Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Dacă vrei răspuns despre termopane, scrie!

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
215 replies to this topic

#19
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Dorel-Jefuitorul, on 10 octombrie 2021 - 13:21, said:




Daca se muta primaria la tine acasa trebuiesc alte rulouri, acestea montate deja pe tamplarie nu pot fi montate pe perete, pentru ca sunt mai mici.

Mie imi plac estetic, arata mult mai bine cu rulouri direct pe geam, mult mai practic si mult mai la indemana. Rulourile  montate pe perete sunt un fel de draperie. D-aia voiam sa stiu, daca pe viitor, ar trebui sa optez tot pentru aceasta varianta, sau sa le montez pe perete.
N-am vazut rulouri direct in tamplarie, decat la mine sa-ti spun sincer. Si ma intrebam daca a fost a greseala.

#20
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Pai daca mergi pe varianta pe perete cu gaurile din geam ce faci?

#21
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Dorel-Jefuitorul, on 10 octombrie 2021 - 13:43, said:

Pai daca mergi pe varianta pe perete cu gaurile din geam ce faci?

Pai acum nu mai pot sa dau inapoi. Voiam sa stiu care ar fi fost alegerea corecta. Am de gand sa mai folosesc rulouri (la alta casa), dar, daca nu e recomandat sa dau gauri in tamplarie, atunci, raman la jaluzele....totodata sunt foarte practice.

#22
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,220
  • Înscris: 29.07.2013
Alegerea corecta si practic si estetic este cu ruloul suprapus pe tamplarie, incastrat la partea de sus a ferestrei.

[ https://slavtermglass.ro/wp-content/uploads/2013/11/rulouri-suprapuse-slavterm.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#23
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Mai practic si mai corect ar fi cu ruloul aplicat tencuibil, dar aici vorbim despre rulouri interioare.

 jimi91, on 10 octombrie 2021 - 13:48, said:


Pai acum nu mai pot sa dau inapoi. Voiam sa stiu care ar fi fost alegerea corecta. Am de gand sa mai folosesc rulouri (la alta casa), dar, daca nu e recomandat sa dau gauri in tamplarie, atunci, raman la jaluzele....totodata sunt foarte practice.

Ce inseamna pentru tine jaluzele?

#24
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Dorel-Jefuitorul, on 10 octombrie 2021 - 14:31, said:

Mai practic si mai corect ar fi cu ruloul aplicat tencuibil, dar aici vorbim despre rulouri interioare.



Ce inseamna pentru tine jaluzele?

Jaluzele verticale, pe sina, sina pusa pe tavan.

Edited by jimi91, 10 October 2021 - 14:35.


#25
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Acestea iau cativa centimetrii buni din spatiul camerei si mai dau camerei si un aspect de birou, camera de spital etc..

#26
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007

 jimi91, on 10 octombrie 2021 - 13:31, said:

Mie imi plac estetic, arata mult mai bine cu rulouri direct pe geam

Rolete se numesc alea de care vorbești. Rulourile sunt cele cu lamele, care se montează pe exterior.

#27
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 22.02.2009

 jimi91, on 10 octombrie 2021 - 13:48, said:



Pai acum nu mai pot sa dau inapoi. Voiam sa stiu care ar fi fost alegerea corecta. Am de gand sa mai folosesc rulouri (la alta casa), dar, daca nu e recomandat sa dau gauri in tamplarie, atunci, raman la jaluzele....totodata sunt foarte practice.
Poti merge pe varianta electrica .

#28
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Argonaut, Dorel, alea-s două păreri total opuse referitor la rulouri.
Aplicate sau suprapuse? Ce e pro si contra la ele?
Mulțumesc.

#29
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007

 argonaut, on 10 octombrie 2021 - 13:53, said:

Alegerea corecta si practic si estetic este cu ruloul suprapus pe tamplarie, incastrat la partea de sus a ferestrei.

E foarte aspectuos dpdv estetic, dar sunt și unele dezavantaje. Nu poți să faci prindere la tâmplărie în partea de sus(cu probleme la ramele foarte late). Interiorul casetei e în casă, unii clienți se plângeau de zgomotele care intră pe acolo, apoi aerul rece de afară e în casetă, care în mare parte se află în casă.

Aș prefera rulourile aplicate, iar ca estetică dau bine și rulourile aplicate tencuibile.

[ https://roleta.pl/images/rolety_zewnetrzne/it2000/063.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Digix, 10 October 2021 - 15:39.


#30
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Digix, pe ce vin prinse rulourile aplicate?
Ce este b1 in poză?

#31
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,220
  • Înscris: 29.07.2013

 Digix, on 10 octombrie 2021 - 15:37, said:


E foarte aspectuos dpdv estetic, dar sunt și unele dezavantaje. Nu poți să faci prindere la tâmplărie în partea de sus(cu probleme la ramele foarte late). Interiorul casetei e în casă, unii clienți se plângeau de zgomotele care intră pe acolo, apoi aerul rece de afară e în casetă, care în mare parte se află în casă.


Discutam aici despre lucruri de calitate nu de improvizatii sau analize de pret in care scoti polistirenul din caseta ca tot nu se vede ca-i acolo sau nu ;)

[ https://rulourisiplase.ro/wp-content/uploads/2017/01/sectiune-rulouri-suprapuse-1.jpg?gid=8 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Prin asa ceva nu cred ca sunetele sau frigul ajung in casa!

La partea de sus exista un profil de compensare cu o armatura solida care asigura prinderea si rigidizarea tamplariei conform standardelor pana la limitele de executie ale rulourilor, ca nici astea nu pot avea peste dimensiunile indicate de distribuitor.

#32
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Argonaut, la un perete de 30 si o inaltime a ferestrei de 1600, cat va avea cutia pentru rulou?

#33
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,807
  • Înscris: 16.05.2015
Detinatori de rulouri. Toate bune si frumoase, mai putin faptul ca, odata trase, nu prea iti mai intra aerul de afara.
Pe la unele case vechi din centrul Bucurestiului am vazut ceva de genul asta si mi se par a fi o varianta mult mai buna fata de ce rulouri se gasesc acum pe piata.

Edited by borhot, 10 October 2021 - 16:33.


#34
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,220
  • Înscris: 29.07.2013
Dimensiunea cutiei utilizate este data de numarul de lamele necesar pentru inchiderea perfecta a ruloului deci, implicit de inaltimea ferestrei.
La 1600 inaltime, golul ferestrei va avea 1400, 200 fiind inaltimea casetei sau poate au aparut noutati intre timp si exista casete mai mici.
Intotdeauna insa, beneficiarul este bine sa supravegheze montajul ca sa vada cu ochii lui termoizolatia de polistiren dedicata, bagata la locul ei in caseta. Posted Image

Sistemul acesta este indicat a se folosi la constructiile noi, acolo unde din proiectare se dimensioneaza golul ferestrei tinand cont de caseta ruloului.
Am montat insa si la blocuri din BCA sau zidarie, la dorinta clientului care, sau a acceptat micsorarea inaltimii sau a compensat prin coborarea parapetului.
La blocurile din panouri prefabricate, singura solutie este scaderea inaltimii ferestrei pentru ca taierea unui parapet de beton e munca dreaq. Posted Image

 borhot, on 10 octombrie 2021 - 16:26, said:

Detinatori de rulouri. Toate bune si frumoase, mai putin faptul ca, odata trase, nu prea iti mai intra aerul de afara.
Pe la unele case din centrul Bucurestiului am vazut ceva de genul asta si mi se par a fi o varianta mult mai buna fata de ce rulouri se gasesc acum pe piata.

Gresit!
Lamelele au niste fante care permit atat circulatia aerului cat si controlul cantitatii de lumina, atunci cand nu sunt stranse complet.

[ https://rulourisiobloane.ro/produse/imagini/rulouri/lamelealuminiu/3)Solutie%20pentru%20ventilarea%20camerei.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by argonaut, 10 October 2021 - 16:33.


#35
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,807
  • Înscris: 16.05.2015

 argonaut, on 10 octombrie 2021 - 16:32, said:


Gresit!
Lamelele au niste fante care permit atat circulatia aerului cat si controlul cantitatii de lumina, atunci cand nu sunt stranse complet.

Intra nevoie mare, iar aici vorbesc din experienta, nu-mi dau cu parerea doar ca sa ma bag in seama. Plus ca prin acele fante patrunde si lumina. Deci varianta prezentata de mine mai sus ar fi ideala, dar probabil ca producatorilor de rulouri din ziua de azi le este mai usor sa le faca simple si nu cu balamale.

#36
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,220
  • Înscris: 29.07.2013

 borhot, on 10 octombrie 2021 - 16:38, said:

Intra nevoie mare, iar aici vorbesc din experienta, nu-mi dau cu parerea doar ca sa ma bag in seama. Plus ca prin acele fante patrunde si lumina. Deci varianta prezentata de mine mai sus ar fi ideala, dar probabil ca producatorilor de rulouri din ziua de azi le este mai usor sa le faca simple si nu cu balamale.

Si eu tot din experienta, ca detinator si fost producator vorbesc.
Cele exemplificate de tine sunt din lemn, alt sistem (mai eau unii prin Ardeal care le produceau, acum cativ ani)
Rulourile moderne din plastic sau aluminiu nu au astfel de facilitati, din ce-am cautat eu atunci cand le produceam.
S-ar putea ca acum sa fi aparut si varianta aceea dar eu nu am cunostinta de asa ceva.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate