Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Recuperare date de pe redmi 5 plus cu placa de baza arsa

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,764
  • Înscris: 03.04.2017
Am deschis acest topic,deoarece nu am gasit nicaieri vre-o informatie care sa corespunda nevoilor mele.Telefonul meu e un redmi 5 plus care a functionat foarte bine pana la un moment dat.
M-am pomenit dintr-o data,cu telefonul in buzunar,ca nu imi mai merge telefonul. Cu cateva minute in urma l-am fost butonat si nu dadea nici un semn ca ceva nu ar fi in regula. L-am pus la incarcat si ledul care in mod normal statea aprins,acum palpaia intermitent iar ecranul nu s-a mai aprins.
Am fost la vre-o cateva serviceuri gsm si mi-au zis ca e dusa placa de baza.
Pe mine ma intereseaza daca se pot recupera datele de pe telefon si daca se poate repara Fara a schimba placa de baza.
Multumesc anticipat.

#2
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,556
  • Înscris: 06.03.2016
Da si da.

Am gasit 2 video-uri cu problema respectiva in care se inlocuieste acelasi IC:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/b2aspuyGkgo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
Te-ai asezat pe scaun cu el in buzunarul de la spate?

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001
Ce "date" vrei sa recuperezi?
Agenda o ai în contul Google sau Mi, fotografiile in Google Photos, mesajele WhatsApp din back-up.
Aplicațiile le ai in Google store.

#5
MrLion

MrLion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 13.08.2020

 dorin_2k, on 10 octombrie 2021 - 10:40, said:

Ce "date" vrei sa recuperezi?
Agenda o ai în contul Google sau Mi, fotografiile in Google Photos, mesajele WhatsApp din back-up.
Aplicațiile le ai in Google store.

Degeaba dacă nu le are sincronizate..poate chiar are activată sincronizarea la unele dintre ele.

 dacrad2, on 09 octombrie 2021 - 21:28, said:

Am deschis acest topic,deoarece nu am gasit nicaieri vre-o informatie care sa corespunda nevoilor mele.Telefonul meu e un redmi 5 plus care a functionat foarte bine pana la un moment dat.
M-am pomenit dintr-o data,cu telefonul in buzunar,ca nu imi mai merge telefonul. Cu cateva minute in urma l-am fost butonat si nu dadea nici un semn ca ceva nu ar fi in regula. L-am pus la incarcat si ledul care in mod normal statea aprins,acum palpaia intermitent iar ecranul nu s-a mai aprins.
Am fost la vre-o cateva serviceuri gsm si mi-au zis ca e dusa placa de baza.
Pe mine ma intereseaza daca se pot recupera datele de pe telefon si daca se poate repara Fara a schimba placa de baza.
Multumesc anticipat.

La câte se fac în ziua de azi, se poate orice.

[ul]https://e-recuperare...u-defect-fizic/[/url] Băieții ăștia știu totuși ce vorbesc.

#6
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,764
  • Înscris: 03.04.2017
Telefonul a fost în buzunarul din fata,nu m-am asezat pe el. Datele din el nu sunt sincronizate in nici un cont,am intrerupt sincronizarile din motive personale.
Defectul pare a fi ca cel aratat in postarea colegului red46,problema e ca nu stiu hindi si nu inteleg ce vorbeste persoana respectiva si nici nu prea inteleg ce face.

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001

 dacrad2, on 10 octombrie 2021 - 12:40, said:

. Datele din el nu sunt sincronizate in nici un cont,am intrerupt sincronizarile din motive personale.
Se poate dar depinde cât ești dispus să plătești
Posibil sa te coste mai mult decât un nou telefon.

Totuși ce "date" vrei sa recuperezi?
Card SD nu ai avut în el ?

Am avut și eu 2 tel Redmi 5 plus, dar țineam și un card pt salvare foto și își făceau back-up săptămânal.
Nici măcar back up nu aveai activat?


#8
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,764
  • Înscris: 03.04.2017

 dorin_2k, on 10 octombrie 2021 - 14:04, said:

...
Nici măcar back up nu aveai activat?
Fotografiile se duceau direct pe sd card,mai sunt note ,calendar,nr de telefon,descarcari,care nu erau sincronizate nicaieri.

Edited by Ciubex, 11 October 2021 - 15:05.
Nu mai citati mesajul anterior integral! Cititi Regulamentul!


#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001

 dacrad2, on 10 octombrie 2021 - 21:05, said:

mai sunt note ,calendar,nr de telefon,descarcari,care nu erau sincronizate nicaieri.
Te va costa mai mult recuperarea lor decat telefonul.
Le recuperezi.
Totusi agenda unde era? Ca local nu mai are. O gasesti in contul Mi sau Google.
Ca fara cont google nu iti poti instala nimic din Play.
Deschide contul googl pe un PC. Nu le ai la "agenda" toate numerele?

#10
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,764
  • Înscris: 03.04.2017

 dorin_2k, on 11 octombrie 2021 - 07:44, said:

Te va costa mai mult recuperarea lor decat telefonul....
Contul google era activ,nu au fost active sincronizarile cu el,asa ca iti poti tine foarte bine lucruri in telefon fara sa apara in alta parte.agenda ai in continuare pe telefon si o poti sincroniza sau nu cu contul.
Din ce am vazut in clipurile puse mai sus de pe youtube,nu pare un lucru complicat numai ca ar trebui si sa inteleg ce spune. Mai trebuie si sa gasesc un service gsm care sa stie sa faca asa ceva(indienii aia imi aduc aminte de depanatorii de pe timpul lui ceausescu,care faceau pe dracu in patru si iti reparau ce aveai nevoie,nu ca acum ca iti schimba sau trebuie sa iti cumperi altceva)adica sa verifice si componente de pe placa.

Edited by Ciubex, 11 October 2021 - 15:05.
Nu mai citati mesajul anterior integral! Cititi Regulamentul!


#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001
Ai verificat totusi in contul Google daca ai ceva in Agenda?
Eu acolo am vreo 2.000 contacte. Apar toate si in orice device de al meu conectat la acel cont.
Nu am nicio teama. Is numere publice, nu sunt secrete.
Primaria x, spitaul y, doctorul z, banca w.

#12
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,395
  • Înscris: 08.02.2011
La noi service gsm inseamna orice necalificat ce schimba ecrane, mufe si ce mai e de schimbat la ele, nici vorba de interventii la nivel de componenta, nu-si bat capul cu asa ceva cei mai multi buticari.

Unii fac si astfel de reparatii, dar trebuie sa-i cauti bine ca sunt rari

#13
fals

fals

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.04.2007
Tipul din clip face o relipire a circuitului integrat.
Pentru relipire folosește o soluție, numita flux, apoi încălzește integratul cu un instrument care suflă aer cald. Poți încerca și la un service tv, poate te ajuta cineva daca ii arăți clipul.

#14
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,764
  • Înscris: 03.04.2017
Multumesc de raspuns,nu m-am gandit la asta. La noi la flux i se mai zice si pasta decapanta. Ideea e ca cred ca trebuie sa gaesti piesa care nu face contact cum trebuie.

 dorin_2k, on 11 octombrie 2021 - 15:28, said:

Ai verificat totusi in contul Google daca ai ceva in Agenda?
Eu acolo am vreo 2.000 contacte. Apar toate si in orice device de al meu conectat la acel cont.
Nu am nicio teama. Is numere publice, nu sunt secrete.
Primaria x, spitaul y, doctorul z, banca w.
In contul google am nr de telefon dar nu pe toate plus ca google nu retine si istoricul apelurilor care mi-e de folos in anumite cazuri.

#15
fals

fals

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.04.2007
Pasta decapanta e pasta decapanta, colofoniu e colofoniu (sacâz) iar acel flux despre care vorbim este lichid. Din video și din simptomele telefonului tau ar fi vorba despre același c.i. aflat sub blindajul de pe spatele plăcii de bază.

#16
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,036
  • Înscris: 26.09.2010
Dexteritate, flux, suflanta sau un pistol de lipit foarte bun cu capete pe măsura lupa/microscop, ceva pentru fixat placa, banda adezivă ce nu se topește la temperaturi mari pentru a proteja celelalte componente, atenție multă, mâna sa nu tremure și cel mai important e sa știi ce faci și ce component schimbi. Recomandat ar fi sa știi sa citești și schema plăcii de baza, asta dacă reusesti sa o găsești.

In mare de asta ai nevoie. Totuși, nu merita sa îți mai Bati capul cu el și nici nu cred ca se bagă cineva la noi sa îl facă. Am și eu doua modele acasă, unul cu același defect și altul care e rămas in bootloop, dar nu are rost sa îmi bat capul cu ele momentan.

Edited by innesat, 12 October 2021 - 15:46.


#17
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,764
  • Înscris: 03.04.2017

 fals, on 12 octombrie 2021 - 12:30, said:

Pasta decapanta e pasta decapanta, colofoniu e colofoniu (sacâz) iar acel flux despre care vorbim este lichid. Din video și din simptomele telefonului tau ar fi vorba despre același c.i. aflat sub blindajul de pe spatele plăcii de bază.
Daca e asa cum zici atunci sunt o serie de oameni care habar nu au ce posteaza pe youtube,pentru ca puneau o psta si nu un lichid pe circuite. Am o intrebare,se poate face lucrul asta si cu uscatorul de par sau trebuie neaparat o suflanta cu aer cald( pistol)? Multumesc

#18
fals

fals

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.04.2007
Suflanta, neapărat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate