Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Incarcare 120W

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
A aparut de exemplu zilele astea Xiaomi 11T Pro care vine cu incarcator de 120W. Cat de mult afecteaza bateria si de ce nu au venit si ceilalti producatori cu incarcare asemanatoare? Eu pe Samsungul meu am incarecare de 25W. Mi-as fi dorit macar un 45 sau 60W.

Edited by MembruAnonim, 13 October 2021 - 19:50.


#2
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Asta swe va vedea peste 1-2 ani. Acum doar producatoruul stie, si fii sigur ca nu va divulga datele.

#3
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Regulatorul de incarcare e chiar pe baterie, poti sa ai si incarcator de 1000w, regulatorul incarca in legea lui. Am samsung neo cu baterie de allview A5 lipita cu scoci sa stea ca e mai mare decat locasul din telefon, merge brici si tot la telefonul samsung am incarcat o baterie de nokia 5800 xpressmusic, nu a avut nicio greata, telefonul afiseaza datele din regulatorul de incarcare de pe telefon dar nu intervine in incarcare. Poti conecta incarcatorul direct la baterie dar nu poti cunoaste starea bateriei si nivelul incarcarii.

Am uita sa zic, incarcatorul e de digi R2, nu a luat foc casa.

Edited by omuspan, 13 October 2021 - 20:35.


#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Telefonul acela incarca. Vorbim de Xiaomi, nu de Vonino. Eu ma intreb ce fac cu caldura degajata. Sau ce tertipt au gasit ei de ia bateria aiceea atat. Sau, poate telefonul functioneaza altfel. Vazusem odata pe Tube o idee cu capacitori. Dar aceia nu puteau sustine un telefon (se incarca instantaneu).
Oricum ar fi, Xiaomi a facut un pas inainte. Este producator mare la ei si face multa dezvoltare. Tare este ca au pus si incarcatorul la pachet, nu cum fac astia de pe la noi.

#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,735
  • Înscris: 30.08.2006
Xiaomi spune ca bateria va pastra 80% capacitate dupa 800 de cicluri de incarcare cu incarcatorul de 120W dar mai adauga ca utilizarea unui incarcator de putere mai mica pentru incarcarea peste noapte este o solutie mai optima.
Merge foarte bine in situatiile cand doresti sa-l incarci in 10 minute fara sa-l fortezi pana in 100%.
https://www.theverge...ttery-interview

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
S21 ultra incarca maxim parca cu 45W, nu?

Edited by MembruAnonim, 13 October 2021 - 20:59.


#7
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Terminati cu telefonul, regulatorul de incarcare-descarcare montat pe baterie e toata smecheria, ala intrerupe incarcarea daca bateria se incalzeste excesiv si tot ala regleaza curentul si timpii de incarcare.

#8
bostanu_4u

bostanu_4u

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 30.12.2020
Bateriile din tel au suprafete de contact foarte mari, deci pot trece prin ele curent foarte mare.
Nu sunt ca celulele acelea cilindrice din masini sau scule, care dupa 2-3A incep sa se deterioreze

#9
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002

View PostMembruAnonim, on 13 octombrie 2021 - 20:58, said:

S21 ultra incarca maxim parca cu 45W, nu?

25W, doar S22 Ultra are (a  ... va avea 45W).

Edited by MD, 13 October 2021 - 21:20.


#10
MrLion

MrLion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 13.08.2020
Dacă realme gt, care are incarcare de 65w si baterie de 4500 se incarca in 30 de minute full, ăsta în câț se încarcă având în vedere că are încărcare 120w?

#11
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 28.09.2009

View PostMrLion, on 13 octombrie 2021 - 21:34, said:

Dacă realme gt, care are incarcare de 65w si baterie de 4500 se incarca in 30 de minute full, ăsta în câț se încarcă având în vedere că are încărcare 120w?
17 minute.

#12
MrLion

MrLion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 13.08.2020
Edit: Am găsit


Quote

HyperCharge Xiaomi de 120W, se incarca la 100% in 17 minute


#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Se pare ca S22 va avea incarcare de 25W

#14
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View PostMembruAnonim, on 13 octombrie 2021 - 20:58, said:

S21 ultra incarca maxim parca cu 45W, nu?
25W maxim

View PostMembruAnonim, on 13 octombrie 2021 - 19:50, said:

A aparut de exemplu zilele astea Xiaomi 11T Pro care vine cu incarcator de 120W. Cat de mult afecteaza bateria si de ce nu au venit si ceilalti producatori cu incarcare asemanatoare? Eu pe Samsungul meu am incarecare de 25W. Mi-as fi dorit macar un 45 sau 60W.
avand in vedere ca sunt doua baterii si mai multe celule nu o sa fie o mare diferenta de uzura fata de solutiile actuale.
samsung a avut 45w pe cateva modele gen S10Lite, S20ultra si au avut si ceva prototipuri cu 120w acum cativa ani.
probabil costul mare al tehnologiei la aceea vreme cat si aspectele cu uzura si caldura le-au dat de gandit. vezi si dezastrul cu note7

#15
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NSVfgYp4zD8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am dat intamplator peste filmul asta. Dupa cum se vede nu conteaza cat "bagi" in telefon cata vreme curentul de incarcare e ala pe care il permite regulatorul de incarcare descarcare montat pe acumulator. Totusi atunci cand acumulatorul e descarcat complet alimentatorul trebuia sa asigure curentul de incarcare plus curentul consumat de telefon pentru a functiona in caz contrar trebuie sa astepti pana se incarca cat de cat. In film telefoanele doar se incarca dar daca era folosite in timp ce se incarca, naviga pe net de exemplu, durata de incarcare a telefonului cu un singur alimentator ar fii fost mai mare. Un alimentator de putere mai mare ajuta atunci cand vrei sa incarci telefonul in timp ce il folosesti. Atunci cand am semnal slab si folosesc telefonul se descarca acumulatorul chiar daca e bagat la incarcat si cand ajunge la 0% se inchide si fiind inchis abia atunci incepe si se incarca acumulatorul.

#16
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
cu remarca, ca in ziua de astazi, exista mult mai mute tehnologii de incarcare,
nu doar banalul usb power delivery 2.0, folosit de catre apple pe terminalul din test,
care pot reactiona complet diferit....

#17
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Cei de la Samsung și Apple nu adopta încărcarea super rapidă a smartphone-urilor produse de ei, ca sa nu afecteze durata de viața a acumulatorilor. Un acumulator Li-Ion își pierde cam 20% din capacitate, după cca 400 cicluri de încărcare-descărcare. Dacă mai folosești și încărcare super rapidă, capacitatea acumulatorului scade și mai mult.

#18
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
"Xiaomi head of communications Daniel Desjarlais told The Verge that you can expect 80% battery capacity after 800 charging cycles at this speed"

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate