Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Alternativa la amoxicilina

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
28 replies to this topic

#1
p0rt0cala

p0rt0cala

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.08.2021
Salut, de vreo 5 zile ma doare gatul, tusesc, am febra, ma dor urechile am si ameteala uneori. Majoritatea simptomelor s-au redus in intensitate, dar ma tot doare gatul, abia pot sa inghit mancare. Am luat sirop de tuse, paracetamol. La pranz am iesit pana la farmacie sa cumpar amoxicilina, acum 2 ani am avut aceeasi problema, asa am rezolvat. Doar ca de data asta sunt la vreo 200 km de medicul de familie n-am cum sa iau reteta si nu am putut sa cumpar fara reteta. Ce alt medicament as putea sa iau ca sa imi treaca durerea?

P.S.: va rog nu imi recomandati sa merg la spital, ca imi zic aia ca am covid, imi pun masca si abia apoi intreaba ce ma doare.

#2
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Poti lua legatura cu medicul tau? Stiu ca in perioada asta se pot trimite retete prin mail.


#3
p0rt0cala

p0rt0cala

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.08.2021
Nu stie, e o femeie mai in varsta care pentru orice lucru are nevoie de prezenta fizica. La fel a facut si cand am avut nevoie de adeverinta pentru angajare.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Probabilitatea e foarte mare sa ai Covid, iar ala nu se trateaza cu Amoxicilina. Ai grija ce decizii iei.

Gasesti si farmacii de unde poti cumpara Amoxicilina fara reteta.
Sanatate !

#5
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,402
  • Înscris: 06.11.2014
Suni medicul de familie si iti trimite reteta prin email. Mie asa mi-a trimis reteta pentru covid.

#6
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Test COVID ti-ai facut ? Toate antibioticele se prescriu pe reteta nu-ti da nimeni fara.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 p0rt0cala, on 12 octombrie 2021 - 15:13, said:

P.S.: va rog nu imi recomandati sa merg la spital, ca imi zic aia ca am covid, imi pun masca si abia apoi intreaba ce ma doare.


Lasa dezinformarea. Nu iti face nimeni nimic pana nu vine rezultatul testului. Aia te vor testa sa vada daca ai covid sau nu.

#8
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Eu rinoree plus congestie, lunea trecuta facut test, iesit negativ, miercuri repetat, iesit pozitiv. E sezonul Delta. Sunt vaccinat.

#9
p0rt0cala

p0rt0cala

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.08.2021
@pasilla: multumesc de raspuns, o sa caut si la alte farmacii, daca nu, o sa incerc penicilina sau ce imi recomanda. Azi vad ca daca inghit sirop sau ceai cu miere ma ustura atat de tare incat trebuie sa beau apa dupa.

@mkscorpion0: nu e dezinformare, e ce cred eu ca se intampla (o temere proprie daca vrei sa ii zicem asa), bazata pe experientele unor persoane apropiate. Nu sunt interesat de nici un fel de test.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 p0rt0cala, on 12 octombrie 2021 - 15:52, said:

@mkscorpion0: nu e dezinformare, e ce cred eu ca se intampla (o temere proprie daca vrei sa ii zicem asa), bazata pe experientele unor persoane apropiate. Nu sunt interesat de nici un fel de test.

Cand ajungi in spital medicii iti fac test sa vada daca ai sau nu covid. Nu te baga nicaieri "sa iti puna masca", asa ca sfatul meu este sa incetezi sa raspandesti informatii false ca la spital iti face si iti drege fara sa te verifice si fara sa iti ceara acordul. Daca continui cu astfel de informatii iti dau report.

Edited by MembruAnonim, 12 October 2021 - 16:03.


#11
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Sigur nu-ti vor recomanda penicilina, te asigur eu ! Gat rosu infectie virala, depuneri albe pe amigdale infectie bacteriana. Incepe cu antiinflamator, Brufen forte  400 mg 3/zi, ptr gat Tantum verde tablete4 /zi. Daca e cazul 2 consult la medic in privat. Gargara cu apa sarata merge de asemenea.

#12
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,402
  • Înscris: 06.11.2014

 p0rt0cala, on 12 octombrie 2021 - 15:52, said:

@mkscorpion0: nu e dezinformare, e ce cred eu ca se intampla (o temere proprie daca vrei sa ii zicem asa), bazata pe experientele unor persoane apropiate. Nu sunt interesat de nici un fel de test.

Atunci cauta o farmacie sau un centru care testeaza contracost. Nu te ia nimeni la spital ca sa faca teste de tine, ca nu suntem in lagar.

Sau schimba medicul de familie cu unul mai aproape de tine.

Edited by iZet, 12 October 2021 - 16:14.


#13
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 05.03.2006
Vai ce de sfaturi, care mai de care. Cum sa iei antibiotice fara reteta, cum sa te tratezi cu nurofen/ibuprofen la infectie, initiatorului ii vine ideea cu penicilina (probabil i-o fi zis mama ca de aia lua cand era copil, nestiind ca nu prea ma are rost sa iei ca din cauza ca mancam antibiotice in carne si lapte si oua nu mai are efect). Cum spuneam, si asa mancam antibiotice si ajungem in situatii limita sa nu-si faca efectul (am mai multe cunostinte moarte de septicemie, infectiile neraspunzand la nici un diagnostic). Cel mai probabil daca te doare cand inghiti ai o suprainfectie bacteriana. Ca sa vezi daca e eficient tratamentul cu antibiotice (in speta amoxiciclina) trebuie sa iei cel putin 3 zile, daca dupa 3 zile nu vezi nici o ameliorare (nu vindecare), opreste adminisrtrarea. Inteleg ca iei de 2 zile si vrei deja sa-l schimbi. Sfatul meu este sa nu te joci luand antibitice ca nu-i de joaca, nu doar mai inghiti o boaba in plus, boaba aia iti invata bacteriile care iti raman in continuare in organism (nici un antibiotic nu le distruge pe toate ca am muri altfel, exista procese provocate de bacterii complexe care se distrug cand iei antibiotice) sau nu mai reactioneze la acel medicament si devin rezistente la acel antibiotic. Daca nedicul e departe, daca nu a auzit de teleconsultatii si retete trimise online, sunt centre de permanenta in toate orasele cu medici. Mergi la un asfel de centru (nu Urgente la spital) si un medic iti va spune ce sa iei, el se uita in gat si isi da seama ce sa iei. Si nu efectul (durerea) e mai important de tratat ci cauza (infectia). Nu-ti recoand sa iei nici un antibiotic fara medic!
Si inca ceva, daca ai vrea sa te autotratezi, trebuie sa mergi la un laborator si sa iti faca o analiza din gat (SNF) cu antibiograma si medicul de laborator (dec ajungem tot la un medic) in urma analizelor iti va spune cu ce bacterie esti infectat si ce antibiotice trateaza acea bacterie.
Sanatate!

PS nici centrele de permanenta nici laboratoarele nu au tuburi si nu te intubeaza!

#14
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,470
  • Înscris: 17.04.2006

 p0rt0cala, on 12 octombrie 2021 - 15:43, said:

Nu stie, e o femeie mai in varsta care pentru orice lucru are nevoie de prezenta fizica. La fel a facut si cand am avut nevoie de adeverinta pentru angajare.
Dar la telefon stie sa raspunda sa iti propuna alternativa la amoxicilina?
Pe forum te poti trezi cu mibazon ca alternativa.

#15
p0rt0cala

p0rt0cala

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.08.2021

 paul_bh, on 12 octombrie 2021 - 16:26, said:

Vai ce de sfaturi, care mai de care. Cum sa iei antibiotice fara reteta, cum sa te tratezi cu nurofen/ibuprofen la infectie, initiatorului ii vine ideea cu penicilina (probabil i-o fi zis mama ca de aia lua cand era copil, nestiind ca nu prea ma are rost sa iei ca din cauza ca mancam antibiotice in carne si lapte si oua nu mai are efect). Cum spuneam, si asa mancam antibiotice si ajungem in situatii limita sa nu-si faca efectul (am mai multe cunostinte moarte de septicemie, infectiile neraspunzand la nici un diagnostic). Cel mai probabil daca te doare cand inghiti ai o suprainfectie bacteriana. Ca sa vezi daca e eficient tratamentul cu antibiotice (in speta amoxiciclina) trebuie sa iei cel putin 3 zile, daca dupa 3 zile nu vezi nici o ameliorare (nu vindecare), opreste adminisrtrarea. Inteleg ca iei de 2 zile si vrei deja sa-l schimbi. Sfatul meu este sa nu te joci luand antibitice ca nu-i de joaca, nu doar mai inghiti o boaba in plus, boaba aia iti invata bacteriile care iti raman in continuare in organism (nici un antibiotic nu le distruge pe toate ca am muri altfel, exista procese provocate de bacterii complexe care se distrug cand iei antibiotice) sau nu mai reactioneze la acel medicament si devin rezistente la acel antibiotic. Daca nedicul e departe, daca nu a auzit de teleconsultatii si retete trimise online, sunt centre de permanenta in toate orasele cu medici. Mergi la un asfel de centru (nu Urgente la spital) si un medic iti va spune ce sa iei, el se uita in gat si isi da seama ce sa iei. Si nu efectul (durerea) e mai important de tratat ci cauza (infectia). Nu-ti recoand sa iei nici un antibiotic fara medic!
Si inca ceva, daca ai vrea sa te autotratezi, trebuie sa mergi la un laborator si sa iti faca o analiza din gat (SNF) cu antibiograma si medicul de laborator (dec ajungem tot la un medic) in urma analizelor iti va spune cu ce bacterie esti infectat si ce antibiotice trateaza acea bacterie.
Sanatate!

PS nici centrele de permanenta nici laboratoarele nu au tuburi si nu te intubeaza!
@paul_bh mai citeste o data de ce am cautat amoxicilina.

Nu merg la analize pentru a lua un antibiotic. Am scris deja asta.

#16
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009

 paul_bh, on 12 octombrie 2021 - 16:26, said:

Ca sa vezi daca e eficient tratamentul cu antibiotice (in speta amoxiciclina) trebuie sa iei cel putin 3 zile, daca dupa 3 zile nu vezi nici o ameliorare (nu vindecare), opreste adminisrtrarea.
La care facultate de medicina ai terminat ? Sa stiu sa n-o recomand. Daca e Facultatea de Facebook e ok.

#17
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016

 p0rt0cala, on 12 octombrie 2021 - 15:52, said:

@pasilla: multumesc de raspuns, o sa caut si la alte farmacii, daca nu, o sa incerc penicilina sau ce imi recomanda. Azi vad ca daca inghit sirop sau ceai cu miere ma ustura atat de tare incat trebuie sa beau apa dupa.

@mkscorpion0: nu e dezinformare, e ce cred eu ca se intampla (o temere proprie daca vrei sa ii zicem asa), bazata pe experientele unor persoane apropiate. Nu sunt interesat de nici un fel de test.

Cum s-a mai zis, posibil sa fie si Covid, chiar daca e greu de crezut sau speri sa nu fie.
Cam toate simptomele sunt prezente si la Covid. Daca mai ramai si fara miros sau gust, e si mai clar.
Ar mai fi Decasept pt durerile in gat. Se da fara reteta.

#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Foarte probabil sa ai covid.
Roaga pe cineva să-ți cumpere de la farmacie test rapid antigen. Și nu mai ieși din casa, încearcă sa te izolezi săptămâna asta.
Nu te trata "după ureche" cu antibiotic, mai rău îți faci.
Asculta sfaturile lui Remicade, e farmacist.
Aceleași simptome ca ale tale le-a avut nepotul meu, în luna august, când a avut covid.



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate