Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Probleme Cuptor pe Gaz

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
ciad3d

ciad3d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 23.10.2006
O fi avand... dar eu asteptam pe cineva care stie cu astea, nu povesti si banuieli. Daca ai doar cuvinte in plus pe stoc varsa-le altundeva. Logica ne spune in continuare ca nou/vechi tot cuptor se cheama ca este... N-ai solutii, abtine-te!!!
Flacara e automata, e pe temperatura.

P.S. M-o fi iubind Isus, dar pe cuptor nu-l mai iubeste!

Edited by ciad3d, 13 October 2021 - 15:06.


#20
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Colegii ti-au explicat din experienta lor   cum au rezolvat problema similare.  Am si eu un istoric similar dar .Posted Image . nu cred ca ma incadrez la

Quote

  cineva care stie cu astea
Iar banuielile/povestile  mele e clar ca nu te intereseaza.
E limpede ca  te intereseaza doar cineva care sa iti  faca depanarea  de la distanta dar la sigur nu cu banuieli sau incercari  ca diletantii  din pagina anterioara.
Pentru a afla ce te intereseaza ai nevoie de :
- presiunea  gazului pe retea
- cartea tehnica  in care sunt trecuti parametrii gazului .  Nu e nevoie sa ne spui marca si tipul aragazului , le poti citi si tu  in manualul  utilizatorului.
- pe cineva care care stie cu astea si vine sa iti faca depanarea . Asta daca nu te straduiesti de unul singur.  Dar la pretentiile tale nu merita sa bagi in seama  povestile   alora cu

Quote

cuvinte in plus pe stoc

Quote

dar eu asteptam pe cineva care stie cu astea, nu povesti si banuieli
Ca sa zic : asteptare linistita  !

#21
ciad3d

ciad3d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 23.10.2006
Multam! De gargara mi-era plin podul dar... mai mere una indesata. In general pe forumuri dau solutii cei care stiu ce vorbesc, sunt de meserie si cunosc rezolvarea unei atari probleme sau au avut o experienta similara. Nu e cazul aici!!!

 ggelu, on 14 octombrie 2021 - 11:55, said:

E limpede ca  te intereseaza doar cineva care sa iti  faca depanarea  de la distanta dar la sigur nu cu banuieli sau incercari  ca diletantii  din pagina anterioara.

EXACT! Asta vrei cand ceri ajutor pe forum! Nu talanga-balanga!

Ce rost are sa vorbim aiurea de presiuni, regulatoare si carti tehnice cand avem 19 cuptoare care functioneaza corect si unul care nu mai functioneaza corect??? Un copil de 2 ani poate spune ca problema e la cuptorul care nu functioneaza si nu in vreo teava de pe la arabi.

Multumesc #keta pentru raspunsuri decente.

Voi gasi raspunsul pe forumuri de afara si-l voi posta aici poate va ajuta pe cineva.

Dar ce sezatoare a ajuns forumul asta...

#22
ciad3d

ciad3d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 23.10.2006
Solutia e ridicarea capacului ce acopera arzatorul cu cativa mm (prin incercari) deoarece s-a lasat in timp din cauza caldurii.

#23
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020
Dar nu cred ca e o problemă totuşi, ci aşa a fost făcut aragazul tău.
Am exact acceeaşi manifestare la aragazul meu Zanussi. Face aşa de nou, însă numai la arzătorul cuptorului, nu şi la ochiuri.
Este un mod preventiv, să nu rămână gazul deschis şi flacăra stinsă. Când închizi uşa cuptorului, se creează un curent de aer care poate stinge flacăra, deci sistemul are rost, aş zice.
La tine însă, pare că au făcut exces de zel şi au dotat şi arzătoarele ochiurilor cu acest sistem.
Întrebarea pe care ai pus-o însă, este bună. Şi eu m-am întrebat exact acelaşi lucru, pt că la fel face si la mine. Dacă aprinzi imediat a doua oară, nu se mai stinge.
Deci senzorul cu care e prevăzut ce măsoară şi cum de la a doua aprindere trece de ce se măsoară şi nu se mai íntrerupe gazul?!
Ce îți pot recomanda este să încerci să te obişnuieşti cu el şi să ți apăsat acele 15 sec. şi de asemeni, să foloseşti o brichetă pt. aprindere, e mai puțin frustrantă decât chibritul şi cu ea nu eşti sub presiunea că se arde bățul chibritului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate