Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sfat achiziție scule pe acumulator.

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019

 EneStelian, on 09 octombrie 2021 - 18:47, said:

Salut, as vrea sa achiziționez un rotopercutor și un fierăstrău sabie pe acumulator. Sunt cam indecis. Sa aleg noi varianta mai lowcost de la Makita, Stanley, black&decker, einhel, sau sa aleg second de la hilti, dewalt , milwaukee, (de pe OLx) cele second hand nu au garanție însă sunt profesionale..pe când cele de noi sunt mai mult de hobby,  eu o sa le folosesc destul de intens...voi ce mi ați recomanda?
Depinde ce acumulatoare au. Daca cele SH au acumulatori de nichel si tensiune mica eu zic ca nu merita

#20
baburibas

baburibas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 24.01.2017
Ni-mh sau Ni-cd ies din discuție. Vorbim doar de li-ion.

#21
bostanu_4u

bostanu_4u

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 30.12.2020
Ai mare grija la fake-urile de pe olx. Apar pe fiecare pagina in cautari.
Eu personal as merge pe Makita sh, dar sunt subiectiv pentru ca nu am avut decat Makita pana acum. Le folosesc destul de intens si inca nu a murit nici una. Poate ca si cele ieftine ar fi fost la fel fiabile - nu stiu.
Daca ar fi sa trec la altii, as alege Parkside de la lidl pentru ca au politica de retur ok si au magazine peste tot.

#22
id-forum

id-forum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 02.09.2021
Din cauza asta i-am recomandat ceva mai de buget de la Leroy Merlin.
Fake-uri la pret de cumperi dexter decente cu garantie.

#23
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017

 id-forum, on 09 octombrie 2021 - 22:05, said:

Din cauza asta i-am recomandat ceva mai de buget de la Leroy Merlin.
Fake-uri la pret de cumperi dexter decente cu garantie.
Nu cumpăr in fiecare zi si de asta prefer ceva mai pro...îmi dau seama care sunt fake urile pe OLX , cele făcute în Polonia...m am uitat și la dexter și nu au pe acumulator fierăstrău..și ăla îmi trebuie cel mai mult pe acumulatori. Și dacă tot iau fierăstrău am zis sa iau și rotopercutor...sa mă folosesc de acei acumulatori care în unele cazuri costa mai mult decât aparatul.

#24
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005

 bostanu_4u, on 09 octombrie 2021 - 21:48, said:

Eu personal as merge pe Makita sh, dar sunt subiectiv pentru ca nu am avut decat Makita pana acum.
Milwaukee nu prea sunt asa de contrafacute precum Makita...

Plus ca cele brushless ( gama FUEL de la milwaukee) sunt peste cele cu carbuni.

#25
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Daca nu esti conditionat de lipsa tensiune la locul de munca eu as alege fara sa stau pe ganduri scule cu cablu,si ceva ieftin (nou ) cu acumulatori doar pt atunci cand nu ai acces la tensiune.

#26
id-forum

id-forum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 02.09.2021
Sau daca vrei au la LIDL, au cam tot ce scule doresti tu pe acumulator.
Sunt asa de reusite facaturile de pe olx de si eu ma uitam la un bosch.

#27
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Eu nu as cumpara acumulatorii second hand. Durata de utilizare a aparatelor scade foarte mult odata cu numarul de incarcari sau trecerea timpului, inclusiv la cei pe litiu ion (cat te tine bateria la telefon cand il iei de nou si cat te mai tine peste 2-3 ani ?).
Chiar si noi, aparatele pe baterii sunt bune daca nu ai priza si cabluri la indemana, sau te deranjeaza cablurile cand lucrezi; sau, cand scoti banii pe ele la o lucrare. Altfel, sa cumperi scule pe baterii si sa le folosesti odata pe an... inseamna sa arunci banii.

#28
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005

 romanasu, on 11 octombrie 2021 - 11:10, said:

Eu nu as cumpara acumulatorii second hand. Durata de utilizare a aparatelor scade foarte mult odata cu numarul de incarcari sau trecerea timpului, inclusiv la cei pe litiu ion (cat te tine bateria la telefon cand il iei de nou si cat te mai tine peste 2-3 ani ?).
Chiar si noi, aparatele pe baterii sunt bune daca nu ai priza si cabluri la indemana, sau te deranjeaza cablurile cand lucrezi; sau, cand scoti banii pe ele la o lucrare. Altfel, sa cumperi scule pe baterii si sa le folosesti odata pe an... inseamna sa arunci banii.
depinde mult si de zona de lucru...daca trebuie sa te misti in mai multe puncte diferite e cam frustrant sa cari firele cu tine.
plus ca daca mergi pe un incarcator dublu, cat folosesti un acumulator, deja ai alti doi care se incarca.

#29
marcone

marcone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.03.2004

 romanasu, on 11 octombrie 2021 - 11:10, said:

Eu nu as cumpara acumulatorii second hand...
Acumulatorii sunt consumabile, daca nu stii exact cata viata mai au, mult mai bine e sa cumperi noi.
Makita are un tester de aculmulatori portabil, BTC04, dar costa cat vreo 4 acumulatori noi, deci nu merita deranjul.

Edited by marcone, 11 October 2021 - 16:48.


#30
id-forum

id-forum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 02.09.2021
Cum zic colegi de forum, daca esti profesionist este normal sa cumperi pe baterie.
Daca esti home user nu este o idee buna sa cumperi pe acumulator.

#31
Megadrujbist

Megadrujbist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.11.2019
Daca ești profesionist nu cumperi sh

#32
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017
Va mulțumesc pentru păreri...până la urmă o sa merg pe Makita noi..au gama profesionala și garanție la ele..

#33
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Daca esti profesionist cumperi si pe baterie si cu cablu.
Me mi se pare  mai comoda cea conectata la priza,fiind mai usoara.

#34
marcone

marcone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.03.2004

 EneStelian, on 12 octombrie 2021 - 19:12, said:

Va mulțumesc pentru păreri...până la urmă o sa merg pe Makita noi..au gama profesionala și garanție la ele..
Toti producatorii consacrati ofera garantie extinsa de 3 ani la inregistrarea produselor pe site.
Pentru mine avantajul Makita e ca au si cea mai mare gama de scule (de ex pentru gradinarit) comparabit cu celilalti.
Prima scula cu baterie achizitionata a fost o drujba pe acumulatori de la ei, doar Dewalt avea ceva asemenator dar slab ca performanta iar daca mergeam pe mana producatorilor de scule de gradina (Stihl, Husqvarna) atunci nu as fi avut acces la gama de scule obisnuite.

Edited by marcone, 15 October 2021 - 10:16.


#35
IDA01RO

IDA01RO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 08.09.2008
Azi am vrut sa cumpar de la magazinul LeroyMerlin un polizor unghiular cu acumulatori Dexter. Au doua modele: unul cu perii si celalalt ..brushless. Eu voiam neaparat motorul fara perii, produsul nefiind postat pe siteul Leroy ,asa ca m-am dus la magazin.

Surpriza a fost ca reponsabilul de raion mi-a aratat cutiile cu polizoare brushless scoase din raft si puse gramada pentru ca se retrag de la vanzare ! Chipurile, mi-a spus cum ca a fost un accident de munca cu tipul asta de scule - adica i-a sarit in cap utilizatorului , asta fiind cauza retragerii !!

Am intrebat apoi de ce nu sunt retrase si cele cu motor cu perii, solutia constructiva fiind aparent la fel, adica doar motorul este schimbat, deci nu ar avea de-a face cu siguranta in functionare - a ridicat din umeri...

Foloseste cineva scula asta despre care am vorbit?

#36
marcone

marcone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.03.2004

View PostIDA01RO, on 19 octombrie 2021 - 17:35, said:

Surpriza a fost ca reponsabilul de raion mi-a aratat cutiile cu polizoare brushless scoase din raft si puse gramada pentru ca se retrag de la vanzare ! Chipurile, mi-a spus cum ca a fost un accident de munca cu tipul asta de scule - adica i-a sarit in cap utilizatorului , asta fiind cauza retragerii !!

Am intrebat apoi de ce nu sunt retrase si cele cu motor cu perii, solutia constructiva fiind aparent la fel, adica doar motorul este schimbat, deci nu ar avea de-a face cu siguranta in functionare - a ridicat din umeri...

Tare asta, sa retragi un produs pentru ca un idiot n-a stiut sa-l foloseasca.
Legat de perii vs brushless, as cumpara scule brushless doar noi si cu garantie reala cat mai lunga pentru ca sunt de unica folosinta, odata picat rotorul/statorul/modulul de comanda acestea au un cost de inlocuire egal sau mai mare cu cel al sculei noi.
Sculele cu perii, chiar daca presupun mentenanta periodica, im par mai rentabile pe termen lung si le-as achizitiona si SH, un set de perii colectoare e 4-5 euro.

Edited by marcone, 29 December 2022 - 11:27.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate