Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

StreamLocator - ultima găselniță pentru deblocare provideri streaming din SUA, UK, Germania etc etc

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
_D_A_N_

_D_A_N_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.02.2014
Tocmai am terminat de vizionat un clip de pe un canal Youtube relativ cunoscut, clip care face reclama unui device care poate inlocui VPN-urile pentru a "pacali" Netflix, HBO, Amazon etc despre locatia de unde vizionezi streamurile.
Aparent, cel putin asa sustine Linus, Netflix nu mai permite conectarea pe VPN-uri, asa ca daca esti din Spania si vrei sa vezi Netflix USA sau Netflix UK, poti sa-ti iei adio.
Asa ca, niste canadieni destepti, au lansat acest device (https://www.streamlocator.com/) care pacaleste furnizorii de streaming asupra locatiei in care te afli si poti vedea, fara alte costuri, Netflix din SUA, sau chiar cel mai ieftin abonament Netflix disponibil doar in Germania.
Marturisesc ca explicatiile tehnice de pe Youtuce ma depasesc, dar pretul de vanzare al acestui device este acceptabil pentru a-l lua in calcul (371 RON, nu stiu daca are taxele incluse).
Ce credeti? E vrajeala sau chiar putem folosi asa ceva?

#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
Si cat timp le va lua tehnicienilor de la Netflix sa descifreze metoda/ IP-urile serverelor pentru acest nou device? Eu urmaresc Netflix-ul de Romania cu subtitrare-n engleza, dar n-am simtit nevoia sa-l vad p-ala original, din State. Apropo, mai important: era un zvon ca vor impiedica vizionarea de pe acelasi cont cu user-i la adrese diferite (share-uirea). Asta ar fi o problema - dar nu cred c-o vor face.

Edited by __Dan__, 09 October 2021 - 20:34.


#3
_D_A_N_

_D_A_N_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.02.2014

 __Dan__, on 09 octombrie 2021 - 20:31, said:

Si cat timp le va lua tehnicienilor de la Netflix sa descifreze metoda/ IP-urile serverelor pentru acest nou device? Eu urmaresc Netflix-ul de Romania cu subtitrare-n engleza, dar n-am simtit nevoia sa-l vad p-ala original, din State. Apropo, mai important: era un zvon ca vor impiedica vizionarea de pe acelasi cont cu user-i la adrese diferite (share-uirea). Asta ar fi o problema - dar nu cred c-o vor face.
In clipul de YT zic ca Netflix deja a incercat o blocare de IP-uri dar astia de la StreamLocator ar fi rezolvat-o rapid, in cateva ore.

#4
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 15.10.2020
Practic, e un VPN și îl plătești lunar, pe lângă router-ul cela, am văzut că e 85$ router-ul, care include VPN pentru un an, apoi plătești 7$ pe lună pentru VPN.

#5
id-forum

id-forum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 02.09.2021
S-au dus vremurile cu monopolul Netflix.

#6
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Streamlocator acela nu e de ieri pe piata e doar o reclama in videoclipul respectiv. Device-ul nu ofera un serviciu de VPN ci unu de DNS, util pentru persoane mai atehnice. Serviciul de oferit de Streamlocator este destul de scump ~ 300lei/an

Edited by KLM2009, 10 October 2021 - 11:03.


#7
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
site-ul e fake. au pierdut o grămadă de timp să fie făcută interfața site-ului foarte glossy, foarte profi ca să îți fure ochii. și ce configurație are routerul ăla poate foarte simplu făcută de oricine cu minime cunoștințe.

mi se pare bizară și discuția între cei doi DAN din primele postări.

#8
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 15.10.2020

 MD, on 10 octombrie 2021 - 08:04, said:

Device-ul nu ofera un serviciu de VPN ci unu de DNS, util pentru persoane mai atehnice.
Scuze, dar habar n-ai despre ce vorbești. Marea șmecherie cu StreamLocator-ul e că oferă VPN cu IP rezidențial, nu comercial, de asta au avut și ei probleme când Netflix a început să blocheze IP-uri rezidențiale, dar au rezolvat prin o portiță legată de IPv6, nu se știe pentru cât timp, se joacă de-a șoarecele și pisica.

 underb, on 10 octombrie 2021 - 08:27, said:

Foarte coerent, concis și corect ce zici. Posted Image

 MD, on 10 octombrie 2021 - 08:46, said:

Daca toti am avea acesta logica toate servciile de streaming ar da rapid faliment. Faptul ca lumea plateste abonamente a sustinut productia de filme, documentare, seriale (unele mai bune altele mai proaste sau foarte proaste).
Ar fi bine să dea faliment serviciile de straming, că sunt niște mizerii. Acum și-au găsit să se războiască între ele, fiecare având conținut exclusiv, deci dacă vrei să vezi câteva seriale, îți trebuie câteva abonamente. Era mult mai bine pe vremea în care puteai să cumperi serialul, adică să-l vezi fără vreun abonament.

#9
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011
Ideea e ca astia cu serialele trebuie sa faca profit, altfel nu le-ar mai face de la bun inceput. E o afacere, atata tot.

#10
id-forum

id-forum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 02.09.2021
Fac ei profit dar nu se mai merita pentru noi ca si clienti.

#11
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002

 horny_hornet, on 10 octombrie 2021 - 09:24, said:

Scuze, dar habar n-ai despre ce vorbești. Marea șmecherie cu StreamLocator-ul e că oferă VPN cu IP rezidențial, nu comercial, de asta au avut și ei probleme când Netflix a început să blocheze IP-uri rezidențiale, dar au rezolvat prin o portiță legată de IPv6, nu se știe pentru cât timp, se joacă de-a șoarecele și pisica.

E greu cu Google mai bine ne dam destepti ...
The StreamLocator Hub is the product of a start-up company (StreamLocator) based in Toronto, Canada. It’s a box that connects directly to your broadband router via an Ethernet cable and uses a combination of Smart DNS, transparent DNS proxies and domain/IP-based smart routing.
Daca te uitai la videoclipul lui Linus iti explica si el ca nu e un serviciu de VPN ce ofera Streamlocator ...

Edited by MD, 13 October 2021 - 22:16.


#12
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 15.10.2020

 MD, on 13 octombrie 2021 - 22:11, said:

Daca te uitai la videoclipul lui Linus iti explica si el ca nu e un serviciu de VPN ce ofera Streamlocator ...
Probabil că ai sărit peste partea în care zice că it works exactly like a VPN (minutul 3:28). Oricum, nu trebuie să fii vreun geniu ca să îți dai seama că e un VPN, cum altfel ar părea că ai IP de SUA dacă ești în România?

Ei zic că nu e VPN, fiindcă nu e ca un VPN normal, care trece tot traficul prin VPN. Routerul cu pricina nu trece traficul normal prin VPN, ci doar traficul de streaming și ai posibilitatea să ai în același timp adrese diferite pentru servicii diferite: Netflix SUA, Disney Germania, Apple TV Franța, spre exemplu, ceea ce nu poți cu VPN normal.

#13
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 05.02.2009
Avem incredere ca acel hub nu se tranforma in "nod" care sa dea la altii acces din retaua ta la netflix si altele .. pentru cei care vor ceva din regiunea ta?
Pentru ca ei nu spun asta explicit, dar avem o gramada de proiecte din 2020 incoace care impart internetul tau cu altii.. proiecte asemanatoare. Eu dau o parte din banda mea de net ca sa pot folosi o parte din banda altora si sa vad servicii inaccesibile in mod normal.
Ignoram faptul ca suntem in Romania si nu ar avea nimeni de ce sa intre la noi in hub/"nod".. pentru ca la noi nu exista continut dorit de lume.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate