Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Sfat achiziție scule pe acumulator.

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017
Salut, as vrea sa achiziționez un rotopercutor și un fierăstrău sabie pe acumulator. Sunt cam indecis. Sa aleg noi varianta mai lowcost de la Makita, Stanley, black&decker, einhel, sau sa aleg second de la hilti, dewalt , milwaukee, (de pe OLx) cele second hand nu au garanție însă sunt profesionale..pe când cele de noi sunt mai mult de hobby,  eu o sa le folosesc destul de intens...voi ce mi ați recomanda?

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Vezi daca estimarile tale de castig din afacere permit sa-ti iei scule noi profesionale , eventual un sistem de rate.

Edited by keta, 09 October 2021 - 18:50.


#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Mie nu mi se pare o idee buna sa cumperi second hand.

#4
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
Si la o folosire intensa esti multumit de un rotopercutor pe baterie? Ce putere are, cu ce burghie dai?

#5
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
Ce e nou, e nou.
Fă-ți un calcul și vezi dacă merită investiția.
Sculele pe acumulator îți dau o oarecare independență, însă cele pe fir au altă putere și rezistență.
Așa că... fă o analiză și trage singur concluzia.

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
SH pe acumulator sunt cu dus intors.Acumulatorul ala poate sa te tina fix 3 zile si dupa aia moare.
Scula noua este scula noua.Tu o folosesti,tu o ingrijesti,asa o ai.

Edited by adisz, 09 October 2021 - 19:15.


#7
id-forum

id-forum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 02.09.2021
Mai bine cumperi dexter de la Leroy Merlin.

#8
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017

 adisz, on 09 octombrie 2021 - 19:15, said:

SH pe acumulator sunt cu dus intors.Acumulatorul ala poate sa te tina fix 3 zile si dupa aia moare.
Scula noua este scula noua.Tu o folosesti,tu o ingrijesti,asa o ai.
le as lua fara acumulatori..pe aia i as cumpara eu noi.

 __Dan__, on 09 octombrie 2021 - 19:07, said:

Si la o folosire intensa esti multumit de un rotopercutor pe baterie? Ce putere are, cu ce burghie dai?
eu zic că pentru montat niste calorifere...tăiat niste coloane de apa la subsol din otel...îmi este mai ușor de folosit decât să stau cu prelungitorul după mine..pentru lucrări mai complicate pot lua sculele pe cablu..am și Makita, Bosch..


Cand mă refeream la o folosire mai intensa mă refeream că aș vrea să tai cu acel fierăstrău și țeavă de 5 țoli cu ea și cu rotolercutorul sa dau o gaura de 24 MM cu adâncime de 40 de cm..nu că aș lucra cu ele ore înșir..

Edited by EneStelian, 09 October 2021 - 19:25.


#9
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019

 EneStelian, on 09 octombrie 2021 - 19:24, said:

Cand mă refeream la o folosire mai intensa mă refeream că aș vrea să tai cu acel fierăstrău și țeavă de 5 țoli cu ea și cu rotolercutorul sa dau o gaura de 24 MM cu adâncime de 40 de cm..nu că aș lucra cu ele ore înșir..

24 mm, adancime 40 cm cu rotopercutor portabil? În BCA sau chirpici?

#10
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017
Diametru maxim de gaurire in beton: 24 mm;
•    Diametru maxim de gaurire in metal: 13 mm;
•    Diametru maxim de gaurire in lemn: 26 mm;
Asta este de la dewalt, am văzut prezentări pe YouTube și chiar se poate...și destul de ușor..

Detalii tehnice:
Sistem de prindere: SDS-Plus;
Tipul acumulatorului: Li-Ion FLEXVOLT;
Tensiune acumulator: 54 V;
Capacitate acumulator: 9.0 Ah;
Energie de impact: 3.5 J;
Turatie in gol: 0- 1000 rpm;
Lovituri pe minut: 0 - 4480 bpm;
Diametru maxim de gaurire in beton: 30 mm;
Diametru maxim de gaurire in metal: 13 mm;
Diametru maxim de gaurire in lemn: 30 mm;
Intensitate sonora: 94 dB(A);
Intensitate acustica: 105 dB(A);

Asta este o variantă puțin mai scumpă...dar și prima varianta sunt sigur că da gauri mai mari de 24...mai greu puțin dar sigur o face.

#11
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004
Daca esti profesionist si le folosesti zilnic, merita sa iei scule pe acumulator.
Daca sunt doar pentru casa, fix cand ai nevoie de ele e descarcat acumulatorul.
In plus, acumulatorul se duce in timp, folosit sau nu.
O varianta acceptabila ar fi un set de scule cu acelasi tip de acumulator (Parkside de la Lidl, Dexter de la Leroy Merlin, or mai fi si altele). Asa ai unul-doi acumulatori pe care-i folosesti la tot setul de scule, daca (cand) se strica inlocuiesti un singur acumulator, nu toti acumulatorii de la fiecare scula.

#12
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017
Oricum am dat un exemplu așa puțin aberant cu gauritul de 24 de MM cu un rotopercutor  care costa destul de mult, daca vreau sa dau gauri mai mari am din alea pe fir cu sds max..că nu cred că merită să stric rotopercutorul pentru o gaura...

 sorin61, on 09 octombrie 2021 - 20:10, said:

Daca esti profesionist si le folosesti zilnic, merita sa iei scule pe acumulator.
Daca sunt doar pentru casa, fix cand ai nevoie de ele e descarcat acumulatorul.
In plus, acumulatorul se duce in timp, folosit sau nu.
O varianta acceptabila ar fi un set de scule cu acelasi tip de acumulator (Parkside de la Lidl, Dexter de la Leroy Merlin, or mai fi si altele). Asa ai unul-doi acumulatori pe care-i folosesti la tot setul de scule, daca (cand) se strica inlocuiesti un singur acumulator, nu toti acumulatorii de la fiecare scula.
Am avut parkside și m am lecuit. La bormașină și la fierăstrău s au tocit dinții aia din capul rotorului care arată ca un spital și se învârte în gol..

#13
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

 pasilla, on 09 octombrie 2021 - 19:03, said:

Mie nu mi se pare o idee buna sa cumperi second hand.

Nici mie.
Ce să mai zic despre combinația acumulator/🖐2

#14
manuiel2001

manuiel2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 04.10.2012
MAKITA...chiar sunt super OK...
Am avut la firma BOSCH...si cadeau dupa o campanie...Doar capul rotor cu cheia de 1/2' era cat jumatate din scula..

MAKITA a batut si doua campanii pana s-a prabusit...

Direct la cos si ALTELE NOI..sau or fi fugit din cos si au ajuns pe O-L-X...?

#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu vad cam trei scenarii:

1. Sa cumperi un produs original, putin folosit, sau deloc, la un pret bun. Pare putin probabil.
2. Sa cumperi un produs original, uzat mult si sa nu realizezi.
3. Sa cumperi un fake, la un pret foarte bun.

#16
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005
Alea SH depinde cat au fost folosite.
Legat de Milwaukee...am avut ceva scule de la ei pe mana....e din alta clasa decat Bosch, Makita...pur si simplu alta clasa.
Iar daca mergi pe Milwaukee, mergi pe acumulatori M18. De ce ? Sunt super usor de reparat acumulatorii, nu au electronica speciala in interior si daca pica electronica gasesti ceva asemanatori de la baietii cu ochii oblici. Plus ca gasesti acumulatori de 9Ah, 12Ah...pai aia te tin de te plictisesti.

#17
baburibas

baburibas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 24.01.2017
Sculele la mana a doua sunt o afacere buna doar daca ai suficientă experiență în a evalua gradul lor de uzura. Șuruburi neumblate, necosmetizata excesiv, zgomote anormale, joc mandrina și uzura interioară mandrina SDS, operarea normala a tuturor elementelor funcționale ale sculei.
În situația în care alegi varianta asta, îți recomand Makita, motoare clasice cu carbuni, nu brushless.
Poți cumpăra și acumulatori second fara grija dar în cazul lor trebuie verificați înainte prin punerea la încărcat pentru aproximativ 5min fiecare spre a observa daca încărcătorul accepta să-i încarce sau sunt defecți. Recomand doar acumulatorii de 5ah pentru sculele pe care le dorești, au un necesar de curent destul de ridicat.

Edited by baburibas, 09 October 2021 - 21:11.


#18
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 baburibas, on 09 octombrie 2021 - 21:07, said:

Sculele la mana a doua sunt o afacere buna doar daca ai suficientă experiență în a evalua gradul lor de uzura.
Corect. E valabil pentru orice produs luat la mana a doua.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate