Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Laptop Lenovo

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Posttitilev, on 12 octombrie 2021 - 14:43, said:

"dar cum conectezi ssd-ul la ea ?"
În legătură cu memoria. La Lenovo unde sunt laptopuri cu 8 GB de RAM există o plăcuță lipită pe placa de bază și una separat care se poate schimba.
La laptopurile cu doar 4GB slotul de extensie este liber unde poți adăuga o maxim o plăcuță de 8GB.

Gizas colegule nu mai emite chestii din astea.
Nu e ceva universal valabil, înțelegi ?

View Posttitilev, on 12 octombrie 2021 - 15:09, said:

Pe OLX majoritatea sunt vechituri supraevaluate ca preț.

Nu as recomanda nici dușmanilor sa ia laptop de pe Olx.
Faci asta doar daca ești foarte optimist sau foarte norocos.
Sunt magazine decente care vând refurbished, cu garantie un an.
Cu 1500 iei o rachetă fata de Lenovo ăla, dar, fiecare cum dorește.

View Posttitilev, on 12 octombrie 2021 - 15:09, said:

Prefer să dau banii pe ceva nou chiar dacă este resigilat.

Nou e nou
Resigilat nu mai e nou.
L-a desfăcut unu, a pus Windows pe el, nu i-a plăcut, etc
Dar nu mai e nou

#20
titilev

titilev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 09.05.2010
Salut. Am luat pina la urma acel Lenovo cu procesor Intel Pentium gold 7505. La 1500 Ron e Best buy. Instalare a durat o jumătate de oră cu tot cu instalarea driverelor.  La acest capitol Lenovo cred că bate tot. Primul lucru după ce am terminat instalarea a fost să deschid un film de pe YouTube în 4k, a mers cursiv fără să sughite. Singurul lucru la care nu cred că o să exceleze este bateria. După aproximativ două ore de școală online îmi arăta că mai are două ore și jumătate de funcționare. Nu prea bate cu cele șapte ore și jumătate cât era la specificații. La restul capitolelor nu prea pot să mă pronunț. Este finisat destul de frumos și am observat că are gura de aerisire pentru procesor chiar în dreptul balamalelor, practic dacă ții laptopul în poală (sau în pat pe o pătură)  are pe unde să își facă aerisirea fără probleme. Deja am dat comandă de încă o plăcuță de RAM de 8 GB, Am găsit o pe OLX chiar dacă nu prea este recomandat, vorba aceea aproape rachetă va fi laptopul. În viitor dacă vor fi probleme cu capacitatea, o să îi mai adaug un SSD.
Vă mulțumesc tuturor celor care v-ați dat cu părerea pe acest topic m-ati ajutat foarte mult.

#21
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Dupa cateva cautari am ales sa comand un laptop asemanator, cu doar 4Gb RAM (e si cu 8Gb, cu 100 de lei mai scump) si daca e totul ok sa ii mai adaug o placuta de 8Gb in slotul liber si sa inlocuiesc SSD de 256Gb cu unul de 512Gb (are slot liber separat).

Laptop Lenovo IdeaPad 3 15ITL6 cu procesor Intel Pentium Gold 7505 pana la 3.5 GHz, 15.6", IPS, Full HD, 4GB, 256GB SSD, Intel UHD Graphics, Free DOS, Sand, 1320 de lei, sigilat, de pe eMAG.

Mai aveam in vedere si alte laptopuri de pana in 3000 de lei, cu Ryzen 7 (16Gb/512Gb) dar pentru ce fac eu este arhisuficient.

Sa vedem care sunt specificatiile memoriei si ale SSD ca sa stiu daca si ce voi schimba.
Mentionez ca am avut 2 zile varianta cu 8Gb dar l-am returnat deoarece am fost incurcat de un potential cumparator al unui laptop mai vechi.

Edited by danghetau, 05 March 2022 - 16:52.


#22
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Inca nu am elucidat "misterul" in ce priveste SSD ce se poate adauga ulterior.
Pentru  adauga inca o placut de memorie de 8Gb treaba e simpla, tebuie una cu frecventa de 3200MHz, e vreo 200 de lei.
Discutam zilele trecute despre aceste laptopuri comparativ cu la ce are Ryzen 7 si unii spuneau ca ei ar vinde SSD din sistem si ar pune unul mai mare de 512Gb, altii ar lasa acest SSD si ar adauga altul de 256Gb sau chiar de 512Gb doar ca nu stiu daca slotul liber (sigur exista) este tot NVMe.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate