Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cum pot cumpara actiuni la firme din China?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 04.03.2020
Vreau sa investesc lunar cateva zeci de euro pe actiuni la companii din China.
Am nevoie de un broker cu comisioane cat mai mici.
Nu vreau cu leverage, cum este la Forex.
Pentru platile actiunilor as vrea sa folosesc cardul Revolut.
Aveti vreo recomandare?
Multumesc!

#2
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004
pai…. intri pe revolut, te duci in sectiunea stocks si cumperi ce actiuni vrei. eu de ex am actiuni baba in revolut. ca s-au dus in cap e cu totul alta discutie…

#3
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,528
  • Înscris: 30.08.2017
Unele companii sunt listate la bursa din NY... dar vorbim de companii mari, precum Alibaba, nu știu dacă asta cauți. Un broker cu comisioane mici ar fi XTB, 0% la rulaje până în 100k euro.

#4
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 29.01.2019
Dupa legea chineza, actiuni la companii chinezesti nu se pot cumpara de catre straini in majoritatea sectoarelor din economia lor.

Cine "cumpara Alibaba", da bani unei holding company inregistrata in Caraibe, care are in proprietate o sucursala in China. Sucursala din China are contract cu Alibaba si are drept la o parte din profit si obligatie la datoriile BABA.

Sistemul asta e cel putin dubios, si a fost aranjat de chinezi pentru ca  Wall St si politicienii vestici profita de el. Nu se stie cum se va termina chestia asta. Exista oameni in China care nu il agreeaza si care considera ca asta e un loophole prin care strainii evita legea chineza.
O investitie de genul asta poate sa mearga foarte bine sau miine sa valoreze 0$, depinde doar de vointa partidului.


Cine vrea sa investeasca in sistemul asta trebuie sa se gindeasca daca ar investi in ceva tangibil. Spre exemplu, daca ar "cumpara" o casa ca investitie in China fara sa aiba
drept de proprietate. Dai bani unui VIE din Canary Island, care face contract cu proprietarul casei sa primesti chiria si sa platesti intretinerea, dar fara a fi proprietar legal.

#5
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
Incearca Revolut ca oricum e gratis.

#6
CatalinIndriceanu

CatalinIndriceanu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.04.2021

View PostJustXXL, on 11 octombrie 2021 - 21:30, said:

Vreau sa investesc lunar cateva zeci de euro pe actiuni la companii din China.
Am nevoie de un broker cu comisioane cat mai mici.
Nu vreau cu leverage, cum este la Forex.
Pentru platile actiunilor as vrea sa folosesc cardul Revolut.
Aveti vreo recomandare?
Multumesc!
salut, eu folosesc eToro pentru asta, am investit in NIO, o firma ce construiesc masinii electrice si TSLA, momentan sunt pe minus, dar cum spunea cineva mai sus, asta e alta poveste Posted Image

#7
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Pe etoro poti cumpara si actiuni la piata din Hong Kong, problema e ca daca acum vrei sa te apuci de actiuni cu ocazia prabusirii multora actiuni chinezesti, mai bine astepti sa se schimbe un pic sentimentul pietei referitor la China.

Edited by filipxxx, 12 October 2021 - 10:08.


#8
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Cei care nu aveti nimic de spus la subiect, va rog sa va abtineti. Pana acum am sters, de acum inainte urmeaza premiile.

#9
vip89

vip89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 16.08.2013
Trebuie sa iti faci cont IBKR si poti cumpara actiuni la bursa din HK

#10
zero4

zero4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 27.12.2016
cont pe IBRK si am cumparat actiuni pe oil pe bursa din Shanghai direct

evita ADR urile de pe NYSE.

de asemenea multe sectoare pot fi problematice, cu partidul comunist care vine cu noi si noi directive

#11
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.03.2006

View PostCatalinIndriceanu, on 12 octombrie 2021 - 09:23, said:

...... am investit in NIO, o firma ce construiesc masinii electrice si TSLA, momentan sunt pe minus, dar cum spunea cineva mai sus, asta e alta poveste Posted Image

Dar tu la cât ai cumpărat TESLA de esti pe minus ?

#12
bassu42

bassu42

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 05.04.2021
Salut,

Eu am folosit doua modalitati de a investi in companiile din China:
1. Printr-un ADR listat la bursa din New York. Eu nu il vad asa riscant precum colegul rigmarole. Conform legislatiei americane, toate actiunile ADR trebuie sa aiba in spate actiuni detinute de emitatorul ADR-ului (in general o companie financiara) la compania de baza. Mi se pare similar cu un ETF, care si el e un produs derivat avand in spate actiunile sau obligatiunile respective.
2. Cumparand direct actiuni ale firmelor chinezesti la bursa din Hong Kong. SUnt denominate in dolari hong konghezi, care sunt legati la un curs relativ fix de dolarul US (7.8 HK$=1US$)

O remarca personala: investitiile in companii chinezesti mi se par destul de riscante din cauza imprevizibilitatii politicii investitionale a guvernului chinezesc. Personal le folosesc doar pentru diversificare.

#13
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

View Postbassu42, on 04 noiembrie 2021 - 09:19, said:

Conform legislatiei americane, toate actiunile ADR trebuie sa aiba in spate actiuni detinute de emitatorul ADR-ului (in general o companie financiara) la compania de baza.

Asta mi se pare si mie ceva de notat (nu cunosc foarte detaliat situatia, deci poate e o diferenta la ADR-ul lui Baba sau al celor chinezesti).

Sunt ADRs listate in SUA din tot felul de tari, multe din ele dezvoltate (ex de companii care sunt listate si prin ADRs: AstraZeneca, ASML, Taiwan Semi, Toyota, Novartis etc.). Deci strict argumentul cu ADRs nu e valid, in opinia mea - decat daca nu e ceva diferit la cele chinezesti. Acum, faptul ca numerele raportate din China s-ar putea sa nu fie adevarate, sau ca Partidul isi poate baga oricand nasul, sunt argumente diferite si de luat in considerare.

#14
cipocip

cipocip

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 09.02.2019
Daca cumpar actiuni prin Hong Kong stock connect, unde se considera ca am realizat la vanzare eventuale capital gains? In Hong Kong sau in China? Ca vad ca nu e tot una in declaratia unica…

#15
bassu42

bassu42

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 05.04.2021

View Postcipocip, on 10 ianuarie 2022 - 04:38, said:

Daca cumpar actiuni prin Hong Kong stock connect, unde se considera ca am realizat la vanzare eventuale capital gains? In Hong Kong sau in China? Ca vad ca nu e tot una in declaratia unica…

Dupa parerea mea conteaza unde are sediul principal compania. Dar nu prea cred ca e o diferenta, din ce stiu eu capital gains se taxeaza la fel indiferent de tara in care s-au realizat.

#16
cipocip

cipocip

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 09.02.2019

View Postbassu42, on 10 ianuarie 2022 - 20:49, said:


Dupa parerea mea conteaza unde are sediul principal compania. Dar nu prea cred ca e o diferenta, din ce stiu eu capital gains se taxeaza la fel indiferent de tara in care s-au realizat.

Eu mereu consider ca in privinta capital gains conteaza exchangeul unde are loc transferul de titluri, iar la dividende consider tara de origine.  Ma gandesc ca prin HK connect de fapt tranzactia are loc in China. In fine, am intrebat acu cativa ani la anaf in legatura cu baba, dar raspunsul a fost ceva de genul, “se ia informatia din fisa de portofoliu”. Asa ca doar la un eventual control ma lamuresc si eu (ma mir daca a controlat vreodata pe cineva anaful, sa ii ia la purecat fisa de portofoliu).

Diferenta e de exemplu daca ai losses, se pot deduce din impozitul viitor daca e acceasi tara.

#17
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 29.01.2019

View Postbassu42, on 04 noiembrie 2021 - 09:19, said:

Salut,

Eu am folosit doua modalitati de a investi in companiile din China:
1. Printr-un ADR listat la bursa din New York. Eu nu il vad asa riscant precum colegul rigmarole. Conform legislatiei americane, toate actiunile ADR trebuie sa aiba in spate actiuni detinute de emitatorul ADR-ului (in general o companie financiara) la compania de baza.


Asa e, insa bancile depozitare au stock al VIEurilor si nu ale companiilor chinezesti, pentru ca nu e legal dupa legea chinezeasca. Cind cumperi Alibaba pe NYSE, de fapt cumperi un Alibaba VIE ADR.

2 exemple:
a. Astrozeneca e listata pe Nasdaq prin ADRs. Banca depozitara e Deusche Bank in cazul asta. DB are actiuni AZN cumparate din Europa si emite ADRuri care se tranzactioneaza pe Nasdaq. Nu e mare risc in asta.

b. Alibaba nu e listata pe NYSE. Alibaba VIE care e un shell company incorpoata in Caraibe e listata.  Banca depozitara e Citigroup. Citi are actiuni Alibaba VIE si emite ADRuri care se tranzactioneaza pe NYSE. Citi nu are actiuni Alibaba, pentru ca nu e legal sa le aiba dupa legea chineza.

Cind cumperi de pe bursa din Hong Kong, cumperi acelasi VIE, doar banca depozitara, moneda si procedurile locale sint diferite.


#18
bassu42

bassu42

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 05.04.2021
Am inteles, merci pentru clarificari, nu stiam acest aspect.

Edited by Dany_Darke, 12 January 2022 - 20:57.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate