Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Achizitie telefon buget 300-350 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
florinetzul

florinetzul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 11.05.2009
Salut. Am un telefon s20+ si prin prisma jobului folosesc f mult google maps. Ideea e ca nu as tine toata ziua ecranul aprins/ consum bateria la s20 si as vrea un telefon care sa ruleze google maps ok si poate youtube sa il conectez la masina si sa ascult muzica.
M-am uitat la huawei p20 lite si samsung a20e. Sh sunt cam 400-450-400 lei. Eu mai mult de 300 nu as vrra sa dau. Ma puteti ajuta cu un sfat catre ce telefon sa ma indrept.
Ms

#2
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Incarcator USB de la bricheta masinii + cablul din dotarea telefonului. Scapi cu 10-15 lei. Si nu rusti sa iei un stift.

#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postpufonel, on 11 octombrie 2021 - 21:31, said:

Incarcator USB de la bricheta masinii + cablul din dotarea telefonului. Scapi cu 10-15 lei. Si nu rusti sa iei un stift.

Ii termina bateria sa il tot utilizeze in stilul acesta.
E mult mai ok cu un telefon secundar.

Eu as alege un Xioami Redmi 9

#4
florinetzul

florinetzul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 11.05.2009
Ms de sfat dar nu vreau sa tin s20 meu cel putin 7-8 ore pe zi cu ecranul aprins. Se uzeaza mai repede, bateria se duce...si dupa un timp ma trezesc ca ramin fara un tel de aprox 2300 lei ca nu am vrut sa invertesc 300 lei.

View PostTruculMagic, on 11 octombrie 2021 - 21:36, said:



Ii termina bateria sa il tot utilizeze in stilul acesta.
E mult mai ok cu un telefon secundar.

Eu as alege un Xioami Redmi 9
L-am luat in calcul dar nu am gasit sub 500 lei.

#5
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,872
  • Înscris: 27.04.2010
Ia un Huawei cu ecran IPS (P20 lite, P10 lite ...), daca vrei sa ai si semnal bun, cu un incarcator auto tot de la Huawei.
Ecranele Oled sau Amoled vor face burn-in mult mai repede, tinand cont de timpul mare de functionare.
Pentru sanatatea bateriei conteaza destul de mult si tehnologia de incarcare, sa fie (cat mai) compatibila.

Edited by shymano, 11 October 2021 - 22:07.


#6
MrLion

MrLion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 13.08.2020
Nu știu dacă o să găseșți ceva de doamne ajută care să ruleze și google maps și youtube deodată la banii ăia. Eventual pe olx dacă cauți un p20 lite cum au spus băieții mai sus

#7
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Ia si tu un Oppo de pe olx

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostTruculMagic, on 11 octombrie 2021 - 21:36, said:

Eu as alege un Xioami Redmi 9
in nici un caz. E mult prea bun telefonul. Nu merita stricat orzul pe gaste.
As alege Motorola, Huawei,LG sau brand al unei companii de telefonie mobila

#9
florinetzul

florinetzul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 11.05.2009
Xiaomi redmi9 at cum este? E acelasi model cu redmi 9?

#10
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
https://www.gsmarena...&idPhone2=10233
E ceva mai slab 9at, dar pentru ce zici ca-l doresti nu cred ca o sa te deranjeze

#11
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 12.09.2021
După ce te decizi ce telefon să iei pentru treaba asta, în loc de youtube, instalează-ți pe el Vanced app, practic e tot youtub dar fără reclame și îl poți pune să funcționeze în fundal, nici nu trebuie să stea ecranul aprins când asculți muzică de pe youtube.

#12
florinetzul

florinetzul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 11.05.2009
Ms de pont. In acest moment folosesc crome in modul descktop si merge cu ecranul inchis.

#13
florinetzul

florinetzul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 11.05.2009
Intrebare: am un samsung s10+ de care uitasem prin sertar dar la care ii trb schimbat display+ capac spate; aceste componente noi costa 900 lei, diplay cu 1-2 pixeli morti + capac - 650 lei.
Ce ma sfatuiti sa repar acest s10+ (si daca da cu ce componente) sau sa iau un huawei p10/20lite/xiaomi/samsung a20 sh?
Ms

#14
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,872
  • Înscris: 27.04.2010
Folosirea ecranului aprins pentru timp indelungat va duce, probabil, la burn-in, mai devreme sau mai tarziu.
E pacat sa dai o gramada de bani pe un telefon (reparat/sh/etc) despre care stii din start ca va avea de suferit.
La navigare sunt destul de multe elemente statice pe ecran, la 8h/zi nu va avea viata usoara ...
Ecranele Oled/Superamoled sunt mai predispuse la burn-in decat cele IPS.
Eu as lua un Huawei mai ieftin (se stie ca Huawei-urile stau foarte bine la capitolul semnal GSM/GPS) si un incarcator auto tot Huawei (tu decizi daca merita unul rapid sau nu; eu am rapid si este super).

#15
florinetzul

florinetzul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 11.05.2009
Am luat un huawei p30lite....si supriza...sta foarte prost la capitolul semnal. Eu am avut numai samsung. Huawei sta prost la semnal sau am nimerit unul cu probleme sau modelul p30lite are probleme ??

#16
mishuletzu

mishuletzu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,135
  • Înscris: 27.02.2018
Adica ai luat un P30 lite care este vreo 1000 de lei nou si ai dat pe el doar cele trei sute de lei din titlu? Presupun ca este second hand si la suma aia nu era cea mai buna ocazie de pe piata, de asta si problemele pe care le ai cu el.

Mai bine cumparai un Redmi 9A nou cu vreo 450 de lei si baterie noua de 5000 mAh care sa te tina si nu un telefon second hand uzat care are defectele sale dupa cativa ani de utilizare.

Edited by mishuletzu, 17 October 2021 - 15:48.


#17
florinetzul

florinetzul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 11.05.2009
Era cartela de vina. Am luat p30 lite cu 400 lei. Acest tel il voi vinde dupa ce termin este drumuri. M-am gindit ca am sanse sa dau mai repede un p30 decit un p20.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate