Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Izolare tavan etaj / podea pod

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
Bellini

Bellini

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 08.02.2016
Daca pun doar vata in prima faza ar fi ok?
Spunea cineva sa pun plasa de rapita peste vata (sub scandura)...
Si podesc mai incolo cand am bani...

#20
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 01.02.2017
Eu am pus 15 cm de vata ( 10 si 5 cm) plus folia cu bule peste. Nu am podit cand mi-am facut casa. Acum tot vreau sa podesc dar nu stiu cum. Am doua geamuri si usa de la pod, dar nu am nici o idee cum sa bag lemne lungi in pod ca sa podesc. E ok sa podesti si mai incolo, dar o sa iti fie mai greu daca ai inchis deja accesul de la etaj la pod.

#21
Bellini

Bellini

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 08.02.2016
Pai ca si acces am scara extensibila...asadar accesul este la fel acum cat si peste cateva luni

#22
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 17.03.2008
Daca nu ai folie, vata va absorbi toata cantitatea de vapori,vor condensa in ea. Este putin probabil sa faci o etansare ermetica a camerei. Polistirenul bine montat si izolatia cu spuma ar reduce cantitatea de vapori emisa si absorbita de vata.
Nu inteleg de ce ai pune plasa rabitz peste vata. Care ar fi rolul? Podesti doar daca ai nevoie de pod. Cand poti. Pune cat mai multa izolatie. Eu nu am podit. Am cateva scanduri pe care calc. Urc o data pe an sa vad daca exista infiltratii

#23
Bellini

Bellini

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 08.02.2016
Buna ziua,

Am revenit cu poze:

Pe majoritatea suprafetei podului am o adancime de 19 cm asa: grinda 11 cm (am masurat mai multe si toate sunt asa...credeam ca sunt de 10), iar intre grinda si rigips mai sunt 8 cm +/- 1 cm in functie de loc.
Exista o zona mai adanca (asta e in dormitorul mare si se vede in prima poza) unde constructorul a decis sa astupe o nisa ca sa nu se vada o grinda. Nu stiu daca am formulat bine, dar sper ca se intelege. Aici cred ca sunt circa 50 cm.

Firele pentru lumina sunt trase in copex de plastic asa cum se vede, cu cablu cyyf 3x1m5.
Eu dintr-un colt al acoperisului voi trage o priza prin pod pentru holul cu scari - pentru AC - exista circuit separat in aacel dormitor, dar voi monta AC pe hol. Voi folosi cablu cyaby-f 3x2,5 pentru asta, prin copex metalic.

Revenind la necunoscuta mea - izolatia.
Avand in vedere stadiul in care se afla podul, mai pot monta folie? Daca da, se poate sa ma ajutati cu o explicatie ca pentru prosti? Ca sa inteleg...

Desigur, orice sfat este binevenit. Dar va rog sa tineti cont de faptul ca orice ar presupune, pot sa fac doar in pod.

Multumesc

Attached Files



#24
Bellini

Bellini

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 08.02.2016
Si inca ceva - distanta intre capriori este de 45-50 cm in functie de loc...pot sa pun OSB pentru podea? Sau este necesar scandura?
Si ce grosime ar fi nevoie avand in vedere ca podul il voi folosi strict pentru a depozita cateva cutii usoare, eventual schiuri, sanie, trotineta, etc.

#25
mmmgigi

mmmgigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.06.2008
Polistirenul si vata sunt foarte greu de montat in situatia ta, astfel incat sa nu ai gauri in izolatie.
Iti recomand celuloza.

Edited by mmmgigi, 08 November 2021 - 13:51.


#26
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 17.03.2008
Fiindca nu exista folie bariera de vapori as lua in calcul 3 solutii:
-spuma poliuretanica in pod, apoi orice izolatie;
- montarea foliei in interior si apoi placarea tavanului cu rigips, iar in pod poate fi orice izolatie;
- placi de polistiren in pod, etansarea cat mai bine a acestora cu spuma iar apoi vata de sticla.
Celuloza imbibata cu vapoti de apa......
Oricum, eu vad ca podul nu e ventilat. Adica vor fi ceva probleme cu managementul vaporilor.

Edited by sacos, 09 November 2021 - 10:53.


#27
mmmgigi

mmmgigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.06.2008

 sacos, on 09 noiembrie 2021 - 10:52, said:

Celuloza imbibata cu vapoti de apa......

Normal ca nu se instaleaza fara bariera de vapori...
Acum am observat ca nu are. Folia trebuia instalata intre rigips si structura.

#28
Bellini

Bellini

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 08.02.2016
Exista vreo varianta de a monta bariera de vapori in pod in acest moment?

#29
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 21.01.2013
In situatia actuala, singura varianta de montare a barierei de vapori este pe acoperis (pe supraf. inclinata, peste folia montata acum care nu-mi dau seama ce fel este). Atentie, trebuie montata si pe suprafetele verticale. Practic, tot podul trebuie acoperit cu bariera de vapori (cu exceptia podelei).
Si mai este o varianta, dar nu o sa-ti placa : dat jos tot rigipsul, montat vata intre grinzi, montat folia bariera de vapori, montat rigips la loc, in ordinea asta. Asa trebuia facut de la inceput.
Succes.

#30
Bellini

Bellini

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 08.02.2016
Acoperisul (partea inclinata) este izolat cu vata 10 cm. Am sa verific cu dezvoltatorul, dar banuiesc ca exista deja bariera de vapori acolo.

Daca exista, sa inteleg ca nu e problema sa pun vata intre capriori in pod (podea)?

#31
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 21.01.2013
Nu stiu ce sa zic...normal vine bariera prima si pe urma izolatia.oricum nu cred ca exista...folia care se vede pe capriori nu pare bariera de vapori. Bariera de vapori e lucioasa, ca un staniol asa...eu as da rigipsul jos. Sau puneti folie pe rigipsul actual si mai placati inca o data cu rigips.
Cred ca asta este cea mai indicata solutie, daca vreti un pod fara probleme.

Edited by blackiesasha, 09 November 2021 - 14:04.


#32
mmmgigi

mmmgigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.06.2008

 Bellini, on 09 noiembrie 2021 - 13:13, said:

Acoperisul (partea inclinata) este izolat cu vata 10 cm. Am sa verific cu dezvoltatorul, dar banuiesc ca exista deja bariera de vapori acolo.
Daca exista, sa inteleg ca nu e problema sa pun vata intre capriori in pod (podea)?

De obicei se izoleaza spatiile utile (locuite!) deoarece acestea le folosesti si le incalzesti.
Izoland mai mult, adica si podul, il incalzesti si pe acesta, degeaba. -> bani mai multi dati pe caldura.
Varianta ideala ar fi ca:
- planseul sa aiba macar un 25-30cm de termoizolatie CONTINUA (vata,polistiren,celuloza,spuma,etc - fiecare cu avantaje/dezavantaje)
- folie antivapori la INTERIOR-ul termoizolatiei, inspre camera. Rolul acesteia este ca aerul cald din casa sa iasa si sa condenseze in interiorul izolatiei scazandu-i astfel proprietatiile.
- iar podul nefiind locuit, ramane neizolat inspre exterior.

Vezi ca sunt o gramada de jurnale unde poti vedea cum se face. Ceea ce intrebi tu acum s-a discutat de sute de ori.

Edited by mmmgigi, 09 November 2021 - 15:42.


#33
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 17.03.2008
Acolo este o.....improvizatie, sa ma exprim elegant. Nu exista folie bariera de vapori. Stratul de vata de 10 cm se va imbiba cu apa. Vad ca exista un perete de scandura, probabil este duplex. Adica fiecare face ce doreste in partea lui de pod. Toata caldura cedata din camera va merge in pod.
Eu nu inteleg de ce ar izola cineva un pod care nu este utilizat.
Nu vad solutii cu montarea foliei bariera de vapori decat in interior si placat cu gips carton tavanul.
Ah!.... Vata aia pusa intre capriori, daca vrei, o poti demonta si folosi eficient. Asa nu are nicio valoare. Desi s-ar putea sa nu faci cine stie ce economie, sa nu poti folosi prea mult din ea. Dar in situatia actuala mai mult incurca decat sa protejeze.

#34
Geoxxl

Geoxxl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 15.05.2010
Ca sa nu ai probleme pe viitor, pune doar vata de sticla, folia bariera de vapori nu o mai poti pune acum ermetic 100%. Pui vata cat iti permite, ideal ar fi 15 cm doar ca sa lasi spatiu de ventilare dupa ce faci podet.
Atentie, sa nu inchizi cu osb ca ala actioneaza ca o bariera de vapori si toti vaporii vor condensa in vata. Trebuie neaparat pusa blana/scandura peste capriori daca vrei sa mergi prin pod. Si tocmai de asta nu iti recomand sa mergi cu vata pana la refuz, pentru ca daca pui blana imediat peste vata si aceasta apasa pe vata, sta "lipita" de vata, din nou avand permeabilitati la vapori diferite (vata vs lemn), vaporii vor condensa imediat sub blana si cativa cm din vata vor fi uzi. Asa pui decat 15cm de vata, lasi 5 cm de spatiu gol si in felul acesta circula aerul pe deasupra vatei si o ventileaza. Nu mai ai probleme nici cu vaporii si ai si izolatie.
Iar daca vrei sa pui pana la refuz, adica sa umplii spatiul acela, bati blana cu rost intre ea pentru a avea loc aerul printre ele si sa se ventileze. Iar perimetral pe langa zid de jur imprejur, tot asa lasi putin spatiu, nu te duci cu blana pana in zid.  Sa nu pui osb pentru ca o sa ai mari probleme cu apa, toata apa va condensa in vata iar pe urma se va scurge inapoi in casa si iti strica tot.

#35
Bellini

Bellini

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 08.02.2016
Buna dimineata!
Mi-ar fi placut sa am un update pentru voi, dar din pacate lucrarile pentru finalizare in interior se tergiverseaza, asadar semnarea contractului final se amana putin, dar sper ca in max 2 saptamani sa fie contractul semnat ca sa pot demara lucrarea in pot.
In fin...revenind la pod - am aflat cum este izolat acoperisul: celuloza 10 cm intre capriori iar folia aceea este bariera de vapori care tine si celuloza.
Peretele din scanduri care se vede in poza este peretele cu vecinul, casa fiind duplex.

Solutia la care o sa raman (cred) o sa fie vata de sticla 20 cm (inaltimea intre placa de rigip si pana la nivelul grinzilor din podea este de 19 cm). Intrebare - are sens sa pun vata cu folie de aluminiu? Daca da, cum o montez? Vor fi 2 randuri de vata de 10 cm deoarece am vazut ca este mai ieftin sa iau 2 x 10 cm decat 1 x 20 cm la magazinele de specialitate.

Referitor la scandura...ce fel de scandura este mai ieftin sa iau? Si ce grosime trebuie sa aiba? Distanta dintre grinzi este de circa 45 cm, interax circa 55.

Multumesc

#36
alixtim

alixtim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.03.2008
Cred ca intre vecini ar trebui sa fie bariera la foc, adică nu lemn. Daca ia foc casa vecinului, sa nu ia si a ta sau sa întârzie propagarea focului. In unele jurisdicții, lemnul e ilegal la partajul construcțiilor învecinate.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate