Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Cum se descurcă birocrația din România cu digitizarea

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
26 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,506
  • Înscris: 13.06.2004
Cum se? Cam așa.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Qd9pjU8kOYw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,308
  • Înscris: 28.07.2008
Sau cam asa

https://www.facebook...390462064684395

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Și dacă ar digitaliza tot, te-ai plânge ca de ce nu se mai cere dosar cu șina și timbru judiciar sau fiscal.
Oricum, cand vor fi toate instituțiile online, sper sa nu se mai poată intra cu Xp pe site-urile lor

#4
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,562
  • Înscris: 21.03.2020
De fapt birocratia si digitalizarea se cam bat cap in cap ...

View Postwaterman, on 10 octombrie 2021 - 13:12, said:

Și dacă ar digitaliza tot, te-ai plânge ca de ce nu se mai cere dosar cu șina și timbru judiciar sau fiscal.
Oricum, cand vor fi toate instituțiile online, sper sa nu se mai poată intra cu Xp pe site-urile lor
Da Xp-ul ce ti-a facut ma omule?

#5
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.11.2011
Suntem o țară care produce și exportă elite în ale informaticii; iar tu te întrebi cum se descurcă birocrația din România cu digitalizarea? Întrebarea e greșită, pentru că, de fapt, ar trebui să ai două.
1. De ce nu se valorifică oamenii cu potențial în IT pentru a fluidiza și moderniza birocrația?
2. De ce nu sunt angajați în sistemul de stat oameni inteligenți, care ar fi dispuși să accepte schimbarea paradigmei birocratice?
Da, mă rog...n-am fost atent că e topic pe aria de Fun, nevermind.

Edited by glassofwine, 10 October 2021 - 13:36.


#6
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,551
  • Înscris: 03.04.2013
Cum se?
Nu se.
Nu ca n-ar putea, doar ca nu vor. Si de ce e ar vrea? Pe bune?

#7
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,562
  • Înscris: 21.03.2020
eu ma intreb cum se descurca Djl cu digitalizarea cand el functioneaza inca pe lampi...iar la polul opus Waterman uraste XPul :P

#8
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,551
  • Înscris: 03.04.2013

View PostGlCA_Contras, on 10 octombrie 2021 - 13:44, said:

eu ma intreb cum se descurca Djl cu digitalizarea cand el functioneaza inca pe lampi...
Se descurca, scrie pe softpedia.

#9
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,430
  • Înscris: 10.08.2005

View Postdjl, on 10 octombrie 2021 - 12:42, said:

Cum se? Cam aşa.
Inainde de YouTube clipul asa era pe 2 din 5 CD-uri care circulau "libere" de la un bloc la altul.
Din pacate, dupa 20 de ani, tot asa a ramas cu birocratia.

#10
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Masa de manevra(votanti captivi) iti zice ceva mai Djl?    Ca e pisdi ca e peneli ca e altul,la fel!   4 mil pensionari/4 mil la privat/3 mil la stat! Restul puberi sub 18 ani si 6 mil emigrati.  Perfetto.

#11
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
trebuie sa pui stik-ul sau cd-ul intr-un dosar cu sina si sa-l depui la registratura

#12
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,562
  • Înscris: 21.03.2020
stick nu am predat la tampitii bujetari ai nostri dar CDuri le-am dat destule....

#13
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007

View Postdjl, on 10 octombrie 2021 - 12:42, said:

Cum se? Cam așa.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Qd9pjU8kOYw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pune si tu originalul:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/j_OnhoTRbhA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,506
  • Înscris: 13.06.2004
Eu de varianta aia am dat. Acum că am aflat de cea originală, am aflat şi ce zice nenea. Hans, f00tu-ţi dublarea filmelor!

View PostGlCA_Contras, on 10 octombrie 2021 - 13:20, said:

Da Xp-ul ce ti-a facut ma omule?

Cred că are ceva personal cu mine şi o fi rămas cu impresia că folosesc în mod curent 'XP'-ul.

#15
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,911
  • Înscris: 12.03.2010
Old and dumb (chiar si pentru straini). Orice dactilografa sau cine a scris vreodata la masina de scris cred ca a chiuit de bucurie cind au aparut masinile de scris electrice si pe urma calculatoarele cu imprimanta. Cine nu crede n-are decit sa incerce sa scrie o cerere de doua paragrafe in doua exemplare (cu indigo) la masina de scris, si pe urma sa stearga cu Pic (sau pasta corectoare, Thank God for that one) orice greseala (inclusiv pe copia la indigo), cind acum orice greseala o corectezi cu Backspace.

Cu digitizarea e alta mincare de peste, nu orice sau toata digitizarea e buna, semnatura pe hirtie e sfinta (paper trail-ul la fel).

#16
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 19.05.2005

View Postglassofwine, on 10 octombrie 2021 - 13:28, said:

Suntem o țară care produce și exportă elite în ale informaticii; iar tu te întrebi cum se descurcă birocrația din România cu digitalizarea? Întrebarea e greșită, pentru că, de fapt, ar trebui să ai două.
1. De ce nu se valorifică oamenii cu potențial în IT pentru a fluidiza și moderniza birocrația?
2. De ce nu sunt angajați în sistemul de stat oameni inteligenți, care ar fi dispuși să accepte schimbarea paradigmei birocratice?
Da, mă rog...n-am fost atent că e topic pe aria de Fun, nevermind.

Tu ai cerut asta reprezentantului tau? parlamentarul ala care reprezinta localitatea/zona ta, primarul.Sau macar ai votat pe ala de spunea ca vrea sa faca asta? Sper ca intelegi ca nu este despre tine, ci despre poporul roman, pana la urma ai ce votezi, ca este vina ta daca nu deschizi ochii, cu toate ca informatia, asa cat este, este la vedere. Nu poti sa votezi aceiasi oamenii de fiecare data si sa te astepti la schimbari radicale.

#17
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,562
  • Înscris: 21.03.2020
Drula i-a anuntat pe baeti ca de miercuri incepe sa ticaie ceasul - 120 de zile pana la parlamentare anticipate!

#18
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,473
  • Înscris: 15.06.2007

View Posthellmarvel, on 11 octombrie 2021 - 07:17, said:

Old and dumb (chiar si pentru straini). Orice dactilografa sau cine a scris vreodata la masina de scris cred ca a chiuit de bucurie cind au aparut masinile de scris electrice si pe urma calculatoarele cu imprimanta. Cine nu crede n-are decit sa incerce sa scrie o cerere de doua paragrafe in doua exemplare (cu indigo) la masina de scris, si pe urma sa stearga cu Pic (sau pasta corectoare, Thank God for that one) orice greseala (inclusiv pe copia la indigo), cind acum orice greseala o corectezi cu Backspace.

Cu digitizarea e alta mincare de peste, nu orice sau toata digitizarea e buna, semnatura pe hirtie e sfinta (paper trail-ul la fel).

Recent am fost la cineva si pe birou avea asa ceva. Mi-a spus ca exista niste dispozitive care ar putea face telefonul ala sa functioneze cu fibra optica de la digi. Masina de scris.. wow, daca apesi mai multe butoane se incalcesc bratele  alea cand se reped spre coala de hartie.. dar e cool sa ai asa ceva pe birou..
[ https://i.postimg.cc/j2DHVQrY/20211020-143614.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cand te apuci sa redactezi o foaie la masina aia de scris, musai un trabuc, o pipa, si un pahar de tarie pe langa.. ca in filme.

Edited by tfmercedez, 27 October 2021 - 10:25.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate