Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 

Apariția diacriticelor în Lb. Română

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,496
  • Înscris: 13.06.2004
Limba Română a folosit Alftabetul Chirilic. Chiar și la textele care nu erau în Slavonă. Între Chirilic și Latin a existat ăla intermediar. Când s-a trecut la Latin, nu au existat diacrtice se pare. Deci cum s-a hotărât stanrdadizarea lui ă, â, î, ș, ț în Română?

#2
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.09.2021
E aici o explicație... https://www.aquality...n-limba-romana/

#3
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,908
  • Înscris: 12.03.2010
Diacriticele puteau sa lipseasca (sau macar bine ca avem doar 4, —fuck â—, si nu 18). Sa stii sa scrii si sa citesti nu inseamna sa cunosti sau sa recunosti LITERE, ci CUVINTE, iar cuvintele (sau semnificatia lor) poate fi redata in scris oricum, de la hieroglife la ideogramele chinezesti. Chiar imi vine sa rid de francezi care se cufuresc teribil daca nu folosesti accentele pe litere sau spatiul insecabil, CIND EI AU LITERE SI GRUPURI DE LITERE CARE SE CITESC IN TOATE FELURILE (diferite, bineinteles), in functie de ce cuvint e, dar vai, e o crima gramaticala sa nu scrii „l'âme”, pentru ca altfel l-ar pronunta lumea ca pe „lame”.

Englezii se descurca foarte bine si fara diacritice, iar de cind cu internetul se vede ca si in limba romana poti comunica in scris foarte bine s fara diacritice (confuziile sint memetice si un fals argument, in practica contextul iti spune in 99,9% din cazuri despre ce cuvint e vorba,asta daca nu vorbesti monosilabic.

#4
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,413
  • Înscris: 15.10.2020

 Comandorul, on 11 octombrie 2021 - 01:39, said:

Un text scris fără diacritice, la sfârșit afirmă că Limba romana si alfabetul romanesc ( in mod special ) sunt perfecte asa cum sunt in prezent.
Eu când citesc roman, nu știu dacă chiar e roman sau român. Cred că cel mai enervant cuvânt fără diacritice e fata: fata, fată, față, fâță?

#5
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,224
  • Înscris: 29.12.2006

 horny_hornet, on 11 octombrie 2021 - 10:22, said:

Eu când citesc roman, nu știu dacă chiar e roman sau român. Cred că cel mai enervant cuvânt fără diacritice e fata: fata, fată, față, fâță?

E celebră povestea aia cu cineva care face comanda pentru 10 pături, şi primeşte acasă...10 paturi.

#6
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Ș-ul,  alături de litera Ț ea a fost introdusă în grafia limbii române de către Petru Maior, în lucrarea Orthographia romana sive latino-valachica una cum clavi, în 1819 .
Conform wikipedia, scoala ardeleana ar fi "vinovata".
Cand inveti limba, e mai comod sa ai s si t cu diacritice, decat sa inveti combinatii de litere care se citesc ca un singur sunet. Totusi, la c si g nu au pus virgule, si avem gruparile ce, chi, ci, chi, ge, ghe, gi, ghi . Prin clasa a 2-a, ma chinuiau rau de tot combinatiile astea (bine, trecusem si de la o invatatoare care nu ne invatase smecheria la una care se astepta sa stim deja combinatiile).
In epoca noastra, cu tastaturi americane, scriu fara diacritice, sau, poate cu sh, tz. Ultima oara cand am folosit diacritice(in format digital) a fost pentru la scoala. Se vad prost, pe alt telefon calculator, vezi patratele in loc de litere.. numai bataie de cap.

Edited by romanasu, 11 October 2021 - 10:50.


#7
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,908
  • Înscris: 12.03.2010

 horny_hornet, on 11 octombrie 2021 - 10:22, said:

Eu când citesc roman, nu știu dacă chiar e roman sau roman
Tu cum faci diferenta intre omonime?
PS. Bafta la citit ce-mi apare mie daca vreau sa te citez.
Attached File  Screenshot_2021-10-11-11-46-29~01.png   88.08K   40 downloads

 lupini, on 11 octombrie 2021 - 10:48, said:

E celebră povestea aia cu cineva care face comanda pentru 10 pături, şi primeşte acasă...10 paturi.
Am scris mai sus de meme-uri. Arata-mi tu mie comanda aia in care scrie doar paturi. Tu cind vrei sa-ti comanzi un telefon scrii doar "telefon"?

#8
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,224
  • Înscris: 29.12.2006

 hellmarvel, on 11 octombrie 2021 - 11:02, said:

Arata-mi tu mie comanda aia in care scrie doar paturi. Tu cind vrei sa-ti comanzi un telefon scrii doar "telefon"?

Povestea e de dinainte de 1990 de atunci de când se comunica prin telegrame, precum: "Avem urgent nevoie de 100 de paturi. Punct." Era vorba de 100 nu de 10. Şi povestea se desfăşura într-o unitate militară. Posted Image

Edited by lupini, 11 October 2021 - 11:38.


#9
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007

 hellmarvel, on 11 octombrie 2021 - 11:02, said:

PS. Bafta la citit ce-mi apare mie daca vreau sa te citez.

Nu diacriticile sunt de vina, ci implementarea forumului, ramas cu vreo 20 de ani in urma la unele aspecte ale Unicode.

#10
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Diacriticele au fost introduse, cel mai probabil, tocmai pentru ca exista cuvinte care fara ele s-ar scrie la fel.
Cel mai bine ar fi sa nu discutam de diacritice, ci sa vorbim de litere diferite. Pana la urma nu sunt doar niste virgule sau caciulite peste niste litere, ci trebuie luate ca atare, drept litere diferite. Or semana intre ele, dar se citesc diferit. Ceea ce vreau sa spun e ca ori gaseau solutia unor scrieri diferite ale unor litere deja inventate, ori inventau alte litere care nu seamana intre ele.
Concluzia mi se pare clara: pentru sunete diferite sunt necesare scrieri diferite. Intelegem noi ce scriem pe forum, dar in documente oficiale mi se pare obligatoriu sa se foloseasca, tocmai sa nu fie nicio confuzie.

#11
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,908
  • Înscris: 12.03.2010

 lupini, on 11 octombrie 2021 - 11:37, said:



Povestea e de dinainte de 1990 de atunci de când se comunica prin telegrame
Si meme-urile pot fi dinainte de 90. Eu cind am auzit povestea asta cu paturile era vorba de o declaratie vamala in care inspectorul vamal crede ca e vorba de paturi cind de fapt era vorba de pãturi.

Dar si in armata si oriunde in alta parte NU ESTE DOAR UN SINGUR FEL de paturi sau pãturi, si cum in armata de spune doizeci ca sa nu sa se confunde cu nouazeci, fii sigur ca o comanda, chiar si prin telegrama, e mai precisa de-atit (asta daca nu de punea direct codul de inventar).

#12
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,856
  • Înscris: 06.10.2003

 romanasu, on 11 octombrie 2021 - 10:48, said:

[...]In epoca noastra, cu tastaturi americane, scriu fara diacritice, sau, poate cu sh, tz. Ultima oara cand am folosit diacritice(in format digital) a fost pentru la scoala. Se vad prost, pe alt telefon calculator, vezi patratele in loc de litere.. numai bataie de cap.
Binențeles. Asta pentru că marea majoritate a românilor nu dau 2 bani pe limba lor maternă. D-aia găsești greu o tastatură română și orice aplicație software pare ciudată în română.

E hilar pt. noi cum se zice la mouse în franceză da' toți folosesc Windoza în franceză. La fel în Spania (inclusiv românii noștri repatriați din Spania își păstrează sistemul de operare în spaniolă, cu tastatura de rigoare)

#13
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Explicatia de pe site-ul acela e imcompleta. Am citit mai demult ca, dupa introducerea alfabetului latin, existau diacritice diferite, recte "caciuli" (accent circonflex) pe toate vocalele, in functie de ce litera inlocuia â/î din latina. De ex. fantana trebuia scris cu o^ pentru ca provenea din lat. fontana :ciocan: Din fericire, au mai simplificat scrierea pe parcurs, ca apoi s-o complice inapoi cu â :death:

#14
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Stiu sigur ca am vazut o explicatie pe youtube, undeva pe canalele acestea: atentie cad mere, top 8, zaiafet.

#15
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006
Pentru cine are răbdare, am scris acum mai mulți ani acest articol despre istoria (și prezentul) semnelor diacritice românești:

https://www.capisci....a_romùnă.html

#16
bogdanmate

bogdanmate

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.12.2018
Diacriticele au existat de la începutul trecerii la alfabetul latin. Erau căciuli pe o, pe e și alte semne. Uite: https://traduceriteh...afialatina.html

#17
favoritul

favoritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 22.01.2008
As fi rezonat, mai mult cu apostrofu' decat cu cratima. Mi se pare mai frumos apostrofu'! O parere! Eu as omite si articolu' cu un apostrof!

Domnu’, cât e ora!?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate