu la stat?
Nu ar trebui sa aiba norma de hrana + gradatie in functie de vechime.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate