Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Permis expirat

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Spikyd

Spikyd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.09.2017
Din cate am inteles de pe internet, se poate circula cu permisul expirat timp de 3 luni pe perioada starii de alerta... e adevarat ?
Azi imi expira si sunt tocmai pe 19 programat sa il schimb...

#2
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,432
  • Înscris: 15.10.2020
Eu am înțeles că poți să-l folosești pe perioada stării de alertă + 90 de zile.

Quote

În conformitate cu prevederile art. 4 alin (5) din Legea nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea şi combaterea efectelor pandemiei de COVID 19 "Valabilitatea documentelor eliberate de instituţiile şi autorităţile publice, precum şi de entităţile private autorizate conform legii se menţine pe toată perioada stării de alertă, precum şi pentru o perioadă de 90 de zile de la încetarea acestei stări".

Edited by horny_hornet, 14 October 2021 - 11:32.


#3
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Pe teritoriul Romaniei e valabil inca 3 luni de la incetarea starii de alerta.
In strainatate nu.

#4
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,565
  • Înscris: 11.03.2006
In cazul CI este la fel? Poti sa folosesti CI expirat in timpul starii de alerta?

#5
un_q_paul

un_q_paul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 20.08.2021
Cartile de identitate (CI/CP)/pasapoartele (PT)/permisele de sedere(PS) emise de autoritatile romane, care au data expirarii intre 16-Mar-2020 (data intrarii in stare de urgenta) si 08-Noi-2021 (ultima zi a starii de alerta curente), sunt valabile pana in 06-Feb-2022 inclusiv. In eventualitatea in care starea de alerta se prelungeste fara sa se modifice cadrul legislativ curent, data pana la care actele devin valabile, se prelungeste si ea in mod corespunzator.

#6
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Da, pe teritoriul Romaniei. Cu conditia ca data expirarii sa fi fost in perioada starii de urgenta sau a starii de alerta.

Edited by danvlas, 14 October 2021 - 11:52.


#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Intern (national) CI si permis sunt valabile pe toata perioada de urgenta/alerta + nu mai stiu cate zile (nu vreau sa incurc intre 30 de zile si 3 luni).

Daca treci vama, vei avea nevoie de documentele in termenul de valabilitate.

#8
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008

 un_q_paul, on 14 octombrie 2021 - 11:48, said:

Cartile de identitate (CI/CP)/pasapoartele (PT)/permisele de sedere(PS) emise de autoritatile romane, care au data expirarii intre 16-Mar-2020 (data intrarii in stare de urgenta) si 08-Noi-2021 (ultima zi a starii de alerta curente), sunt valabile pana in 06-Feb-2022 inclusiv. In eventualitatea in care starea de alerta se prelungeste fara sa se modifice cadrul legislativ curent, data pana la care actele devin valabile, se prelungeste si ea in mod corespunzator.

 danvlas, on 14 octombrie 2021 - 11:52, said:

Da, pe teritoriul Romaniei. Cu conditia ca data expirarii sa fi fost in perioada starii de urgenta sau a starii de alerta.

Asta...teoretic.
Ca daca mergi cu el la banca, cam toti stramba din nas si refuza sa te serveasca daca ai buletinul expirat.

Edited by Hider141, 14 October 2021 - 12:07.


#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,374
  • Înscris: 01.12.2001

 Hider141, on 14 octombrie 2021 - 12:06, said:

Ca daca mergi cu el la banca, cam toti stramba din nas si refuza sa te serveasca daca ai buletinul expirat.
Nu refuza.

#10
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,151
  • Înscris: 14.05.2007
Nu refuza. Am fost sa imi actualizeze datele, cu el expirat. Mi-a zis doar ca nu se actualizeaza pe doi ani cat ar fi normal, ci pe nu stiu cate luni, ma rog.

#11
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020
Am permisul si buletinul expirat de o doua luni. Am fost oprit de politie, le-a verificat, totul este ok.

Valabilitatea acestora este de 90 de zile dupa iesirea din starea de alerta. Pe teritoriul Romaniei.

De iesit din tara nu stiu pentru ca nu m-am informat. Nu am drumuri, nu ma intereseaza. Dar ce am spus mai sus pot confirma 100%

 Hider141, on 14 octombrie 2021 - 12:06, said:

Asta...teoretic.
Ca daca mergi cu el la banca, cam toti stramba din nas si refuza sa te serveasca daca ai buletinul expirat.
Nope, am semnat cateva acte la banca, la notar, asigurari de masina, casco, asigurare pentru casa etc toate cu CI expirat. No problem

#12
dan.smarandoi

dan.smarandoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 11.03.2007
Permisul ca si alte acte nu expira...nu sunt alimente....noi acceptam asta ca sa -i platim pe aia de sus

#13
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 GaBogdan, on 14 octombrie 2021 - 12:58, said:

Am permisul si buletinul expirat de o doua luni. Am fost oprit de politie, le-a verificat, totul este ok.

Valabilitatea acestora este de 90 de zile dupa iesirea din starea de alerta. Pe teritoriul Romaniei.

De iesit din tara nu stiu pentru ca nu m-am informat. Nu am drumuri, nu ma intereseaza. Dar ce am spus mai sus pot confirma 100%


Nope, am semnat cateva acte la banca, la notar, asigurari de masina, casco, asigurare pentru casa etc toate cu CI expirat. No problem

Probabil nici nu verifica data de expirarre. Cand erau obligatorii declaratiile si eram oprit (ca sofer), toti politistii se uitau la nume, poza si CNP (sa coincida cu declaratia). N-aveau nicio treaba. Cred ca o data mi-au cerut, pe langa declaratie si buletin, talonul masinii (probabil sa vada a cui e masina).

 dan.smarandoi, on 14 octombrie 2021 - 13:19, said:

Permisul ca si alte acte nu expira...nu sunt alimente....noi acceptam asta ca sa -i platim pe aia de sus

Zici ca nu expira? Atunci de ce fata ta difera la 14 fata de cea de la 24 sau 30? Legea prevede schimbarea documentelor de identitate cu poza ori ce cate ori este necesar (schimbarea domiciliului, modificari fizionomice la fata (cel putin), etc), iar la permis, oare de ce se cer analize medicale? Nu ma lua ca se fac pe spaga, ca nu merge. Majoritatea le facem pe bune.

PS: sunt de parere ca, din moment ce putem merge fara declaratii, documentele expirate ar trebui sa intre in perioada "de gratie" si sa se schimbe. Buba a fost in lockdown, toata vara fiind fara restrictiile de anul trecut.

#14
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Acum multi ani, ma opreste politia. Le dau actele, vad ca se uita mai atent. Reverifica RCA, ITP toate ok. Imi da actele inapoi si razand, imi spune: Stiti ca aveti permisul expirat? Era expirat de 9 luni... Nu am patit nimic, era un control de rutina. Dar, intr-o luna aveam permis nou.
Depinde de cine dai...

#15
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020

 adip1962, on 14 octombrie 2021 - 14:43, said:

Acum multi ani, ma opreste politia. Le dau actele, vad ca se uita mai atent. Reverifica RCA, ITP toate ok. Imi da actele inapoi si razand, imi spune: Stiti ca aveti permisul expirat? Era expirat de 9 luni... Nu am patit nimic, era un control de rutina. Dar, intr-o luna aveam permis nou.
Depinde de cine dai...
In cazul de fata poti sa dai si de cel mai aspru politist, nu are ce sa iti faca atata timp cat permisul tau a expirat in starea de alerta.

#16
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018

 Spikyd, on 14 octombrie 2021 - 11:19, said:

Din cate am inteles de pe internet, se poate circula cu permisul expirat timp de 3 luni pe perioada starii de alerta... e adevarat ?
Azi imi expira si sunt tocmai pe 19 programat sa il schimb...
cu permisul expirat poți circula  numai în românia pe TOATĂ perioada stării de alertă + 90 de zile de la ridicarea ei.
la fel poți circula și cu numerele roșii.deci de anul trecut puteai circula cu un set de numere roșii până azi  și încă....

Edited by EMPP, 16 October 2021 - 10:18.


#17
Shanksbboy

Shanksbboy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 10.04.2020
Daca imi expira permisul pe 10 Ianuarie iar starea de alerta tine pana pe 8 Ianuarie, ma incadrez in cele 90 de zile care le ofera de la incetarea starii de alerta?

#18
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
vine omicron-ul din urma si tie ti-e teama ca expira starea de alerta?!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate