Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Ce versiune de Windows ati evitat mult timp sau de tot ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

Poll: Ce versiune de Windows ati evitat de tot sau pentru mult timp ? (110 member(s) have cast votes)

Ce versiune de Windows ati evitat de tot sau pentru mult timp ?

  1. Windows 3.1 (8 votes [2.55%] - View)

    Percentage of vote: 2.55%

  2. Windows 95 (5 votes [1.59%] - View)

    Percentage of vote: 1.59%

  3. Windows 98 Prima Editie (11 votes [3.50%] - View)

    Percentage of vote: 3.50%

  4. Windows 98 (4 votes [1.27%] - View)

    Percentage of vote: 1.27%

  5. Windows ME (38 votes [12.10%] - View)

    Percentage of vote: 12.10%

  6. Windows 2000 (31 votes [9.87%] - View)

    Percentage of vote: 9.87%

  7. Windows XP Firs Release (6 votes [1.91%] - View)

    Percentage of vote: 1.91%

  8. Windows Vista (68 votes [21.66%] - View)

    Percentage of vote: 21.66%

  9. Windows 7 (3 votes [0.96%] - View)

    Percentage of vote: 0.96%

  10. Voted Windows 8.0 (64 votes [20.38%] - View)

    Percentage of vote: 20.38%

  11. Voted Windows 8.1 (45 votes [14.33%] - View)

    Percentage of vote: 14.33%

  12. Windows 10 (14 votes [4.46%] - View)

    Percentage of vote: 4.46%

  13. Windows 11 (17 votes [5.41%] - View)

    Percentage of vote: 5.41%

Vote Guests cannot vote

#1
SOIMMALTEZ

SOIMMALTEZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 04.11.2020
Ca tot se discuta despre noul Windows 11, iar unii isi aduc aminte de 98, de ME de Vista, zic sa discutam putin situatia, ca sa ne racorim, si sa nu poluam subiectele cu Windows 11.
Eu am evitat Windows ME de tot, (l-am instalat pentru 3 zile), urmat de XP, (cel fara SP, era plin de erori), pana la SP 2, apoi Windows 8.0, (l-am instalat o saptamana, era castrofal, plind de erori in toate aplicatiile si mai si ingheta desktopul aleator), si Windows 10 pana la versiunea 1703, adica vreo 2 ani, dar niciodata Windows 10 nu mi-a fost pe plac, l-am folosit fortat, desi pot sa spun ca de la 1903 a devenit un windows matur, care arata mai bine, si este foarte stabil, insa parca este o caracatita incompleta cu o interfata nedefenita, iti da senzatia de o interfata neterminata, dezordonata, la care inca se lucreaza.
Ma bucur ca s-a terminat cu acest Windows 10, cel putin pentru mine, este Windowsul de care cred ca mi-a fost cel mai tare in cuget ca sa-l schimb.
Windows 8.1 era definit, stiai ca poti lucra in interfata METRO daca apesi START, dar in desktop totul era normal pentru un user cu tastatura si mouse.
La 10 totul este o amestecatura.

Edited by SOIMMALTEZ, 09 October 2021 - 17:27.


#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,489
  • Înscris: 19.04.2009
Doar ME si 2000.

Nu de alta, dar pe vremea aia ca sa treci de la 95 sau 98 la ME sau 2000 era o adevarata epopee.

Si chiar si cand aparuse XP, trebuia sa stam in dual boot 98 + XP pentru ca unele jocuri nu mergeau pe XP sau nu erau optimizate. Si update-uri online existau putin sau deloc...

Dupa le-am avut pe toate. XP multa vreme. Vista un esec. 7 multa vreme. 8 un esec. 8.1 multa vreme. 10 multa vreme. Acum 11 de care sunt multumit.

Multa vreme inseamna ca am facut upgrade la urmatorul cand a aparut.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Dupa 95 am evitat tot ce am putut. Am sarit la XP, apoi la 7 si acum la 10 (1703 :) ).
Regulat folosesc 7 si uneori 10.
Pana cand nu voi fi obligat, nu am de gand sa schimb ceva.

#4
Velareya

Velareya

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 17.04.2016
10. Nici acum nu-mi place. Am tinut de 7 pana n-am avut de ales (jocuri care necesita minim/strict win10)

#5
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,667
  • Înscris: 03.01.2007
Foarte tarziu am trecut de la 7 la 8.1, deci pot spune ca nu mi-a pasat de 8. La fel si cu trecerea de la 8.1 la 10, a durat vreo 3 ani de windows 10 pana am trecut la 10.
Windows Vista a fost un mare pas in față in comparatie cu XP, a fost mult mai stabil. Am avut Vista de la lansare. Tin minte ca la Vista inca aveam nevoie de floppy disk ca sa incarc driverele de SATA inainte de instalare.

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,312
  • Înscris: 01.12.2001
Nu am avut Me, 2000, Vista și 11.
Restul pe toate le-am folosit. De la 3.11

#7
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,123
  • Înscris: 10.07.2013
Windows Me, 2000, Vista, 8.0, 10 si 11 sunt doar experimente...Posted Image

#8
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,482
  • Înscris: 30.10.2003
Numai mironosite. "Nu-mi place Windows 10"
WTF!!!!! Pana mai ieri aveam acasa 10, la lucru 7. Absolut nici o problema. amandoua la fel de bune.

Cel mai mult am evitat 95, 98, ME ca nu aveam PC.

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postdorin_2k, on 09 octombrie 2021 - 17:48, said:

De la 3.11
Ala a fost adevarata evolutie. Restul doar niste clone, mai mult sau mai putin reusite.

#10
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,246
  • Înscris: 06.01.2007
Am avut win95 crackuit la primul calculator. Aveam HDD de 500MB. Cand voiam sa vad un film, mutam Program Files-ul in retea la un prieten sa incapa filmul.
Cand am avut si eu primul salariu decent, mi-am luat un calculator smecher la vremea aia. Am pus win2000 crackuit pe el.
A fost al doilea si ultimul calculato, pe care l-am avut multa vreme, in ultima vreme statea degeaba, mobilier.
Am trecut pe laptop, primul a fost Thinkpad R50e pe care am dat multi bani si pe care l-am upgradat ulterior cu SSD PATA pe care am dat si ala o gramada. A venit cu licenta de win2000.
Apoi am avut T61p cu licenta de Win XP, dar pe care l-am downgradat la win 2000 din motiv ca nu-mi mergea un program.
Am trecut pe thinkpads luate SH, dar care aveau sistem de operare OEM pe ele. Am folosit intotdeauna ce sistem de operare era pe laptop, nu am upgradat si nici downgrodat deoarece era mare bataie de cap cu downgrade-ul(a trebuit sa sun la Micrusoft USA sa rezolv).
Ca atare, fiind cu tehnologia cu cateiva ani buni in urma, aveam si sistemul de operare mai vechi.
Am stat mult timp pe Windows 7, abia de 1-2 ani am trecut si eu pe 10, cand am inceput sa cumpar si eu thinkpads tot SH, dar serii mai noi. Initial am incercat sa le evit din cauza tastaturii "moderne" cu 6 linii, generatia a 2a de thinkpads m-a servit multa vreme(ultima cu tastatura de tip vechi), inca mai am 2 leptoape din generatia a 2a de thinkpads (X220 si T420), ambele sunt cu windows 7, dar nu prea le mai folosesc, o sa le dau cuiva (unul lui mama, unul lui mama unui prieten)
De la generatia a 2a am trecut la a 6a si a 7a, care vin cu windows 10, ceea ce am si in acest moment pe toate laptopurile (T460p, X270, X260 si recent inca un T460p). M-a ajutat si calculatorul de la servicu care avea tastatura moderna si m-am obisnuit si cu ea, dupa ceva vreme. Oricum, mai bun era layoutul vechi, dar.. nu se mai face asa ceva decat la thinkpad 25, aniversar, dar are nu se gaseste in Romania.

La serviciu am avut win 2000 inca de la inceput si am stat multa vreme pe el. Apoi pentru scurt timp XP, apoi 7 foarte multa vreme si in final 10, de vreo 3 ani cand mi-au luat astia un laptop tough de 5 kile, tip servieta.


Sistemele de operare nu au contat foarte mult pentru mine, important era sa existe compatibilitate si sa permita noile tehnologii (net framework, visual studio, cu astea am avut probleme de a trebuit sa fac upgrade, autocad, pluginuri si softuri de meserie, pentru care a trebuit sa fac downgrade).
Mi-a placut 2000 si 7. 10 nu-mi place deoarece nu gasesc niciodata setarile fara net si mai face lucruri automat fara sa-mi doresc eu.
11 nu sti cum e. Daca e misto, probabil ca o sa am si eu peste vreo 3 ani, cand o sa simt nevoia de upgrade la hardware (daca o fi cazul, posibil sa nu fie).

Laptopul meu preferat a fost Thinkpad T43. Ca ecran(IPS format 4:3), ca tastatura, baterie, orice. Mi-ar placea si acum un calculator cu tastatura de T43, cu ecran format 4:3 dar oled si cu procesor modern, evident. Din pacate acum sunt toate wide sau superwide, n-am de unde cumpara asa ceva, nu mai exista optiunea 3:4.

Edited by maccip, 09 October 2021 - 18:49.


#11
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postpasilla, on 09 octombrie 2021 - 17:55, said:

Ala a fost adevarata evolutie. Restul doar niste clone, mai mult sau mai putin reusite.
Revoluție mare a fost și trecerea de la Win 95 și descendenții (98, Me) la Windows 2000.
Au schimbat arhitectura din temelie au trecut la arhitectura Windows NT care nu prea avea treabă cu Win 95.

#12
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,749
  • Înscris: 14.10.2008
Am votata Vista. Am avut 95 (doar la scoala), 98, XP, 7 si 10.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am avut windows 3.1 ,win 95 cu hdd 2,1gb udma2
nu am avut ME, Vista, 8, 8.1
Am avut toate versiunile de Windows Server, incepand cu NT4.0 ,chiar daca aveam workstation acasa :D

#14
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
'Vista'. Că era mare fâs la vremea aia că apare unul nou, dar am aflat că e fâs. Era unul pe un forum de transport în comun care lăuda acest nou sistem de operare, însă era tester Beta şi de aia îi mergea bine. Oricum, nu cred că ar fi funcţionat pe un 'Pentium' 4... că de aia a şi eşuat, nu erau încă destule sisteme performante pentru a rula 'Vista'.
Am evitat şi '7'-le, deşi îl folosesc acuma. Acum evit 8 şi 10 (şi 11, fireşte).
De 2000 şi alte chestii nici nu am ştiut la vremea lor. Am folosit în paralel '95' şi '98', apoi '98' şi 'XP'.
Cu '3.11' m-am jucat pe un computer antic. Puţin. Nu mai e în colecţia mea acel computer.
P.S. Mă bucur că cineva mai foloseşte metode avansate de postare. Se mai bucură lumea pe forum     Posted Image

Edited by djl, 09 October 2021 - 20:15.


#15
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 31.05.2006
PC  XT compatibil IBM.
Second hand importat dupa 1990.
Dos 4.0 plus Win 3.0
Nimic extraordinar, aplicatii putine, monitor monocrom.
Seria 386/486
Dos 5.0 ulterior 6.0 si 6.22
Win 3.1 urmat de Win 3.11
Windows apreciat de toti utilzatorii (putini) din acei ani.
Win 95 versiune beta, inainte de lansare oficiala.
Dezastru, ceva normal pentru o versiune de evaluare.
Win 95, bunicel dar cam greu de migrat/acceptat  dupa utilizarea intensiva Win 3.11
In comparatie cu computerele Mac-urile din acei ani un PC cu Win 95 era ceva foarte involuat.
Win NT 4.0 , bun, scump, alte cerinte minime pentru configuratia hardware, nu prea a prins la PF.
Win 95 OSR2 edition, in opinia mea cel mai bun Windows din toata gama 9X.
Win 98 , mai performant comparativ cu Win 95, foarte nesigur, "crapa" des.
Win 98SE, mult mai stabil decat versiunea anterioara, va fi foarte "iubit" in special de cei care pe atunci au avut primul lor computer.
Win ME, stabil dar lansat in graba, un fel de versiune ":beta" pe bani, multi nu l-au apreciat dar pe partea de suport multimedia era cum mult peste Win 9X.
Povestea s-a repetat, cei care erau obisnuiti cu Win 3.1 nu erau incantati sa migreze la Win 95, cei care s-au obisnuit cu Win 98 nu acceptau Win Me.
Odata cu lansarea cu Win Me apare si Win 2000 Profesional.
Dar licenta  mai scumpa si prea "profesional", nici vorba de migrare de la win 98 la Win 2000.
Ambele versiuni, Win Me si Win 2000 nu au mai fost dezvoltate, asigurat suport, Microsoft s-a concentrat pe Win XP.
Apare Win XP, bunicel, foarte multi cu dual boot si Win 98.
Win XP SP1,
Win XP SP2, in opinia mea cel mai bun SO de la Microsoft.
Win XP SP3, un killer pentru multe computere, includ aici computerele cu procesor devenit deja invechit , Pentium 4.
Nu mai amintesc ca in anii 2000 - 2005 din motiv de cost procesoarele Duron si Sempron erau dominante si rulau mai mult decat decent Win XP SP2 si Pentium 4 era varf de gama.
Win Vista.
Un SO pentru viitor, pentru viitorul Microsoft.
Esec pe linie, Microsoft accepta intr-un final downgrade la Win XP SP3.
Win 7 , nu prea iubit la inceput , greu de trecut de la Win XP
Foarte stabil in functionare.
Win 8
Cand s-a lansat era epoca "febrila" a tabletei cu Android, multi afirmau ca tableta va "canibaliza" PC-ul pe anume segmente de piata.
Win 8.1
In opinia mea ambele versiuni 8 au fost acceptabile si stabile.
Win 10.
Unii au migrat la 7 si 8 la 10.
La inceput gratis cu optiunea de downgrade.
Dupa nu a mai fost gratis si a disparut si optiunea downgrade.
Unii au regretat ca au trecut de la 7,8 la 10 gratis.
Ca functionalitate si stabilitate Win 10 este foarte bun si are mai are niste avantaje in special pentru cei fara mari pretentii dar este si primul SO unde clientul nu mai are control total al computerului personal.
Win 11 nu l-am butonat si nici nu sunt curios, este clar ca Bill si Microsoft se vor implica fortat in cele strict "personale" ale unui utilizator de Win 11.
Unii  accepta, e decizia lor, eu nu prea sunt de acord.
Personal am tras cat am putut de Win XP si fortat am trecut partial la Win 7.
Nu voi migra la 10 cand Microsoft va face presiuni ca Win 7 sa fie trecut pe linie moarta.Presiuni sunt , ma refer la firmele care au licenta corporate si costul total pentru implimentare si trecere de la Win XP  la Win 7 nu a fost mic si deseori nici macar amortizat contabil.
Teoretic azi sunt foarte multi utlizatori de Linux dar nu la mod exclusiv, mai apeleaza si la gama Win.
Am renuntat la utlilizare partiala de Linux de multi ani dar intr-un viitor nu prea indepartat il voi redescoperi.

#16
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,246
  • Înscris: 06.01.2007
Bai, am uitat, am avut si NT pe laptopurile de la serviciu, prin 2001. Niste laptopuri zdravene si potente, brand Micron.

#17
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,749
  • Înscris: 14.10.2008

View PostBursul, on 09 octombrie 2021 - 17:54, said:

Numai mironosite. "Nu-mi place Windows 10"
WTF!!!!! Pana mai ieri aveam acasa 10, la lucru 7. Absolut nici o problema. amandoua la fel de bune.

Cel mai mult am evitat 95, 98, ME ca nu aveam PC.
Acasa am 7, la serviciu am 10, unde ma enerveaza pentru ca 10, un sistem stufos, este rulat pe un PC refurbished slabut, dual core, si se misca precum melcul pensionar, asa a considerat IT-istul sa puna, 10, pentru stabilitate, nu a considerat lagul o problema, dar mie cand imi face vreun device lag, fie el desktop sau telefon, imi vine sa il arunc pe geam.

#18
SOIMMALTEZ

SOIMMALTEZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 04.11.2020

View Postdanutzu22, on 09 octombrie 2021 - 20:16, said:

Win 7 , nu prea iubit la inceput , greu de trecut de la Win XP
Foarte stabil in functionare.

Personal am tras cat am putut de Win XP si fortat am trecut partial la Win 7.
Ei uite ca eu am trecut la XP abia la S.P.2 si abia asteptam alt Windows, am folosit VISTA, aveam hardwarte DECENT, cum am si azi pentru Windows 11, mi-a mers, era ceva cu totul nou din multe puncte de vedere.
Cand a aparut Windows 7 am uitat si de XP si de VISTA, si nu am mai folosit niciodata XP pe P.C.ul principal.
Fiecare cum concepe, dar si dupa hardware.
La windows 11 am mai pus Microsoft, ca sa nu pateasca ca la VISTA au decis sa puna cerintele sus, (poate prea sus).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate